ODS účtuje po volbách: Ministři dali funkce k dispozici

Pavel Tomášek David Slížek, Pavel Tomášek, Kateřina Eliášová
27. 10. 2008 1:00
Chceme, aby koalice pokračovala, řekli lídři ODS
Grémium ODS se vyslovilo pro to, aby vládní koalice i přes neúspěch ve volbách pokračovala, oznámil Mirek Topolánek.
Grémium ODS se vyslovilo pro to, aby vládní koalice i přes neúspěch ve volbách pokračovala, oznámil Mirek Topolánek. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vedení ODS se v neděli večer sešlo, aby vyhodnotilo situaci po prohraném druhém kole senátních voleb.

Premiér a šéf strany Mirek Topolánek ještě krátce před zasedáním grémia připustil, že je připraven na prosincovém kongresu strany podpořit ve volbách nového předsedy některého ze svých konkurentů.

Nakonec se ale žádné zemětřesení ve straně nekonalo. Výsledkem více než tříhodinového jednání bylo krátké prohlášení, které Topolánek přenesl novinářům.

Podle špiček ODS má vládní koalice i přes neúspěch ve volbách pokračovat. Topolánek ale bude iniciovat jednání s koaličními partnery. Všichni ministři ODS také dali premiérovi své funkce k dispozici.

Grémium dále odsouhlasilo, že na pozici šéfa Senátu bude prosazovat stávajícího předsedu horní komory Přemysla Sobotku.

Vedení strany se vyslovilo pro to, aby se neposouval termín kongresu ODS.

A grémium také vydalo doporučení svým politikům k sestavování koalic v krajích - omezení jsou pouze dvě: nejít do koalice s komunisty a dodržovat program ODS.

Bendl: Naše taktika vyšla na 90%

Topolánkovi kritici  - středočeský hejtman Petr Bendl a pražský primátor Pavel Bém - šli na noční jednání s taktikou, kterou ovšem nechtěli předem prozradit.

Těsně před půlnocí Bendl oznámil, že 90% všeho, co žádali, je součástí usnesení. A prozradil také, co mu nevyšlo: premiér Topolánek by se měl mnohem jasněji vyjádřit, zda bude kandidovat na prosincovém kongresu na předsedu strany.

"Já si myslím, že by takové vyjádření udělat měl, ale on říká, že na to potřebuje čas, Měl by se ale jasně vyjádřit," oznámil Bendl novinářům.

"Na definitivní rozhodnutí z pohledu Mirka Topolánka máme ještě čas, ta debata není o osobách, ale o jasné představě, jakým způsobem si kdo představuje budoucnost ODS a České republiky," hájil Topolánka jeho místopředseda Ivan Langer.

Nikdo jiný se k situaci nevyjádřil, členové grémia nastoupili do aut a z Kramářovy vily odjeli.

Langer jen dodal, že se v pondělí sejde grémium znovu a navrch i s hejtmany.

Mapa nebyla překreslena

Topolánek v neděli v písemném prohlášení odmítl výzvy ČSSD, aby jeho vláda odešla. Podle něj by z toho měl prospěch pouze šéf ČSSD Jiří Paroubek.

"Připomínám, že výsledek posledních sněmovních voleb stále platí, existence vlády se podle ústavy odvíjí od nich a politická mapa v tomto smyslu nebyla a ani nemohla být pozměněna, natož překreslena," zdůraznil Topolánek.

Premiér se tak nepřímo vymezil proti výroku prezidenta Václava Klause, který již dříve označil volební výsledek za Topolánkovu porážku. "Je to historicky největší porážka nějaké politické strany u nás. To je přece vymazání jedné politické strany z jedné mapy," řekl Klaus v TV Prima.

ODS týden po debaklu v krajských volbách, kdy opoziční ČSSD zvítězila ve všech třinácti krajích, utrpěla těžkou porážku také v druhém kole senátních voleb.

Její kandidáti uspěli pouze ve třech pražských obvodech a strana tak přišla o šest křesel v horní komoře parlamentu. Mimo Prahu byli až na znojemský obvod, kde vyhrála komunistická kandidátka, stoprocentně úspěšní sociální demokraté.

Trojkoalice a reformy musí pokračovat

Premiér v prohlášení přiznává, že je zapotřebí nová dohoda s koaličními partnery - lidovci a zelenými. Jejím smyslem by mělo být prosazení reforem. Pouze kdyby nebylo možné v reformách pokračovat, byl by Topolánek pro uspořádání předčasných voleb.

„V této chvíli je nutné rozhodnout o tom, jak dál. Považuji za svoji povinnost předložit svoji představu široké členské základně ODS a na základě její reakce učiním osobní rozhodnutí," avizuje svůj další postup Topolánek.

Za své priority označuje program ODS, jednotu strany a spolupráci v rámci trojkoalice, která je podle něj transparentní alternativou k jakékoli formě velké koalice.

„Pokud se objeví osobnost, která bude garantovat splnění těchto podmínek, jsem připraven nekandidovat a podpořit ji ve volbě nového předsedy ODS," uvedl Topolánek.

 

V rozhovoru pro pondělní Lidové noviny Topolánek upřesnil, že pokud by na předsedu ODS kandidoval pražský primátor Pavel Bém, naopak by se mu postavil. U Béma vidí riziko, že by se mohl dohodnout s šéfem ČSSD Paroubkem a pokusit se svrhnout jeho vládu. Z rozhovoru citoval server Lidovky.cz.

Šedozelené kompromisy musí skončit, říká poslanec

Dosavadní premiér to nebude mít s prosazením své představy snadné.

Naznačil to poslanec Boris Šťastný, který patří do tábora příznivců prezidenta uvnitř ODS, a podle nějž se strana musí vrátit ke svým kořenům. "Nevyhnutelný bude odklon od šedozelené středové politiky, od politiky ústupků a kompromisu," prohlásil Šťastný.

"Jen rychlé a rázné změny ve vedení, příchod nových tváří, skutečných politických vizionářů a změna komunikace nás může zachránit od další ještě větší katastrofy," vysvětlil Šťastný.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy