Oslavy ČSSD zhořknou, míní Březina. A chce změnu voleb

Michal Žák Michal Žák
28. 10. 2008 13:27
Navrhuje, aby se volilo podobně jako v Německu

Praha - Lidovecký europoslanec Jan Březina navrhuje, aby se změnil systém voleb do krajů.

Podle něj není nejšťastnější, že se konají vždy v polovině funkčního období vlády a ve všech krajích najednou.

"Rozdíly mezi kraji se stírají a voliči hlasují, jako by rozhodovali o národní vládě," je přesvědčen. "Je otázka, jestli takové krajské volby mají vůbec smysl a jestli to není totéž, jako kdyby se volilo do sněmovny každé dva roky," dodává.

Europoslanec se pustil do opozice

Nedávné krajské volby drtivě vyhrála sociální demokracie, když získala nejvíce hlasů ve všech třinácti krajích (v Praze se volilo pouze do senátu, i zde ale vyhrála v poměru 23:3).

"Domnívám se, že povolební bouřlivé a mohutné oslavy ČSSD zhořknou, až je vystřídá všední politická realita," předvídá europoslanec.

"Jsem zvědav, jak se bude vládnout oranžovým hejtmanům s pocitem, že v případě vítězství ČSSD ve sněmovních volbách v roce 2010 je za další dva roky s vysokou pravděpodobností potká stejný osud jako jejich pravicové kolegy letos," připomíná porážku stran vládní koalice.

Podle něj je důležité, aby lidé v krajských volbách rozhodovali o specifických problémech té části Česka, v níž žijí. A má i řešení. "Je především třeba, aby se konaly v každém kraji v jinou dobu a současně byly rozloženy do celého čtyřletého funkčního období krajů," vykresluje svůj plán.

Sám dodává, že se inspiroval například Německem. V různých spolkových zemích se totiž zemské volby konají v různých termínech.

"Autonomie krajů nebude v plném rozsahu naplněna, dokud půjde o pouhá kolbiště celostátní politiky a krajské volby budou jen jakousi imitací voleb parlamentních," připomíná letošní předvolební kampaň, která se nesla v duchu nevraživosti mezi vládní ODS a opoziční ČSSD.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy