Kromě Prahy a Uherskohradišťska mají nově na takzvaném semaforu červenou barvu také okresy Praha-západ a Praha-východ, celkově jsou tak čtyři.
Vážení čtenáři, tento on-line přenos končí. Události kolem pandemie v Česku i ve světě můžete dál sledovat zde:
Prezident Donald Trump, u něhož se ve čtvrtek potvrdila nákaza koronavirem, bude v nejbližších hodinách vrtulníkem převezen do vojenské nemocnice Waltera Reeda v Bethesdě nedaleko Washingtonu. Doporučili to z preventivních důvodů lékaři, informovala agentura Reuters. Krátce předtím Trumpův lékař oznámil, že prezident má mírné příznaky nemoci covid-19, je unavený, ale jinak v dobré náladě.
Trumpův lékař Sean Conley uvedl, že prezident dostal experimentální lék vyvinutý farmaceutickou společností Regeneron, u něhož se prokázaly dobré výsledky v klinických studiích u menšího počtu pacientů. Podle Conleyho dostává Trump i zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.
Americký viceprezident Mike Pence měl dnes negativní test na koronavirus. Oznámil to jeho mluvčí. Pence by v případě Trumpovy neschopnosti vykonávat úřad (Trump byl na koronavirus pozitivně testován) převzal prezidentské pravomoci.
Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku byl ve čtvrtek rekordní - první říjnový den přibylo 3493 nakažených. Počty nakažených i dál výrazně rostou - k dnešnímu večeru hygienici potvrdili dalších 1759 potvrzených případů covidu, což je o 359 víc než ve stejnou dobu ve čtvrtek.
V Praze přibylo za posledních 24 hodin 839 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Dosavadní maximum bylo 601 případů z minulého čtvrtka. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k pátečním 18:00.
Volební účast do krajského zastupitelstva v Pardubickém kraji byla kolem 16:00 zhruba desetiprocentní. Komise nezaznamenaly větší problémy. O volbu z domova z důvodu izolace nebo karantény kvůli koronaviru požádalo 101 voličů. Řekl mluvčí kraje Dominik Barták.
V Praze a středních Čechách, které jsou epidemií covidu-19 nejvíce postiženými regiony, budou hygienici znovu stíhat zavolat kontaktům nakažených do 48 hodin. Na tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Hygienické stanice si v září stěžovaly, že kvůli vysokému nárůstu nových případů nestíhají všechny kontaktovat včas. V posledních dnech byly jejich kapacity posíleny a podle Prymuly je další posílení ještě v plánu.
Lidé, kteří budou očkovaní proti covidu-19, až bude vakcína dostupná, nebudou muset do karantény, pokud se setkají s nakaženým nebo přijedou z rizikové země. Novinářům to dnes řekl vědecký sekretář České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek. Za odmítnutí očkování, které bude dobrovolné a hrazené státem, podle něj žádné sankce nehrozí.
Fakultní nemocnice Brno má k dnešnímu dni 52 pacientů s nemocí covid-19, pět z nich je ve vážnějším stavu na klinice ARO. Počet v tiskové zprávě uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má podle mluvčí Dany Lipovské 25 pacientů s nemocí covid-19, z toho čtyři jsou ve vážném stavu.
Pražský městský soud za září eviduje sedm správních žalob, které souvisejí s protiepidemickými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Ve většině z nich si lidé stěžují na obnovení povinnosti nosit roušky. Kvůli opětovnému vyhlášení nouzového stavu prozatím žádná žaloba nepřišla, sdělila mluvčí soudu Markéta Puci.
"Budeme nuceni se dostat na proočkovanost kolem 60 procent, jinak tu bude virus cirkulovat dál," uvedl Prymula. Podle něj dosud není prokázaná dlouhodobost protilálek a buněčné imunity po prodělání nemoci.
"Počítá se, že očkování proti covidu-19 bude dobrovolné a státem hrazené. Nebudou žádné sankce za odmítnutí. S očkováním však můžou vzniknout nějaké výhody," uvedl v pátek na brífinku vědecký sekretář České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Na semaforu evropských zemí tak červený od pondělí zůstane pouze zbytek Španělska. Po návratu z této země jsou všechny osoby povinné podstoupit test na covid-19 nebo nastoupit do karantény.
Baleárské a Kanárské ostrovy se od pondělí zařadí na seznam zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění covid-19, oznámilo ministerstvo zahraničí. Po návratu z těchto oblastí tak nebude nutné podstoupit test na koronavirus.
Největší počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 má nemocnice v Uherském Hradišti.
Pokud dochází k exponenciálnímu šíření, tak během několika dnů se může zdvojnásobit počet případů a není možné dělat opatření teprve v tu chvíli. Izrael zastavil celou zemi, a přesto tamní čísla neklesají.
"Trend, který není pozitivní, je narůstající podíl pozitivních testů," řekl Prymula. Cílem je podle něj dostat se k hranici deseti procent. Ve středu to bylo až 15 procent. Současné reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je stále 1,24.
Nákaza v kategorii středních škol narůstá poměrně prudce. Nárůst můžeme vidět i ve skupině seniorů, byť není tak prudký jako u středních škol, je jasné, že opatření musíme zavést i u nich. Celý brzdný efekt je velmi dlouhodobý a minimálně sedm až deset dní potřebujeme k tomu, abychom viděli, že opatření mají smysl.
Červenou barvu, značící nejvyšší riziko nákazy koronavirem na mapě okresů, má kromě Prahy nově také Uherskohradišťsko. Většina okresů je oranžová.
V posledních dnech se strhla diskuse na téma, jestli další opatření, týkajících se restaurací z hlediska evidence, jsou limitující. Chtěl bych upozornit, že je to pouze jedno z mnoha opatření, o kterých se mluví, a zatím nikde aplikováno není. Toto opatření je realizováno v řadě demokratických zemí světa. Druhou alternativou je restaurace zavřít a to samozřejmě nikdo nechce. Není to sledování nikoho, ale je snaha o rychlý kontakt v případě, že vznikne pozitivita.
Vznikaly tady různé vtipné historky na to, že zakazujeme zpěv, ale to není samoúčelné. My bychom mohli teoreticky zastavit celou kulturu, ale neudělali jsme to. Jsou důkazy, že opera byla postižena a různé sbory taky. Ta data dokumentují, proč takto.
Často čelím nejrůznějším kritikám, je jasné, že řada z nich může být oprávněná, na druhou stranu, kdybych neudělal vůbec nic, tak by tu kritika byla rovněž. Nezáleží mi na tom, jestli jste opozicí, nebo koalicí. V tuto chvíli musíme táhnout všichni za jeden provaz. Covid není politický virus, covid je tady a my se s ním musíme nějak poprat. Jestli chcete vyjádřit své politické názory, pak nyní máte plné právo a příležitost. Dnes začínají volby a já bych chtěl na všechny apelovat, aby k nim šli a využili svou příležitost vyjádřit své názory. Pokud ale chceme porazit koronavirus, musíme pracovat společně.
Mojí rolí je zastavit, a pokud ne zastavit, tak určitě zpomalit nárůst této epidemie tak, aby náš zdravotnický systém byl schopen se vyrovnat s nároky na lůžka a léčbu našich pacientů.
"Změníme strategii, veškerá data, která lze publikovat, publikována budou. Každý si bude moci ověřit, proč postupujeme tak, a ne jinak," uvedl na brífinku ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Hlasování do přenosných uren pro voliče s nemocí covid-19 v karanténě mohou krajské úřady v sobotu prodloužit v případě zvýšeného zájmu až do 17:00. To by mohlo prodloužit i zpracování a zveřejnění výsledků voleb, uvedla dnes místopředsedkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ) Eva Krumpová. Krajské úřady mají podle zákona povinnost informovat o prodloužení doby na hlasování na svých webech, zatím tak ale podle zjištění žádný neučinil.
Středočeští celníci minulý týden zadrželi u dálnice D1 na Benešovsku dva migranty mířící do Německa, jeden z nich byl pozitivní na covid-19. Případ převzala cizinecká policie, informovala mluvčí středočeských celníků Yvona Matějková.
Koronavirem onemocnělo za poslední týden 822 lidí z Vysočiny, o týden dřív byla nemoc covid-19 potvrzená u 623 lidí. Od začátku pandemie se nakazilo 3077 lidí s trvalým bydlištěm na Vysočině. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hygienici na Vysočině nyní evidují 1314 nemocných. V souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji 28 lidí, tři z nich v posledním týdnu.
Polské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 2292 nových případů nákazy koronavirem. Je to poprvé, co počet nově potvrzených infekcí za jediný den překročil 2000, upozornila agentura Reuters. V zemi, která má přibližně 38 milionů obyvatel, se od počátku pandemie nakazilo 95 773 lidí, z nichž 2570 zemřelo.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin rekordních 334 potvrzených případů nemoci covid-19. Nejvíce v Brně, a to 113. Přibylo také jedno úmrtí a sedm hospitalizovaných. Celkem je v nemocnici 85 lidí. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.
Testování zaměstnanců na koronavirus je daňově uznatelným nákladem nejen v případě povinných testů, ale i pokud jde o dobrovolné testování související s chodem firmy. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) o tom během pracovního jednání ujistila Hospodářskou komoru, na kterou se v posledních týdnech s tímto problémem obraceli podnikatelé. Řada z nich si nebyla jistá, zda tento náklad mohou z daňového základu odečítat.
Ve Zlínském kraji za uplynulý týden přibylo podle ministerstva zdravotnictví 1106 případů nákazy koronavirem. Je to výrazně více než v předchozím týdnu, kdy nárůst činil 669 případů, o týden dříve jich bylo 705. Od začátku pandemie eviduje ministerstvo v regionu 3574 nakažených, před týdnem jich bylo 2468. Podle údajů ministerstva, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště, se dosud v kraji vyléčilo 1231 lidí, před týdnem jich bylo 913, a 21 jich s onemocněním covid-19 zemřelo, což je o sedm více než minulý pátek.
Nakažení novým typem koronaviru jsou podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého v 54 lůžkových zařízeních sociálních služeb. Jde zhruba o 300 lidí, většinou zůstali v domovech, řekl. Zařízení, která mají klienty nebo zaměstnance v karanténě nebo nakažené v izolaci, mají povinnost je denně hlásit prostřednictvím webového formuláře.
Na Slovensku po předchozích rekordech ubylo nových případů koronaviru, provedeno ale bylo méně testů. Ve čtvrtek laboratoře zjistily 679 nakažených ve srovnání s dosavadním denním maximem 797 případů ze středy.
Rusko oznámilo 9412 nových případů nákazy koronavirem a 186 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 8945 nových případů a 169 úmrtí. "Je to poprvé od 1. června, co počet nakažených za den převýšil 9000," uvedla agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.
Několikanásobný nárůst v poptávce po sběratelských mincích a drahých kovech zaznamenávají obchodníci v době koronaviru. Někdy se nedaří zájem kupujících ani uspokojit, poptávka převažuje nad nabídkou. Uvedli to majitelé specializovaných obchodů a aukčních síní. Poptávka po stříbrných mincích vzrostla až trojnásobně, denní tržby za prodej drahých kovů se u některých prodejců rovnají týdenním tržbám před koronakrizí. Lidé hledají v nejisté době relativně jistou investici, Češi jsou navíc ve světě vyhlášenými numismatiky.
Nezaměstnanost v Česku se v září nezvýšila a zůstala na srpnové míře 3,8 procenta. Lidí bez práce meziměsíčně mírně ubylo, zhruba o 2000. Úřady práce evidovaly 277 015 nezaměstnaných. Výsledky dnes na tiskové konferenci oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní je český trh práce v dobré kondici díky úspěchu programu Antivirus.
Ukrajina dnes oznámila 4633 nových případů nákazy koronavirem za uplynulý den, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie, uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje národní bezpečnostní rady. Předchozí rekord - 4069 případů - rada oznámila ve čtvrtek.
Indie aktuálně eviduje přes 6,3 milionu případů koronavirové infekce, což ji řadí na druhou příčku z hlediska počtu nakažených po USA (za celé září se v Indii nakazilo zhruba 2,5 milionu osob). V počtu úmrtí je Indie třetí na světě po USA a Brazílii. Celkově úřady země s 1,35 miliardy obyvatel zaznamenaly téměř 100 000 obětí viru. Přes 5,3 milionu nemocných se dosud uzdravilo, což je nejvyšší počet vyléčených pacientů na světě.
Podle Trumpova lékaře Conleyho hodlají prezident a první dáma strávit nejbližší dny v Bílém domě. "Očekávám, že prezident bude bez přerušení pokračovat ve výkonu svých povinností, zatímco se bude zotavovat," uvádí komuniké. Conley bez dalších podrobností oznámil, že Trump i Melania byli po pozitivním testu na virus SARS-CoV-2 v dobrém stavu. Jak podotýká agentura AP, u šéfa Bílého domu je zvýšené riziko komplikací spojených s covidem-19, neboť je mu 74 let.
V Jihočeském kraji se za poslední týden vyléčilo z koronaviru 421 lidí. Ve stejném období ale 612 lidí covidem-19 onemocnělo. Vyplývá to z aktuálních údajů krajských hygieniků. Momentálně tak v regionu zůstává 1311 pacientů s koronavirem.
V Olomouckém kraji čtyřiadvacetihodinový přírůstek nákaz novým typem koronaviru podruhé od počátku pandemie překročil 200 případů. Podle dnešních statistik ministerstva zdravotnictví bylo nově pozitivně testováno v kraji 228 lidí. Rekordní je i týdenní přírůstek. Oproti minulému pátku přibylo 1076 nemocných; předchozí týden to bylo 625 nově potvrzených případů. V souvislosti s onemocněním covid-19 je v kraji registrováno 29 úmrtí.
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 553 potvrzených případů nemoci covidu-19. Přírůstek není tak velký jako o týden dříve, kdy bylo rekordních 585 případů, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví a krajské hygieny. Za poslední týden se vyléčilo v kraji 278 lidí a nikdo nezemřel. Počet uzdravených tak stoupl na 892 a počet mrtvých v souvislosti s koronavirem zůstal na sedmi.
Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania jsou pozitivní na covid-19. Oba šli na test poté, co se nákaza potvrdila u prezidentovy blízké poradkyně Hope Hicksové.
Tonight, @FLOTUS and I tested positive for COVID-19. We will begin our quarantine and recovery process immediately. We will get through this TOGETHER!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 2, 2020
V Indii s covidem-19 zemřelo už téměř sto tisíc lidí. Za posledních 24 hodin v zemi, která má 1,35 miliardy obyvatel, přibylo 81 484 případů nákazy koronavirem.
Celkem se v Indii virem SARS-CoV-2 nakazilo již zhruba 6,39 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo za uplynulý den dalších 1095 lidí, a celková bilance se tak vyšplhala na 99 773 mrtvých.
V Německu ve čtvrtek přibylo 2673 potvrzených případů nákazy koronavirem. Podle agentury DPA je čtvrteční přírůstek nejvyšší od druhé poloviny dubna. S covidem-19 zemřelo za den dalších osm lidí. V Česku, které má asi osmkrát méně obyvatel než Německo, přibylo za čtvrtek rekordních 3493 případů infekce a 12 mrtvých.
Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku byl ve čtvrtek rekordní. Přibylo 3493 nakažených, aktuálně jich je 39 391. Většina z nich má lehký nebo bezpříznakový průběh nemoci, v nemocnicích je podle údajů ke středě 1028 lidí s onemocněním covid-19. Ve vážném stavu je 198 hospitalizovaných. S covidem-19 zatím zemřelo 678 lidí, za čtvrtek úmrtí přibylo 12. Nejméně deset zemřelých bylo podle údajů ministerstva za poslední týden v každém dni.
Americký prezident Donald Trump se spolu s manželkou Melanií uchýlí do karantény. Oznámil to dnes na Twitteru poté, co se nákaza koronavirem potvrdila u jeho blízké poradkyně Hope Hicksové. V izolaci by měli prezident a první dáma být nejméně do okamžiku, kdy dostanou výsledky testů na virus SARS-CoV-2, kterým se oba podrobili, informovala agentura AP.
Hope Hicks, who has been working so hard without even taking a small break, has just tested positive for Covid 19. Terrible! The First Lady and I are waiting for our test results. In the meantime, we will begin our quarantine process!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 2, 2020
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 36 157 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 v zemi zemřelo dalších 728 lidí. Celkem se od počátku epidemie v Brazílii infikovalo již více než 4,8 milionu lidí a s covidem-19 zemřelo 144 680 osob.
Pandemie covidu-19, její ekonomické dopady a náprava následků, byly hlavním tématem debaty před krajskými a senátními volbami jedné předsedkyně a osmi předsedů sněmovních stran a hnutí.
Premiér Babiš například vysvětloval, že ke změně názoru na svolání ústředního krizového štábu ho vedla ne vždy ideální spolupráce mezi ministerstvem zdravotnictví a hejtmany. Nedomnívá se, že by vláda štáb obnovila pozdě. Odmítal také kritiku, že by vláda nepomáhala finančně krajům nebo lidem postiženým dopady pandemie koronaviru.
I když se podaří vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru, život se do jara k normálu nevrátí, míní skupina významných britských vědců, které pověřila britská Královská společnost analýzou dat z celého světa týkajících se nákazy SARS-CoV-2. Informoval o tom dnes server BBC s tím, že uvedení vakcíny do praxe by mohlo trvat až rok.
Polsko dnes oznámilo 1967 nových případů nákazy koronavirem. "To je absolutní rekord," napsal list Gazeta Wyborcza na svém webu.
Od začátku pandemie se v zemi se zhruba 38 miliony obyvatel nakazilo 93 481 lidí, z toho 2543 s nákazou zemřelo. Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski upozornil, že v příštích dvou týdnech je třeba počítat s 1500 až 2000 nově infikovanými za den.
Později však ministr doplnil, že toto opatření zvažuje. "Omlouvám se, že jsem se nepřesně vyjádřil. Povinná registrace v restauracích je jen jedno ze zvažovaných opatření, pokud se bude epidemiologická situace zhoršovat. Navíc, pokud bude dostatečný počet občanů používat (aplikaci) eRouška, tak je to úplně mimo hru," sdělil na twitteru.
Prymula řekl ve Sněmovně v reakci na interpelaci jednoho z poslanců, že plánuje zavést zapisování lidí v restauracích. "Plánujeme podobná opatření, která jste tady zmínil v tom slova smyslu, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší tak, jako to je třeba v Německu. Je to věc, která výrazně umožní potom trasování v případě právě zapojení chytré karantény," řekl ministr podle záznamu jednání na webu Sněmovny.
Večer však už i Prymula tvrdil, že nic takového neřekl. "Nikdo neřekl, že bude registrace v restauracích zavedena. Je to jen teoretické opatření, pravděpodobnost asi deset až 15 procent," napsal ministr na twitteru.
Nikdo neřekl, že bude registrace v restauracích zavedena, je to jen teoretické opatření, pravděpodobnost asi 10–15 %. Je to jen bouře ve sklenici vody.
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 1, 2020
Registrace lidí v hospodách kvůli snazšímu odhalovaní výskytu nemoci covid-19 je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nesmysl a nebude zavedena. Řekl to v dnešní předvolební debatě České televize.
O zapisování lidí v restauracích mluvil dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve Sněmovně. Babiš tvrdí, že byl Prymulův výrok vytržen z kontextu.
"Pan Prymula je nový. Dneska mluvil o nějakém formuláři v hospodách. To je nesmysl. Žádný formulář nebude," řekl v ČT Babiš. "To bylo zase vytrženo z kontextu v rámci interpelací. On mluvil o tom, že to je v Německu, že to je ve Velké Británii. Samozřejmě u nás to nebude, protože to nedává smysl," dodal.
Dnešní události z domova přehledně:
Itálie zaznamenala za poslední den nejvyšší přírůstek lidí nakažených koronavirem od konce dubna. Pozitivní výsledek mělo více než 2500 provedených testů, a region Lazio proto podle agentury ANSA uvažuje o povinném nošení roušek i venku. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran varoval, že v oblasti Paříže se epidemická situace zhoršila natolik, že od pondělí hrozí další zpřísnění restrikcí, mimo jiné by mohly zavřít restaurace a bary
Britská vláda chce brzy představit nový třístupňový systém, který by obyvatelům Anglie zpřehlednil restrikce platné v jednotlivých oblastech s různým výskytem koronaviru. Podle serveru BBC by kabinet měl inovaci oznámit příští týden, nová pravidla budou platit nejspíš od poloviny října. Ministr dopravy Grant Shapps dnes oznámil, že na seznam rizikových zemí přibylo Turecko a Polsko a lidé, kteří v nich pobývali, budou muset od soboty po návratu do dvoutýdenní karantény.
Nárůst počtu nakažených koronavirem v Praze ve čtvrtek oproti středě zpomalil, přesto byl ale třetí nejvyšší od začátku epidemie. K dnešním 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 529 případů nemoci covid-19 po středečních 587. Nejvyšší denní nárůst od začátku března, kdy se v Česku objevili první nakažení, byl v Praze minulý čtvrtek, a to o 601 případů. Ve čtvrtek stoupl i počet zemřelých nakažených o dva na celkem 124 za celou dobu epidemie. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.
Stovky studentů a učitelů středních škol dnes v Řecku protestovaly proti přeplněným třídám v době pandemie koronaviru. Poklidnou demonstraci narušilo několik lidí, kteří před budovou parlamentu v Aténách házeli na policii Molotovovy koktejly, uvedla agentura AP. Policisté demonstranty poté rozháněli slzným plynem.
Možnost volit v domovech seniorů a dalších podobných zařízeních uzavřených kvůli výskytu koronaviru dnes využily až desítky klientů jednotlivých zařízení. Někde ale volilo jen pár jednotlivců.
Hlasování v uzavřených zařízeních dnes skončí ve 22:00 a pokračuje v pátek od 07:00 do 18:00. V pátek budou také chodit speciální komise až domů za lidmi v karanténě či izolaci kvůli nemoci covid-19.
Milióny Číňanů vyrazily na cesty po celé zemi na úvod osmidenních podzimních svátků, které ve čtvrtek začaly výročím vyhlášení Čínské lidové republiky v roce 1949. Na něj navazují svátky podzimu, kdy většina Číňanů dostává v zaměstnání týden volna a jede navštívit příbuzné. Čína během letošních svátků podporuje takzvanou "odvetnou turistiku" po téměř roce karantén, uzávěr a dalších omezujících opatření kvůli pandemii koronaviru.
Jiří Pospíšil je s covidem-19 na JIP.
Mohu potvrdit, že jsem byl převezen do Motolské fakultní nemocnice na jednotku intenzivní péče.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) October 1, 2020
Bohužel se u mě situace s covidem zkomplikovala. Přidal se k tomu zápal plic a problémy s dýcháním.
Všem moc děkuji za podporu.
Žádná z mládežnických organizací, jako jsou turistické oddíly dětí, skauti nebo hasiči, zatím kvůli vyhlášeným opatřením proti koronaviru svou činnost nepřerušila. Tyto organizace se z právního hlediska liší od středisek volného času nebo domů dětí a mládeže, a nebudou se na ně vztahovat tedy ani nařízení, která hygienici v krajích vyhlašují pro centra volného času. Vyplývá to z vyjádření, které poskytl předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.
Zhruba dvě pětiny lidí s covidem-19 v nemocnicích nemá skoro žádné klinické příznaky a jejich onemocnění je naprosto nezávažné. V nemocnicích jsou jen kvůli nedostatků lůžek následné péče. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na dotaz Piráta Martina Jiránka. Obecně se o těchto lidech mluví jako o sociálních pacientech.
Pražské muzikálové scény kvůli rozhodnutím vlády zakázat na dva týdny produkce, při kterých se ve velké míře zpívá, ruší představení a sčítají ztráty. Například pro Hudební divadlo Karlín (HDK) to bude znamenat ztrátu na tržbách 6,87 milionu korun. Ekonomické škody pro Divadlo Kalich jsou v řádech milionů korun. Jediná česká divadelní scéna pro příznivce rocku, pražská RockOpera, už podruhé ruší v plánovaném termínu reprízu představení Anna Karenina. Informovali o tom zástupci muzikálových divadel.
Češi se budou muset kvůli snazšímu odhalovaní výskytu a šíření koronaviru registrovat při návštěvě hospod a restaurací, plánuje ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podobné opatření už platí například v Německu nebo v Británii. Prymula to dnes uvedl při interpelacích ve sněmovně.
"Plánujeme, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší," uvedl ministr. Termín zavedení ale neuvedl. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Ondřeje Profanta, kterého zajímalo zlepšení systému takzvané chytré karantény.
Schvalovací proces pro jednu z vyvíjených vakcín proti covidu-19 vstoupil do další fáze poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s předběžným přezkumem dat získaných z testování očkovací látky firmy AstraZeneca. Tato vakcína, která vznikla díky spolupráci s odborníky z Oxfordské univerzity, je jedním z preparátů, které zatím ve stadiu schvalování pokročily nejdále.
Předběžný přezkum dat (tzv. rolling review) je nástrojem, který EMA používá k urychlení hodnocení slibného léku nebo vakcíny během mimořádných situací ohrožení veřejného zdraví, jakou je nyní i pandemie covidu-19. Podobným způsobem postupovala v případě léku remdesivir, který evropská agentura letos podpořila jako léčebný prostředek pro pacienty nakažené koronavirem s těžkým průběhem nemoci.
"Jsem přesvědčena o tom, že vakcína, kterou Evropská komise schválí, bude bezpečná a účinná. Kritéria pro registraci vakcín jsou přísnější než pro léky, protože takový přípravek se aplikuje zdravé populaci. A toho si jsou všichni velmi dobře vědomi," uvedla šéfka SÚKL Irena Storová.
V Olomouckém kraji by měly zůstat od pondělí 5. října střední školy otevřené, řekla ve čtvrtek Andrea Škurková z olomoucké krajské hygienické stanice. Možná však nebude až na výjimky výuka zpěvu ani sportovní aktivity. Také Univerzita Palackého může i nadále učit prezenčně, některé fakulty tam však již přijaly omezení. K uzavření škol hygienici zatím nepřistoupili s ohledem na současnou příznivou epidemickou situaci ohledně koronaviru v Olomouckém kraji.
Nákaza koronavirem se od začátku pandemie prokázala již u více než 34 milionů lidí po celém světě. Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou USA, Indie a Brazílie. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která shromažďuje celosvětové statistiky o postupu šíření nákazy.
Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují průměrně o asi 280 000 denně, milion případů tak přibývá za necelé čtyři dny. Hranici 30 milionů infikovaných svět překonal 17. září.
Prostějovská radnice kvůli rostoucímu počtu nákaz novým koronavirem zrušila dlouho plánované sobotní oslavy 630 let od povýšení Prostějova na město. Jejich součástí měly být dobové trhy a různé historické atrakce. Oslavy chce radnice v centru Prostějova uspořádat příští rok poté, co se zlepší epidemická situace. Sdělila primátorova náměstkyně Milada Sokolová (ODS).
V Indii se za celé září nakazilo koronavirem zhruba 2,5 milionu osob. Podle údajů indického ministerstva zdravotnictví tak bylo zářím měsícem, kdy se od začátku epidemie infikovalo nejvíce lidí. Počet úmrtí se v Indii blíží 100 tisícům osob.
Na samotné září připadá 41 procent všech potvrzených případů koronaviru. Těch je od konce ledna, kdy byl v Indii potvrzen první případ nákazy, už 6,3 milionu. Na září připadá také třetina všech zaznamenaných úmrtí souvisejících s touto nemocí. Indická vláda ovšem plánuje další fázi uvolnění restriktivních opatření. Od 15. října budou moci otevřít kina a divadla, jejich kapacita ale bude snížena na polovinu.
Kraji Vysočina se zatím přihlásilo asi 30 lidí, kteří jsou v karanténě či izolaci kvůli covidu-19 a mají zájem hlasovat do zvláštních přenosných volebních schránek. Řekla mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová. K voličům domů budou speciální komise chodit v pátek.
O víkendu se konaly protesty proti rouškám v Londýně, Madridu, Paříži i Praze. Kdo jsou popírači covidu, se dozvíte v článku.
Svět čeká na účinnou očkovací látku a mezitím roste počet nakažených i mrtvých. Nicméně je tu jedna hypotéza, na kterou někteří vědci sází: roušky, které už nosí miliardy lidí, mohou fungovat jako náhražka vakcíny, neboť mohou přispět k imunizaci mnohých, aniž by škodily. Píše o tom italský deník La Repubblica. "Covid znovu útočí a já jsem našel velmi zajímavou a sugestivní hypotézu, kterou je sice třeba ještě ověřit, ale která si zasluhuje pozornost," říká Giovanni de Simone z Neapolské univerzity.
"Roušky v podstatě filtrují infekční kapičky koronaviru přenášené vzduchem a redukují množství, které člověk může vdechnout. Snižují tak pravděpodobnost, že se infekce projeví symptomy. Je to tak trochu jako s očkovací látkou s malým množstvím viru, kdy sice infekci chytíme, ale ne v takové formě, aby vyvolala chorobu," uvádějí Monica Gandhiová a George Rutherford v článku publikovaném v New England Journal of Medicine. Roušky nechrání před infekcí, ale snižují podle vědců množství viru, jemuž jsme vystaveni.
Schodek státního rozpočtu na rok 2021 ve výši 320 miliard Kč je vyšší, než ČTK oslovení ekonomové většinou očekávali, navíc s přihlédnutím k tomu, že neobsahuje ani plány na zrušení superhrubé mzdy. Nakonec se tak podle nich může stát, že schodek rozpočtu na příští rok bude vyšší než reálné výsledky letošního rozpočtu. Rozpočtová politika tak může podle některých ekonomů vyvolat v roce 2022 úsporná opatření a zvýšení daní, které zpomalí vývoj ekonomiky.
Srbsko přepočítá všechny své zemřelé s covidem-19, oznámil dnes prezident Aleksandar Vučić. Reagoval tím na úterní prohlášení hlavního epidemiologa, podle nějž v zemi po nákaze koronavirem zemřelo třikrát více lidí, než kolik jich úřady oficiálně zaznamenaly. "Srbsko učiní kompletní revizi každého úmrtí, každého člověka, abychom viděli, jako to vypadá. Dělat to budou zdravotníci," citovala Vučiče televize N1. Prezident dále uvedl, že nevěří, že se revidované počty budou od těch dosavadních zásadně lišit.
Epidemiolog vládního krizového štábu pro boj s koronavirem Predrag Kon 29. září oznámil, že podle jeho propočtů v Srbsku zemřel s koronavirem do konce června trojnásobek oficiálního počtu. Později za viníka označil vadný informační systém, na který se členové krizového štábu spoléhali. Kon nedokáže říci, co bylo příčinou této závady.
Oficiální vládní statistika ve středu evidovala celkových 33 551 nakažených a 749 zemřelých s covidem-19.
Sasko se nechystá kvůli koronaviru nijak omezovat adventní trhy, pokud se v této sousední německé spolkové zemi podaří udržet stávající příznivou epidemickou situaci. Tvrdí to saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová, podle které rozhodující slovo budou mít jednotlivá města a okresy. Saské vánoční trhy jsou oblíbeným turistickým cílem Čechů, kteří je podle stávajících saských předpisů budou moci bez problémů navštívit, ačkoli Německo považuje celou Českou republiku za rizikovou oblast. Naopak na trhy v Bavorsku se Češi nepodívají, pokud se vývoj v Česku nezlepší.
"Svobodný stát (Sasko) poskytne doporučení třeba k minimálnímu odstupu stánků na adventních trzích či k trasování kontaktů, nebudou ale závazná," řekla Köppingová. Pravidla tak budou stanovovat jednotlivá města a okresy ve spolupráci s místními hygienickými stanicemi. "Jsem velký zastáncem regionalizace," zdůraznila. Dodala také, že centrálně stanovená pravidla, která nebudou zohledňovat místní dění, by vedla k jejich nedostatečnému dodržování.
V Praze hygienici od pondělí 5. října do neděle 18. října omezili provoz středisek volného času. Bude v nich zákaz osobní přítomnosti žáků. Vydané nařízení Hygienické stanice Hlavního města Prahy zavádí také avizované uzavření středních, vyšších odborných a základních uměleckých škol a jejich přechod na výuku na dálku. V základních školách bude zakázaný ve výuce zpěv a na druhém stupni i sportovní činnosti. Mateřských škol se opatření nedotknou.
V uplynulém dni Spojené arabské emiráty zaznamenaly svůj dosavadní rekordní nárůst případů koronaviru. Ve zhruba desetimilionové zemi se nákaza nově potvrdila u 1158 lidí. Informovala o tom agentura Reuters.
Pro SAE jde o již druhý rekordní přírůstek v řadě poté, co ve středu úřady evidovaly 1100 nově nakažených. Počty nemocných narůstají od 3. srpna, kde denní bilance nakažených činila 164. Aktuální šíření místní úřady přičítají nedodržování protikoronavirových opatření ze strany veřejnosti.
Od začátku pandemie se koronavirus v SAE prokázal u 95 348 lidí lidí, z nichž 421 zemřelo. Vláda SAE však neposkytuje podrobnosti k počtům nakažených v jednotlivých sedmi emirátech.
Policie denně provádí tisíce kontrol, zda lidé nosí roušky a dodržují nařízení, která mají zabránit šíření koronaviru v Česku. V posledních dnech se počty kontrol blíží k 10 000 denně. Radiožurnálu to ve čtvrtek řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Drtivá většina případů porušení nařízení se podle něj řeší domluvou a výzvou, aby si lidé roušku nasadili. Bloková pokuta byla uložena v desítkách případů, její výše je na uvážení policisty. Limit je 10 000 korun.
Po zhruba šesti měsících mohly ve středu restaurace v New Yorku znovu přivítat zákazníky ve svých vnitřních prostorách. Zmírnění karanténního režimu v největším americkém městě umožňuje obnovení provozu jen na 25 procent kapacity podniků, přesto je označováno jako zásadní moment pro těžce zasažený sektor pohostinství.
Stát New York při tom o víkendu poprvé od začátku června zaregistroval více než 1000 nových nákaz za den, v úterý pak denní bilance stoupla na 1188 případů.
How NYC restaurants are prepping for indoor dining: Poles, Plexiglas, UV lights https://t.co/f8flwfbMZL pic.twitter.com/cjclbIfPJT
— New York Post (@nypost) September 29, 2020
V Žatci na Lounsku vznikne nejpozději 15. října odběrové místo pro testování lidí na koronavirus. Ústecký kraj je připraven pomoci s financováním nad rámec zdravotní pojišťovny, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci náměstek hejtmana Martin Klika (dříve ČSSD). Podle údajů ministerstva zdravotnictví v kraji funguje 12 odběrových míst.
Až 350 tisíc lidí získalo očkování proti koronaviru. Vakcína, kterou v Číně dostali lidé nezbytných profesí, však ještě neprošla běžným schvalováním léků. Více se dočtete v článku.
Polsko dnes oznámilo 1967 nových případů nákazy koronavirem. "To je absolutní rekord," napsal list Gazeta Wyborcza na svém webu. Od začátku pandemie se v zemi se zhruba 38 miliony obyvatel nakazilo 93 481 lidí, z toho 2543 s nákazou zemřelo.
Polsko během posledního týdne zaznamenávalo více než tisícovku nových infekcí denně. Předchozí rekord v podobě 1587 nových případů ohlásily úřady v pátek, připomněla agentura Reuters. V úterý vláda oznámila nová omezení v nejhůře postižených oblastech. Restaurace a bary budou muset zavírat ve 22:00.
Ministerstvo vnitra nechystá žádné masivní nákupy ochranných pomůcek proti koronaviru podobné těm, které organizovalo na jaře při první vlně epidemie. Novinářům to ve čtvrtek po jednání ústředního krizového štábu řekl jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj jsou zásoby ochranných pomůcek, které nyní stát má, adekvátní. Krizový štáb se zabýval i lůžkovou kapacitou v nemocnicích, podle Hamáčka v nejbližší době nehrozí v tomto směru zásadní komplikace.
Italský premiér Giuseppe Conte navrhne parlamentu prodloužení nouzového stavu kvůli pandemii covidu-19 do konce ledna příštího roku. Italská vláda vyhlásila nouzový stav na šest měsíců už letos 31. ledna poté, co se u čínského páru v Římě prokázala přítomnost viru. V červenci byl nouzový stav prodloužen do 15. října.
Stav nouze dává vládě i regionálním úřadům větší pravomoci rozhodovat o opatřeních na ochranu veřejného zdraví jako omezení vycházení, a to bez schválení parlamentem a byrokratických překážek.
V Itálii už v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo téměř 36 000 lidí z téměř 315 000 nakažených. Na jaře patřila jihoevropská země mezi ty nejhůře zasažené na světě. V posledních týdnech počty nově infikovaných opět rostou, uvedla agentura APA.
Hudební divadla tvrdí, že rozhodnutí zakázat představení, při nichž se převážně zpívá, postrádá smysl. Z opatření podle jejich zástupců není zřejmé, zda má ochránit diváky, či umělce. Činnosti sborových těles v celé šíři se tímto opatřením stejně nezamezí, ale jsou jím poškozeny akce, které by se mohly uskutečnit, třeba komorní recitály nebo operní představení bez sboru. Jednota hudebního divadla to dnes uvedla v prohlášení. Nejvíce bude podle ní poškozen dva roky chystaný mezinárodní festival Janáček Brno, jehož náhlé zrušení přinese "obrovské ekonomické i umělecké škody v evropském rozměru".
Ministerstvo vnitra nechystá žádné masivní nákupy ochranných pomůcek proti koronaviru podobné těm, které organizovalo na jaře při první vlně epidemie. Novinářům to dnes po jednání ústředního krizového štábu řekl jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj jsou zásoby ochranných pomůcek, které nyní stát má, adekvátní. Krizový štáb se zabýval i lůžkovou kapacitou v nemocnicích, podle Hamáčka v nejbližší době nehrozí v tomto směru zásadní komplikace.
Mezi příznaky covidu-19 nakažení nejčastěji popisují teploty, únavu a dušnost.
Stát by měl stravovacím zařízením kompenzovat ztrátu způsobenou opatřeními proti koronaviru. Stejně jako vznikl program COVID ubytování pro provozovatele ubytovacích provozů, obdobná podpora je potřebná pro restaurace. Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) kvůli tomu oslovila premiéra Andreje Babiše (ANO). Prezident AHR Václav Stárek to dnes řekl na kongresu For Gastro & Hotel konaném v rámci stejnojmenného veletrhu v Praze-Letňanech.
Kolik lidí v jakém kraji využilo ve středu volbu z auta?
kraj | počet voličů, kterým byla vydána úřední obálka v drive-in |
Středočeský | 668 |
Plzeňský | 267 |
Jihočeský | 298 |
Karlovarský | 59 |
Ústecký | 214 |
Liberecký | 191 |
Královéhradecký | 191 |
Pardubický | 169 |
Vysočina | 259 |
Olomoucký | 233 |
Jihomoravský | 411 |
Zlínský | 295 |
Moravskoslezský | 234 |
Praha | 183 |
CELKEM | 3672 |
Ve středu přibylo 283 nakažených koronavirem z Moravskoslezského kraje. Je to o 179 případů více než o den dříve, kdy byl přírůstek 104 nakažených. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 8591 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Výjimečně vysoký nárůst 283 nově nakažených v našem kraji kopíruje celkovou situaci. Nejvíce postižená je Ostrava. Přibylo také hospitalizovaných. Z celkového počtu 36 ARO/JIP lůžek je 17 obsazených. pic.twitter.com/Bd06C6e8O4
— Ivo Vondrak (@ivondrak) October 1, 2020
Jihoafrická republika otevřela své hranice cestujícím ze všech afrických států, ale pro země s vysokým výskytem nakažených, jako jsou například Spojené státy, Británie či Rusko, stále platí dosavadní omezení. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.
Cestující ze zemí s vyšším výskytem nakažených a úmrtí s koronavirem nebudou moci vstoupit do JAR za účelem rekreace. "Pouze občanům, kteří jsou investoři, diplomati, držitelé víz pro odborné pracovníky a podnikatelé (přijíždějící z vysoce rizikových zemí), bude povoleno vstoupit," uvedla ministryně zahraničí Naledi Pandorová. Cestující, u nichž se projeví příznaky koronaviru nebo budou mít pozitivní test, si budou podle jihoafrických úřadů muset hradit veškeré zdravotní náklady.
Zhruba 58milionová Jihoafrická republika je nejpostiženější zemí na kontinentu. Nákaza se tam dosud prokázala u 674 000, což je zhruba polovina případů v Africe. Podle středečních oficiálních údajů tam za uplynulý den přibylo 1772 nově nakažených a 67 úmrtí. Celková bilance mrtvých s koronavirem tak v zemi překonala 16 700.
Rusko dnes oznámilo 8945 nových případů nákazy koronavirem a 169 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 8481 nových případů a 177 úmrtí. Dnes oznámený přírůstek nových případů je nejvyšší od 12. června. Nejhorší je situace v Moskvě, kde úřady hlásí 2424 nových případů.
Počet infikovaných roste již 18 dnů. A čtvrtý den za sebou je přírůstek vyšší než 8000, poznamenal list Kommersant na svém webu. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo již 1,185 milionu lidí, z nichž 20 891 nákaze podlehlo.
Izrael v uplynulém dni zaznamenal rekordních téměř 9000 nových případů nákazy koronavirem. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Odborníci varují před přetížením nemocnic a někteří uvádí, že se propouští do domácí péče pacienti, jejichž stav stále vyžaduje hospitalizaci.
Zemřelých s covidem-19 bylo v Nizozemsku během jarní vlny epidemie patrně o tisíce více, než kolik jich zdravotníci oficiálně zaregistrovali. Vyplývá to z dnes zveřejněných zjištění nizozemského statistického úřadu CBS, která se opírají o data přirozené úmrtnosti obyvatelstva.
Slovensko ve středu druhý den po sobě zaznamenalo rekordní přírůstek počtu nakažených koronavirem, podle premiéra Igora Matoviče přibylo 797 nových případů. Laboratoře uskutečnily dosud nejvyšší počet testů během jednoho dne, a to 9170.
Bratislava ode dneška zavedla nová omezení v zájmu zpomalení šíření koronaviru, v zemi také platí nouzový stav.
Středeční možnosti volit z auta využilo 3672 lidí, kteří jsou kvůli covidu v karanténě nebo izolaci. Nejvíce jich hlasovalo ve Středočeském kraji, kde se zúčastnilo 668 voličů. Uvedlo to dnes na twitteru ministerstvo vnitra. Volební místa pro hlasování z auta byla dimenzována až na 16 000 voličů, kteří jsou aktuálně v ČR v karanténě. Volit mohli na 78 místech.
Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku se vrátil do blízkosti 3000. Ve středu jich hygienici odhalili 2932, což je třetí nejvyšší denní počet od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v ČR. Celkový dosavadní počet případů přesáhl 70 000. Nakažených je aktuálně 36 619 lidí, nemoc má u většiny z nich mírný průběh. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo údaje za středu zveřejnilo kvůli technické chybě se zpožděním, obvykle je na web dává kolem 01:00.
Kvůli závadě se neaktualizovala data na webu ministerstva zdravotnictví, na kterém úřad zveřejňuje údaje o šíření koronaviru v ČR. Ministerstvo na odstranění závady pracuje, uvedlo na stejné internetové stránce. Zřejmě se tak změní středeční přírůstek případů koronaviru a další čísla, která zatím zůstala shodná jako ve středu večer. Podle nich za středu v Česku přibylo 1080 případů nemoci covid-19, což je nejméně za deset dní a v pracovních dnech za 16 dní.
Za roušky a respirátory, které stát v polovině března zabavil v průmyslové zóně v Lovosicích, zaplatí dodavateli ochranných pomůcek finanční kompenzaci přes 26 milionů korun. Informoval o tom irozhlas.cz. Dohodu ve středu schválila rada Ústeckého kraje, celou částku zaplatí ministerstvo vnitra.
"Ministerstvo se zavázalo k peněžní náhradě Ústeckému kraji, který je v tomto případě tím, po kom právnická osoba požaduje náhradu škody, neboť větší část ochranných pomůcek ze skladu v Lovosicích byla distribuována hasiči lidem v první linii, případně příslušníkům bezpečnostních sborů," sdělil serveru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Volit krajské zastupitele budou moci tento čtvrtek klienti domovů pro seniory a podobných sociálních zařízení, která byla uzavřena kvůli epidemii koronaviru. Na třetině území republiky si budou moci vybrat také senátory.
Ministerstvo práce a sociálních věcí před týdnem evidovalo tři desítky domovů důchodců a zařízení sociálních služeb, v nichž se objevila nemoc covid-19. Uzavřeny jsou domovy důchodců v Libníči a Dobrá Voda na Českobudějovicku, dále v Polici nad Metují, Chlumci nad Cidlinou a v Úpici na Trutnovsku. Uzavřen je také Domov Horizont v Kyjově na Hodonínsku.
Dalšími rizikovými faktory jsou věk, pohlaví a zdravotní stav.
V Německu přibylo dalších 2503 lidí infikovaných koronavirem, vyplývá ze statistik Institutu Roberta Kocha. Celkový počet nakažených v zemi od počátku epidemie tím vystoupal na 291 722, z čehož jich 9500 zemřelo; bezmála 258 000 lidí se uzdravilo.
Německo na seznam epidemicky rizikových oblastí zařadilo dalších 11 regionů v Evropě. Ve středu pozdě v noci to oznámil Institut Roberta Kocha. Na seznam, kam bylo již dříve zařazeno Česko, nyní patří i celá Belgie a Island, téměř celá Francie a poprvé i části Británie. Mezi další regiony patří části Estonska, Irska, Litvy, Rumunska, Slovinska, Maďarska či Chorvatska. Na seznam se dostanou ty regiony, které po dobu sedmi dní registrují více než 50 infekcí na 100 000 obyvatel
Na Slovensku od tohoto čtvrtka začíná platit kvůli šíření koronaviru nouzový stav. Vláda k jeho opětovnému vyhlášení přistoupila poté, co země zaznamenala rekordní denní přírůstky počtu infikovaných.
Slovensko kromě vyhlášení nouzového stavu zpřísňuje také opatření proti šíření koronavirové nákazy. Vrací se například povinné nošení roušek venku, a to v případě, pokud nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od jiného člověka s výjimkou členů jedné domácnosti. Nanejvýše 50 lidí se pak bude moci účastnit hromadných akcí.
Ústřední krizový štáb se ve čtvrtek dopoledne sejde k dalšímu jednání. Při předchozích zasedáních řešil zejména koordinaci mezi vládou a kraji při zabezpečování ochranných prostředků proti koronaviru a přípravu senátních a krajských voleb. Je pravděpodobné, že čtvrteční zasedání bude reagovat i na středeční rozhodnutí vlády, která kvůli epidemii koronaviru vyhlásila s účinností od pondělí vyhlásila na 30 dní nouzový stav.
Od středečního podvečera se nezměnila ani další čísla, web ministerstva zdravotnictví hlásí problémy s aktualizací. Nemocných je podle naposledy zveřejněných čísel 34 821 lidí z dosavadních 68 919 potvrzených případů nákazy. Nemoc má u většiny lidí mírný průběh. Stejný jako ve středu večer je také počet 33 443 vyléčených z nemoci covid-19. Úmrtí zůstalo 655, zářijový počet 229 zemřelých tak převýšil dosavadní maximum 206 úmrtí s koronavirem za duben. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Ve středu v Česku hygienici odhalili podle naposledy zveřejněných dat 1080 případů koronaviru, stejný přírůstek ministerstvo zdravotnictví hlásilo ke středečnímu podvečeru. Web ministerstva uvádí problémy s aktualizací dat, je tak pravděpodobné, že se počet zvýší.
Španělsko dnes schválilo nová opatření, která zakážou obyvatelům Madridu vycestovat z města s výjimkou nutných případů a metropole bude kromě opodstatněných návštěv uzavřeno pro zbytek Španělů.
"Souhlasíme se snahou dočasně omezit zpívání v kolektivech. Zdá se však, že regulace je formulována podle divadelních žánrů. A zdaleka ne jasně. Budeme se samozřejmě řídit zdravým rozumem a zpěv v divadle prostě na 14 dní zakážeme. Doufám, že si doma lide zpívat nepřestanou," vyjádřil se k novým opatřením ředitel Národního divadla Jan Burian.
V úterý v Česku přibylo 17 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je druhý největší přírůstek za den od začátku epidemie. Celkem je mrtvých 655.
Nizozemská vláda ve středu doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné dodržovat bezpečné rozestupy. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž oznámení představuje změnu dlouhodobého vládního stanoviska, že zakrytí úst a nosu není na veřejnosti nutné. Nizozemský parlament předtím vyzval vládu, aby podnikla rozhodné kroky, jelikož země v uplynulých dnech eviduje rekordní nárůsty případů koronaviru.
V Praze přibylo za posledních 24 hodin 587 případů koronaviru, to je o 181 víc než v úterý. V hlavním městě nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 zrychluje od pondělí, dnes se přiblížil dosud rekordnímu přírůstku 601 z minulého čtvrtka. Vyplývá to z údajů na webu hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno přes 13 000 nakažených koronavirem, z nichž se více než polovina vyléčila a 122 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je víc než 6000 obyvatel metropole.
V úterý přibylo v ČR 151 hospitalizovaných s covidem-19, což je dosud nejvyšší nárůst za jeden den. Počet hospitalizovaných tak stoupl o pětinu na 976.
Sněmovna ve středu vyzvala vládu, aby pokračovaly státní podpory pro firmy s karanténami zaměstnanců. Chce také krizovou skupinu k projednávání koronavirových omezení ve školách. Poslanci se na tom usnesli na návrhy opozičních členů po dnešní skoro sedmihodinové debatě o vyhlášení nouzového stavu. Řadu jiných návrhů, které se týkaly například kultury, ale opozice v dolní komoře neprosadila.
Pacienty s nákazou koronavirem začaly již přijímat i nemocnice ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži. Řekl to mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Dosud byla pro pacienty s onemocněním covid-19 v kraji vyčleněna Uherskohradišťská nemocnice, její kapacita se však začala plnit. Do nemocnice v Uherském Hradišti budou nyní směrovány nejtěžší případy z celého kraje. Nemocnice také od pondělí do odvolání ruší plánované operační výkony.
Střední školy se od pondělí 5. října na dva týdny uzavřou zřejmě v celém Ústeckém kraji. Krajská hygienická stanice tak chce předejít šíření nákazy koronavirem. Opatření ohlásí prostřednictvím krajského úřadu ve čtvrtek. Řekla to ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. V regionu jsou ze sedmi okresů na takzvaném semaforu nákazy označeny čtyři oranžovou a tři zelenou barvou.
Počet úmrtí s covidem-19 v Íránu překonal 26 000 poté, co tamní úřady v uplynulých 24 hodinách zaznamenaly dalších 183 mrtvých. Infikovaných mezitím za poslední den v islámské republice přibylo 3582. Tamní úřady vzhledem k situaci zvažují, že zavedou pokuty za nedodržování protikoronavirových opatření.
"Pokud plán schválí národní krizový štáb pro boj s koronavirem, lidé, kteří nebudou dodržovat zdravotní pravidla, budou pokutováni. Teherán byl navržen jako modelový příklad pro uvedení tohoto plánu do praxe," citovala ministra vnitra Abdolrezáa Rahmáního-Fazlího místní média.
Pardubice zrušily kvůli epidemické situaci a vládním nařízením podzimní městské slavnosti, které se měly konat od 9. do 11. října. Letos se chtěly věnovat dostihům a chovu koní, uvedl dnes magistrát v tiskové zprávě.
Počet lidí na církevních shromážděních vláda omezí maximálně na sto. Při církevních obřadech nemají zaznívat zpěvy, informoval ministr Prymula.
Omezení do 20 lidí platí pro sportovce v jedné skupině. Na atletickém stadionu se tedy bude moct sejít více skupin sportovců.
Hudební výchova na ZŠ bude od pondělí 14 dnů bez zpěvu. Tělocvik bude na 1. stupni bez omezení, na 2 stupni je doporučen venku, řekl ministr Plaga.
Vláda schválila poskytnutí 2,5 milionu respirátorů FFP2 pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům ve školách, řekl ministr školství Robert Plaga.
Po dobu 14 dnů se nemohou konat ani plesy, oznámil Prymula. Akvaparky, koupaliště nebo posilovny mohou dále fungovat.
Prymula dále počítá s tím, že opatření budou platit pouze 14 dní. Poté plánuje představit umírněnější opatření. "V závislosti na vývoji reprodukčního čísla budou představena udržovací opatření, která budou výrazně mírnější než tato," řekl Prymula.
Praktické vyučování bude na SŠ povoleno, oznámil ministr Robert Plaga.
Na 1. stupních základních škol se bude hudební výchova odehrávat bez zpěvu, tělesná výchova probíhá bez omezení.
Na 2. stupních se bude hudební výchova odehrávat bez zpěvu, tělesnou výchovu nahradí aktivity venku.
Od pondělí 5. října se na dva týdny uzavřou střední školy v okresech, které jsou na takzvaném semaforu nákazy koronavirem označeny červenou nebo oranžovou barvou. O opatřeních rozhodnou hygienici v jednotlivých krajích. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl novinářům ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Opatření by podle něj mělo omezit šíření epidemie covidu-19.
Prymula potvrdil, že předpokládá, že se během nouzového stavu podaří křivku "oploštit".
U svateb a pohřbů platí do 19. října stávající stav. Poté bude pro obojí limit 30 osob. "To by mělo být finální opatření," řekl Prymula.
"Co se týká obchodů, tak tam nedochází k žádným změnám," řekl Prymula.
V restauraci nebude moct u jednoho stolu sedět více než 6 osob.
Sport v rámci volnočasové aktivity bude povolen do 20 osob.
"Veškeré oficiální sporty, ty, které jsou registrované, se budou hrát, ale bez diváků," řekl Prymula. U profesionálních zápasů bude moct být přítomno až 130 lidí, realizační týmy nebo média se tedy budou moct účastnit.
Divadelní a filmová přestavení budou moct stále probíhat do 500 osob. Nebudou ovšem povoleny přestávky na konzumaci potravin a nápojů. Jakékoli kolektivní zpívání, opery, muzikály budou na dobu 14 dnů zakázány, potvrdil Prymula. "Zjistili jsme, že existuje řada souborů, které se nakazily. Zpěv je jedním z nejrizikovějších faktorů," řekl.
"Zakazujeme jakékoli hromadné akce, které se konají ve vnitřním prostředí s počtem osob nad 10 a jakékoli akce ve vnějším prostředí s počtem osob nad 20," řekl Prymula. Výjimku mají členové domácností, podnikatelské činnosti, akce ústavních orgánů.
Opatření platná pro školy budou vyhlašována jednotlivými krajskými hygienami v rámci semaforu, oznámil Prymula. "Ve středních školách eliminujeme prezenční docházku," řekl. Podle něj se to bude týkat 10 regionů.
Prymula potvrdil, že představená opatření budou zavedena na dobu 14 dnů.
"Nejde o to, jaké jsou denní přírůstky, jde o to, že tyto přírůstky generují vysoké počty hospitalizovaných osob," řekl Prymula. "Narůstá také počet úmrtí. Je logické, že nemůžeme křivku nechat vyvíjet se tímto způsobem," dodal.
"Vláda dnes na můj návrh rozhodla o vyhlášení nouzového stavu," potvrdil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Nová zpřísněná karanténní opatření po návratu z rizikové oblasti, mezi něž patří i Česko, nezačnou v Německu platit od 1. října, jak bylo dosud očekáváno, ale zřejmě až od 15. října. Uvedl to mluvčí německého ministerstva vnitra Steve Alter. K tomuto datu se totiž Německo chystá zprovoznit systém digitálního hlášení návratu z cest. Nadále tak platí výjimky pro řidiče kamionů či pendlery, které spolková vláda a také vlády jednotlivých německých spolkových zemí chtějí zachovat.
Hranice uzavřené nejsou, pro vstup do Německa z rizikové oblasti je ale požadován negativní test, který není starší než 48 hodin. Pokud ho člověk nemá, musí nastoupit do karantény a rozboru se podrobit nejdéle do 72 hodin. Od začátku října pak měla být karanténa vyžadována plošně s tím, že ukončit by ji bylo možné až po pěti dnech negativním testem. Toto omezení ale podle Altera začne platit nejspíše až od 15. října.
V Česku začne kvůli opatřením proti koronaviru opět platit nouzový stav, vláda podle informací ČTK schválila návrh. Vstoupí v platnost v pondělí.
Kvůli chřipce či nachlazení šlo v minulé sezoně k lékaři 1,15 milionu lidí, tedy téměř 11 procent populace. Novinářům to dnes řekl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. Podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové konec letošní epidemie zřejmě ovlivnilo nošení roušek a sociální opatření, protože případů velmi rychle ubylo.
V ČR začne kvůli opatřením proti koronaviru opět platit nouzový stav, vláda podle informací ČTK schválila návrh. Vstoupí v platnost v pondělí.
"Nejsem spokojený a já jsem to panu ministru Prymulovi vytknul, protože měl nejdřív komunikovat s kolegy," řekl Babiš. "Já jsem jasně řekl panu Prymulovi, aby si zařídil, aby za celý resort komunikoval jenom on. Aby nekomunikoval každý ředitel, imunolog fakultní nemocnice a podobně. Má komunikovat minimálně, ve středu a v pátek, kdy je semafor. A ať komunikuje sám," uvedl premiér. V pátek ministerstvo zdravotnictví obvykle zveřejňuje mapu okresů podle rizika koronavirové nákazy.
Premiér Andrej Babiš (ANO) vytkl ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) komunikaci ohledně chystaných opatření či nouzového stavu. Nejdřív by to měl řešit s kolegy ve vládě, řekl v dnešní debatě lídrů sněmovních stran na Blesk.cz. Předpokládá, že komunikace se vylepší. Na chaotické zveřejňování plánovaných opatření ve sněmovní debatě dnes upozorňovali předsedové opozičních stran.
Zařazení České republiky na německý seznam epidemicky rizikových oblastí je pro řadu českých občanů žijících v Německu překážkou v cestě ke krajským a senátním volbám. Kvůli karanténním opatřením při návratu do Německa se proto někteří volit nechystají, další ale naopak chtějí jet za každou cenu.
K volbám se chystá Lucie Randáčková, která dva a půl roku žije v saské Žitavě, kde učí na základní škole. "V pátek stejně musím do Liberce," řekla. Sasko nově umožní až 48hodinové cesty do Česka bez následné povinné izolace, Čechům pak povolí bez karantény až 24hodinový pobyt na svém území. Toto opatření považuje Randáčková za velké usnadnění. "Volby jsou zachráněné," okomentovala postoj Saska.
Kvůli karanténě se nynějších voleb naopak nezúčastní Nikola Rybová se svým manželem Radimem Horákem, kteří bydlí v Berlíně. "Do Česka se kvůli tomu nechystáme, vzhledem k opatřením je to poměrně složitá situace. Je škoda, že se nedá volit elektronicky, to bychom volili oba," uvedli.
Premiér Andrej Babiš (ANO) vytkl ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) komunikaci ohledně chystaných opatření či nouzového stavu. Nejdřív by to měl řešit s kolegy ve vládě, řekl v dnešní debatě lídrů sněmovních stran na Blesk.cz. Předpokládá, že komunikace se vylepší. Na chaotické zveřejňování plánovaných opatření ve sněmovní debatě dnes upozorňovali předsedové opozičních stran.
Zhruba pět desítek klientů ze dvou domovů pro seniory v Jihočeském kraji ve čtvrtek odevzdá svůj hlas v krajských volbách. Jde o lidi z domovů v Libníči a v Dobré Vodě na Českobudějovicku, které jsou kvůli koronaviru v karanténě, a proto je volební komise s urnami navštíví ve čtvrtek. Řekla Alena Karvánková ze správního odboru krajského úřadu.
Rakouské úřady vyšetřují čtyři osoby v souvislosti s nedodržováním omezení v ohnisku koronavirové nákazy v tyrolském horském středisku Ischgl. Státní zastupitelství v Innsbrucku neupřesnilo totožnost vyšetřovaných a nepotvrdilo tedy ani to, zda jsou mezi nimi starosta Ischglu Werner Kurz nebo místní hejtman Markus Maass.
Luxusní lyžařský resort Ischgl, přezdívaný "Ibiza Alp", je považován za jedno z počátečních ohnisek šíření nákazy nejen v Rakousku, ale také v dalších částech Evropy. Stovky Rakušanů a tisíce zahraničních turistů tvrdí, že se tam na konci února a začátku března nakazily.
Po prostudování více než 10 tisíc stran důkazního materiálu se vyšetřovaní konkretizovalo, uvedl dnes mluvčí innsbruckého státního zastupitelství Hansjörg Mayr. "Zejména blíže zkoumáme uplatňování nařízení v souvislosti s dopravními omezeními v Ischglu, potažmo s karanténou v oblasti (údolí) Paznauntal," řekl Mayr.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury může plánovaný nouzový stav dostat řadu lidí do finančních problémů. "My říkáme, nechte lidi pracovat, nechte lidi sociálně žít, nebo dejte tvrdá data na stůl. SPD teď v Poslanecké sněmovně bije na poplach, protože někteří lidé nemají peníze a to považuju za problém," řekl ve vysílání Rádia Impuls.
Pořadatelé festivalu světla Signal věří tomu, že navzdory zpřísňujícím se opatřením proti šíření koronaviru se akce za 14 dní uskuteční. Ředitel festivalu Martin Pošta dnes sdělil, že každý krok několik týdnů konzultuje s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, se Zdeňkou Jágrovou z Hygienické stanice hlavního města Prahy i s čelnými zástupci ministerstva zdravotnictví.
V Královéhradeckém kraji budou ve čtvrtek volit lidé ve speciálních okrscích ve třech domovech důchodců, v nichž byla kvůli výskytu koronaviru vyhlášena karanténa. Za voliči přijede mobilní volební tým do krajských domovů seniorů v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku a v Polici nad Metují na Náchodsku a do soukromého domova důchodců Beránek v Úpici na Trutnovsku. Řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.
V Praze se nedaří dohledávat místa nákazy novým typem koronaviru, pokud jím není domácnost nebo zaměstnání. Novinářům to dnes řekla ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. Na obvolávání nakažených se podílí 130 zaměstnanců a 200 až 300 dalších lidí volá kontaktům. Nedaří se nakažené kontaktovat do 48 hodin, dodala.
"Aktuálně se v Praze blížíme 15.000 hlášených případů onemocnění, což je velmi vysoké číslo," uvedla Jágrová. "Máme asi třetinu pacientů, kteří se nakazili v rodině, třetinu na pracovišti a zbytek přenosů není určený," uvedla. V některých dnech se nezjištěná místa nákazy podle ní pohybují až kolem 50 procent. "Mnoho lidí si nevybavuje, kde se mohli nakazit. Neuvádějí nějaké konkrétní místo. A jak je případů velmi mnoho, tak se nedaří na společný zdroj nákazy přijít," dodala.
V Praze se nedaří dohledávat místa nákazy novým typem koronaviru, pokud jím není domácnost nebo zaměstnání. Novinářům to ve středu řekla ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. Na obvolávání nakažených se podílí 130 zaměstnanců a 200 až 300 dalších lidí volá kontaktům. Nedaří se nakažené kontaktovat do 48 hodin, dodala.
Na Slovensku bude od čtvrtka kvůli šíření koronaviru platit nouzový stav, prozatím byl vyhlášen na dobu 45 dnů. Rozhodla o tom dnes vláda, oznámil na internetu premiér Igor Matovič. Nouzový stav dává státu možnost například omezit základní práva lidí.
Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí před jednáním vlády novinářům řekl, že opatření zjednoduší nákup potřebných ochranných prostředků a umožní nasazovat zdravotníky v nemocnicích podle potřeby, tedy i bez jejich souhlasu.
"Uvidíme, jak se projeví cestování na Dušičky a následně se rozhodneme, zda pokračujeme, nebo se budeme moci vrátit do normálu. Máme to společně ve vlastních rukou," uvedl Matovič.
Nouzový stav, který chce vláda vyhlásit od pondělka, bude podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) platit měsíc. Ministr doufá v to, že chystaná dvoutýdenní opatření do té doby dostatečně zpomalí šíření koronaviru. Řekl to ve středu poslancům.
V Moravskoslezském kraji za prvních pět hodin využilo možnost volit z auta 135 voličů. Nejvíce jich přijelo do Ostravy, nejméně do Nového Jičína. Hlasovat z auta mohou lidé, kteří jsou kvůli covidu-19 v karanténě nebo domácí izolaci. Průběh voleb na takzvaných drive-in stanovištích je zatím bezproblémový, řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.
Zájem o hlasování z auta v Praze byl dopoledne poměrně nízký. Lidé s trvalým bydlištěm ve volebním obvodu Praha 1, 5 a 9, kteří jsou v karanténě nebo v izolaci, mají od 07:00 možnost odevzdávat na parkovišti na Letenské pláni a na parkovišti v areálu Polikliniky Prosek své hlasy v senátních volbách. Za tři hodiny od otevření takzvaných drive-in volebních stanovišť, tedy do 10:00, tam přijelo 30 voličů.
Nemocnici Šumperk kvůli náročné péči o pacienty nakažené novým koronavirem i prudce rostoucímu zájmu lidí o testování aktuálně chybí v běžném provozu několik desítek lékařů, zdravotních sester a dalších zdravotníků. Šumperská nemocnice proto hledá brigádníky například z řad bývalých zdravotníků či lékařů a zdravotních sester v důchodovém věku. Řekla náměstkyně pro nelékařskou zdravotní péči Nemocnice Šumperk Monika Žaitliková.
Ministr vnitra Jan Hamáček opětovně doporučil lidem, aby se nebáli jít počátkem října ke krajským a senátním volbám. "Přijali jsem veškerá možná opatření k tomu, aby ty volby byly bezpečné. Pokud půjdou voliči k urnám, tak je to pro ně bezpečnější, než když půjdou nakupovat," uvedl Hamáček.
Na 45 takzvaných drive-in místech jsou připravené dva stany a dvě volební komise, aby zvládly případný nápor voličů. Dva stany jsou třeba v Berouně, kam od 7:00 do 10:00 přijela volit asi desítka voličů.
"Volič přijede autem, policie ho navede směrem na jeden ze stanů, který v drive-inu je, kde je hlasovací komise. S tím, že volič na první zastavení u toho stanu stáhne okénko a prokáže se 'občankou' členovi hlasovací komise, zároveň voliči zatím zpravidla ukazují potvrzení od hygieny," řekl Vokáč. Chvíle, kdy komise kontroluje doklad totožnosti, je jedinou, kdy si volič musí stáhnout z obličeje roušku pro kontrolu fotografie na dokladu. Jinak musí mít volič roušku celou dobu na obličeji.
Nová pravidla takzvaného kurzarbeitu sněmovna zrychleně schvalovat nebude. Dolní komora dnes nepodpořila projednání vládní předlohy ve stavu legislativní nouze. Znamená to, že dnes o ní debata na plénu vzhledem k zákonným lhůtám ani nezačne. Dalším postupem se bude zabývat organizační výbor.
Počet Američanů v produktivním věku, tedy mezi 18 a 64 lety, bez zdravotního pojištění před pandemií covidu-19 výrazně vzrostl. V loňském roce se počet osob bez pojištění zvýšil o 2,5 milionu na 28,8 milionu, uvedlo dnes americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Bez pojištění jsou častěji muži a hispánci.
V loňském roce tak zdravotní pojištění nemělo 14,5 procenta Američanů v produktivním věku. Experti odhadují, že počet nepojištěných Američanů se mohl za epidemie ještě zvýšit kvůli ztrátě zaměstnání či příjmu. "Nejnovější odhady tvrdí, že pojištění ztratilo 5 až 10 milionů lidí," uvádí agentura AFP. Předchozí prognózy přitom odhadovaly, že o pojištění mohlo během epidemie přijít až 25 milionů osob.
Chybějící zdravotní pojištění experti uvádějí jako jeden z možných důvodů vysokého počtu nakažených koronavirem ve Spojených státech. "Nepojištění lidé často odkládají návštěvu u lékaře až do doby, kdy začnou být jejich příznaky vážné," uvádí agentura AP. Spojené státy jsou zemí s největším počtem nakažených covidem-19 na světě. Od začátku epidemie se koronavirem nakazilo v USA 7,2 milionu osob a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo přes 200 000 osob.
Slovensko zaznamenalo v úterý rekordní denní přírůstek nakažených koronavirem, testy v pětimilionové zemi odhalily 567 infikovaných. Přibyla také tři úmrtí pacientů s koronavirem. Kvůli druhé vlně koronaviru země od čtvrtka zavede nová omezení.
Od čtvrtka se Slovensko vrátí k povinnému venkovnímu nošení roušek, a to pro případ, že nelze dodržet alespoň dvoumetrový odstup od jiného člověka s výjimkou členů jedné domácnosti. Překrytí nosu a úst bude nadále povinné pro starší žáky na školách stejně jako pro lidi v interiérech budov. Podle dnešního oznámení premiéra Igora Matoviče se hromadných akcí bude moci účastnit nanejvýše 50 lidí.
V internetovém průzkumu, jehož se zúčastnilo 965 vyléčených Jihokorejců, uvedlo 91,1 procenta z nich, že po uzdravení pociťovali vedlejší účinky nemoci. Nejčastější byla únava a ztráta koncentrace. Více se dočtete v článku.
V Německu úřady za poslední den nahlásily 1798 nových případů koronavirové infekce, ale přibližně stejný počet nakažených se mezitím vyléčil. Od začátku pandemie se v zemi nakazilo dohromady nejméně 289 219 lidí, vyplývá z dnešních ranních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Počet úmrtí nemocných covidem-19 se oproti předchozímu dni zvýšil o 17 na 9488.
Nyní se německá vláda obává následujících měsíců. "Německo dosud procházelo pandemií poměrně dobře díky mimořádně odpovědnému chování občanů v posledních několika měsících, ale nyní vidíme, že přichází podzim a je před námi obtížná fáze," varovala dnes kancléřka Angela Merkelová ve Spolkovém sněmu.
Rusko dnes oznámilo dalších 8481 nových případů nákazy koronavirem a 177 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O den dříve to bylo 8232 případů a 160 úmrtí. Je to 17. den za sebou, co roste počet nových případů, a třetí den v řadě, co počet nových případů přesáhl 8000, poznamenal list Kommersant na svém webu.
Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo více než 1,17 milionu lidí, z nichž 20 722 nákaze podlehlo.
Volební místa pro hlasování z auta jsou podle ministerstva vnitra dimenzována až na 16 000 voličů, kteří jsou v karanténě. V ČR je dnes 78 míst, dvě z nich v Praze.
Ukrajina zaznamenala rekordních 4027 nových případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin. Předchozí rekord 3833 nových případů byl hlášen 26. září. Denní přírůstky přiměly vládu k prodloužení karanténních opatření proti nákaze do konce října.
Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 42 miliony obyvatel nakazilo celkem 208.959 lidí, z nichž 4129 nákaze podlehlo.
Covidem-19 onemocněl i bývalý prezident Petro Porošenko. "Nepřišlo to v správné chvíli. Je mi moc líto, že jsem nucen přerušit cesty po regionech. Za šest posledních let jsem si zvykl nemoci přecházet. Ale tato je zákeřná," uvedl exprezident o pozitivním testu s tím, že se léčí doma. "Doufám v brzké uzdravení a vyzývám všechny Ukrajince, aby na sebe dávali pozor," dodal.
Opozice oponuje výzvě ministra vnitra Hamáčka, který řekl, že pokud má někdo "geniální řešení", jakým by šlo přijmout opatření i bez nouzového stavu, tak ať s ním přijde. Podle lidovců i místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury opozice na zhoršující se stav upozorňovala již o prázdninách, vláda ale její naléhání neposlouchala.
Ministr vnitra Jan Hamáček hovoří v @snemovna, že je nutné zavést nouzový stav, jinak počet nakažených bude v říjnu bude enormní.
— KDU-ČSL (@kducsl) September 30, 2020
Dobře, ale proč jste se tím nezabývali o prázdninách, když vás na tento scénář odborníci spolu s opozicí neustále upozorňovali?! @MJureka
Nouzový stav sám o sobě nezavádí žádná omezení, zdůraznil dnes před poslanci premiér Andrej Babiš (ANO). Nikdo podle něho nechce zavírat obchody, restaurace ani jiné provozy, jako tomu bylo na jaře.
"Nechceme dělat opatření jako v březnu s obrovským dopadem na naši ekonomiku a do života našich občanů," zdůraznil ministerský předseda.
Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že vůči nouzovému stavu neexistuje žádná alternativa. "My si ten nouzový stav neužívali na jaře a nebudeme si ho užívat ani na podzim," řekl.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula v projevu ve sněmovně potvrdil, že plánuje od pondělí 5. října na 14 dní zavést distanční výuku na středních školách a omezit výuku tělocviku a hudební výchovy a školní kroužky.
V opatřeních pro chod kulturních akcí budou výjimky pro divadla, týkat se ale nebudou operních a muzikálových představení. Podle Prymuly se během zpěvu šíří virus velmi efektivně, proto jsou tato představení riskantní.
Nová pravidla takzvaného kurzarbeitu by dnes měla sněmovna podle doporučení sociálního výboru schválit. Výbor zároveň podpořil úpravu, podle které by pracovník dostával za neodpracované hodiny 80 procent čistého výdělku. Vláda navrhuje 70 procent. Náhrada by zároveň mohla dosáhnout nejvýše celostátní průměrné mzdy.
Britská ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 procenta, ukázala konečná zpráva, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad. Země je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě. Výsledek je přesto nepatrně lepší, než ukazovala předběžná zpráva, podle které propad ve druhém čtvrtletí dosáhl 20,4 procenta.
Pandemie covidu-19 změnila i bankovnictví v Latinské Americe, miliony lidí si tam totiž v tomto období založily bankovní účet. Podle expertů citovaných serverem BBC Mundo se to dá vysvětlit dvěma důvody. Bez účtu v bance by neměli přístup k pomoci, kterou tamní vlády vyčlenily na zmírnění následků protikoronavirových opatření, a kvůli karanténním omezením lidé více využívali nákup přes internet, což často rovněž vyžaduje převody z účtu.
Belgie prolomila hranici 10 000 zemřelých s koronavirovou infekcí poté, co za poslední den přibylo 14 mrtvých. Vyplývá to z dnešních údajů belgického zdravotního ústavu Sciensano. V poměru k počtu obyvatel patří Belgie s přibližně 11,5 milionu obyvatel a dohromady 117 115 nakaženými mezi nejhůře koronavirem zasažené země v Evropě.
Moravskoslezský kraj podle hejtmana Ivo Vondráka v úterý zaznamenal pouze mírný růst nových případů.
Včerejší den jsme zaznamenali jen nízký nárůst rovnoměrně rozložený ve všech okresech. Uklidňuje se Bruntálsko. Počty hospitalizovaných a vážných případů se zásadně nemění. pic.twitter.com/6rnNey6rSV
— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 30, 2020
Z Lipna nad Vltavou a okolí odjíždí poslední dny stovky německých turistů, kteří tam trávili babí léto. Další ruší pobyty, které měli zamluvené na říjen. Důvodem je to, že německá vláda zařadila Českou republiku kvůli šíření koronaviru na seznam rizikových oblastí a nedoporučila svým občanům, aby do ČR jezdili.
Od dnešních 7:00 jsou otevřeny drive-in volební místnosti. Hlasovat v nich mohou lidé, kteří budou v době voleb v karanténě nebo izolaci, a to přímo z auta. Znovu se uzavřou v 15:00.
Jste v karanténě nebo izolaci a chcete jít v Praze k senátním volbám? Není problém! Můžete využít drive-in volebních stanovišť nebo si podat tel. žádost o volbu doma do přenosné volební schránky. Jen je třeba řešit to s předstihem. Více info na: https://t.co/n2FHfNyakJ 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) September 29, 2020
Stát rozdělí mezi železniční dopravce přes 400 milionů korun. Kompenzace by měly pokrýt ztráty z tržeb, které dopravci utrpěli během jarního nouzového stavu. Budou se však týkat pouze dopravy objednávané státem, mimo zůstane regionální i komerční doprava. Ministerstvo připravuje také podporu pro zájezdové dopravce.
Americký prezident Donald Trump v debatě odmítl kritiku svého přístupu k pandemii covidu-19, která si v USA vyžádala přes 200 000 mrtvých a sedm milionů nakažených. Podle Trumpa by bilance byla ještě horší, kdyby prezidentem byl Biden. Trump prohlásil, že by v takovém případě byly obětí dva miliony.
"Udělali jsme to skvěle," řekl Trump. Podle něj by to Biden nikdy tak nezvládl. "Nemáš to v krvi," řekl Bidenovi.
V Česku v úterý přibylo 1965 případů koronaviru, méně než ve většině všedních dnů minulého týdne. Aktuálně nemocných je 34 448 lidí, u většiny má nemoc covid-19 lehký nebo bezpříznakový průběh. V nemocnicích je podle údajů k pondělku 825 lidí, ve vážném stavu je 187 z nich. Od březnového začátku šíření nemoci v ČR hygienici zaznamenali 67 843 nakažených, dosud se vyléčila necelá polovina. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Slovenská vláda dnes zřejmě projedná návrh na vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru. Podle premiéra Igora Matoviče by v zemi měl platit hlavně v zájmu rychlého obstarání ochranných pomůcek nebo testů. Nese s sebou ale i možnost omezit základní práva.
Slovenská vláda dnes zřejmě projedná návrh na vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru. Podle premiéra Igora Matoviče by v zemi měl platit hlavně v zájmu rychlého obstarání ochranných pomůcek nebo testů. Nese s sebou ale i možnost omezit základní práva.
Příjem žádostí do dotačních programů COVID nájemné, COVID kultura a COVID lázně dnes končí. Programy ministerstva vypsala v souvislosti se zmírněním následků koronavirové krize. Jejich kapacita podle zatím dostupných údajů pravděpodobně nebude plně vyčerpána.
Krajské a senátní volby sice budou zahájeny až v pátek, lidé v karanténě kvůli koronaviru ale budou moci hlasovat už dnes. Využít mohou tzv. drive-in stanovišť, která byla zřízena v každém z okresů. V Praze jsou na Letné a na Proseku. Stanoviště budou otevřena od 07:00 do 15:00. Kdo by hlasování z auta nemohl využít a musí zůstat doma, může si vyžádat speciální volební komisi.
Krajské a senátní volby sice budou zahájeny až v pátek, lidé v karanténě kvůli koronaviru ale budou moci hlasovat už dnes. Využít mohou tzv. drive-in stanovišť, která byla zřízena v každém z okresů. V Praze jsou na Letné a na Proseku. Stanoviště budou otevřena od 07:00 do 15:00. Kdo by hlasování z auta nemohl využít a musí zůstat doma, může si vyžádat speciální volební komisi.
Mimořádné jednání o nouzovém stavu nahlásila původně Strakova akademie na 07:00, nakonec mají ministři jednat prostřednictvím videokonference až od 13:00, aby předtím stihli představitelé vlády vysvětlit své úmysly poslancům. Kabinet může nouzový stav vyhlásit na 30 dnů, podle Prymuly by tato doba měla umožnit zvládnutí druhé vlna onemocnění.
Vláda ANO a ČSSD odpoledne rozhodne, zda kvůli epidemii nového typu koronaviru v Česku letos podruhé vyhlásí nouzový stav. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) je opětovné zavedení stavu nouze nutné kvůli potřebným plošným opatřením ke snížení reprodukčního čísla viru. Nouzový stav by měl podle Prymuly platit od pondělí spolu s dalšími opatřeními proti šíření nemoci.
Důvodem, proč považuje nouzový stav za nutný, je podle Prymuly "neutěšená epidemiologická situace". Bez potřebných opatření by mohla být na konci října ohrožena kapacita nemocnic. Problémem je i to, že aktuálně je nakažených téměř 1700 zdravotníků, z toho asi 400 lékařů a 700 sester. "Podstatné je, že obrovské počty zdravotníků jsou v karanténě nebo izolaci, a to ohrožuje některé zdravotnická zařízení," dodal ministr.
Prymula už dříve řekl, že od pondělí by měl platit v celé zemi nouzový stav. Vláda o něm bude rozhodovat ve středu, ještě předtím bude o nynější situaci kolem epidemie jednat sněmovna. Od příštího týdne se také zřejmě zavřou na 14 dní střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy.
Profesionální sport bude omezený zhruba na 130 lidí, tak aby mohly pokračovat například nejvyšší fotbalová nebo hokejová liga, ovšem už před prázdnými tribunami. Problém bude s amatérským sportováním. "Veškeré soutěže, které jsou registrovány a organizovány svazem, se budou hrát v normálním složení, u těch ostatních už bohužel bude venku limit 20 lidí," dodal ministr.
Prymula zdůraznil, že zrušeny budou například velké hudební koncerty. "Na druhou stranu běžná divadelní představení, činohry, balet a podobně, ty budou prakticky bez omezení," uvedl ministr. Ve vnitřních prostorech, kde lidé sedí, se podle něj nákaza tak nešíří. "Nebudou tam ale přestávky na konzumaci jakýchkoliv potravin," podotkl Prymula.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že vláda v pondělí vyhlásí omezení pro vnitřní volnočasové aktivity, které bude počítat s maximálním počtem 10 lidí. Budou ale existovat výjimky, například v případě divadelních představení. U vnějších akcí se počítá s limitem 20 lidí.
Sasko od října umožní vstup lidem z Česka bez nutnosti karantény, pokud jejich pobyt nepřesáhne 24 hodin, Němci pak budou moci v Česku zůstat až 48 hodin, aniž by poté museli do izolace. V úterý to podle stanice MDR prohlásila saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová. Německo od minulého týdne považuje Českou republiku za rizikovou oblast, při cestách z Česka do Německa je tak nezbytné dodržovat karanténní opatření.
Turecká ekonomika by v letošním roce měla navzdory negativním dopadům koronaviru vykázat nárůst o 0,3 procenta. Uvedl to v úterý turecký ministr financí Berat Albayrak. Upozornil nicméně, že v případě nejhoršího scénáře by letos mohl hrubý domácí produkt (HDP) Turecka klesnout o 1,5 procenta.
Vojáci v úterý na pražské Letné a na Proseku postavili stany, ve kterých budou moci ve středu volit lidé v karanténě nebo izolaci s covidem-19. V metropoli se volí pouze do Senátu ve třech obvodech - pro Prahu 9 slouží stanoviště na Proseku, pro Prahu 1 a 5 na Letné. ČTK to sdělil mluvčí Prahy Vít Hofman. Dodal, že město nemá informaci o tom, kolik lidí by mohlo tento způsob volby využít.
V Británii zaznamenali rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za uplynulých 24 hodin se infekce potvrdila u 7143 lidí, informovala vláda na specializovaném webu. S covidem-19 zemřelo dalších 71 lidí.
Na Vysočině v úterý přibylo 102 nemocných s covidem-19. Za posledních pět dní se denní přírůstek potřetí dostal nad hranici stovky nových případů. Nejvíce nemocných, 41 potvrzených případů, přibylo za uplynulých 24 hodin na Pelhřimovsku. Podle Jiřího Kose, ředitele sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice, je za nárůstem rozšíření koronaviru v rodinách či ve školách.
Pocet žáků a učitelů s covidem je nyní asi třikrát vyšší než 11. září. Nákaza se k 25. září potvrdila u 2057 z nich, dotkla se 480 škol, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.
Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze začal opět zrychlovat. K dnešním 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 406 nakažených po pondělních 238 případech. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno 12 466 nakažených koronavirem, z nichž se více než polovina už vyléčila a 119 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je 5445 lidí z Prahy.
Bavorský premiér Markus Söder odmítá kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavírat hranice. Prohlásil to na tiskové konferenci po úterním jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a premiéry dalších německých spolkových zemí. Söder při této příležitosti zmínil, že Bavorsko sousedí s Českou republikou, kde se koronavirus šíří rychlostí exploze.
"V Česku jsou extrémně vysoká čísla, právě explodují, jsou vyšší než v březnu či dubnu," řekl Söder. Uvedl rovněž, že vedle Česka, které Německo považuje za epidemicky rizikovou oblast, sousedí Bavorsko i s Rakouskem. Část Rakouska včetně Tyrolska, které má s Bavorskem společnou hranici, označilo Německo rovněž za rizikovou. Hranice ale bavorský premiér zavřít nechce. "Prioritou je nechat otevřené hranice," řekl Söder.
Nejvyšší ústavní činitelé vyzvali české občany k odpovědnému přístupu v souvislosti s koronavirovou pandemií, která je podle nich vážná. Uvedli to ve společném prohlášení po úterní schůzce v Lánech, které se oproti minulosti nezúčastnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Pandemie podle nejvyšších českých politiků nepřinesla nové trendy do už měnícího se mezinárodního prostředí, ale spíše zesílila některé existující. Jedním z hlavních je podle nich další oslabování důvěry mezi klíčovými hráči a rostoucí tlak na reformy mezinárodních institucí.
Udržení ekonomiky v chodu a zachování otevřených škol a školek je německou prioritou v době pandemie nemoci covid-19. Po jednání s premiéry německých spolkových zemí to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Oznámila rovněž, že pokud se v některé oblasti země zrychlí šíření koronaviru, budou omezeny oslavy ve veřejných a pronajatých prostorách, pro ty v soukromí bude platit naléhavé doporučení.
Vyhlášení nouzového stavu neznamená, že by šla celá země do karantény nebo se uzavřely hranice, jako tomu bylo na jaře při první vlně epidemie koronaviru. Novinářům to po schůzce nejvyšších ústavních činitelů v Lánech řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Vláda by měla o vyhlášení nouzového stavu rozhodovat ve středu, podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by měl platit od počátku příštího týdne.
Některé obchody a nákupní centra zaznamenaly po znovuzavedení roušek pokles návštěvnosti. Centra i sami prodejci dodržují nařízená opatření, někde je nad rámec ministerských nařízení zpřísnili. Vyplývá to z ankety mezi prodejci. Podle předsedy českého výboru Asociace nákupních center Jana Kubíčka by se nemělo uvažovat o opětovném uzavření center. Výpadek tržeb by mohl podle něj mnohým obchodníkům způsobit existenční problémy, což by se projevilo i na příjmech státní pokladny.
Mezi hlavní příznaky nákazy koronavirem patří dušnost, tedy tíže na prsou a pocit ztíženého dýchání, horečka trvající déle než dva dny a suchý kašel. Vedlejšími příznaky pak mohou být bolest svalů či kloubů, únava a ztráta chuti nebo čichu.
Společnost Zahrada Čech žádá stát o úhradu škody v souvislosti s omezeními vyhlášenými podle krizového zákona v boji proti koronaviru. Na podzimní veletrh přišlo o polovinu méně lidí než v předchozích letech, na jaře pořadatel řadu plánovaných akcí zrušil. Informovala o tom ředitelka společnosti Michaela Mokrá.
Video s instrukcemi k drive-in hlasování zveřejnilo ministerstvo vnitra na Twitteru:
📩 VOLBY 2020 DRIVE-IN🚗
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) September 29, 2020
🦠 pro voliče s karanténou/izolací covid 19
📆 již zítra, středa 30.9.
⏰ 7-15 hod.
📍Můj drive-in na https://t.co/3DuxsQ6AUl
🧳 s sebou: občanku, roušku, propisku a doklad o nařízené karanténě
❗️nebojte se a přijďte k volbám pic.twitter.com/1dFVGOCyay
Nizozemsko dnes oznámilo 3011 nových případů koronaviru, což je denní rekord. "Počty případů prudce vzrostly skoro ve všech regionech a ve všech věkových skupinách," uvedl nizozemský institut veřejného zdraví RIVM.
Pražští strážníci evidují v souvislosti s výkonem služby čtyři zaměstnance pozitivně testované na nemoc covid-19. Všichni byli nakaženi v období od 21. září. Dalších 32 jich je v karanténě, na tzv. překážkách nebo na home officu.
Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski dnes připustil, že počet nově nakažených koronavirem v zemi rychle roste a že v nejbližší době tomu nebude jinak. Opatření proti šíření nákazy se nebudou zpřísňovat v celém Polsku, ale podle takzvaného semaforu.
V nejvíce zasažených oblastech, označovaných jako červené, budou muset bary a restaurace zavírat nejpozději ve 22:00 hodin. Nošení roušek bude povinné i venku na veřejnosti. Toto opatření bude platit i ve střední, žluté oblasti. V současnosti jsou na polském "semaforu" jen dva okresy červené - jedním z nich je Glubczycký okres u hranic s Moravskoslezským krajem v ČR.
Do Česka bylo dovezeno dalších 960 dávek léku remdesivir, který lékaři používají na těžké formy nemoci covid-19. Dalších 1009 dávek by mělo dorazit do konce týdne. Po dnešním jednání s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). O dalších dodávkách vyjednává s výrobcem Evropská unie. Český rozhlas Radiožurnál v pondělí uvedl, že remdesivir v českých nemocnicích dochází.
Souhrn nových opatření proti šíření nového koronaviru by mohl podle Prymuly snížit současné reprodukční číslo 1,2 o 30 až 40 procent, tedy až na 0,8 až 0,9. Reprodukční číslo je průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Pokud je nižší než jedna, nových případů bude ubývat.
Podle předsedy ODS vláda stále nevysvětlila, proč plánuje vyhlásit nouzový stav.
Vláda nezdůvodnila, k čemu potřebuje nouzový stav a jaká opatření by zavedla. To je nepřijatelné. Situace je vážná, navrhujeme kroky, které krizi pomohou vyřešit. Pro zavedení nouzového stavu není důvod, vláda nesplnila svoje úkoly a situaci nezvládá. Nouzový stav není řešením.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 29, 2020
Pro vysoké školy budou nadále platit současná nařízení hygieniků, kteří jim v regionech s vyšším rizikem nákazy covidem nařídili výuku na dálku, řekl Plaga.
"Nemusíme zavírat hranice, protože pro nás to riziko nepramení z okolních zemí. Na druhou stranu jsme v riziku, že budou provoz na hranicích omezovat okolní země," řekl Prymula.
Středních škol se od pondělí po dobu 14 dnů budou týkat opatření proti koronaviru, která ministerstvo zdravotnictví představí ve středu. Mají platit pro regiony s vyšším rizikem nákazy. Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií budou nadále pokračovat v prezenční výuce jako dosud. Pro vysoké školy budou nadále platit současná nařízení hygieniků, kteří jim v regionech s vyšším rizikem nákazy covidem nařídili výuku na dálku. Po dnešním jednání to novinářům řekli ministr zdravotnictví Roman Prymula a ministr školství Robert Plaga.
O nouzovém stavu podle Prymuly bude ve středu jednat vláda a bude jej obhajovat ve sněmovně. "Vláda má právo ho vyhlásit na 30 dnů, což je doba, během níž by mělo dojít ke zvládnutí druhé vlny," uvedl. K uzavření ekonomiky podle ministra nepovede.
"Bude vydáno omezení na shromažďování se. Podle počtu osob budou omezeny aktivity poměrně plošně," řekl Prymula. Detaily představí ve středu.
"Určitě nouzový stav nepovede k tomu, co tady bylo na jaře. Ta opatření tady budou mírná, nebudou příliš interferovat s ekonomikou, ale samozřejmě zasáhnou řadu podnikatelů, kteří se pohybují ve volnočasových aktivitách," řekl Prymula. Nouzový stav plánuje vyhlásit od pondělí.
Chystaná omezení prezenční výuky se budou podle ministra Plagy týkat středních škol. "Opatření budou v platnosti od pondělí. Mateřské a základní školy a nižší stupně víceletých gymnázií nebudou zahrnuty v opatřeních omezujících osobní přítomnost," řekl ministr školství Robert Plaga.
Nouzový stav je podle Prymuly nutný kvůli potřebným plošným opatřením ke snížení reprodukčního čísla viru. Umožní také pracovní povinnost zdravotníků.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula po jednání s ministrem školství Robertem Plagou oznámil, že opatření, která vláda chystá, budou zavedena na dobu 14 dnů. "Jsou cílena do školství, do volnočasových aktivit. Jedná se o základní princip omezení kontaktů," řekl Prymula.
V uplynulých 24 hodinách se nákaza koronavirem ve zhruba 80milionovém Íránu prokázala u dalších 3677 lidí, čímž počet dosud zaznamenaných případů v zemi překonal 450 tisíc. Mrtvých od začátku pandemie Írán hlásí 25 986, přičemž jen za poslední den tam zemřelo dalších 207 infikovaných.
Opoziční Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09 kritizují vládu za to, že poslanci měli krátkou dobu na posouzení nových pravidel takzvaného kurzarbeitu. Sněmovna ho má projednat ve středu ve stavu legislativní nouze. Zástupci stran to dnes řekli na tiskových konferencích před schůzí dolní komory. Pozměňovací návrhy k vládní předloze nepřipravili pouze opoziční poslanci, ale též koaliční ČSSD.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nepodporuje vyhlášení nouzového stavu. Vláda jej nezdůvodnila a nesdělila své záměry, řekl novinářům na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny předseda SPD Tomio Okamura. Nouzový stav kvůli koronaviru pravděpodobně vyhlásí kabinet ve středu ráno, o jeho dopadech by měla vláda týž den informovat dolní komoru.
Česko se chystá na historicky první volby, během kterých půjde hlasovat pomocí tzv. drive-in volebních místností. Odvolit z auta půjde jen zítra, urnu domů si musíte objednat nejpozději ve čtvrtek.
Ministerstvo průmyslu a obchodu u programu COVID nájemné k dnešku eviduje 19 837 žádostí za zhruba 2,7 miliardy korun. Schváleno zatím bylo 9840 žádostí za přibližně 1,3 miliardy korun. Podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem mají poslední šanci si o dotaci na komerční nájem požádat. Příjem žádostí skončí ve středu ve 23:59.
Hygienici v Královéhradeckém kraji zaznamenali za posledních 24 hodin úbytek aktivních případů covid-19 - o 77 na 944. Nejvíce jich ubylo od pondělního dopoledne v okresech Trutnov a Jičín, a to o 36 a 30 na 200 a 135 aktuálně nemocných s covidem-19. Počet uzdravených z covidu-19 stoupl o 153 na 977. Vzrostl ale i počet nově potvrzených nákaz o 77 na 1932 a počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 o jeden případ na celkových 11. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00.
Městská hromadná doprava (MHD) je bezpečná a jakékoliv případné zásahy do jejího fungování jsou nesmyslné, řekl dnes výkonný ředitel Sdružení dopravních podniků ČR Martin Chval. O možném rozšíření počtu spojů, ke kterému v minulých dnech vyzval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), rozhodnou města, která si je u dopravních podniků objednávají.
V Olomouckém kraji je kvůli nákaze covid-19 v izolaci nebo karanténě několik tisíc lidí, kteří budou moci ve středu volit z automobilu na pěti speciálních stanovištích. V každém okrese bude fungovat jedno stanoviště se dvěma volebními místy. Novinářům to dnes řekl ředitel krajského úřadu Lubomír Baláš. Krajské a senátní volby se v řádném termínu uskuteční v pátek a sobotu.
Opoziční TOP 09 chce dnes v Poslanecké sněmovně jednat o opatřeních proti koronaviru ve školství. Vláda je podle strany nezvládá. S vyhlášením nouzového stavu, jak o něm debatuje menšinový kabinet ANO a ČSSD, nesouhlasí, pokud ho nedoprovodí jasné kompenzace. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na dnešní tiskové konferenci označila komunikaci vlády za zoufalou. O znovuzavedení nouzového stavu bude kabinet jednat na mimořádném jednání ve středu ráno.
Rusko oznámilo 8232 nových případů nákazy koronavirem a 160 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 8135 případů a 61 úmrtí, uvedla agentura Reuters. Celkem se od začátku pandemie v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo téměř 1,17 milionu lidí, z toho 20 545 nákaze podlehlo.
Ekonomická nálada v eurozóně v září po poklesu vinou koronaviru znovu vzrostla. Zlepšila se více, než se čekalo, i když stoupla méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z dnešních údajů Evropské komise. Optimisticky vidí situaci především sektor služeb. Index na září vystoupil na 91,1 bodu ze srpnových 87,5 bodu.
Pandemie covidu-19 výrazně neovlivnila letošní táborovou sezonu. V létě na tábory dorazilo zhruba 213 000 dětí, což je podobné množství jako v roce 2018. Oproti loňsku šlo o úbytek o pět procent. Vyplývá to ze zjištění občanského sdružení Fajn Táboření.
Zdravotníků aktuálně nakažených covidem-19 je podle dat zveřejněných na webu České lékařské komory už skoro 1700, lékařů téměř 400, sester 700 a ostatních pracovníků 600. Podle zdravotnických odborů je třeba omezit zbytnou péči. Nemocnice, hygienické stanice a sociální služby by měly oslovit bývalé zaměstnance, pomoci mohou i studenti lékařských fakult a zdravotnických škol. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel vyzvali veřejnost, aby lidé dodržovali rozestupy, myli si ruce a nosili roušky.
Chystané vyhlášení nouzového stavu je podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) přiznáním selhání vlády v boji s koronavirem. Před dnešním zasedáním Sněmovny to novinářům řekl předseda STAN Vít Rakušan. Kabinet bude o návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mimořádně jednat ve středu ráno. Podle Rakušana chybí jasné zdůvodnění, proč kabinet stav nouze chce vyhlásit.
Vládní rada pro zdravotní rizika dnes neměla připomínky k návrhu, aby vláda ve středu projednala vyhlášení nouzového stavu. Po videokonferenčním zasedání to řekl hejtman Vysočiny pověřený vedením Asociace krajů Jiří Běhounek (bezpartijní za ČSSD). Zdůraznil, že vyhlášení nouzového stavu je v rukou kabinetu, vládní rada je pouze poradním orgánem. O možnosti znovu zavést kvůli epidemii koronaviru nouzový stav bude vláda jednat ve středu ráno.
Letos do konce srpna zatím zaniklo 390 společností, které podnikají ve stravování a pohostinství. To je meziročně o desetinu méně než ve stejném období loni. Zároveň vzniklo 842 nových firem, meziročně o 16 procent. Celkový počet podniků ve stravování a pohostinství tak činí 22.205, tedy nejvíce za posledních deset let. V tiskové zprávě o tom dnes informovala poradenská společnost Bisnode.
Občanská iniciativa KoroNERV-20 složená z expertů napříč různými obory vyzývá vládu, aby při uzavírání škol vycházela z jasně zveřejněných dat. Podle iniciativy není například jisté, že se žáci nakazili ve škole. Nepochopitelné by bylo také zavírat školy a nechat sportovní akce do 1000 lidí v uzavřených prostorech, uvádějí členové iniciativy v tiskové zprávě. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v neděli v televizi Prima, řekl, že je pravděpodobný přechod středních škol na dálkovou výuku. Na vysokých školách by měla distanční výuka platit alespoň měsíc. O opatřeních na školách bude dnes Prymula jednat s ministrem školství Robertem Plagou.
Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podal na jaře opoziční zastupitel Prahy 4 a bývalý místostarosta Tibor Vansa (Piráti) kvůli tomu, jak radnice při pandemii covid-19 nakupovala dezinfekci. Podle policistů nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k trestnému činu. Vansovi vadily obchody městské části s firmou Rychle uklidit. Radnice měla podle Deníku N nakoupit půllitrové láhve dezinfekce po téměř 600 korunách, jejich cena je však zhruba třetinová.
Počet obětí nemoci covid-19 překonal hranici jednoho milionu a stal se nejsmrtelnějším virem 21. století. Koronavirus si nicméně vyžádal výrazně méně obětí na životech než španělská chřipka, která před více než sto lety za dva roky celosvětové zabila až 50 milionů lidí, připomíná AP. Tehdejší pandemie přišla ještě předtím, než měli vědci k dispozici mikroskopy, kterými by mohli nepřítele identifikovat, nebo antibiotika, jimiž by mohli léčit bakteriální pneumonii, jež zabila většinu z obětí. Jen ve Spojených státech si španělská chřipka vyžádala životy 675 000 lidí, většina z nich přitom zemřela při druhé vlně v zimě 1918-1919.
Hejtman Ivo Vondrák hlásí mírné zlepšení situace v Moravskoslezském kraji.
Další mírný pokles incidence na 100 tis. obyvatel za posledních 7 dní. Počet hospitalizovaných se nemění. To je nepochybně dobrá zpráva. Jeden další člověk byl připojen na umělou plicní ventilaci. pic.twitter.com/D2laeJOcuv
— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 29, 2020
Správa státních hmotných rezerv podepsala kromě smlouvy s DispoMask dohody s dalšími pěti firmami. "Targo Promotion Praha dodá 1 537 000 respirátorů třídy FFP2, Edinburgh Genetics 62 995 rychlotestů a Dina-Hitex 578 000 zdravotnických čepic. Batist Medical pak dodá 370 000 návleků na obuv a společnost Schulke CZ 1680 tun dezinfekčního přípravku. To znamená, že máme pod smlouvou všech 11 druhů ochranných pomůcek," uvedl předseda správy Pavel Švagr.
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má uzavřené smlouvy na všech 11 druhů ochranných pomůcek, které poptávala. V převážné většině je podepsala s českými dodavateli. Úřad aktuálně soutěží už jen několik dílčích zakázek. řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Vítězné firmy podle něj dodávají zásoby do skladů správy prakticky denně, minulý týden byla největší zásilka od firmy DispoMask, která přivezla 1,6 milionu roušek.
Počet potvrzených případů nemoci covid-19 se v pondělí, kdy byl státní svátek, zvýšil o 1287, podobně jako v neděli. Třetí den za sebou tak byl denní nárůst případů pod 2000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve volné dny se ale testuje méně než v pracovní.
Od 1. března, kdy se v ČR objevily první případy koronaviru, bylo zaznamenáno 65 883 nakažených. Aktuálně nemocných je 33 466.
Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z přehledu vedeného americkou Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU). Překonání hranice jednoho milionu mrtvých už v pondělí na základě svých výpočtů oznámila agentura AFP.
Počet případů nákazy koronavirem podle JHU překročil 33,2 milionu. Agentura Bloomberg připomíná, že podle některých odborníků v oblasti veřejného zdraví mohl na covid-19 zemřít až dvojnásobek lidí.
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 13 155 nových případů koronaviru, 317 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Mexiko za poslední den zaznamenalo 3400 nakažených a 173 úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstva zdravotnictví dotyčných zemí.
Deset pozitivních výsledků přineslo poslední kolo testování fotbalových týmů v anglické Premier League. Bilance za minulý týden, kterou dnes zveřejnilo vedení soutěže, je nejvyšší od zahájení nové sezony. Všechny nakažené čeká desetidenní karanténa.
"Premier League může potvrdit, že od 21. do 27. září bylo otestováno na covid-19 1595 hráčů a členů realizačních týmů. Deset nových testů bylo pozitivních," uvedlo vedení ligy v oficiálním prohlášení.
Nizozemsko zpřísní restrikce zavedené v boji s koronavirovou nákazou, oznámil dnes premiér Mark Rutte. Nová nařízení v zemi, kde denní přírůstky nakažených tento měsíc překonaly dosud nejvyšší bilance z dubna, začnou platit od úterý šesti večer nejméně po tři týdny. Přísnější pravidla kvůli růstu počtu infikovaných pak hodlá na severovýchodě Anglie zavést britská vláda.
Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Řekl to v předvolební diskusi televize Nova. Návrh předloží ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Současná epidemie koronaviru výrazně zasáhla i do nového ročníku hokejové extraligy. Z dosavadních čtyř kol odehrály všechny zápasy pouze čtyři ze 14 týmů. Vítkovice a Kometa Brno doposud do bojů nezasáhly.
V Praze přibylo za posledních 24 hodin 238 potvrzených případů koronaviru. Je to téměř o 50 více než v neděli, ale výrazně méně, než byly denní přírůstky od čtvrtka do soboty. Od začátku epidemie je v hlavním městě 20 060 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Další a podrobnější údaje, například počet vyléčených a zemřelých, dnes hygienici z technických důvodů nezveřejnili.
Slovensko od října kvůli šíření koronaviru zakáže až na výjimky konání hromadných akcí, včetně sportovních. Omezí také provoz restaurací a dalších podobných zařízení, opět zavede i limit počtu zákazníků v prodejnách. Vláda bude ve středu rozhodovat o vyhlášení nouzového stavu. Během jednání ústředního krizového štábu to dnes novinářům řekli premiér Igor Matovič a hlavní hygienik Ján Mikas.
Nošení roušek bude nově povinné i venku, pokud nebude možné dodržet předepsané rozestupy. Slovensko se tak částečně vrací k přísným omezením z letošního jara.
Zákaz vstupu cizinců na Ukrajinu fakticky přestal platit, upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Vláda v Kyjevě uzavřela hranice a vyhlásila zákaz na období 28. srpna až 28. září ve snaze zabránit prudkému šíření nákazy novým koronavirem. Česká republika, na rozdíl od Slovenska, ale opět figuruje v červené části seznamu rizikových zemí. Ten každý týden aktualizuje ukrajinské ministerstvo zdravotnictví.
Vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru zřejmě navrhne na dalším jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula. Řekl to serveru Respekt.cz. Vláda se sejde za týden. Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) řekl serveru iDNES.cz, že o Prymulově plánu ví a vyhlášení nouzového stavu podpoří. Podle serveru chce Prymula vyhlásit nouzový stav, aby stát mohl přistoupit k dalším opatřením proti šíření nemoci covid-19. Nouzový stav vyhlašuje vláda, v případě nebezpečí z prodlení premiér, jehož rozhodnutí pak vláda může schválit, či zrušit. Vláda o vyhlášení nouzového stavu musí neprodleně informovat sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.
"Udělat to určitě musíme. Bez toho moc šance není. Já myslím, že to bude na prvním jednání vlády," řekl Prymula na otázku Respektu, zda bude požadovat vyhlášení nouzového stavu. V kabinetu bude mít pro tento návrh podporu minimálně u vicepremiéra Hamáčka. "Pokud ministerstvo dospělo k názoru, že potřebuje udělat opatření, ke kterým není na základě zákona o ochraně veřejného zdraví oprávněno, tak to bude potřeba vyhlásit," řekl Hamáček serveru iDNES.cz.
Předseda opoziční ODS na Twitteru avizoval, že návrh nepodpoří.
Případné vyhlášení NS je výsledkem neschopnosti současné vlády. Zemi absolutně nepřipravila na druhou vlnu. Nespustila chytrou karanténu, neposílila hygieny, nezajistila dostatečné testování a trasování. Občanům lhala a nesplnila úkoly. ODS zavedení nouzového stavu nepodpoří.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 28, 2020
U příležitosti Světového dne srdce Světová federace srdce upozornila, že nemoc covid-19 způsobila prudký nárůst kardiovaskulárních onemocnění, k čemuž přispívají tři hlavní faktory. Zaprvé pacienti s covid-19, kteří současně trpí kardiovaskulárním onemocněním, patří mezi nejohroženější skupinu pacientů z hlediska rizika úmrtí či závažných komplikací. Za druhé tento virus může negativně ovlivnit funkci kardiovaskulárního systému u postižených lidí a za třetí strach z viru způsobil, že pacienti s kardiovaskulárními chorobami nechodí na pravidelné kontroly do nemocnice a nevyužívají urgentní péči.
Maďarsko nechá hranice kvůli koronaviru zavřené i v říjnu, oznámil v pondělí ministr zahraničí Péter Szijjártó. Výjimka pro občany zbývajících zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska a Polska, zůstává v platnosti. "Soudíme, že zrušení dříve zavedených omezení platných pro naše hranice by vedlo ke zhoršení epidemické situace," řekl dnes podle agentury APA šéf maďarské diplomacie.
V okrese Náchod v Královéhradeckém kraji je šest až sedm ohnisek nákazy koronaviru, především ve středních školách. Náchodsko je nejzasaženějším okresem v kraji. Hygienici mají situaci pod kontrolou a k žádným konkrétním razantním opatřením se nechystají. Ministerstvo zdravotnictví zařadilo Náchodsko do druhého, oranžového stupně nebezpečí, což značí počínající komunitní přenos.
Podle Krajské hygienické stanice v Hradci Králové bylo dnes dopoledne v okrese Náchod 341 aktivních případů koronaviru, v celém Královéhradeckém kraji pak 1021 případů. V okrese Náchod žije téměř 110 000 obyvatel.
Lidé v karanténě a v izolaci budou moci v letošních volbách do zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu volit v Plzni na parkovišti areálu DEPO2015. Ve středu 30. září budou volební drive-in centra zřízena také v dalších okresech Plzeňského kraje, většinou v areálech krajem zřizované Správy a údržby silnic, sdělila v tiskové zprávě Eva Mertlová z tiskového odboru krajského úřadu.
Někteří obyvatelé Ústeckého kraje nenosí roušky na protest proti vládním opatřením. Na sociálních sítích si vzájemně radí, kam například chodí bez ústenek nakupovat. Někteří píšou, kde všude bez zakrytí úst a nosu byli. S lidmi, kteří roušky odmítají, se tak setkávají průvodčí, řidiči autobusů, prodavačky v obchodech i policisté, zjistila ČTK.
Podle ministerstva zdravotnictví je Remdesiviru zatím dostatek pro nemocné, kteří ho potřebují. "Nicméně při stávajících počtech nemocných roste také jeho spotřeba, a proto je nezbytné, aby další dodávka dorazila v příštích dnech," doplnila mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová. Ministerstvo podle ní provedlo včas všechny kroky potřebné pro zajištění dalších dodávek léku. "Ty jsou však koordinovány na úrovni Evropské komise na základě odhadů a vývoje nákazy v jednotlivých zemích EU. Se zástupci Evropské komise jsme v úzkém kontaktu," uvedla.
V Rusku za poslední den přibylo 8135 nakažených koronavirem, je to nejvíce od 16. června. Od začátku epidemie v zemi úřady odhalily 1 159 573 nakažených, informovala dnes s odvoláním na operativní štáb pro boj proti šíření koronavirové infekce agentura Interfax. Dnešní denní bilance zároveň poprvé od června překonala hranici 8000.
V krajském domově seniorů v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku testy během víkendu potvrdily nákazu koronavirem u dalších dvou osob, u jedné pracovnice a jedné klientky odlehčovací služby. V chlumeckém Domově V Podzámčí se poprvé vyskytla nákaza před několika dny u klientky, která také využívala odlehčovací službu. Covid-19 se u ní prokázal po jejím odchodu ze zařízení
Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál na základě informací Sekce nemocničních lékárníků a vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martina Balíka. Ministr zdravotnictví Roman Prymula sdělil, že jeho úřad dojednává s výrobcem léku, americkou firmou Gilead Sciences, dodání další várky remdesiviru do konce tohoto týdne.
"Zpřísnila se indikace (důvody pro použití léku, pozn. red.) a jednáme s firmou Gilead o dodávce léku, která by měla dorazit v průběhu tohoto týdne," oznámil Prymula. Také ředitel české pobočky Gilead Sciences Pavel Březina řekl rozhlasu, že se snaží remdesivir dostat do Česka ještě do konce září.
Pokud by nedorazila další dodávka, současné zásoby léku by byly podle Balíka spotřebovány příští týden. "Jde o značný problém, protože lék je ověřen pro rychle se rozvíjející formy koronavirové infekce a pro pacienty, kteří potřebují být napojeni na kyslík," řekl rozhlasu lékař.
Ve Zlínském kraji přibylo za 24 hodin podle krajské hygienické stanice 80 případů nákazy koronavirem. V neděli bylo 134 nových případů, v sobotu rekordních 184. Od začátku pandemie je podle hygieniků v kraji 2547 nakažených, vyplývá z informací hygieniků k dnešním 09:00.
Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu očekává i více než 19 000 nových případů denně. Podle informací deníku Bild to premiérka dnes prohlásila při videokonferenci s vedením své Křesťanskodemokratické unie (CDU). Infekce v Německu podle údajů Institutu Roberta Kocha sílí, denní bilance je ale ve srovnání s jinými evropskými zeměmi včetně České republiky výrazně nižší.
V Královéhradeckém kraji za posledních 24 hodin přibylo 62 potvrzených případů covidu-19 na 1855. Je to méně než v minulých dnech. O 62 vzrostl od nedělního dopoledne také počet aktivních případů, dnes dopoledne jich v hradeckém kraji bylo 1021. Naopak nezměněn zůstal počet uzdravených, 824 a také případů úmrtí v souvislosti s covidem-19, a to deset. Vyplynulo to z dnešních informací Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.
V neděli přibylo 126 nakažených koronavirem z Moravskoslezského kraje. Je to zhruba o 20 případů méně, než tomu bylo o den dříve, kdy nárůst představoval 147 nových případů nákazy. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 8115 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
"Pokračuje mírný pokles nových případů daný víkendem. Situace v nemocnicích je stále stabilní. Obloženost lůžek ARO/JIP i běžných vyčleněných pro covid plus pacienty je přibližně 50 procent," uvedl Vondrák. Dodal, že zdravotnická zařízení jsou připravena počet lůžek podle potřeby navyšovat. Aktuálně je v nemocnicích v regionu podle údajů chytré karantény hospitalizováno 54 lidí. "Na umělé plicní ventilaci je pět pacientů z celkově dostupných 140 míst," upřesnil Vondrák.
Pokračuje mírný pokles nových případů daný víkendem. Situace v nemocnicích je stále stabilní. Obloženost lůžek ARO/JIP i běžných vyčleněných pro C+ pacienty je cca 50%. Jsme připraveni je podle potřeby navyšovat. Na UPV je 5 pacientů z celkově dostupných 140 míst. pic.twitter.com/UC6R98ZVRn
— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 28, 2020
Podle agentury AFP se celosvětový počet mrtvých s covidem-19 navýšil během 18 dní o sto tisíc. Nejrychleji rostl počet obětí s covidem v dubnu, kdy se ze 100 000 na 200 000 úmrtí dostal za 15 dní. Od konce června se zvyšoval počet mrtvých s koronavirem o 100 000 dvakrát za 18 dní, ze 700 000 na 800 000 mrtvých stoupl za 17 dní a dalších sto tisíc přibylo za 19 dní.
První vlna koronavirové pandemie a související omezení v návaznosti na nouzový stav se podepsaly na finančním zdraví českých domácností. Finanční dopad zaznamenala téměř třetina Čechů. Osm procent dotazovaných přišlo o práci, další pětině se snížil příjem. Vyplývá to z průzkumu mezi 605 respondenty, který uskutečnila výzkumná agentura Perfect Crowd pro investiční start-up Fondee.
Situace nedávných měsíců nejvíc postihla nízkopříjmové skupiny, lidi s nižším vzděláním a z menších měst a obcí. Téměř polovina respondentů (43 procent) musela sáhnout do rodinných úspor.
Aplikaci eRouška už si stáhlo přes půl milionu lidí.
DATA: eRouška překonala 500 tisíc instalací. Děkujeme všem, kteří chrání ostatní tím, že si ji nainstalovali. A prosíme vás, doporučte ji i ostatním.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 28, 2020
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii překonal hranici šesti milionů. Z hlediska celkového počtu infikovaných je asijská země nadále na druhém místě po Spojených státech, informovala dnes agentura AP.
Počet nově nakažených koronavirem za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku epidemie. Přibylo 1305 případů nemoci covid-19, zatímco třeba předchozí neděli bylo nově nakažených jen 985. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Celkem bylo od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, zaznamenáno 64.597 nakažených. Aktuálně nemocných je 32 723, což je o zhruba 1500 více než celkový počet lidí, kteří se dosud z covidu-19 vyléčili.
Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na své výpočty. Počet případů nákazy koronavirem podle těchto výpočtů překročil 33 milionů.
Agentura uvedla, že po celém světě bylo oficiálně zaznamenáno 1 000 009 případů úmrtí s covidem-19. Počet případů nákazy dosáhl 33 018 877, z toho 22 640 048 lidí se uzdravilo, napsala AFP.
V samotné Evropě bylo podle AFP zaznamenáno 5 273 943 případů nákazy koronavirem a 229 945 úmrtí.
Lidé v Česku si v pondělí připomenou národního světce a patrona Václava. Hlavní akcí bude tradičně Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi u Prahy, kde byl kníže Václav zavražděn. Letos však do jejího programu výrazně zasáhla omezení kvůli koronaviru. Zrušeny byly veškeré doprovodné akce, církevní část se uskuteční jen s omezeným počtem lidí.
Řecko dnes zaznamenalo první případ úmrtí s covidem-19 v některém z uprchlických táborů na svém území. Po nákaze koronavirem zemřel v Aténách 61letý Afghánec, informovala agentura AFP.
Otec dvou dětí, který přišel do Řecka z Afghánistánu, žil v táboře Malakasa severně od Atén. Poté, co se kvůli nákaze virem SARS-CoV-2 zhoršil jeho zdravotní stav, převezli jej do nemocnice v hlavním městě. S covidem-19 ale nakonec zemřel.
Na uprchlický tábor Malakasa, v němž žije asi 3000 migrantů, stejně jako na podobná zařízení v okolí Atén Schisto a Eleonas uvalily úřady kvůli šíření koronaviru na počátku září karanténu.
Dovolenou si v létě nevybralo 37 procent Čechů, z nich přibližně dvě pětiny plánují vyrazit na rekreaci na podzim v tuzemsku. Do zahraničí by chtěl vyjet každý desátý Čech, v září zahraničním pobytům dominuje Slovensko.
Ve Francii přibylo za posledních 24 hodin 11 123 lidí s koronavirem; zemřelo 27 nakažených, tedy o 12 méně než v sobotu. Ve čtvrtek však počet nových případů nákazy v zemi dosáhl rekordních 16 096. Rekordní denní nárůst infikovaných dnes ohlásilo Nizozemsko: 2995. Británie dnes registrovala 5693 nových případů, o něco méně než v sobotu, kdy jich úřady oznámily 6042.
Počet zemřelých s prokázanou nákazou koronavirem v Česku překonal hranici 600. Jen za září tak počet obětí viru stoupl téměř o třetinu.
Denní nárůst počtu případů covidu-19 v Praze zpomalil. K 18:00 bylo nově nakažených za 24 hodin 191, tedy asi třetina rekordního čtvrtečního nárůstu. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. V sobotu přibylo k večeru v Praze 327 případů nemoci, v pátek 485 případů a ve čtvrtek rekordních 601 případů. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11 822 nakažených. Další a podrobnější údaje, například počet vyléčených a zemřelých, dnes hygienici z technických důvodů nezveřejnili.
Zeman také zopakoval, že hodlá 28. října udělit státní vyznamenání ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO). Ocenit ho chce za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru na jaře. Prymula ho údajně požádal, aby ocenění odložil o rok až podle toho, jak se podaří zvládnout druhou vlnu, Zeman ale řekl, že si ministr zaslouží ocenění už teď.
Podle Zemana zatím formát oslav státního svátku na Hradě zatím není stanoven, podle něj zbývá dost času. "Ale zrušit kvůli koronaviru státní svátek, to pokládám za nerozumné a neuctivé k naší státní tradici," zdůraznil. Podle něj by bylo zrušení oslav zbabělost a ostuda.
Prezident Miloš Zeman by považoval za zbabělost, kdyby se letos na Pražském hradě nekonaly oslavy 28. října. Umí si představit, že by se u příležitosti státního svátku připomínajícího vznik Československa musely nosit roušky ve Vladislavském sále a zrušila se následná recepce ve Španělském sále. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes označil hromadné akce za jednu z rizikových činností pro šíření koronaviru, hodlá navrhnout omezení účasti na volnočasových aktivitách na deset až 20 lidí.
Už za pár minut na Frekvenci 1 z Lán! pic.twitter.com/byhB7wV3jv
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) September 27, 2020
"Takový chytrý telefon dneska stojí asi 2000 korun. Tak by bylo strašně fajn, kdyby naši mobilní operátoři, a já bych je chtěl k tomu vyzvat, udělali nějakou solidární akci, kde by tyhle chytré telefony hlavně pro starší nějak výrazně zlevnili," řekl Babiš ve svém pravidelném nedělním vyjádření na sociálních sítích.
Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na mobilní operátory, aby zlevnili chytré mobilní telefony pro seniory. Podle Babiše by to pomohlo k většímu rozšíření aplikace eRouška, která má pomoci při sledování možných kontaktů s osobami nakaženými koronavirem. Mobilní telefony nicméně kromě operátorů prodává i řada obchodníků.
Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes odpoledne sešlo na pražském Palackého náměstí. Kritizovali zejména premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Řečníci na demonstraci kritizovali hlavně povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách budov.
Shrnutí dnešního vývoje kolem šíření koronaviru v Česku:
V lázních je podle Svazu léčebných lázní ČR menší riziko nákazy koronavirem než třeba v obchodě či škole. Svaz, který se snaží přilákat české klienty po omezení cestování z Německa, to dnes uvedl v tiskovém prohlášení. ČTK to řekl prezident svazu Eduard Bláha. Německo v pátek zařadilo celé Česko mezi rizikové oblasti z hlediska možné nákazy a varovalo Němce před cestami do Česka. Svaz lázní už dříve uvedl, že Němci jsou pro české lázně nejvýznamnější skupinou hostů z ciziny.
Pražský magistrát oznámil, že vytipoval lůžka pro pacienty s lehčím průběhem covidu-19 pro případ, že by fakultní nemocnice neměly dostatečné kapacity lůžek akutní péče. Mezi vytipovanými místy jsou prostory Městské nemocnice následné péče ve Vysočanech, jedno patro Domova pro seniory Zahradní město a jeden prázdný pavilon Psychiatrické nemocnice Bohnice, uvedl magistrát v tiskové zprávě.
Odhad letošní ztráty Letiště Praha 200 milionů Kč je příliš optimistický. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti Václav Řehoř. Zhoršení hospodaření souvisí podle něj s poklesem odhadu počtu cestujících, který se měl letos snížit na čtyři miliony. Výsledky se propadly kvůli pandemii covid-19, loni Letiště Praha vydělalo 4,54 miliardy Kč.
Pražští hasiči přijímají preventivní opatření kvůli nákaze pěti příslušníků sboru koronavirem. Skoro tři desítky lidí z hasičského sboru kvůli tomu skončily v karanténě. Hasiči z různých stanic se nenavštěvují a jednotlivé směny se střídají bezkontaktně. Profesionálním hasičům jsou připraveny vypomoci jednotky dobrovolných hasičů.
"Pražští hasiči mají pět pozitivních příslušníků na koronavir, 27 lidí je v karanténě," sdělil mluvčí hasičů.
Podle Hamáčka se vyvěšením informací na internetových stránkách pošty věc vyřešila. "Platí, že jsme lidem neposílali nic jedovatého. Pokud to nebylo znehodnoceno transportem, dá se to normálně používat," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi.
SÚKL tento týden obvinil poštu, že porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Dal jí tři dny na přijetí nápravných opatření. Pošta v pátek zveřejnila na svém webu informace o tom, jakým způsobem mají lidé prověřit, jestli byly roušky od státu při doručování poškozeny.
Ministři vnitra a zdravotnictví Jan Hamáček (ČSSD) a Roman Prymula (za ANO) považují spor mezi Českou poštou a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) o distribuci roušek seniorům za vyřešený. Uvedli to v diskusních pořadech v České televizi a v televizi Prima. Trestní oznámení na SÚKL, kterým kvůli sporu hrozil Hamáček, podle Prymuly nakonec nebude vzneseno.
Problém podle něj je i v tom, že některá lůžka pro akutní pacienty jsou obsazena lidmi, kteří akutní péči nepotřebují. "My tady hospitalizujeme spoustu sociálních pacientů, kteří by měli být v úplně jiných zařízeních, ne v zařízeních akutní lůžkové péče. A když to nějaký způsobem kvantifikujeme teď u covidu, tak to je plných 40 procent pacientů," řekl. Podle něj je třeba hledat způsoby, kam tyto pacienty přesunout. Jako možnost zmínil využití prázdných pavilonů v některých nemocnicích, které se rozšířily a nevyužívají všechny své budovy.
Za klíčový problém ministr zdravotnictví považuje kapacitu nemocničních lůžek vyčleněných pro pacienty s covidem-19, která se podle něj naplňuje, například v Praze je vyčerpána z 90 procent. Nyní začíná proces restrukturalizace lůžek, což může vést i k odkládání některých operací, uvedl Prymula.
Prymula také zmínil, že bude jednat s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o dočasném zrušení výuky hudební výchovy a tělocviku, při kterých žáci nenosí roušky.
Prymula zdůraznil, že čím později se restriktivní opatření zavedou, tím déle budou muset platit. Společně s omezeními by chtěl představit i plán na delší dobu, který by ukázal, jak se situace může vyvíjet zhruba do Vánoc.
Prymula neočekává, že by se zavíraly základní školy v Česku. Pravděpodobný je ale podle něj přechod středních škol na distanční výuku, ve škole by mohly zůstat jen první ročníky škol.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula předpokládá, že omezení volnočasových aktivit bude znamenat maximální počet lidí deset až dvacet. Vyhlášení nových opatření očekává ve středu nebo v pátek.
Premiér by podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly neměl zasahovat do epidemiologických opatření. Vláda by je ale měla lidem lépe vysvětlovat, řekl Prymula televizi Prima. Katastrofický scénář v Česku ministr neočekává, zátěž nemocí ale podle něj může být problém.
V Česku je potřeba podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly zvýšit kapacitu testování. V rámci dnů by mohla činit 30 tisíc denně, řekl to v pořadu Partie na televizi Prima. V současné době je kapacita odběrových míst kolem 23 tisíc.
V Rusku se za poslední den potvrdilo 7867 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to nejvyšší denní nárůst od 20. června, uvedla dnes agentura Reuters. Od počátku pandemie covidu-19 zaznamenali v Rusku 1 151 438 nakažených koronavirem, informovala agentura TASS. Úmrtí pacientů s covidem-19 přibylo v Rusku za poslední den 99, čímž celkový počet takových obětí v zemi vzrostl na 20 324.
Ve světovém srovnání je Rusko, které má na 146 milionů obyvatel, v počtu dosud registrovaných nákaz čtvrté po Spojených státech, Indii a Brazílii. V počtu mrtvých s covidem-19 je na dvanáctém místě.
Španělská vláda pohrozila vedení madridského autonomního regionu, že zasáhne do opatření proti šíření koronaviru v této oblasti, pokud je regionální kabinet nezpřísní. Informují o tom dnes španělská média. Podle nich dostala regionální vláda vzkaz, že není možné dál čekat se zpřísněním, protože ve hře je mnoho životů. Na madridský region připadá třetina nově potvrzených případů infekce v celé zemi. Deníky La Vanguardia a El Mundo s odvoláním na své zdroje uvedly, že vedení regionu výzvu vyslyšelo a zpřísnění opatření chystá.
"Vyzývám madridský region, aby zrevidoval opatření, riziko je velmi vážné," prohlásil španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa v sobotu na tiskové konferenci v Barceloně. "Je třeba poslouchat vědu a nechat politiku na druhém místě. Je nutné upřednostnit zdraví občanů," uvedl Illa. Na to reagoval okamžitě madridský ministr spravedlnosti Enrique López, zatímco ostatní členové regionální vlády to veřejně nekomentovali, uvedl deník El País.
Počet dosud potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2 překročil v Kolumbii i v Peru podle tamních úřadů hranici 800 000, v Argentině evidují přes 700 000 nakažených od počátku pandemie. V desítce nejhůře postižených zemí světa touto pandemií je pět států Latinské Ameriky, vyplývá z nejnovějších údajů americké Univerzity Johna Hopkinse. Celkem se v Latinské Americe potvrdilo 9,1 milionu nakažených, z toho na 336 000 infikovaných zemřelo. Ve světě se počet evidovaných nákaz blíží ke 33 milionům a počet mrtvých k jednomu milionu.
V Olomouckém kraji přibylo za 24 hodin 119 potvrzených nákaz novým koronavirem. V sobotu byl denní přírůstek rekordní, a to 269 případů, v pátek bylo 155 nově nakažených. Celkem se v kraji podle statistik ministerstva zdravotnictví od začátku pandemie nakazilo 3000 lidí. Podle hygieniků se s nemocí covid-19 nyní v kraji potýká 1128 lidí, v sobotu bylo aktuálně nakažených 1005 lidí, v pátek 871.
Za sobotu zaznamenali hygienici v jižních Čechách 79 nových případů koronaviru. Nejvíc z nich, 33, jich přibylo na Českobudějovicku. Zároveň se 60 nemocných uzdravilo. Aktuálně pozitivních je 1217 lidí.
Od pátku do soboty otestovaly laboratoře v kraji 1063 vzorků. K nemocným přibylo jedenačtyřicet žen a osmatřicet mužů.
Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v sobotu zpomalil z pátečních téměř 3000 na 1985. O víkendu obvykle počty nových případů klesají kvůli menšímu počtu prováděných testů. Přírůstek nakažených ale poklesl i ve srovnání s minulou sobotou, kdy přibylo přes 2000 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně nemocných je zhruba 31 800, což je více než celkový počet vyléčených od začátku epidemie, který činí přibližně 30 900.
Německý Institut Roberta Kocha (RKI) dnes podle očekávání ohlásil menší nárůst případů nákazy koronavirem, než byl v předchozích dnech. Za posledních 24 hodin bylo podle RKI v Německu zaznamenáno 1411 nových infekcí. Víkendové údaje bývají nižší kvůli pomalejšímu zpracování dat.
V sobotu bylo nových případů 2507, což bylo nejvíc od dubna. Největší přírůstky mělo Německo koncem března, kdy bylo evidováno i více než 6000 nových nákaz za den.
Celkem se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, od počátku epidemie nakazilo virem SARS-CoV-2 už 284 140 lidí. S covidem-19 zemřelo v sobotu dalších pět pacientů, a celkem se tak bilance mrtvých vyšplhala na 9457.
Kapacity na výrobu vakcín v Indii budou v boji proti pandemii covidu-19 využity k pomoci celému lidstvu. Slíbil to indický premiér Naréndra Módí na všeobecné rozpravě 75. zasedání Valného shromáždění OSN. Podle něj země pokračuje ve třetí fázi klinických testů své vakcíny a pomůže všem zemím zlepšit distribuční a skladovací kapacity pro dodané vakcíny. Generální tajemník OSN António Guterres volá po "lidové vakcíně", která je dostupná každému. Vyjádřil znepokojení nad tím, že některé země "údajně uzavírají smlouvy bokem výhradně pro své vlastní obyvatele". Takový "vakcinacionalismus" je podle něj nejen nespravedlivý, ale také odsouzený k nezdaru, neboť nikdo není v bezpečí, dokud všichni nejsou v bezpečí. V podobném duchu hovořil také například australský premiér Scott Morrison. "Kdokoli objeví vakcínu, musí se o ni podělit," prohlásil.
Chrudimská nemocnice uzavřela kvůli nákaze zdravotníků neurologické oddělení včetně ambulancí. "Oddělení je pro příjem nových pacientů uzavřeno, fungovat nebudou ani ambulance. Péče o hospitalizované neurologické pacienty je zajištěna, ostatní neurologičtí pacienti z Chrudimska budou směřováni na neurologické oddělení do Pardubic," uvedla mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová. Hygiena nařídila testování 22 zdravotníků, 16 jich bylo pozitivních, jsou ale bez příznaků. Podnětem byla hospitalizovaná pacientka, u které se prokázala nákaza. Tři pacienti, kteří s nakaženou sdíleli pokoj, mají také covid-19. Ani oni příznaky nemají.
Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně než v minulých dvou dnech, ale křivka nových případů stále roste. Ve čtvrtek a v pátek Francie hlásila více než 16.000 nových nakažených. Podle dnešní zprávy ministerstva zdravotnictví v uplynulém dni s covidem-19 zemřelo 39 pacientů, takže celkem se počet úmrtí blíží 31.700. Od začátku epidemie se v zemi nakazilo přes 552.000 lidí.
Nárůst počtu lidí nakažených koronavirem v Praze zpomaluje. Dnes k 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 327 případů nemoci covid-19. V pátek nárůst činil 485 případů a ve čtvrtek rekordních 601 případů. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11.631 nakažených.
Naopak hygienici na Vysočině zaznamenali za posledních 24 hodin výrazný nárůst - 147 nových případů. Koronavirus se masivně vyskytuje v rodinách. Kapacity nemocnic se blíží k naplnění. "Myslím si, že pro poměry našeho kraje by to měla být horní hranice. Srovnáme-li to s počátkem pandemie, my jsme tady byli na deseti, patnácti případech, čili je to o řád víc. Sleduje to celorepublikový trend, dostáváme se na hranici komunitního přenosu," řekl ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice Jiří Kos.
První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového štafetového závodu pořádaného na památku těch, kdo nemoc nepřežili. Akce je dvoudenní a začala dnes ve městě Codogno u Milána a v neděli skončí v místě zvaném Vo’Euganeo. Osmatřicetiletému Maestrimu 21. února oznámili pozitivní test na koronavirus. Maestri měl těžký průběh nemoci a tři týdny byl na jednotce intenzivní péče. Teď je v takovém stavu, že byl schopen do závodu nastoupit.
Celkem už se od počátku března v Česku nakazilo 62 559 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. S nemocí covid-19 se k sobotnímu večeru potýká 31 080 lidí, z toho 809 osob muselo být hospitalizováno. Celkově se zatím vyléčilo 30 891 pacientů. 588 lidí zemřelo.
V posledních týdnech tempo růstu nákazy covidem-19 rychle roste. Zatímco hranice 10 000 nemocných padla za 3,5 měsíce (15. června) a dalších 10 000 přibylo za dva měsíce (17. srpna), k dosažení hranice 30 000 prokázaných nákaz už stačily tři týdny (9. září). Nyní počet pozitivních testů roste v řádu několika tisíc denně, na posledních 10 000 potvrzených případů stačily čtyři dny.
Několik tisíc lidí dnes přišlo protestovat na londýnské Trafalgarské náměstí proti zpřísňování opatření týkajících se epidemie koronaviru. Policie se kvůli nedodržování odstupu rozhodla akci zrušit a účastníky rozehnat. Policisté dav obstoupili, lidé na ně stříkali vodu a volali, aby změnili stranu, na níž stojí, nakonec strážci zákona vytasili obušky. Při střetech došlo ke zranění, devět policistů potřebovalo ošetření, šestnáct demonstrantů bylo zadrženo.
Na shromáždění nazvaném Nesouhlasíme byla řada lidí bez roušek a neřídila se ani nařízením dodržovat odstup. Účastníkům vadilo, že vláda zpřísňuje opatření. Tento týden zkrátila provozní dobu barů a restaurací, zpřísnila požadavky na nošení roušek a zvýšila pokuty za nedodržování. Zakázala shromáždění více než šesti lidí s výjimkou demonstrací, pokud jejich organizátoři zajistí odstupy. Protest se konal na témže místě i před týdnem, při potyčkách tam bylo také několik policistů zraněno a zadrženo bylo 32 lidí.
Big police presence.
— Matt Capon (@MattLCapon) September 26, 2020
It's descending into chaos now as a march has quickly formed up and spilt out of Trafalgar Square.#london #londonprotest #CovidUK pic.twitter.com/vOZGqBMcRJ
Kvůli strmému růstu počtu nakažených v České republice je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly na místě zavést další opatření. Uvedl to v rozhovoru pro Novinky.cz. Týkat by se měla především omezení kontaktů osob. "K detailům se ale vyjadřovat nebudu, dokud to nebude projednáno, to by bylo nekorektní," uvedl ministr pro server. Nová opatření by se ale mohla dotknout firemních večírků, rodinných oslav nebo i svateb.
Jednou z možností, jak budou moci lidé v karanténě volit, jsou drive-in stanoviště. Ministerstvo vnitra zveřejnilo mapu, kde budou speciální volební komise řidičům k dispozici.
Příští sobotu už bude odvoleno a komise se pustí do sčítání hlasů. Speciálním volebním komisím z @ArmadaTweetuje začne práce u drive-in stanovišť ale už ve středu. Pokud budete kvůli covidu v karanténě, využijte prosím jejich služby. A kde je najdete? 👉 https://t.co/3DuxsQ6AUl
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) September 26, 2020
Ve městech chybí vyčleněné prostory, kde by mohli karanténu strávit lidé bez přístřeší. Na problém upozornila Armáda spásy. Podle ní se vhodný model při jednání se zástupci ministerstva práce, krajů, měst a poskytovatelů sociálních služeb zatím najít nepodařilo. Sčítání loni na jaře ukázalo, že v Česku žilo celkem 21 300 lidí bez přístřeší a stálého bydlení, z nich bylo 2600 dětí.
Uzavření středních škol a druhého stupně základních škol by vedlo pouze k malému poklesu reprodukčního čísla přenosu koronaviru ve společnosti. Uvádí to analýza Centra pro modelování biologických a společenských procesů,
V Rusku se nově prokázala přítomnost virus SARS-CoV-2 u 7523 lidí, bilance úmrtí se zvýšila o 169. V sobotu o tom informovala agentura Interfax. O den dříve úřady oznámily 7212 případů, a zaregistrovaný denní přírůstek se tak poprvé od června dostal nad hranici sedmi tisíc.
Ve Zlínském kraji přibylo za 24 hodin podle krajské hygienické stanice rekordních 184 případů nákazy koronavirem. V pátek bylo 106 nových případů, ve čtvrtek 82. Zatím nejvyšší denní nárůst hygienici evidovali před týdnem v sobotu, kdy bylo 158 nových případů. Od začátku pandemie je podle hygieniků v kraji 2333 nakažených.
Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s odkazem na ministerstvo zdravotnictví. O den dříve země ohlásila 419 případů, čímž poprvé přesáhla hranici 400 nově nakažených. Premiér Igor Matovič v sobotu v reakci na rekordní nárůst na Facebooku uvedl, že nyní boj s infekcí přebírá do svých rukou. Emotivně kritizoval ty, kdo pandemii zlehčují.
Přes 180 pacientů s covidem-19 je hospitalizovaných. Na jednotce intenzivní péče je 16 osob, z nichž 14 potřebuje plicní ventilaci, upřesnilo ministerstvo. Aktivních případů koronaviru je nyní 4458.
Podívejte se na kumulativní počet případů za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel v 15 nejvíce zasažených zemích EU.
Země | Počet případů za 14 dní na 100 000 obyvatel |
Španělsko | 319,7 |
ČR | 243,8 |
Francie | 213,8 |
Lucembursko | 174,3 |
Belgie | 146,7 |
Nizozemsko | 142,3 |
Malta | 140,4 |
Maďarsko | 122,1 |
Rakousko | 110,6 |
Dánsko | 103,2 |
Rumunsko | 94,6 |
Portugalsko | 87,9 |
Irsko | 74,1 |
Slovinsko | 68,6 |
Chorvatsko | 65,1 |
V České republice se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již 61 318 lidí. V posledních týdnech tempo růstu nákazy covidem-19 rychle roste. Zatímco hranice 10 000 nemocných padla za 3,5 měsíce 15. června a dalších 10 000 přibylo za dva měsíce (17. srpna), k dosažení hranice 30 000 prokázaných nákaz už stačily tři týdny (9. září). Nyní počet pozitivních testů roste v řádu několika tisíc denně, na posledních 10 000 potvrzených případů stačily čtyři dny.
Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) má nemoc covid-19. V sobotu o tom informoval na Twitteru. Pospíšil je v domácí izolaci. Hygienici podle něj vyhledávají, s kým se setkal. Mluvčí magistrátu Vít Hofman sdělil, že to zřejmě neovlivní jednání zastupitelstva ani chod úřadu.
Nákaza koronavirem se mezi členy vedení Prahy objevila už dříve. Zastupitelstvo 10. září schválilo novelu jednacího řádu, podle níž se mohou i zastupitelé s nařízenou karanténou účastnit jednání zastupitelstva prostřednictvím videokonference.
Právě mi byl potvrzený pozitivní výsledek na covid. Nyní jsem v domácí izolaci a čekám na krajskou hygienickou stanici a na vytrasování kontaktů. Doufejme, že alespoň moje snaha vždy nosit respirátor, abych nikoho nenakazil, nevyšla nazmar. 😷
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) September 26, 2020
Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi milionů lidí. Informovala o tom dnes americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). S covidem-19 v nejpostiženější zemi světa zemřelo přes 203 000 infikovaných.
Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordních 3833 případů koronaviru. V sobotu to uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Dosud největší přírůstek byl v zemi zaregistrován 17. září, kdy se koronavirus nově prokázal u 3584 lidí. Dalších 76 nemocných s covidem-19 za uplynulých 24 hodin zemřelo.
"Po nákaze se ještě necítím úplně v pořádku, trvalo to déle, než bych očekával," říká rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš, který prodělal koronavirus.
V Olomouckém kraji přibylo za 24 hodin rekordních 269 potvrzených nákaz novým koronavirem. V pátek bylo evidováno 155 nových případů. Celkem se v kraji podle statistik ministerstva zdravotnictví od začátku pandemie nakazilo 2881 lidí. Podle hygieniků se s nemocí covid-19 nyní v kraji potýká 1005 lidí, v pátek bylo aktuálně nakažených 871 lidí.
Počet nakažených koronavirem se v Německu dál drží nad hranicí dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se infikovalo 2507 lidí. V sobotu o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Podle agentury DPA je to nejvyšší denní přírůstek od konce dubna. V Česku, které má asi osmkrát méně obyvatel než Německo, přibylo za pátek 2946 případů.
Filharmonie Brno kvůli minimalizaci rizik šíření koronaviru změnila program koncertů, které plánuje na čtvrtek a pátek příštího týdne. Místo plánované skladby Giji Kančeliho Andělé smutku, kde vystupuje početný sbor, zařadila Mozartovu Symfonii č. 32 G dur. Oznámila to mluvčí filharmonie Kateřina Konečná.
Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem, z toho více než polovina připadá na Brazílii. V této největší zemi regionu přibylo za posledních 24 hodin podle jejího ministerstva zdravotnictví 31 911 potvrzených nakažených a 729 lidí tam za předchozí den v souvislosti s covidem-19 zemřelo, informovala agentura Reuters.
Podíl přenosu covidu-19 v rodině a v práci mezi červencem a srpnem klesl, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Další pokles naznačují i data za září.
Lenka Svobodová z oddělení komunikace ústavu ale upozornila na to, že na jejich interpretaci je zatím brzy. Asi třetina případů k 19. září nemá uvedené místo nákazy. Souviset to může i s vysokým počtem případů a vytížeností krajských hygienických stanic. Od začátku epidemie se 36 procent lidí nakazilo v práci a čtvrtina v rodině.
"Při interpretaci uvedených dat je nutné brát v potaz zpoždění týden až 14 dní mezi skutečnou dobou nákazy a diagnostikováním uvedeného případu," uvedla Svobodová. U některých osob může být uvedeno více pravděpodobných míst nákazy.
V Jihočeském kraji zaznamenali hygienici v pátek 103 nových případů koronaviru. Jedna žena starší 75 let zemřela. V domově pro seniory Libníč na Českobudějovicku potvrdili hygienici nákazu u dvou klientů a devíti zaměstnanců, platí tam zákaz návštěv.
Aktuálně pozitivních v kraji je 1198 lidí. V tiskové zprávě o tom v sobotu informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
V bývalém kempu u Plzeňské ulice v Praze 5 by mohlo vzniknout nové místo pro odběr vzorků na testy covidu-19. Radní městské části místo vybrali v reakci na nabídku spolupráce ze strany společnosti Nextclinics Czech. Jak řekl prokurista společnosti Michal Hu, městská část zatím firmu o výběru místa neinformovala, ale až se tak stane, je připravena jednat o podrobnostech. Mělo by jít o pracoviště složené z mobilních kontejnerů s kapacitou až 150 odběrů denně.
Počet případů nemoci covid-19 v Česku v pátek stoupl opět o téměř 3000, podobně jako ve čtvrtek. Přibylo 2946 nakažených, což je nejvýraznější denní nárůst za tento týden a druhý nejvyšší od březnového začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl dnes v rozhovoru s agenturou Reuters maďarský premiér Viktor Orbán. Dodal, že vládní podpora pracovních míst je záložní plán. Pandemie nemoci covid-19 představuje pro Orbána, který v čele země stojí přes deset let, dosud největší výzvu, napsala agentura Reuters. Očekává se, že maďarské hospodářství letos poklesne o šest procent a počet nakažených koronavirem bude stoupat. V první polovině roku 2022 se v zemi konají parlamentní volby.
Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 15 797 případů, tedy jen zhruba o tři stovky méně, než je dosavadní rekord ze čtvrtka. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 za poslední den zemřelo dalších 150 osob.
Od počátku tohoto roku se virem SARS-CoV-2 ve Francii, která má asi 68 milionů obyvatel, prokazatelně nakazilo 513 034 lidí. S covidem-19 zemřelo už 31 661 infikovaných.
Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 15 797 případů, tedy jen zhruba o tři stovky méně, než je dosavadní rekord ze čtvrtka. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. S covidem-19 za poslední den zemřelo dalších 150 osob
Česká pošta zveřejnila na svém webu informace o tom, jakým způsobem mají lidé prověřit, jestli byly roušky od státu při doručování poškozeny, řekl Ivo Vysoudil z tiskového oddělení podniku. Pošta distribuovala roušky a respirátor lidem starším 60 let, ústenky byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pošta porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Lze je distribuovat jen v ochranných obalech a s informací od výrobce. Pošta měla do tří dnů přijmout nápravná opatření.
Dva bývalí zaměstnanci domova pro veterány v americkém státě Massachusetts byli obžalováni z podílu na šíření koronaviru v tomto zařízení, což mělo za následek smrt téměř 80 bývalých vojáků, kteří tam bydleli. Informovala o tom dnes generální prokurátorka státu Maura Healeyová.
Tuzemské cestovní kanceláře (CK) obnovují prodeje zájezdů do Egypta. První lety jsou naplánované od příštího týdne, řekla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Testy na covid-19 budou nutné při cestě tam i zpět. Jejich případné proplácení CK řeší, zjistila od zástupců kanceláří. Češi s Slováci, kteří se prokážou poukazem na zaplacené ubytování, mají do konce října podle informací na webu CK Blue Sky Travel vízum zdarma. Blue Sky Travel inzeruje pravidelnou linku do Egypta od 3. října každou sobotu.
Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) má covid-19, pozitivně testovaný na nový koronavirus je také tajemník magistrátu Oliver Pospíšil. "Vím to od dnešního odpoledne. Jsem v izolaci, mám projevy běžné mírné virózy," napsala ČTK Vaňková. Primátorka by se při optimálním průběhu nemoci mohla vrátit do běžného života v úterý 6. října. Pospíšil se zatím podle svých slov cítí dobře. "Pokud bych si neuvědomil totální ztrátu čichu, vůbec by mě nenapadlo se jít testovat," uvedl Pospíšil.
Německo nově považuje celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast. Aktualizovaný seznam, který dnes večer zveřejnil Institut Roberta Kocha, je vedle Česka rozšířen také o celé Lucembursko a o rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko.
Než se začne široce používat vakcína proti koronavirové nákaze, mohl by celosvětově počet mrtvých s covidem-19 dosáhnout zhruba dvou milionů. Bez soustředěného úsilí o potlačení pandemie může být konečná bilance ještě horší. Naznačil to dnes podle agentury Reuters krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan.
Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo rekord potvrzených nových případů koronavirové nákazy. Podle premiéra Igora Matoviče přibylo 419 infikovaných, poprvé tak v zemi s téměř 5,5 miliony obyvatel denní hlášený přírůstek přesáhl hranici 400 nakažených. Odpoledne po jednání vládní pandemické komise Matovič řekl, že v pondělí bude ústřední krizový štáb rozhodovat o výrazném omezení počtu lidí na hromadných akcích.
Za dnešek potvrdily testy koronavirus u dalších 1657 lidí, což je o 371 případů více než ve čtvrtek vpodvečer. V zemi je nyní 31 427 nakažených, většina s mírným průběhem nemoci. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od března odhalily testy v Česku 60 027 nakažených, z nich se 28 022 z nemoci už vyléčilo. Naopak 578 infikovaných zemřelo.
Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze dnes po čtvrtečních rekordních šesti stovkách zpomalil na 485. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00 za posledních 24 hodin. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11.304 nakažených. Počet aktuálně nemocných ve městě dnes vzrostl na 5555. Počet zemřelých zůstal beze změny na 118.
Nárůst počtu případů koronaviru v tomto týdnu sice podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zpomalil, přesto plánuje příští týden vydat další opatření omezující shromažďování. Dotknou se hlavně volnočasových aktivit, nikoliv ekonomiky, řekl. Na semaforu hodnotícím regiony podle rizika nákazy je už většina okresů ve druhém oranžovém stupni, červená zůstala Praha, kde se podle ministra navíc zpozdilo hledání kontaktů nakažených.
Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN apeloval na světové vůdce, aby využili koronavirovou krizi jako příležitost k nápravě nespravedlností v globální ekonomice. Vybídl je také, aby odložili podle něj perverzní logiku doktríny jaderného odstrašování. Sílící izolacionistické odpovědi na problémy světa podle papeže nesmějí získat převahu.
Zkrácení karantény na týden, zmírnění povinnosti nosit roušky všude nebo zrušení zákazu cest do zahraničí patří k sérii uvolnění restrikcí, s níž v nové strategii boje s koronavirem přišla tento týden belgická vláda. Zatímco mnoho Belgičanů úpravy usnadňující praktický život vítá, řada epidemiologů se k nim postavila kriticky. Varují před tím, aby benevolentnější přístup nevedl k opakování situace z jara, kdy se Belgie dostala mezi nejhorší země světa co do počtu úmrtí na obyvatele.
Kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru uvázlo na moři přes 300 tisíc námořníků obchodních lodí. Jejich střídaní a návrat domů zkomplikovaly uzavřené hranice a omezený počet letů, informovala dnes agentura AP.
Vláda se dnes po několika předchozích neúspěšných pokusech dohodla na kurzarbeitu. Schválila novelu o zaměstnanosti, která zkrácenou práci s částí mzdy od státu za neodpracovaný čas upravuje. Odbory a zaměstnavatelé s výslednou vládní verzí ale spokojeni nejsou. Doufají, že se zákon při projednávání ve Sněmovně upraví. Podle právníků a daňových odborníků by uzákonění možnosti kurzarbeitu s trvalými pravidly představuje pro firmy přínos.
Dětí a mladých do 19 let je mezi nakaženými covidem-19 aktuálně zhruba 11 procent, před týdnem jich bylo osm procent. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Důvodem je začátek školního roku, logicky jich podle něj bude dál přibývat. Zatímco za srpen se jich nakazilo 210, v září 1205. Podle odborníků nákazu většinou snášejí dobře, většinou nemají příznaky.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček k aktuálnímu kroku Německa:
⚠️🇨🇿🇩🇪‼️ Bohužel to netrvalo dlouho. Německo právě rozhodlo o vyřazení zbylých dvou českých krajů (Ústeckého a Moravskoslezského) ze seznamu bezpečných oblastí. Za rizikovou tak považuje už celou ČR, a to s okamžitou platností.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 25, 2020
Německo dnes večer zařadí na seznam epidemicky rizikových oblastí i Ústecký a Moravskoslezský kraj, rizikové tak bude na německém seznamu celé Česko.
Vyplývá to z informací, které ČTK získala z mimořádného jednání grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. Aktualizovaný seznam rizikových oblastí večer zveřejní Institut Roberta Kocha (RKI). Ve středu Německo na "černou listinu" k Praze a Středočeskému kraji přidalo s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje všechny zbývající české regiony.
V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů kvůli stoupajícímu počtu případů nákazy covidem-19. Nová opatření v podstatě nutí Izraelce zůstávat převážně doma; uzavřena je většina podniků a ruší se hromadné modlitby v době nadcházejících významných židovských svátků. Nová opatření také měla omezit protesty obyvatel na maximální vzdálenost jednoho kilometru od jejich bydliště. Tím by v zásadě zakázala demonstrovat před Netanjahuovou rezidencí.
Parlament se ale na tomto kroku neshodl před dnešním zpřísněním uzávěry, což znamená, že víkendové protesty proti přístupu vlády k ekonomickým problémům země a pandemii, a proti Netanjahuovi kvůli jeho obviněním z korupce, mohou pokračovat. Premiér jakákoli pochybení odmítá.
Souhrn důležitých událostí dne
Čeští turisté, kteří se s cestovními kanceláři vydají do Tuniska, nadále budou moci do africké země bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19. Na Twitteru to dnes uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Tunisko původně chtělo od pondělí zavést povinnost testů pro všechny Čechy, včetně organizovaných zájezdů.
🇨🇿🇹🇳 Dobrá zpráva! Tunisko včera zrušilo výjimku pro organizované zájezdy a chtělo zavést testy pro všechny Čechy. Na základě vyjednávání @mzvcr a naší ambasády v Tunisu se ale podařilo vyjednat výjimku → turisté cestující s cestovkami mohou do Tuniska nadále bez testů. 👍
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 25, 2020
Vážení čtenáři, vítáme vás u nového on-line přenosu, v němž společně sledujeme vývoj pandemie nového koronaviru v Česku i ve světě.
Předchozí události můžete sledovat v reportáži zde: