Indie se bojí další vlny. Zemi čekají obří svátky, přenos viru usnadňuje i smog

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 10. 2020 13:47
Od poloviny září, kdy denní počty nakažených koronavirem v Indii přesahovaly 90 tisíc případů, se situace zlepšila a počet pozitivně potvrzených případů klesl na polovinu. Kladný vývoj se ale může v nadcházejících týdnech změnit. V zemi začíná období velkých svátků a také se zhoršuje kvalita ovzduší, která má na přenos i závažnost onemocnění covid-19 vliv.
Smog v Indii.
Smog v Indii. | Foto: Reuters

Následující měsíc bude v Indii patřit oslavám hinduistických svátků. První z nich, dasara, začíná v neděli a několikadenní oblíbený dívalí bude následovat za dva týdny. Svátky místní slaví mimo jiné i tím, že se scházejí s přáteli nebo navštěvují rodiny rozeseté po různých částech Indie. A to je pro další šíření viru velmi nebezpečné.

Vláda i lékaři se obávají, že svátky mohou příznivý trend, v jakém je země nyní, zvrátit. Ukazují to i příklady z minulosti: při oslavách svátku onam na začátku září například stoupl počet nakažených v jihovýchodním indickém státě Kérala, píše britská BBC.

V úterý proto v televizním projevu vystoupil premiér Naréndra Modí a obyvatele před neopatrným chováním v době svátků varoval. "Nedávno jsme viděli mnoho fotek a videí, které jasně dokazují, že lidé už nejsou tak obezřetní. To není správné," řekl v proslovu. Zároveň dodal, že současná situace je stabilní a "my ji nesmíme nechat zhoršit".

V Indii se koronavirem nakazilo už více než 7,6 milionu lidí, a země se tak stala druhou nejpostiženější hned za Spojenými státy. Postupné zlepšování dokládá i úterní statistika, která zaznamenala nejnižší denní nárůst za poslední tři měsíce - necelých 47 tisíc nakažených.

Někteří lékaři jsou však k výraznému poklesu případů skeptičtí a domnívají se, že za snížením případů by mohla být nová testovací metoda. Místo běžných PCR testů se totiž rozšířilo používání rychlejších antigenních testů. Ty jsou však méně přesné. "Velký počet testů, které jsou nyní používány, jsou rychlé antigenní testy s vysokou mírou falešně negativních výsledků," vysvětluje americkému deníku Ananta Bhana z indické Yonepoyské univerzity.

Horší kvalita vzduchu zhoršuje příznaky

Ve stejném období, ve kterém se Indové běžně vydávají slavit, zároveň roste znečištění ovzduší. Situace je nejhorší právě od listopadu do února. V této době zemědělci vypalují pole, doprava houstne a ovzduší nepomáhá ani velké ohňostroje doprovázející oslavy svátků. Tento "smrtící koktejl jedovatých plynů"  může podle studií vědců z Harvardovy a cambridgeské univerzity pandemii výrazně zhoršit. 

Experti z Harvardovy univerzity došli ve své studii k závěrům, že pokud množství jemných prachových částic, označovaných jako PM2,5, stoupne ve vzduchu pouze o jeden mikrogram na metr krychlový, vzroste smrtnost na covid-19 až o osm procent. Jejich kolegové z Cambridge zase našli spojení mezi znečištěným ovzduším a vyšším počtem pacientů s těžkým průběhem nemoci. 

Podle britské stanice se Indie s horší kvalitou vzduchu potýká už druhý týden, kdy hodnoty prachových částic až dvanáctkrát přesahují bezpečný limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací. Indie se pravidelně objevuje na seznamu zemí s nejhorší kvalitou ovzduší. Loni se dostalo dokonce 21 indických měst na seznam 30 míst s nejhorším ovzduším na světě, píše stanice CNN

Kromě toho se odborníci domnívají, že se ve znečištěném ovzduší mohou viry lépe přenášet. Testování na myších ukázalo, že v těchto podmínkách stoupá množství receptorů, na které se virus může navázat, až stonásobně, vysvětluje pro BBC ředitelka výzkumu zdraví a znečištění ovzduší na Stanfordově univerzitě Mary Prunickiová. 

Video: Smog v Dillí: Zavřené školy, v platnosti je doporučení nevycházet

Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy