Otázka mě zaskočila, tvrdí ministr, který přiznal podpis pod peticí proti Babišovi

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 30. 10. 2020 20:02
Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se po prvním popírání nakonec přiznal, že v roce 2018 podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii, která požadovala rezignaci premiéra Andreje Babiše. Původně naznačoval, že to patrně jeho podpis není.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | Foto: Jakub Plíhal

"Tady vám říkám, že jsem petici podepsal," prohlásil v pátek večer na tiskové konferenci po jednání vlády Blatný.

Když tuto otázku dostal ve čtvrtek odpoledne, kdy v nové roli poprvé předstoupil před novináře, viditelně ho dotaz zaskočil.

"Promiňte, jaká petice?" reagoval Blatný nejdříve na dotaz novinářky, která se jej zeptala, zda může svůj podpis potvrdit, či vyvrátit. Na její následující vysvětlení, že šlo o petici proti premiérovi Andreji Babišovi, už zaskočený ministr řekl pouze jedno slovo: "Ne."

Co chtěl touto nejasnou odpovědí sdělit, nebylo zřejmé. Ale jisté je, že jméno Jan Blatný pod peticí skutečně je, jak první upozornil Reflex. Petice vznikla v roce 2018 a spolek v ní žádal, aby se premiér vzdal funkce.

"My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB," stojí v petici, kterou do dnešního dne podepsalo více než 438 tisíc lidí. Kromě jména Blatný nechybí jméno Blanka Blatná, jež se shoduje s jménem manželky ministra.

Podpis Jana Blatného pod peticí Chvilka pro rezignaci
Podpis Jana Blatného pod peticí Chvilka pro rezignaci | Foto: Aktuálně.cz

Nový ministr dostal dotaz na petici také v pátečním rozhovoru pro deník Právo. "Neumím vám k tomu nic říci, prostě neumím. Obecně se k tomu vyjádřím tak, že jste viděli například můj údajný twitterový účet, který také není můj," vyhýbavě odpověděl Blatný na dotaz, jestli s manželkou petici podepsali. A na doplňující otázku, jestli se pod zmiňovanými údaji podepsal někdo jiný, odvětil: "Je to možné."

Ministr zdravotnictví Blatný před novináři popírá, že v minulosti žádal odstoupení premiére Babiše. | Video: ČT24

Jenže s další informací, která nasvědčuje tomu, že jde o jeho podpis, přišel v pátek Deník N. Podle něho je ministrův podpis veden na jeho pracovní e-mail. Deník navíc cituje předsedu Milionu chvilek Benjamina Rolla. "Každý, kdo podepsal petici, vyplní e-mailovou adresu. Následně mu přijde na e-mail výzva, kterou musí potvrdit, aby se jeho jméno objevilo v seznamu podepsaných," vysvětlil Roll. 

V pátek odpoledne na tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví Blatný záležitost komentovat nechtěl. Na otázku novinářů řekl, že teď jsou důležitější věci. Navíc byl omezený počet dotazů. Ale dodal, že se k dané věci vyjádří později. 

Volali mi z Milionu chvilek pro demokracii

V pátek večer ministr Blatný vysvětloval svůj původní postoj tak, že ho otázka zaskočila.

"Když jsem byl na první tiskové konferenci dotazován, tak se přiznám, že mě ta otázka zaskočila. Tak jsem reagoval, jak jsem reagoval. Následně byl dotaz z Práva, člověk si ale nemusí všechno vybavovat. Odpovídal jsem váhavě. V noci se se mnou spojili zástupci Milionu chvilek pro demokracii a potvrdili mi můj podpis," řekl. Připustil, že se na něj někdo možná bude za toto zlobit. "Pro mě je poměrně podstatné, abych nelhal a nevystupoval jako někdo, kdo neříká pravdu," dodal.

Zároveň řekl, že od začátku, kdy se o něm uvažovalo jako o novém ministrovi, měl s Babišem nastavenou naprosto otevřenou komunikaci. "Když jsem byl požádaný jako odborník, jestli nepomohu, tak v tu chvíli pro mě tato věc byla důležitější než nějaké případné další záležitosti," pokračoval. 

Na dotaz Aktuálně.cz, jaký je jeho dnešní názor na Milion chvilek pro demokracii a premiéra zareagoval vyhýbavě. "Věřím, že v této zemi je demokracie a pluralita, že se věci dají říkat nahlas. Jsem člověk, který se snaží, aby byl v této zemi pluralitní názor a teď v tom nevidím problém. Důvod, proč jsem se stal na návrh pana premiéra a po souhlasu pana prezidenta ministrem, je odborný. Děkuju," ukončil vystoupení Blatný.

Premiér Babiš reagoval, že mu podpis nového ministra zdravotnictví pod peticí nevadí. "Pana Blatného vnímám jako odborníka ve zdravotnictví. Do vlády se snažím vybírat vždy odborníky a nevybírám je podle sympatií vůči mně," řekl ČTK. Dodal, že je nutné zvládnout koronavirus bez ohledu na politickou příslušnost nebo rozdílné politické názory. "Na politikaření v této době skutečně není čas," napsal.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy