Nejvíc nakažených je mezi pracujícími v kanceláři. Za nimi jsou učitelé, ukazují data

Radek Dragoun Radek Dragoun
26. 10. 2020 7:06
Jaká profese je mezi nakaženými nejčastější? Data Ústavu pro zdravotnické informace a statistiky, které se podařilo deníku Aktuálně.cz získat, ukazují, že největší podíl tvoří pracovníci v administrativě a kanceláři. Na druhém místě jsou pak učitelé a lidé ve školství. Kromě profesí pak velké množství nakažených tvoří i žáci a studenti. A také senioři.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com, Zuzana Hronová

Pouze pět procent všech nakažených za září pochází ze základních škol, ukázala tabulka Ústavu pro zdravotnické informace a statistiky, kterou minulý týden zveřejnil server Echo 24. Ačkoliv mluvčí ústavu zdůraznil, že data mohou být zavádějící, rozhořela se diskuse o tom, zdali bylo nutné školy uzavírat, když nepředstavují takové riziko. Pro porovnání stejná tabulka uvádí, že v zaměstnání se v září nakazilo přes 30 procent všech infikovaných.

"Když se podíváme na klastry, které ve školách vznikly, tak přestože byly otevřené krátkou dobu, tak se vyšplhaly na první místo. Je zřejmé a platí to i z celosvětových dat, že školy jsou obrovským rezervoárem infekce, a většina zemí, které otevřely školy, se následně dostala do problémů," vysvětloval tehdy na svém Twitteru ministr zdravotnictví Roman Prymula, proč se vláda rozhodla tato zařízení uzavřít.

Předminulou sobotu skutečně mezi klastry, tedy odhalenými ohnisky nákazy, vévodily školy. Hygienici jich identifikovali celkem 187, přitom ve velmi rizikových zařízeních sociálních služeb takových ohnisek nebylo ani sto, ještě o něco méně jich pak bylo ve zdravotnictví.

Určitou míru rizika ve školách dokazují i jiná neveřejná data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, která se podařilo deníku Aktuálně.cz získat. Z nich lze vyčíst, jaké profese mají mezi nakaženými největší podíl. Po pracovnících v administrativě a v kancelářích jsou na druhém místě právě pedagogové, kterých se od začátku epidemie do předminulé soboty nakazilo 6608. Až po nich s necelými pěti tisíci následují například zdravotní sestry.

Mezi celkovým počtem infikovaných je také mnoho žáků, studentů a učňů, celkem se jich nakazilo už takřka 25 tisíc, přičemž minulou sobotu s infekcí bojovalo téměř 11 tisíc z nich. Jejich čísla se však nedají porovnávat s ostatními skupinami, neboť jenom na základní a střední školu chodí zhruba 1,4 milionu dětí.

Aktuální číslo nakažených však bude u této skupiny patrně nejvíce podceněné, neboť právě nejmladší část populace se s koronavirem vypořádává nejlépe. V situaci, kdy Česko nezvládá dostatečně trasovat, o čemž svědčí mimo jiné vysoký podíl pozitivity u provedených testů, oficiálním statistikám patrně uniká velké množství lidí, kteří infekcí prochází bez jakýchkoliv příznaků či jen s minimálními obtížemi a kteří se na test nedostanou. A kvůli tomu, že největší šanci na takový průběh nemoci mají právě nejmladší, lze očekávat, že žáků a studentů bude ve skupině nezachycených nejvíce.

Přehled profesí s největším počtem případů
Aktuální počet nakažených k 17.10. Celkový počet nakažených od začátku epidemie
Administrativa / kancelář 3557 7427
Pedagog, školství 3307 6608
Strojírenství, elektro 2785 5648
Zdravotní sestra 3547 4921
OSVČ 2080 4537
Management, vedení, řízení 1470 3368
Jiný zdravotnický personál 2216 3284
Nepracující / nezaměstnaný 1198 3184
Mateřská / rodičovská dovolená 1096 2352
Lékař 1641 2303
Řemeslník 882 1860
Dělnické profese, agenturní pracovníci 764 1857
Ostatní VŠ 804 1727
Jiný potravinář 822 1659
Sociální pracovník / péče o osoby 1139 1614
Řidič, doprava 669 1439
Prodavač(ka) / pokladní 601 1359
Pracovník v IT 544 1345
Policista / zaměstnanec ministerstva vnitra 696 1300
Invalidní důchodce 604 1210
Skladník, expedice, logistika 549 1159
Pracovník ve službách 376 1074
Stavebnictví 391 1001
Další skupiny
Starobní důchodce 12 415 21 163
Žák, student, učeň 10 892 24 764

Druhou velkou skupinu nakažených tvoří starobní důchodci, kterých se nakazilo už přes 21 tisíc, přičemž předminulou sobotu nemoc mělo přes 12 tisíc z nich. Těch je však v populaci ještě výrazně více než studentů, data České správy sociálního zabezpečení jich v červnu registrovala přes 2,4 milionu.

Jenže nákaza seniora je pro jednotlivého člověka i pro celý zdravotní systém daleko rizikovější. Zatímco hospitalizaci potřebovalo jenom 0,4 procenta nakažených studentů, u nákazy starobních důchodců potřeba nemocniční péče hrozí takřka každému třetímu. Celkem jich od začátku epidemie skončilo kvůli covid-19 v nemocnici více než 6,5 tisíce.

Mezi profesemi mají nejvíce nákazy ti, kteří mohou pracovat z domu

U profesí mají největší podíl nakažených pracovníci v administrativě a v kancelářích, kteří s téměř 7,5 tisíci případů tvoří 4,4 procenta všech nakažených. Právě u tohoto typu zaměstnání je přitom nejčastěji možné přejít na práci na dálku, k čemuž minulý týden vyzvala i vláda. Zároveň požádala zaměstnavatele, aby také podporovali dovolené či placená volna a omezili všechny zbytné práce.

Z dostupných dat je totiž zřejmé, že lidé stále chodí do práce více, než tomu bylo během jarních výrazných vládních omezení. Výzkum agentury PAQ Research ukázal, že před více než půl rokem pracovalo z domova až 23 procent lidí, druhý říjnový týden pouze každý desátý Čech. Podobná čísla ukazují i data společnosti Google získaná na základě anonymně získané polohy mobilního telefonu.

Odborníci se proto domnívají, že zde je patrně největší prostor, jak růst epidemie zbrzdit. "Nejvíc kontaktů by se dalo ušetřit na home officu, ale firmy ho nechtějí zavádět. Přitom právě v rámci práce je nejvíc nakažených, navíc zaměstnanci do ní jedou například hromadnou dopravou, po cestě si nakoupí a obecně se mnohem více mísí," řekl před pár dny Aktuálně.cz výkonný ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů René Levínský.

Momentálně druhou koronavirem nejpostiženější profesí jsou zdravotní sestry, přestože v celkových počtech (od začátku pandemie) mají učitelé větší počet případů. Právě nedostatek kvalifikovaného personálu je největším rizikem při stále rostoucí epidemii. Nemocnice se musí starat o čím dál více pacientů, přičemž nákaza se pochopitelně objevuje i u personálu. V některých nemocnicích již pomáhají medici.

A nejde samozřejmě pouze o zdravotní sestry. Čím dál více nakažených je také mezi lékaři a jiným zdravotnickým personálem, který se rovněž ve statistikách podle profesí umísťuje na čelných pozicích.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je situace kritická. V otevřeném dopise mimo jiné požádal lékaře, kteří působí v zahraničí, zdali by se nemohli vrátit do Česka a pomoci v boji s koronavirem. "Větším nebezpečím než chybějící nemocniční lůžka se stává nedostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester," uvedl v dopise.

Vybraný přehled významných profesí
Aktuálně nakažených (17.10.) Vyléčených Úmrtí Celkem případů
Lékař 1641 660 2 2303
Zdravotní sestra 3547 1373 1 4921
Zdravotní laborant 336 115 451
Farmaceut, lékárník 264 105 369
Jiný zdravotnický personál 2216 1066 2 3284
Hasič / záchranář 287 173 460
Policista / ministerstvo vnitra 695 605 1300
Vězeňská služba 81 87 168
Voják / ministerstvo obrany 422 325 747
Pedagog, školství 3307 3300 1 6608
Sociální práce / péče 1139 474 1 1614
Řidič, doprava 669 767 3 1439
 

Právě se děje

před 4 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy