Prošli jsme testy kvality, radují se Češi, kteří vyrábějí opalovací krém pro albíny

Na výrobě opalovacího krému se v Ghaně podílí přímo albíni.
Na plnění krémů do lahví používají díky nápadu chemika Vojtěcha Kundráta levný plnič klobás.
Do výroby se zapojil také Kwame Andrews Daklo, místní koordinátor projektu na pomoc albínům z organizace Engage Now Africa.
V polních podmínkách v Ghaně musí na míchání používat míchačku na maltu.
A chemické nádobí nahradily obyčejné hrnce. Zobrazit 11 fotografií
Foto: Lukáš Houdek
Matěj Pur
27. 7. 2019 20:49
Opalovací krém pro africké albíny, se kterým přišli čeští vědci z Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně, získal v Ghaně potvrzení o nezávadnosti. Může se tedy pokračovat v certifikaci, která je podmínkou pro to, aby se krém mohl v Ghaně prodávat. Autoři unikátního projektu, který vzniká i díky příspěvkům stovek českých dárců, očekávají, že do prodeje by mohl jít koncem roku.

"Včera jsme obdrželi výsledky, z jejichž očekávání jsem popravdě nespal asi tři noci. Ghana Standards Authority provedla tento měsíc několik testů nutných k registraci a distribuci produktu a náš krém pro albíny prošel ve všech bodech! Ještě nás čeká dlouhá cesta, protože přestože máme razítko (a víme, že funguje a není nijak závadný), řešíme například, že některé z vyrobených krémů jsou méně stabilní než jiné a musíme přijít na to, proč," uvedl tento týden koordinátor projektu Krémy pro albíny Lukáš Houdek.

Právě on uspořádal minulý rok v září před svou dovolenou v Ghaně sbírku opalovacích krémů pro ghanské albíny. V zemi jsou totiž drahé a pro obyčejného člověka je to nedostupný výrobek. Ochota veřejnosti pomoct byla velká - do Afriky vezl 70 kilogramů krémů. Nakonec však vznikl projekt mnohem ambicióznější.

Manufaktura v Africe

Houdkovi se totiž ozval Vojtěch Kundrát z Fakulty chemické VUT v Brně, který se vývojem opalovacích krémů zabýval a chtěl přijít na to, jak vyrobit opalovací krém z lokálních surovin, aby si je mohli v Ghaně vyrábět sami. Další vědkyně z univerzity Andrea Hároniková pak recept vymyslela a dnes už se v Ghaně vyrábí i díky crowdfundingové kampani na HitHitu, kde se vybralo více než 300 tisíc korun. Lidé stále mohou přispívat na transparentní účet organizace Ifakara.

"Já jsem pak společně s kolegy z ghanské organizace Engage Now Africa, která bude krém vyrábět v rámci svého albínského programu, pořídil základní vybavení pro naši manufakturu a zkusili jsme krém vyrobit tam. Různé problémy při výrobě jsme s Andreou konzultovali na dálku přes Messenger, než se nám povedlo v tamních polních podmínkách na plynovém vařiči krém skutečně vyrobit," popisuje Houdek začátky jejich manufaktury v Ghaně.

"Hlavní složkou bude velmi kvalitní a levné místní bambucké máslo, které se krásně vstřebává a regeneruje pokožku. Mezi další přísady budou patřit například hydratační kokosový olej nebo avokádový olej a oxid titaničitý," popsala Hároniková před časem recepturu krému.

Již dříve vyrobili prvních sto krémů, které následně představili v Akkře, hlavním městě Ghany, během Mezinárodního dne osvěty o albinismu. Díky tomu už se krém testuje v reálných podmínkách. "Pár desítek albínů krém užívá a dávají nám zpětnou vazbu. Od jedné rodiny například víme, že po několikaměsíčním užívání krému u jejich pětileté dcery, která byla věčně spálená, se její pokožka značně zlepšila (její fotky najdete ve fotogalerii, pozn. red.). Bambucké máslo totiž má regenerační účinky, a tak krém i kromě ochrany pokožku hydratuje," uvedl Houdek.

Během vývoje krému však tým narazil i na nečekané problémy. "Největší výzvou zatím byla asi skutečnost, že jsme předpokládali, že v Ghaně bude podobně jako u nás běžně dostupná destilovaná voda, která tvoří zhruba polovinu produktu. Jenže ta se dá v Ghaně sehnat jen velmi obtížně a za velké peníze. Proto kolega chemik Vojta Kundrát v srpnu nainstaluje v Akkře zařízení, které bude vhodnou vodu pro výrobu krému vyrábět přímo na místě a v podstatě zdarma," vysvětluje Houdek.

Albíni - oběti rituálních vražd

Albíni jsou kvůli nedostatku melaninu mnohem náchylnější na rakovinu kůže, proto potřebují opalovací krémy. Ty jsou ale v afrických zemích velmi drahé, protože je používají převážně jen turisté a místní si je často nemohou dovolit. Opalovací krém vyrobený podle receptu českých vědců by ale měl být desetkrát levnější, než jsou krémy v Ghaně nyní - stát by měl přibližně tři americké dolary.

Rakovina kůže však není v Africe jediným nepřítelem albínů. Hrozbou je pro ně často i sama společnost. Hlavně v některých částech Afriky totiž lidé často věří, že albíni mají magickou moc. Například v Tanzanii dochází často k zabíjení nebo mrzačení albínů, protože místní šamani používají části jejich těl do lektvarů slibujících štěstí a bohatství. V Ghaně je situace o něco lepší, albíni nejsou přímo loveni, ale i tam musí čelit nadávkám, mají často zakázaný vstup do některých měst či se jich rodiče zříkají, protože je považují za kletbu rodiny.

Lidé s albinismem v Ghaně bojují každou minutu, říká koordinátor projektu Krémy pro albíny Lukáš Houdek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy