Jindřichovice pod Smrkem - Vichřice Emma strhávala o víkendu střechy a porážela stromy i vedení, takže statisíce lidí byly bez proudu.
Starosta severočeských Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek si ovšem jako jeden z mála lidí v zemi nemohl na silný vítr stěžovat. Spíše naopak. Do obecní podklady mu vichr přinesl desítky tisíc korun.
V Jindřichovicích stojí dvě větrné elektrárny. O víkendu jely na plný výkon. "Byly to velmi úspěšné dny," řekl Aktuálně.cz starosta Pávek, který nedávno opustil křeslo náměstka ministra pro místní rozvoj.
- Čtěte dále: Proud z větru by vloni stačil celému Havířovu
Tržba za oba dny dosáhla 126 tisíc korun, což je bezmála třetina částky, kterou jindřichovické větrníky vydělají normálně za celý měsíc. Obvykle jsou měsíční tržby okolo půl milionu korun.
Vítr foukal ještě málo
O víkendu vydělaly elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem přibližně 40 tisíc kilowatthodin. To je množství, které za rok spotřebuje v průměru přibližně 11,5 tisíce domácností.
Pávek vysvětlil, že větrníky mohou vyrábět elektřinu až do síly větru okolo 135 kilometrů v hodině, a to Emma v Jindřichovicích pod Smrkem nedosahovala. Vichřice zde dosáhla maximální rychlosti asi 113 kilometrů v hodině.
Pokud by orkán překročil stanovenou hranici, větrné elektrárny by se automaticky vypnuly, postavily po větru a listy se stočily tak, aby je orkán nemohl poškodit.
Větrníky jsou bezpečnější než vedení
Podle Františka Šustra, předsedy České společnosti pro větrnou energii, víkendová vichřice prokázala, že obří větrníky jsou bezpečnější než stožáry elektrického vedení - některé z nich totiž nápor větru nevydržely.
"Padl tak jeden mýtus, že větrníky mohou poškodit elektrické vedení. V okamžiku, kdy by spadla větrná elektrárna, vedení už tam dávno nebude," řekl Aktuálně.cz Šustr.
Naráží tím na chystanou novelu energetického zákona, která má nově stanovit minimální vzdálenost, na kterou se obří větrníky mohou přiblížit k elektrickým drátům. Ministerstvo průmyslu návrh obhajuje tím, že má zajistit bezpečný provoz distribuční i přenosové soustavy.
"Pokud by novela začala platit, zastavila by odhadem polovinu projektů na výstavbu větrných elektráren," tvrdí František Šustr z České společnosti pro větrnou energetiku. "Česká republika by se tak opět vzdálila závazku vůči Evropské unii vyrábět do roku 2010 osm procent své elektřiny v obnovitelných zdrojích energie."
Šustr uvedl, že neví o žádné větrné elektrárně, která by během víkendové vichřice měla technické potíže. Jen jedna vrtule se musela zastavit, ovšem proto, že bylo kvůli Emmě mimo provoz elektrické vedení.