Online: Dolejš boj o Senát prohrál, zelení slaví úspěch

Domácí Domácí
20. 10. 2012 19:57
Sobotní volební dění jsme sledovali v online reportáži
Členové KSČM sledují výsledky voleb.
Členové KSČM sledují výsledky voleb. | Foto: Jakub Novák

Praha - Druhé kolo senátních voleb zná své vítěze, mnoho lidí do volebních místností ale nepřilákalo. Volební účast je nakonec 18,61 procenta a to je druhá nejnižší účast v historii. V roce 2004 přišlo k druhému kolu senátních voleb 18,41 procenta voličů.

Jasným vítězem je ČSSD, která získala 13 křesel, druhý nejlepší výsledek - 4 mandáty - má ODS, po dvou senátorech získali STAN a KDU-ČSL.

Jednoho nového zástupce v horní komoře bude mít také KSČM, Strana zelených a hnutí Ostravák.

Do lavic Senátu usedne i Libor Michálek nominovaný na Praze 2 trojicí KDU-ČSL, SZ a Česká pirátská strana a nezávislí kandidáti Tomio Okamura a Jan Veleba.

Kandidát KSČM Jiří Dolejš naopak prohrál v Praze 8 souboj s Danielou Filipiovou. Neuspěl ani obhajující senátor ODS na Praze 4 Tomáš Töpfer.

Levice tak bude mít v Senátu poprvé ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Vladimírem Drymlem (dříve ČSSD) k ní získaly ve volbách potřebných 14 křesel. Využít by ji mohly ke změně ústavních zákonů nebo Listiny základních práv a svobod jedině v případě, že stejné většiny dosáhnou v příštích volbách i v Poslanecké sněmovně.

Projděte si fotogalerii z volebních štábů:

ODS naopak ve volbách utrpěla porážku. Deset mandátů ztratila, bude mít jen 15 z 81 senátorů, nejméně od vzniku horní komory v roce 1996. TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí se podařilo obhájit dva mandáty. K zachování jejich pětičlenného klubu jim jeden senátor chybí.

V podstatě na svém zůstali lidovci, kteří dokázali obhájit také dva mandáty a budou mít přinejmenším šest senátorů. Komunisté ani na devátý pokus nezískají stranický senátorský klub. Potřebovali k němu čtyři senátory, z 12 jejich kandidátů vyhrál jen dosavadní senátor Václav Homolka. V horní komoře tak budou mít pouze dva zástupce. Dvoučlenné zastoupení v Senátu zůstalo také hnutí Severočeši.cz.

Sobotní volební dění jsme sledovali v online reportáži

Piráty podle jejich předsedy Ivana Bartoše bude více než vítězství Libora Michálka zajímat dalších šest let jeho práce. Předseda pražské organizace Strany zelených Petr Štěpánek uvedl, že jeho strana v Michálkově osobě vsadila na člověka, který už má něco za sebou, "a to něco nejsou jen skandály".

Podle místopředsedy KDU-ČSL Pavla Svobody volby ukázaly, že jeho strana patří do vrcholné politiky a představuje alternativu k levicovým i pravicovým stranám. "Senátní a krajské volby potvrdily, že naše výsledky v předchozích komunálních volbách nebyly náhodné, ale že voliči, kteří nám odešli přechodně v roce 2010, se k nám vracejí," řekl Svoboda.

Pro místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše má jeho volební výsledek v Praze symbolickou hodnotu a jeho strana má prý v Praze v budoucnu naději. "V Praze se ODS opravdu lekla a uspořádala masivní kampaň, byla vedená tím, udržet si pozici před kongresem ODS za každou cenu, a musím říct, že jí to vyšlo," uvedl Dolejš. ODS ale prý utrpěla vážné trhliny a Praha jako modrá bašta už nebude to, co bývala. Když se totiž uhne doleva i Praha, tak venkov, který už se doleva při nynějších senátních a krajských volbách vydal, bude signálem, že už se opravdu začaly měnit časy, řekl Dolejš.

„Voliči chtějí změnu politického stylu. To není vidět ani tak na zvolených senátorech jako spíše na nízké účasti voličů. Je dobré, že v druhém kole se komunisté do Senátu ve větší míře neprosadili. Levice ale jasně zvítězila. Prostor pro novou politickou stranu tu zjevně je. LIDEM nabízí slušnou a věcnou politiku. Pozitivní politiku. Nikoli jen negaci toho, co už bylo," okomentovala výsledky i průběh druhého kola voleb Karolína Peake z LIDEM.

Nebývalou voličskou účast měla ve druhém kole senátních voleb podle prvních výsledků na serveru volby.cz obec Svatava na Sokolovsku. Jenže účast 45,37 procenta vznikla zřejmě chybou v zápise, protože při zpracování volebních výsledků se počet voličů z minulého týdne snížil ze 1331 na 335. Informace o tom, že by v obci z týdne na týden zmizelo téměř tisíc voličů, překvapila i starostku Svatavy Kateřinu Telínovou (nez.). Nakonec se ukázalo, že zapisovatelka zapomněla napsat k počtu voličů číslo jedna.

ODS označila výsledky voleb za neúspěch.
ODS označila výsledky voleb za neúspěch. | Foto: Ludvík Hradilek

Výsledek ODS v senátních volbách je neúspěchem. ODS ho musí analyzovat a udělat vše pro to, aby se neopakoval. "Standardní volební výsledek ODS v senátních volbách je sedm až deset křesel. To, co je nad tento počet, bývá považováno za úspěch. To, co je pod tento počet, bývá považováno na neúspěch, čili my jsme dosáhli neúspěšného výsledku. Musíme přijmout s pokorou toto rozhodnutí voličů, analyzovat velmi pečlivě jejich vzkaz, zamyslet se nad příčinami tohoto neúspěchu a udělat vše pro to, abychom tento volební neúspěch odrazili v lepších výsledcích v dalších volbách," řekl premiér Petr Nečas. Voličům poděkoval za to, že ve druhém kole senátních voleb ve většině okrsků zabránili vítězství komunistického kandidáta. Opoziční ČSSD naopak Nečas poblahopřál k vítězství ve volbách.

Výsledek TOP 09/STAN v senátních volbách je úspěchem, míní předseda Karel Schwarzenberg. Strana získala dvě senátorská křesla. Do horní komory se dostali Jiří Šesták z Českých Budějovic a Luděk Jeništa na Benešovsku. Šesták ve svém volebním obvodě porazil kandidáta ODS Jana Zahradníka, když získal 55 procent hlasů. Jeništa získal také 55 procent a porazil Karla Šebka, který rovněž kandidoval za ODS. TOP 09 spolu se Starosty a nezávislými budou mít celkem čtyři senátory.

Druhé kolo senátních voleb, v němž kandidáti ČSSD uspěli ve 13 obvodech, označil šéf nejsilnější české strany Bohuslav Sobotka za úspěšné. Krajské a senátní volby minulý a tento týden podle Sobotky vyzněly proti vládní koalici a zvýší tlak na odchod vlády premiéra Petra Nečase (ODS). "Je to jasný vzkaz vládě, že by měla skončit, je to výraz toho, že lidé si přejí její odchod, že si přejí politickou změnu," řekl předseda ČSSD. Lidé ve volbách podle něj jasně ukázali, že si nepřejí, aby se TOP 09 a ODS podílely na správě krajů, a že si nepřejí, aby tyto strany měly vliv na rozhodování Senátu.

Aktuálně.cz ve své volební předpovědi odhadlo správně výsledek ve 23 z 27 obvodů. Zmýlili jsme se pouze v Rokycanech, Českých Budějovicích, Praze 12 a Litoměřicích. Celou předpověď si můžete prohlédnout zde.

V Praze 8 byla vyšší volební účast než minulý týden. Voliče zjevně zmobilizovala účast komunisty Jiřího Dolejše ve 2. kole. Jeho soupeřka Daniela Filipiová dostala oproti prvnímu kolu trojnásobek hlasů.

Levice bude mít v Senátu poprvé ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Drymlem k ní získaly ve volbách potřebných 14 křesel.

Senátorkou za Prahu 8 bude Daniela Filipiová (ODS), porazila Jiřího Dolejše (KSČM). Druhého kola senátních voleb se v obvodu zúčastnilo asi 29 procent voličů. Za Jablonec nad Nisou bude senátorem podnikatel Jaroslav Zeman (ODS), který porazil Stanislava Eichlera (ČSSD). Za Prahu 12 bude senátorem znovu Tomáš Grulich (ODS), porazil Františka Adámka (ČSSD).

ČSSD slaví volební úspěch.
ČSSD slaví volební úspěch. | Foto: Ludvík Hradilek

Sociální demokraté se odvrátili od své tradiční otevřenosti volebního štábu údajně kvůli finančním limitům, které mají na pohoštění. Redaktorce Aktuálně.cz to řekl šéf PR Lidového domu Vítězslav Kulich. Běžně přitom socialisté měli své volební štáby otevřené tak, že novináři mohli diskutovat s politiky, kteří očekávali výsledky voleb. Strana se dostala do finančních potíží po volbách do sněmovny v roce 2010 a dodnes splácí volební kontokorent.

Průběh voleb okomentovala i místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. „Je to malý výsledek, ale vzhledem k náladám se nedalo čekat, že obhájíme všechno, to by bylo nerealistické." Poslankyně tak potvrdila, že bude na listopadovém kongresu ODS obhajovat post 1. místopředsedkyně.

Podnikatel Tomio Okamura, Jiří Čunek (KDU-ČSL), Jaroslav Kubera (ODS) a Libor Michálek mají již jisté vítězství ve svých obvodech, a tedy i senátorskou funkci.

Česká pirátská strana s Liborem Michálkem
Česká pirátská strana s Liborem Michálkem | Foto: Repro Facebook

Průběh druhého kola okomentoval i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Úlek nad úspěchem KSČM to nebyl, problém byl, že v mnoha obvodech soupeříme s kandidáty ČSSD, kteří se mohli spolehnout na větší finanční podporu a mnohdy i delší politickou kariéru."

Senátní volby po sečtení hlasů z desetiny okrsků vede ČSSD v 13 z 27 obvodů, ODS ve čtyřech, TOP 09 a KDU-ČSL ve dvou, KSČM v jednom obvodu. V Brně vítězí bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), v Praze 2 někdejší ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek (za piráty), ve Zlíně podnikatel Tomio Okamura, v Chrudimi prezident Agrární komory Jan Veleba (oba nezávislí) a v Ostravě podnikatel Leopold Sulovský (za hnutí Ostravak).

"Historickým úspěchem už byl postup do druhého kola - bylo to poprvé po dvaadvaceti letech, kdy jsme takhle v Praze zabodovali. Je to signál, že se časy mění, když je i velké město schopno poslat do druhého kola levicového kandidáta, kandidáta pro změnu," okomentoval průběh druhého kola voleb Jiří Dolejš, který po sečtení desetiny hlasů prohrává v obvodu Praha 8 s kandidátkou ODS Danielou Filipiovou. Ta má necelých 65 % hlasů.

Jiří Dolejš ve štábu KSČM.
Jiří Dolejš ve štábu KSČM. | Foto: Jakub Novák

Ve volebním obvodu Praha 2 je sečtena pětina hlasů a zatím jednoznačně vede Libor Michálek (SZ, piráti, KDU-ČSL), který má téměř 77 % hlasů. Stanislavu Křečkovi z ČSSD se začíná funkce senátora vzdalovat.

ODS má šanci ve finále obhájit alespoň deset ze 14 mandátů. I tak bude mít nejnižší početní zastoupení v Senátu od jeho vzniku v roce 1996. Senátní pozice v prvním kole voleb ztratila také TOP 09/STAN, které dva finalisté, oba v duelech s občanskými demokraty, nezajistí zachování jejího klubu. Obě vládní strany už prvním kolem ztratily v Senátu dohromady sedm křesel, mohou jich mít maximálně 23.

Po prvním volebním kole bylo jisté to, že ČSSD jako jeho vítěz zůstane nejsilnější stranou v Senátu, bude tak obsazovat křeslo předsedy horní komory a s KSČM bude mít nadpoloviční většinu díky vzájemným duelům. Ve finále lidé svými hlasy určili, jestli si sociální demokraté obnovili svou nadpoloviční většinu 41 senátorů. Potřebovali k tomu vyhrát v osmi z 23 obvodů, kde měli své finalisty. K zajištění ústavní většiny (49 hlasů) by museli ještě dalších osm senátorů získat. Komunistům s 12 finalisty šlo ve volbách také o možnost založit poprvé stranický senátorský klub, k čemuž aktuálně potřebují zvolení čtyř senátorů.

Ve 14:00 se uzavřely volební místnosti, druhé kolo senátních voleb tak skončilo. Lidé v něm vybrali 27 budoucích senátorů, neboť každé dva roky volí jen třetinu členů horní komory Parlamentu. Nyní začne sčítání hlasů, výsledky by měly být známy zhruba kolem páté hodiny odpoledne.

Rostoucí tendenci má podle Zdeňka Valáška z Krajského úřadu v Liberci zájem voličů na Jablonecku. Před polednem byl zatím kolem deseti procent, některé okrsky jsou ale již za touto hranicí. Minulý týden byla ovšem prý účast dvojnásobná.

Na Chomutovsku, Ústecku a Teplicku v Ústeckém kraji volební komise zatím registrují účast okolo 15 procent voličů. Nejvyšší, přes dvacet procent, odhadují v centru Chomutova. Jen asi 11 procent voličů přišlo hlasovat v Sokolově v Karlovarském kraji. Některé okrsky hlásí i nižší účast, například v Toužimi se pohybuje kolem pěti procent.

V Plzeňském kraji volebního práva zatím využilo kolem 20 procent voličů. Ovšem v šumavské Modravě na Klatovsku jich přišlo volit již 34 procent. Naopak nejnižší zájem o volby registrovali v Čečovicích na Domažlicku, kde ze 64 zapsaných voličů přišli hlasovat zatím jen čtyři lidé, tedy asi 6,3 procenta.

Podle oslovených členů volebních komisí českobudějovického volebního obvodu k volbám v sobotu během prvních dvou hodin přišlo hlasovat 12 až 21 procent lidí. Na vesnicích je volební účast nižší. Na nízkém zájmu o volby se podle nich projevila neúčast levicových voličů, protože se do druhého kola probojovali dva pravicoví kandidáti. Někteří starší voliči si prý stěžovali, že domů nedostali obálky s hlasovacími lístky, další o druhém kole nevěděli.

Ke druhému kolu senátních voleb přišlo ve většině okrsků zatím méně než 20 procent oprávněných voličů. Výjimečně se počet voličů dostal přes 30 procent, v některých okrscích se ale účast počítá jen v jednotkách procent.

"To, že by někdo chtěl po skončení hlasování první den voleb setrvávat ve volební místnosti, je nad rámec zákona o volbách do Parlamentu ČR. V době od skončení hlasování první den voleb do zahájení hlasování druhý den voleb nesmí být připuštěna přítomnost kohokoliv ve volební místnosti," reagoval mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka na zprávu, že člen volební komise v Londýnské ulici v Praze 2 odmítl v pátek po 22:00 opustit volební místnost.

V obvodech Prostějov a Šumperk je volební účast v druhém kole senátních voleb zatím nižší než při předchozích senátních volbách. Například v Křenovicích na Přerovsku v pátek do 19:00 hodin odevzdali svůj hlas pouze tři z 354 voličů. Nízká účast je také v Jindřichově na Šumpersku, kde odvolilo 36 z 796 voličů.

Ve Zlínském kraji páteční volební účast signalizuje, že by k urnám mohlo přijít více voličů, než tomu bylo před šesti lety. Tehdy se druhého kola senátních voleb na Vsetínsku zúčastnilo 18,7 a na Zlínsku 15,3 procenta oprávněných voličů. Ve 14 obcích, které spadají pod zlínský magistrát, přišlo podle Tomáše Langa z kanceláře zlínského primátora ke 20:00 zhruba 14,3 procenta voličů.

Člen volební komise v Londýnské ulici v Praze 2 prý odmítl v pátek po 22:00 opustit volební místnost. Na místo byla přivolána policie, která ho zajistila a odvezla k podání vysvětlení. Řekla to mluvčí pražských policistů Jana Rösslerová.

"Chtěl zůstat ve volební místnosti a hlídat, aby prý nedošlo k manipulaci s hlasovacími lístky. To by ale podle zákona neměl. Na místo byli tedy přivoláni policisté, kteří se snažili situaci vyřešit. Pán ale neuposlechl výzvy, takže ho policisté zajistili," uvedla mluvčí. Na místním oddělení Vinohrady pak podal vysvětlení a asi po půl hodině byl propuštěn.

Policie celý incident oznámí příslušnému správnímu orgánu k vyřízení. "Ten bude řešit nejen tento přestupek proti veřejnému pořádku, ale také případné porušení volebního zákona," dodala mluvčí.

Na Českobudějovicku účast po prvním dnu voleb osciluje od pěti do 13 procent. Větší účast je v krajském městě než na vesnicích. Někde jsou členové okrskových komisí přesvědčení, že v sobotu přijde více voličů, jinde jsou skeptičtí - výsledek se prý už příliš nezmění.

Volební účast kolem deseti procent se pohybuje ve třech okresech Moravskoslezského kraje, na Opavsku, Karvinsku a v Ostravě. Ve čtyřech pražských obvodech je to většinou mezi deseti až 15 procenty. Zájem voličů byl v Praze v pátek v podvečer velmi nízký, shodli se většinou členové komisí. Volby v hlavním městě se podle dostupných informací odehrávají bez komplikací

V 08:00 hodin se otevřely volební místnosti, začal druhý den závěrečného kola letošních voleb do Senátu. Voliči v něm rozhodnou o tom, zda si ČSSD splní svůj cíl a bude mít opět sama nadpoloviční většinu v horní komoře Parlamentu. Spolu s KSČM ji už má zajištěnou díky vzájemným duelům v deseti z 27 senátních obvodů. Nic na tom nezmění strany vládní koalice, které mohou získat maximálně jen deset senátorů.

 

Právě se děje

Další zprávy