Sarajevo nebude, koalice potřebuje restart, couvlo ANO. Sejdeme se ve středu, vzkázal Sobotka

Živě
Ministr vnitra Milan Chovanec ve středu podepsal kritizovanou reformu policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie sloučí do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Chovanec to oznámil na tiskové konferenci. Učinil tak po dohodě s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Hnutí ANO chce kvůli tomu jednat o koaliční smlouvě, počká ale, až se vrátí Sobotka z Číny. Robert Šlachta oznámil, že ho už u policie nic nedrží.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal
Živě
Aktualizovat reportáž
21:45

Jeden střípek z DVTV Roadshow. Martin Veselovský se ministra Babiše zeptal, zda věří premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. "Co myslíte? Nevěřím," odpověděl Babiš. Co ho k tomuto postoji vede, přímo neřekl. Naznačil jen, že nedůvěra souvisí s porušením koaliční smlouvy, jak už dnes ANO několikrát zmínilo.

21:38

Premiér Bohuslav Sobotka z Číny vzkázal, že ČSSD chce, aby současná koalice pokračovala. "Ve středu ráno pozvu k jednání předsedy ANO a KDU-ČSL, abychom se dohodli na další vládní spolupráci. I když se naše názory na organizační změny v policii v posledních dnech výrazně lišily a poznamenalo to fungování koalice, ČSSD by viděla jako chybu, kdybychom zahodili vládní model, který naší zemi přinesl dva a pul roku stability, sociálního smíru a prosperity,“ uvedl premiér. Podle Sobotky ČSSD nepožaduje revizi koaliční smlouvy, ale je připravena jednat s koaličními partnery o jejím doplnění či zpřesnění. "Za dobré bych pokládal, kdyby koalice jasně deklarovala vůči občanům několik zásadních programových bodů, které bude chtít v každém případě společně prosadit ještě do konce volebního období,“ uzavřel premiér.

Foto: Economia
21:22

Redaktor Aktuálně.cz zastihl Andreje Babiše při příchodu do Lucerny. A jak pochodil?

21:11

Andrej Babiš už dorazil do Lucerny. Za několik minut vystoupí v talk show na DVTV. Online přenos můžete sledovat v okně níže.

DVTV Roadshow - přímý přenos z pražské Lucerny

Moderátoři Daniela Drtinová, Filip Horký a Martin Veselovský z projektu DVTV
DVTV Roadshow - přímý přenos z pražské Lucerny | Video:
21:05 ikona ODS online

A máme tu reakci opozice, tweetuje předseda ODS Petr Fiala.

21:03

Pojďme si tedy shrnout, co se za poslední dva týdny stalo a co to znamená.

20:58

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že své odstoupení z funkce nezvažuje.

20:55

Rezignaci ministra vnitra Milana Chovance ANO žádat nebude, nechce podle Babiše dělat planá gesta.

20:46

"Je to rozumné, máme týden na to, aby nám vychladly hlavy. Získáme tím čas a prostor na další kroky," reagoval na rozhodnutí ANO předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

20:36

Podle Babiše je nutné, aby si koalice sedla a vymyslela restart. O tom chce jednat právě po návratu Bohuslava Sobotky z Číny.

20:33

Babiš zmiňuje, že Chovanec podepsal reorganizaci ještě před slíbenou návštěvou u prezidenta Miloše Zemana, která měla proběhnout začátkem příštího týdne. "Pan Chovanec se ukázal jako arogantní politik, který ukázal, že se nevyjednává," dodal ministr financí. Babiš následně odmítá, že by měl problémy s policií. Naopak vyjmenovává kauzy, které souvisí s ČSSD. "Pan ministr Chovanec zásadně poškodil vztahy v koalici i ve vládě. ČSSD tímto krokem převzala zodpovědnost za dění v policii," řekl Babiš. Koaliční smlouvu ale zatím ANO nevypoví. "Žádné Sarajevo nebude. Počkáme na návrat premiéra Sobotky z Číny a budeme jednat dál," dodal.

20:28

"Jsem v šoku, jakým způsobem pan ministr Chovanec porušil koaliční smlouvu," začal na úvod Andrej Babiš. Připomněl, že reorganizace policie není připravená a jejím cílem je zlikvidovat ÚOOZ.

20:26

Brífink hnutí ANO po jednání předsednictva začal.

19:54

Jednání předsednictva se protahuje. Podle posledních informací by ale Andrej Babiš měl stihnout i vystoupení v DVTV.

19:30

Stane se hnutí ANO průkopníky politického squattingu? Už brzy se to dozvíme, tisková konference po jednání předsednictva by měla začít každou chvílí.

19:22 ilustrační foto.

Policisté z ÚOOZ v otevřeném dopise z minulého týdne vyzvali ministra Chovance, aby plánovanou reorganizaci sboru pozastavil. Pod dopisem bylo podepsáno 17 vedoucích odborů a expozitur ÚOOZ. V úterý se s Chovancem setkali a předali mu návrhy, jak by mohly změny řešit, a sdělili mu, co jim na přeměně policie vadí. Ministr obdržel také prohlášení ke změnám, pod něž se podepsalo více než 200 pracovníků útvaru. Žádají zastavení nevratných kroků a vytvoření podmínek pro odbornou diskusi o reorganizaci policie. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták nicméně řekl, že vedení útvaru vyčká, jaká bude závěrečná verze reorganizace.

19:15

Andrej Babiš měl být jedním z hostů večerní roadshow DVTV v Praze. Kvůli aktuálnímu dění, ale není zatím jisté, jestli se diskuse zúčastní.

DVTV Roadshow - přímý přenos z pražské Lucerny

Moderátoři Daniela Drtinová, Filip Horký a Martin Veselovský z projektu DVTV
DVTV Roadshow - přímý přenos z pražské Lucerny | Video:
19:06

Předseda strany Pavel Bělobrádek pro ČTK uvedl, že doufá, že ANO nevypoví koaliční smlouvu, jak hrozilo. "KDU-ČSL bude zejména dbát na to, aby nebylo poškozeno vyšetřování kauz," napsal Bělobrádek v textové zprávě. Reforma podle něj nesmí dopadnout na příslušníky slučovaných útvarů. "Pokud jde o hrozbu vypovězení koaliční smlouvy, doufám, že k tomu nedojde," uvedl.

Foto: Jakub Plíhal
18:57

Jednání předsednictva ANO by mělo skončit zhruba v půl osmé. Pak by mělo vedení hnutí oznámit, jaká je jeho reakce na Chovancův podpis reformy policie.

Foto: Vojtěch Marek
18:47

ČSSD podle hnutí ANO porušila koaliční smlouvu. Uvedl to ministr spravedlnosti Pelikán stejně jako ministr životního prostředí Richard Brabec. "V článku čtyři, bod 12 je napsáno, že případné rozpory budou nejdříve řešeny dohodovacím jednáním smluvních stran. Realizace sporné věci bude přerušena do konce dohodovacího jednání. Na to nemusím dělat analýzu, stačí umět číst," uvedl Pelikán. Koalice zahájila dohodovací řízení dnes ráno.

18:23 ikona ODS online

K situaci se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. „Ministr vnitra a policejní prezident dnešním rozhodnutím přejímají plnou zodpovědnost za reorganizaci policie. Zda změna zlepší efektivitu fungování policie, bude možné posoudit teprve po nějaké době. Policie nemůže sloužit jedné politické straně, či osobě. Pokusy Andreje Babiše o politizaci policie a snaha o její ovládnutí jsou nebezpečné a nepřijatelné,“ řekl.

17:58

Premiér Bohuslav Sobotka se před svým odletem do Číny vyjádřil k výhrůžkám ANO odchodem z koalice i plánované reformě policie. "Když se podívám do Poslanecké sněmovny, tak já tam žádnou jinou stabilní variantu vlády pro Českou republiku nevidím. Bylo by zbytečné, abychom teď řešili předčasné volby, protože první priorita ČSSD je pokračování koaliční spolupráce. Řešení existuje díky kompromisu, který navrhl policejní prezident a ministr vnitra, to znamená, že organizační změna začne platit od prvního srpna. Bude tedy dostatek času během června a července zrealizovat připomínky a návrhy, které obdržel ministr vnitra a policejní prezident od nejvyššího státního zástupce. Návrat k věcné diskusi by mohl znamenat řešení pro tento koaliční konflikt. To znamená, že ho nebudeme politicky eskalovat, nebudeme politizovat policii."

Foto: Reuters
17:45

Martin Fendrych komentuje aktuální dění.

17:35

Podpis restrukturalizace zřejmě znamená konec Roberta Šlachty u policie. "Když to pojali takto a pan ministr reorganizaci podepsal v tomto stavu, už mě u policie opravdu nic nedrží,“ vzkázal Šlachta Aktuálně.cz.

Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK
17:27

Posun ve vývoji okomentoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán. "Já teď jen těžko hledám slova, protože koaliční smlouva mluví jasně, a to tak, že realizace sporné věci bude přerušena do ukončení dohadovacího řízení. A to řízení ukončeno nebylo. Takže pan ministr Chovanec si udělal z koaliční smlouvy trhací kalendář," řekl Aktuálně.cz. Za absurdní považuje také to, co dnes znovu na tiskové konferenci ministerstva vnitra zaznělo. „Policie se neposunula ani o kousek, znovu zaznělo, že vše nejdříve sesypeme do jednoho útvaru a potom budeme do ledna přemýšlet, co s tím, pouze to bylo tentokrát elegantně nazváno fáze dvě. Zřejmě tedy poprosíme všechny zločince, aby půl roku počkali, než je začneme vyšetřovat?“ dodal.

17:18

"Bezpečnostní politika je odpovědností celé koalice. KDU-ČSL nemá v policii žádný svůj zájem. Kromě jediného: aby vyšetřování závažných kauz probíhalo nestranně, nezávisle a dle zásady 'Padni, komu padni'," uvedla nejmenší vládní strana. Protikorupční úsilí považuje za stejně významné jako oživení ekonomiky či podporu sociálně spravedlivého státu.

17:11

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) svým podpisem reorganizace policie přebírá politickou odpovědnost za její výsledky a dopady, zejména co se týče závažných korupčních kauz. V prohlášení zaslaném médiím to uvedla KDU-ČSL. Protikorupční složky nesmějí být paralyzovány, či snad dokonce podřízeny politickému dohledu, stojí v prohlášení koaliční strany.

17:05

Hnutí ANO v reakci na Chovancův krok svolává předsednictvo. Bude na něm jednat, co dál. Předseda hnutí Andrej Babiš už dnes řekl, že pokud ministr vnitra podepíše, ANO vypoví koaliční smlouvu, ve vládě ale bude chtít zůstat.

17:01

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý si na tiskovou konferenci přizvali plejádu podporovatelů reformy včetně dvou zajímavých jmen: bývalých policejních šéfů - Jiřího Koláře a Oldřicha Tomáška. Kolář rezignoval v roce 2005 poté, co policistům utekl při domovní prohlídce Radovan Krejčíř. A Tomášek, který dnes šéfuje policistům v Karlovarském kraji, nesměl půlroku řídit kvůli výraznému překročení rychlosti. Dopravní hlídka ho před pěti lety nachytala, když se Karlovými Vary řítil v autě rychlostí 101 km/h.

16:55 ilustrační foto.

"Rozhodl jsem se, že organizační změny v policii dnes podepíšu," uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Vše předem konzultoval s premiérem Sobotkou, ten právě v tu dobu odlétal na zahraniční cestu do Číny. Co se dělo na konferenci, si můžete přečíst v následujícím článku.

16:50

Dobrý den, vítáme vás u online přenosu, ve kterém budeme sledovat dění v koalici i u policie poté, co ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že podepsal plán na reformu policie.

Michal Štůsek Domácí Michal Štůsek, Domácí
Aktualizováno 15. 6. 2016 21:51
 

Právě se děje

Další zprávy