Lidovci: Čunkovo vedení má červenou kartu, říká Březina

Martina Macková
26. 10. 2008 17:54
Volby nebyly o osobnostech předsedů, ale o reformách, míní Carbol

Praha - U lidovců padla první otevřená výzva k odchodu Jiřího Čunka. Vyslovil ji europoslanec Jan Březina. Je to volební fiasko a červená karta, uvedl.

Březina, který je považován za Čunkova možného nástupce, říká, že ho k ostřejšímu vyjádření přiměla absolutní absence sebereflexe vedení strany.

Zatímco poslanec Jiří Carbol označil za důvod neúspěchu koaličních stran, tedy i lidovců, v krajských a senátních volbách Julínkovy reformy, Březina má ve zprávě za viníka nesrozumitelnou politiku strany. "U jiných koaličních stran se už několik dní vážně probírají důvody, které vedly k debaklu a v KDU-ČSL se dosud předseda ani místopředsedové nijak jasně doposud nevyjádřili," řekl Aktuálně.cz asistent poslance Jan Tlamycha.

Lidovci v krajských i senátních volbách neuspěli. Nejenže nezískají ani jediný post hejtmana, ale neobhájili ani svá tři senátorská křesla.

Přitom předseda strany Jiří Čunek v předvolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz věřil, že lidovci budou úspěšní a získají dva hejtmany a senátorské posty jim zůstanou.

Po červené kartě se odchází

"Nulu na kontě hejtmanů i senátorů nelze z hlediska KDU-ČSL označit jinak než jako volební fiasko. Je alarmující, že jsme ztratili pozice i v regionech, o které jsme se až dosud mohli i v těžkých časech vždy opřít. Bez silné regionální základny se přitom budeme jen obtížně odrážet k lepšímu výsledku v příštích volbách do sněmovny," varuje Březina.

Současná politika KDU-ČSL je podle něj pro voliče nesrozumitelná a nedůvěryhodná. "Obávám se, že předsednictvo co do schopnosti vést stranu narazilo na hranice svých možností a nedokáže nabídnout voličům potřebnou kvalitu, která by je přesvědčila o smysluplnosti hlasování pro naši stranu," tvrdí europoslanec.

Zatímco Carbol míní, že - fotbalovou terminologií řečeno,vláda dostala nyní žlutou kartu a příště jí hrozí červená, Březina si myslí, že červenou již dostali. Ovšem ne ministři, ale vedení lidovců.

„Voliči se rozhodli ukázat vládě žlutou kartu. Pokud se nezmění přístup koaliční vlády k občanům, tak příště dostaneme kartu červenou," uvedl Carbol.

"S výměnou vedení strany se nesmí otálet, má-li být zachována šance na odvrácení pohromy v dalších volbách. Výsledky krajských a senátních voleb je třeba číst tak, že voliči vystavili vedení KDU-ČSL červenou kartu. A po té se, jak známo, odchází z hřiště," prohlásil Březina.

Rozhodly reformy

Ve volbách se nerozhodovalo o osobnostech a předsedovi ODS, ale o ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi. Rozhodly reformy, tvrdí naopak zdravotní expert lidovců Jiří Carbol.

„Právě skončené krajské a senátní volby ukázaly, že se bohužel kvůli výsledku demokratických voleb opět mohou zase dostat k moci na regionální úrovni komunisté. K tomuto výsledku velmi napomohly i nezvládnuté reformní kroky ministerstva zdravotnictví," uvedl v prohlášení Carbol.

„Občané v těchto dnech odmítli nejen necitlivý systém regulačních poplatků, ale i možnou privatizaci fakultních i krajských nemocnic, která by přinesla výhody jen majitelům zdravotnických zařízení. Podobné to je i s ministerstvem v minulosti navrhovanou privatizací zdravotních pojišťoven," míní zdravotní expert KDU-ČSL Carbol.

Jiří Carbol
Jiří Carbol | Foto: Aktuálně.cz

A navrhuje: Regulační poplatky ať zůstanou tam, kde regulují, ale jinde ať jsou zrušeny. Zastavme práci na nepřipravených zákonech.

„Vedení ministerstva zdravotnictví dlouhodobě podceňuje nedobrou situaci v nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných. Zatímco na účtech pojišťoven je téměř 40 miliard korun, v některých zařízeních nemají dostatek peněz na provoz. V péči o seniory v léčebnách je nutno rychle sjednat nápravu," soudí Carbol.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy