Indie se bojí další vlny. Zemi čekají obří svátky, přenos viru usnadňuje i smog

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 10. 2020 13:47
Od poloviny září, kdy denní počty nakažených koronavirem v Indii přesahovaly 90 tisíc případů, se situace zlepšila a počet pozitivně potvrzených případů klesl na polovinu. Kladný vývoj se ale může v nadcházejících týdnech změnit. V zemi začíná období velkých svátků a také se zhoršuje kvalita ovzduší, která má na přenos i závažnost onemocnění covid-19 vliv.
Smog v Indii.
Smog v Indii. | Foto: Reuters

Následující měsíc bude v Indii patřit oslavám hinduistických svátků. První z nich, dasara, začíná v neděli a několikadenní oblíbený dívalí bude následovat za dva týdny. Svátky místní slaví mimo jiné i tím, že se scházejí s přáteli nebo navštěvují rodiny rozeseté po různých částech Indie. A to je pro další šíření viru velmi nebezpečné.

Vláda i lékaři se obávají, že svátky mohou příznivý trend, v jakém je země nyní, zvrátit. Ukazují to i příklady z minulosti: při oslavách svátku onam na začátku září například stoupl počet nakažených v jihovýchodním indickém státě Kérala, píše britská BBC.

V úterý proto v televizním projevu vystoupil premiér Naréndra Modí a obyvatele před neopatrným chováním v době svátků varoval. "Nedávno jsme viděli mnoho fotek a videí, které jasně dokazují, že lidé už nejsou tak obezřetní. To není správné," řekl v proslovu. Zároveň dodal, že současná situace je stabilní a "my ji nesmíme nechat zhoršit".

V Indii se koronavirem nakazilo už více než 7,6 milionu lidí, a země se tak stala druhou nejpostiženější hned za Spojenými státy. Postupné zlepšování dokládá i úterní statistika, která zaznamenala nejnižší denní nárůst za poslední tři měsíce - necelých 47 tisíc nakažených.

Někteří lékaři jsou však k výraznému poklesu případů skeptičtí a domnívají se, že za snížením případů by mohla být nová testovací metoda. Místo běžných PCR testů se totiž rozšířilo používání rychlejších antigenních testů. Ty jsou však méně přesné. "Velký počet testů, které jsou nyní používány, jsou rychlé antigenní testy s vysokou mírou falešně negativních výsledků," vysvětluje americkému deníku Ananta Bhana z indické Yonepoyské univerzity.

Horší kvalita vzduchu zhoršuje příznaky

Ve stejném období, ve kterém se Indové běžně vydávají slavit, zároveň roste znečištění ovzduší. Situace je nejhorší právě od listopadu do února. V této době zemědělci vypalují pole, doprava houstne a ovzduší nepomáhá ani velké ohňostroje doprovázející oslavy svátků. Tento "smrtící koktejl jedovatých plynů"  může podle studií vědců z Harvardovy a cambridgeské univerzity pandemii výrazně zhoršit. 

Experti z Harvardovy univerzity došli ve své studii k závěrům, že pokud množství jemných prachových částic, označovaných jako PM2,5, stoupne ve vzduchu pouze o jeden mikrogram na metr krychlový, vzroste smrtnost na covid-19 až o osm procent. Jejich kolegové z Cambridge zase našli spojení mezi znečištěným ovzduším a vyšším počtem pacientů s těžkým průběhem nemoci. 

Podle britské stanice se Indie s horší kvalitou vzduchu potýká už druhý týden, kdy hodnoty prachových částic až dvanáctkrát přesahují bezpečný limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací. Indie se pravidelně objevuje na seznamu zemí s nejhorší kvalitou ovzduší. Loni se dostalo dokonce 21 indických měst na seznam 30 míst s nejhorším ovzduším na světě, píše stanice CNN

Kromě toho se odborníci domnívají, že se ve znečištěném ovzduší mohou viry lépe přenášet. Testování na myších ukázalo, že v těchto podmínkách stoupá množství receptorů, na které se virus může navázat, až stonásobně, vysvětluje pro BBC ředitelka výzkumu zdraví a znečištění ovzduší na Stanfordově univerzitě Mary Prunickiová. 

Video: Smog v Dillí: Zavřené školy, v platnosti je doporučení nevycházet

Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 10 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k červencovým volbám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy