Lidovci: Čunkovo vedení má červenou kartu, říká Březina

Martina Macková
26. 10. 2008 17:54
Volby nebyly o osobnostech předsedů, ale o reformách, míní Carbol

Praha - U lidovců padla první otevřená výzva k odchodu Jiřího Čunka. Vyslovil ji europoslanec Jan Březina. Je to volební fiasko a červená karta, uvedl.

Březina, který je považován za Čunkova možného nástupce, říká, že ho k ostřejšímu vyjádření přiměla absolutní absence sebereflexe vedení strany.

Zatímco poslanec Jiří Carbol označil za důvod neúspěchu koaličních stran, tedy i lidovců, v krajských a senátních volbách Julínkovy reformy, Březina má ve zprávě za viníka nesrozumitelnou politiku strany. "U jiných koaličních stran se už několik dní vážně probírají důvody, které vedly k debaklu a v KDU-ČSL se dosud předseda ani místopředsedové nijak jasně doposud nevyjádřili," řekl Aktuálně.cz asistent poslance Jan Tlamycha.

Lidovci v krajských i senátních volbách neuspěli. Nejenže nezískají ani jediný post hejtmana, ale neobhájili ani svá tři senátorská křesla.

Přitom předseda strany Jiří Čunek v předvolebním rozhovoru pro Aktuálně.cz věřil, že lidovci budou úspěšní a získají dva hejtmany a senátorské posty jim zůstanou.

Po červené kartě se odchází

"Nulu na kontě hejtmanů i senátorů nelze z hlediska KDU-ČSL označit jinak než jako volební fiasko. Je alarmující, že jsme ztratili pozice i v regionech, o které jsme se až dosud mohli i v těžkých časech vždy opřít. Bez silné regionální základny se přitom budeme jen obtížně odrážet k lepšímu výsledku v příštích volbách do sněmovny," varuje Březina.

Současná politika KDU-ČSL je podle něj pro voliče nesrozumitelná a nedůvěryhodná. "Obávám se, že předsednictvo co do schopnosti vést stranu narazilo na hranice svých možností a nedokáže nabídnout voličům potřebnou kvalitu, která by je přesvědčila o smysluplnosti hlasování pro naši stranu," tvrdí europoslanec.

Zatímco Carbol míní, že - fotbalovou terminologií řečeno,vláda dostala nyní žlutou kartu a příště jí hrozí červená, Březina si myslí, že červenou již dostali. Ovšem ne ministři, ale vedení lidovců.

„Voliči se rozhodli ukázat vládě žlutou kartu. Pokud se nezmění přístup koaliční vlády k občanům, tak příště dostaneme kartu červenou," uvedl Carbol.

"S výměnou vedení strany se nesmí otálet, má-li být zachována šance na odvrácení pohromy v dalších volbách. Výsledky krajských a senátních voleb je třeba číst tak, že voliči vystavili vedení KDU-ČSL červenou kartu. A po té se, jak známo, odchází z hřiště," prohlásil Březina.

Rozhodly reformy

Ve volbách se nerozhodovalo o osobnostech a předsedovi ODS, ale o ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi. Rozhodly reformy, tvrdí naopak zdravotní expert lidovců Jiří Carbol.

„Právě skončené krajské a senátní volby ukázaly, že se bohužel kvůli výsledku demokratických voleb opět mohou zase dostat k moci na regionální úrovni komunisté. K tomuto výsledku velmi napomohly i nezvládnuté reformní kroky ministerstva zdravotnictví," uvedl v prohlášení Carbol.

„Občané v těchto dnech odmítli nejen necitlivý systém regulačních poplatků, ale i možnou privatizaci fakultních i krajských nemocnic, která by přinesla výhody jen majitelům zdravotnických zařízení. Podobné to je i s ministerstvem v minulosti navrhovanou privatizací zdravotních pojišťoven," míní zdravotní expert KDU-ČSL Carbol.

Jiří Carbol
Jiří Carbol | Foto: Aktuálně.cz

A navrhuje: Regulační poplatky ať zůstanou tam, kde regulují, ale jinde ať jsou zrušeny. Zastavme práci na nepřipravených zákonech.

„Vedení ministerstva zdravotnictví dlouhodobě podceňuje nedobrou situaci v nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných. Zatímco na účtech pojišťoven je téměř 40 miliard korun, v některých zařízeních nemají dostatek peněz na provoz. V péči o seniory v léčebnách je nutno rychle sjednat nápravu," soudí Carbol.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy