reklama
 
 

Sarajevo nebude, koalice potřebuje restart, couvlo ANO. Sejdeme se ve středu, vzkázal Sobotka

Aktualizováno 15. 6. 2016 21:51
reklama
Ministr vnitra Milan Chovanec ve středu podepsal kritizovanou reformu policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie sloučí do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Chovanec to oznámil na tiskové konferenci. Učinil tak po dohodě s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Hnutí ANO chce kvůli tomu jednat o koaliční smlouvě, počká ale, až se vrátí Sobotka z Číny. Robert Šlachta oznámil, že ho už u policie nic nedrží.

Sarajevo nebude, koalice potřebuje restart, couvlo ANO. Sejdeme se ve středu, vzkázal Sobotka

reklama
21:45
DVTV

Jeden střípek z DVTV Roadshow. Martin Veselovský se ministra Babiše zeptal, zda věří premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. "Co myslíte? Nevěřím," odpověděl Babiš. Co ho k tomuto postoji vede, přímo neřekl. Naznačil jen, že nedůvěra souvisí s porušením koaliční smlouvy, jak už dnes ANO několikrát zmínilo.

21:38
ČSSD

Premiér Bohuslav Sobotka z Číny vzkázal, že ČSSD chce, aby současná koalice pokračovala. "Ve středu ráno pozvu k jednání předsedy ANO a KDU-ČSL, abychom se dohodli na další vládní spolupráci. I když se naše názory na organizační změny v policii v posledních dnech výrazně lišily a poznamenalo to fungování koalice, ČSSD by viděla jako chybu, kdybychom zahodili vládní model, který naší zemi přinesl dva a pul roku stability, sociálního smíru a prosperity,“ uvedl premiér. Podle Sobotky ČSSD nepožaduje revizi koaliční smlouvy, ale je připravena jednat s koaličními partnery o jejím doplnění či zpřesnění. "Za dobré bych pokládal, kdyby koalice jasně deklarovala vůči občanům několik zásadních programových bodů, které bude chtít v každém případě společně prosadit ještě do konce volebního období,“ uzavřel premiér.

21:22
Twitter

Redaktor Aktuálně.cz zastihl Andreje Babiše při příchodu do Lucerny. A jak pochodil?

21:11
DVTV

Andrej Babiš už dorazil do Lucerny. Za několik minut vystoupí v talk show na DVTV. Online přenos můžete sledovat v okně níže.

DVTV Roadshow - přímý přenos z pražské Lucerny
21:05
ODS

A máme tu reakci opozice, tweetuje předseda ODS Petr Fiala.

21:03
Twitter

Pojďme si tedy shrnout, co se za poslední dva týdny stalo a co to znamená.

20:58
ANO

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán uvedl, že své odstoupení z funkce nezvažuje.

20:55
ANO

Rezignaci ministra vnitra Milana Chovance ANO žádat nebude, nechce podle Babiše dělat planá gesta.

20:46
KDU-ČSL

"Je to rozumné, máme týden na to, aby nám vychladly hlavy. Získáme tím čas a prostor na další kroky," reagoval na rozhodnutí ANO předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

20:36
ANO

Podle Babiše je nutné, aby si koalice sedla a vymyslela restart. O tom chce jednat právě po návratu Bohuslava Sobotky z Číny.

20:33
ANO

Babiš zmiňuje, že Chovanec podepsal reorganizaci ještě před slíbenou návštěvou u prezidenta Miloše Zemana, která měla proběhnout začátkem příštího týdne. "Pan Chovanec se ukázal jako arogantní politik, který ukázal, že se nevyjednává," dodal ministr financí. Babiš následně odmítá, že by měl problémy s policií. Naopak vyjmenovává kauzy, které souvisí s ČSSD. "Pan ministr Chovanec zásadně poškodil vztahy v koalici i ve vládě. ČSSD tímto krokem převzala zodpovědnost za dění v policii," řekl Babiš. Koaliční smlouvu ale zatím ANO nevypoví. "Žádné Sarajevo nebude. Počkáme na návrat premiéra Sobotky z Číny a budeme jednat dál," dodal.

20:28
ANO

"Jsem v šoku, jakým způsobem pan ministr Chovanec porušil koaliční smlouvu," začal na úvod Andrej Babiš. Připomněl, že reorganizace policie není připravená a jejím cílem je zlikvidovat ÚOOZ.

20:26

Brífink hnutí ANO po jednání předsednictva začal.

19:54

Jednání předsednictva se protahuje. Podle posledních informací by ale Andrej Babiš měl stihnout i vystoupení v DVTV.

19:30
Twitter

Stane se hnutí ANO průkopníky politického squattingu? Už brzy se to dozvíme, tisková konference po jednání předsednictva by měla začít každou chvílí.

19:22
Policie

Policisté z ÚOOZ v otevřeném dopise z minulého týdne vyzvali ministra Chovance, aby plánovanou reorganizaci sboru pozastavil. Pod dopisem bylo podepsáno 17 vedoucích odborů a expozitur ÚOOZ. V úterý se s Chovancem setkali a předali mu návrhy, jak by mohly změny řešit, a sdělili mu, co jim na přeměně policie vadí. Ministr obdržel také prohlášení ke změnám, pod něž se podepsalo více než 200 pracovníků útvaru. Žádají zastavení nevratných kroků a vytvoření podmínek pro odbornou diskusi o reorganizaci policie. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták nicméně řekl, že vedení útvaru vyčká, jaká bude závěrečná verze reorganizace.

19:15
DVTV

Andrej Babiš měl být jedním z hostů večerní roadshow DVTV v Praze. Kvůli aktuálnímu dění, ale není zatím jisté, jestli se diskuse zúčastní.

DVTV Roadshow - přímý přenos z pražské Lucerny
19:06
KDU-ČSL

Předseda strany Pavel Bělobrádek pro ČTK uvedl, že doufá, že ANO nevypoví koaliční smlouvu, jak hrozilo. "KDU-ČSL bude zejména dbát na to, aby nebylo poškozeno vyšetřování kauz," napsal Bělobrádek v textové zprávě. Reforma podle něj nesmí dopadnout na příslušníky slučovaných útvarů. "Pokud jde o hrozbu vypovězení koaliční smlouvy, doufám, že k tomu nedojde," uvedl.

18:57
ANO

Jednání předsednictva ANO by mělo skončit zhruba v půl osmé. Pak by mělo vedení hnutí oznámit, jaká je jeho reakce na Chovancův podpis reformy policie.

18:47
ANO

ČSSD podle hnutí ANO porušila koaliční smlouvu. Uvedl to ministr spravedlnosti Pelikán stejně jako ministr životního prostředí Richard Brabec. "V článku čtyři, bod 12 je napsáno, že případné rozpory budou nejdříve řešeny dohodovacím jednáním smluvních stran. Realizace sporné věci bude přerušena do konce dohodovacího jednání. Na to nemusím dělat analýzu, stačí umět číst," uvedl Pelikán. Koalice zahájila dohodovací řízení dnes ráno.

autoři: Michal Štůsek, Domácí | 15. 6. 2016 17:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama