Těžké ublížení na zdraví. Prezidentův strážce způsobil nehodu, prověřuje ho inspekce

Jan Horák Jan Horák
19. 3. 2021 15:39
Generální inspekce bezpečnostních sborů podle zjištění Aktuálně.cz prověřuje pro podezření z trestného činu jednoho z členů ochranky prezidenta Miloše Zemana. Bodyguard způsobil dopravní nehodu, při níž utrpěla zranění řidička druhého vozu. Kvůli havárii skončila na ošetření v nemocnici. Trestní stíhání dosud inspekce nezahájila.
Bodyguard J. D. začínal u Miloše Zemana coby soukromá ochranka (vpravo s rukou na pultu, obličej má vzhledem k ochraně soukromí rozostřený.)
Bodyguard J. D. začínal u Miloše Zemana coby soukromá ochranka (vpravo s rukou na pultu, obličej má vzhledem k ochraně soukromí rozostřený.) | Foto: Economia

Bylo 10. prosince 2020 krátce po 18. hodině, když se na křižovatce hlavní a vedlejší silnice v obci Ostřešany na Pardubicku střetla dvě osobní auta. Jedno z nich podle zjištění Aktuálně.cz řídil příslušník Útvaru pro ochranu prezidenta republiky, jenž má na starosti bezpečnost hlavy státu. Strážce jel v soukromém voze, jehož řízení nezvládl. Při nehodě se zranila řidička druhého auta.

"Dopravní nehodou se zabýváme. To je vše, co v tuto chvíli mohu uvést," potvrdila Aktuálně.cz Ivana Nguyenová, mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů, jež vyšetřuje delikty policistů a dalších členů bezpečnostních či ozbrojených složek. Aktuálně.cz se však povedlo získat další informace, z nichž vyplývají podrobnosti.

Inspekce necelé tři měsíce vyhodnocovala základní okolnosti nehody či lékařské zprávy. V únoru dospěla k závěru, že dostupné poznatky nasvědčují podezření z trestného činu. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení dne 5. února 2021 pro přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti," sdělila Aktuálně.cz Hana Flídrová, náměstkyně Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, jež prověřování dozoruje.

Řidička skončila v nemocnici

Trestní řízení se vede podle druhého odstavce zmíněné kvalifikace. Z něho plyne, že když podezřelý způsobil druhému těžkou újmu na zdraví, hrozí mu vězení na šest měsíců až čtyři roky nebo peněžitý trest, "spáchá-li čin (…) proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona."

V tomto případě je porušenou povinností respektovat pravidla silničního provozu jako dodržet stanovenou rychlost nebo dát přednost v jízdě. Zemanův bodyguard v tuto chvíli není obviněn. Pokud ho bude chtít inspekce stíhat, musí své podezření prověřováním doložit dalšími důkazy. V obecné rovině se může jednat o lékařské či další znalecké posudky.

"Na místě události naše posádka ošetřila ženu středních let. Utrpěla lehké poranění horní poloviny těla a byla převezena k definitivnímu ošetření do Pardubické nemocnice," sdělil Aktuálně.cz mluvčí pardubické záchranky Aleš Malý. Jak se stav řidičky vyvíjel dál, není jasné. "K povaze zranění a dotazu na hospitalizaci se nebudeme vyjadřovat," dodal. Vzhledem ke kvalifikaci deliktu však pro ni byly následky nehody vážnější.

Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana.
Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Hasičský záchranný sbor České republiky

Na místě zasahovali i pardubičtí hasiči. Hlášení o havárii přijali v 18.51, na místo dorazili za devět minut. "Nehoda si vyžádala jednu zraněnou osobu, po příjezdu hasičů byla již v péči zdravotníků. Hasiči u automobilu provedli protipožární opatření a po dohodě s policisty řídili na nezbytně nutnou dobu dopravu na silnici. V 19.28 hodin se jednotka vrátila na stanici," řekla Aktuálně.cz mluvčí hasičů Jana Poláková.

Do prezidentské ochranky "bočním vstupem"

Dotyčným bodyguardem je podle zjištění Aktuálně.cz J. D. (celé jméno vzhledem ke stavu trestního řízení neuvádíme - pozn. red.). Po boku Miloše Zemana se začal objevovat při jeho prvním zvolení v lednu 2013. Stál u něj například ve chvíli, kdy Zeman poprvé veřejně vystoupil po vyhraných volbách, v nichž porazil tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

J. D. tehdy zajišťoval Zemanovu ochranu na základě dohody se soukromou bezpečnostní agenturou. Když se Zeman následně v březnu 2013 ujal funkce, J. D. se zařadil do Útvaru pro ochranu prezidenta republiky. Slouží na odboru ochrany chráněných osob. V praxi to znamená, že patří mezi necelé tři desítky policistů, kteří zajišťují přímo osobní stráž prezidenta.

Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana.
Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Hasičský záchranný sbor České republiky

J. D. před příchodem do útvaru u policie nesloužil, s ochranou osob měl zkušenosti "jen" ze soukromého sektoru. Přišel takzvaným bočním vstupem, jak se v policejní mluvě říká, na základě výběrového řízení. V průběhu služby si kvůli tomu dodělával vysokoškolské studium na soukromém institutu. Takový postup je výjimečný. Naprostá většina členů odboru, kde J. D. slouží, měla už předtím zkušenosti z policie.

Věnoval se thaiboxu

Obecně platí, že v případě ochrany osob preferují velitelé útvarů stávající policisty. Mají lepší profesionální návyky, nemusí se příliš učit organizaci svých povinností a jsou zvyklí na práci v oficiální ochrance fungující na základě jasně dané nadřízenosti a podřízenosti. Ideální pak je, když přímo prošli obdobným útvarem zajišťujícím bezpečnost politických představitelů.

J. D. se v minulosti intenzivně a úspěšně věnoval thaiboxu, závodil či trénoval za dva pražské kluby. Deník Aktuálně.cz se s ním jejich prostřednictvím snažil spojit, aby získal jeho stanovisko k prověřování inspekcí. Kontakt ale v klubech neměli, podle nich s nimi J. D. není ve spojení už delší dobu. Nereagoval ani na zprávu od redakce na sociální síti Facebook.

Trestní řízení na jeho povinnosti nemá vliv, je ve službě. "Nebylo nutné přijímat žádná opatření ve vztahu k jeho služebnímu poměru," řekla Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Pokud však inspekce podezření doloží a kauza se dostane k soudu, může být kariéra J. D. u prezidentské ochranky v ohrožení.

Podle příslušného zákona musí být policista bezúhonný, což znamená, že v posledních pěti letech nebyl "pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, jestliže jeho jednání, kterým spáchal trestný čin, je v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka."

 

Právě se děje

před 3 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy