Disident "Čuňas" Stárek: Zřídil bych evropské Guantánamo. Stříhali mě naposledy vězeňští holiči

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 9. 2016 13:20
František „Čuňas“ Stárek kandiduje jako nezávislý kandidát za ODS a Svobodné v senátních volbách na Praze 6. V odpovědích na dotazy čtenářů Aktuálně.cz prozradil, že u holiče nebyl 45 let a že by nechal postavit evropskou obdobu Guantánama.
Ptejte se Františka Stárka
Dotazovaný právě odpovídá
František Stárek odpovídá čtenářům od 11:00
Přejít k dotazům

Praha – František Stárek, pro nějž se vžila přezdívka Čuňas, odpovídal v online rozhovoru na otázky čtenářů Aktuálně.cz. Kandidát do Senátu za ODS odpovídal na desítky dotazů ohledně svého působení v minulosti i jeho vize do budoucna.

Předvolební rozhovory na Aktuálně.cz

Hosty online chatů se čtenáři Aktuálně.cz byli:

Stárek varuje před nebezpečím Islámského státu. "Rozdrtit vojenskými prostředky Islámský stát a zlikvidovat základny teroristů v dalších místech, jako třeba v Libyi," odpověděl na dotaz, jak čelit terorismu. Na svých billboardech totiž varuje, že "fanatici vraždí 300 km od Kulaťáku a nikdo to neřeší. Já říkám dost!".

Kromě rozvíjení a posilování schopností české armády by také byl pro zřízení obdoby kontroverzní americké věznice. "Zřídit evropskou obdobu Guantánama, kde bychom vytěžovali informace a zpravodajské poznatky ze zadržených teroristů," upřesnil.

Spousta otázek se také týkala jeho někdejšího působení v BIS. Na dotaz, proč nikoho BIS za 26 let po sametové revoluci neodhalila a nevyhostila jediného agenta KGB z našeho území, odpověděl: "Jak víte, že BIS nikoho neodhalila? Osobně nic takového nemůžu potvrdit ani vyvrátit." Zároveň nepodpořil myšlenku trestat dnes už staré viníky komunistických zločinů tak, jak jsou dosud souzeni nacističtí zločinci. "Jde o to, pojmenovat zločiny a jednoznačně je odsoudit. To má obrovský význam pro mravní charakter národa nyní i do budoucna," napsal.

Čtenáře zajímalo i to, proč kandiduje za Občanskou demokratickou stranu, a upozorňovali na skandály v její minulosti. "Mě zajímá především dnešní ODS," odpověděl Stárek s tím, že s programem strany se ztotožňuje na 80 procent. "Vedle ODS mě podporují i Svobodní," upřesnil. Přestože je celoživotní nestraník, za občanskými demokraty stojí. "Kdybych si chtěl nahrabat, šel bych k Babišovi do ANO, pomáhat mu stavět další Čapí hnízda," dodal.

Stárek, kterého StB vedla pod krycím jménem Satan, se nevyhnul ani otázkám na svůj nekonvenční vzhled. "V posledních cca 45 letech mě stříhali jenom vězeňští holiči, tak se na to moc netěšte," napsal na dotaz, kdy byl naposledy u holiče. Před palmovým olejem také prý preferuje ten slunečnicový, hlavně prý ne řepkový.

Disident, který před sametovou revolucí pracoval i jako geodet, topič nebo lesní dělník, by v Senátu chtěl občanské svobody hájit hlavně usilovnou prací. "Mojí prioritou svoboda je a ti, co mají jiné priority, budou třeba volit někoho jiného," vzkázal svým voličům.

Ptejte se Františka Stárka

Dotazovaný právě odpovídá
František Stárek odpovídá čtenářům od 11:00
Aktualizovat reportáž
27. 9. 2016
Ptá se: SilentPysk

Co chtít a proč volit člověka, který reálně nikdy v životě nepracoval.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Asi nic. Pokud myslíte mě, tak jsem pracoval například i jako geodet, topič a lesní dělník. Po Revoluci pak jako redaktor, pracovník zpravodajských služeb a badatel. Kompletní výčet můžete najít zde: http://www.cunas.eu/zivotopis/

Moc se omlouvám všem, na které se nedostalo, ale bohužel už musím běžet za dalšími povinnostmi. Moc mě to s Vámi bavilo, ale už teď o půl hodinu přetahuji.

Mějte se moc fajn.

Zdraví

Franta Stárek Čuňas

27. 9. 2016
Ptá se: Šaman

Jak jde dohromady vaše undergroundová minulost s vaší až ultrapravicovou současností (viz názory typu "Vybudujme evropské Guantanámo")? Co by si o vás pomyslel Egon Bondy a další levičáci z undergroundu?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, underground je především duchovní postoj a jeho společenství je paralelní polis. Není to politická ale kulturní a společenská platforma. Co se Guantanáma týče, tak to dost vysvětluji tady: http://echo24.cz/a/wrpzQ/je-treba-vytvorit-evropske-guantanamo-a-tam-zavirat-teroristy

27. 9. 2016
Ptá se: Kefir

Jaký je váš názor na pana Bělohradského? Mě byl sympatický, ale pak jsem si přečetl článek Jakuba Patočky: http://denikreferendum.cz/clanek/19877-vaclav-belohradsky-jako-karikatura-sebe-sama a uvědomil si, že pan Bělohradský napřed podporoval ODS, pak Zemana, pak ANO a teď kandiduje za ČSSD a zelené. Jakou máme u vás záruku že to s vámi nebude podobné?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, opravdu nechci hodnotit osobnosti svých protikandidátů. Myslím, že o panu Bělohradském i jeho ideologických proměnách si udělají voliči úsudek sami.

27. 9. 2016
Ptá se: Pepík

Byl jste jako ostatní známí "disidenti" taky konfident StB?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Ne. StB mě vedla pod krycím jménem Satan ve svazku "nepřátelská osoba první kategorie" a pro akci Norbert jsem měl index Z.

27. 9. 2016
Ptá se: Kamila Moravcová

Dobrý den,

nepřijde vám ostudné, že společně s vámi ve volbách na Praze 6 kandiduje i skrytý saláfista? Myslím tím samozřejmě pana Růžičku, který podruje islám na středních školách.

Děkuji

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den,

osobnosti mých protikandidátů nechci moc komentovat. Věřím, že voliči si udělají úsudek sami. S panem Růžičkou se v mnohém shodnu, ale zrovna v pohledu na imigranty se dost lišíme.

27. 9. 2016
Ptá se: Karel Malý

Dobrý den,

jak hodnotíte českou politiku vůči Číně? Nepříjde Vám, že po 27 letech opět lezeme komunistům do zadku?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, souhlasím s Vámi. Politika jedné Číny, přehlížení lidských práv a odmítání práva na sebeurčení Tibetu jsou špatně.

Doufám, že v Senátu, pokud mě lidi zvolí, budu mít okno do ulice, protože bych Tibetskou vlajku hrozně rád vyvěsil.

27. 9. 2016
Ptá se: Lubos Dvotal

Dobry den. Jak vnímáte občasné protihavlovske reakce a postoje v české spolecnosti? Proč část Čechů Havla odsuzuje? Děkuji.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, moje máma mě naučila přísloví: "Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem." Žádný prezident nebude mít nikdy stoprocentní podporu, tak to vždycky bylo a vždycky bude.

27. 9. 2016
Ptá se: Jaroslav Senina

Můžete, prosím, veřejnosti sdělit, jaká je hlavní náplň Ústavu pro studium, totalitních režimů, co jste od roku 2007 vyzkoumali a nemáte tam jedno volné místo ? :-)))

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, vše potřebné, včetně vydaných publikací a volných míst, můžete nalézt zde: http://ustrcr.cz/

27. 9. 2016
Ptá se: kukon23

Co jste dokázal mimo toho, že jste kamarádil s Havlem? Už jste se někdy viděl v zrcadle? Ještě jako kandidát do senátu chybí Vokatá, Bok a budou se na vás jezdit koukat zájezdy Japonců a Číňanů. Napište, jaký plat máte v té trafice, kde máte razítko zaměstnání. Parta vyvolených si udělala z republiky dojnou krávu a mezi nimi i vy.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Čest práci, nějakou relevantní otázku byste neměl?

27. 9. 2016
Ptá se: Petr

Dobrý den, pane Stárku. Dáváte přednost palmovému a nebo slunečnicovému oleji v potravinách a volil byste Trumpa a nebo Clintonovou ? :-)))

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, slunečnicovému (hlavně ne řepkový :-) Naštěstí nemám americké občanství a tak nemusím toto dilema řešit.

27. 9. 2016
Ptá se: Josef Mrskoš, Krásná Hora nad Vltavou

Dobrý den, pane Stárku. Domníváte se, že v textu "běžím s hov...m proti plátnu, do plátna to ho....o zatnu" je nějaká životní moudrost či filosofie ? je pro mne opravdu obtížné i v kontextu doby toto nějakým způsobem vstřebat.....

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, myslím, že Ti, kteří se toho happeningu, na který narážíte, účastnili, to cítili úplně jinak.

27. 9. 2016
Ptá se: Jan Rakusan

Na Víteznem namesti stoji Vas poutac s vykrikem: "Fanatici vrazdi 300 km od Kulataku a nikdo to neresi. Ja rikam dost!" Zajimaji me dve konkretni veci. Opravdu si myslite, ze to nikdo neresi? (me osobne obcas prijde, ze se resi jen to a resi to vsichni). A za druhe - jak chcete rict dost? Co to bude od Vas konkretne znamenat?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den,

myslím, že se i kolem migrační krize pořád řeší marginálie.

Konkrétní kroky, které je potřeba udělat:
1. Obnovit státní suverenitu na územími, které v minulosti imigranti přeměnili v No-go zóny, ve kterých se snaží uplatňovat právo Šária.
2. Rozdrtit vojenskými prostředky Islámský stát a zlikvidovat základny teroristů v dalších místech, jako třeba v Libyii. Měli bychom se do tohoto úsilí aktivně zapojit a ne jen čekat, až to za nás vyřeší někdo jiný, tj. Američani.
3. Vytvořit v Evropě nadnárodní bezpečnostní databázi, do které by měly povinnost přidávat své poznatky všechny evropské tajné služby.
4. Rozvíjet a posilovat schopnosti Armády České republiky tak, aby naši vojáci měli potřebné nástroje k ochraně naší svobody a mohli účinně spolupracovat s našimi spojenci v rámci NATO.
5. Zřídit evropskou obdobu Guantánama, kde bychom vytěžovali informace a zpravodajské poznatky ze zadržených teroristů.

Vím, že to zní na první poslech radikálně, ale nemůžeme zároveň válčit a být v míru. Věřím v ozbrojený mír, mezi jednotlivci i mezi národy.

27. 9. 2016
Ptá se: Zdeněk z Bořeňovic u Benešova

Dobrý den, pane Stárku, budete se zasazovat o to, aby byli komunističtí zločinci i přes svůj pokročilý věk hnáni k zodpovědnosti , jako je tomu například u zločinců nacistických ? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, myslím, že nejde až tak o to udělovat tresty starým lidem, ale o to pojmenovat zločiny a jednoznačně je odsoudit. To má obrovský význam pro mravní charakter národa nyní i do budoucna.

27. 9. 2016
Ptá se: roman

jak chcete chránit občanské svobody v zemi,kde většina lidí preferuje mamon před životem a pojmu svobode moc nerozumí?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, usilovnou prací. Moji prioritou svoboda je a ti, co mají jiné priority, budou třeba volit někoho jiného.

27. 9. 2016
Ptá se: Pavel Tabara

Pri vasi nominaci roli, ze syn je predsedou oblastniho sdruzeni ods na Praze 6?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Můj syn je opravdu předsedou ODS na Praze 6 a já jsem na něj i za to hrdý. Nominaci mi ale nedal on ani stranický sekretariát, ale členové ODS v primárních volbách, kteří vybírali z více kandidátů.

27. 9. 2016
Ptá se: Josef Podroužek, Semily

Dobrý den, pane Stárku. Jak se díváte na přetrvající zákaz používání šlechtických titulů v naší republice ? Není to již v kontextu s realitou přežitek ? Děkuji.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, nevím, ale Karel pro mě vždycky bude "Kníže" a takhle ho i oslovuji.

27. 9. 2016
Ptá se: Alena Znamínková

Zajímalo by mě, jak je možné, že po tolika letech se lidé stále chtějí vracet k tomu, co kdo udělal před 70 lety, a pomstychtivost v nich neslábne. Podle mě jsou v tom jen ekonomické zájmy, jako ve všem, co se ve světě děje, prostě každý chce urvat co nejvíc. A nikoho nezajímá, že tzv. restituce platíme my všichni z našich daní, ač jsme původní křivdy nezavinili a nemohli ani ovlivnit. Stále jen přicházíme o majetek, už od Bílé hory. Občanské svobody, to je prázdný pojem, pokud si někdo chce občansky zanadávat, plivnout třeba na prezidenta, nebo malovat sprosté obrázky na zdi, pak má svobody dostatek až nadbytek. Pokud chce někdo fetovat, nechce pracovat, chce krást, ničit obecní majetek, pak je svobodný až moc. Jiné občanské svobody u nás nevidím, a proto by mě zajímalo, které konkrétní svobody chcete bránit a jak, když každou prkotinu musí schválit 200 poslanců a 81 senátorů a dodržování pracně schválených zákonů je stále méně populární. Nikdo nemá moc ovlivnit dění v naší zemi, to plyne současně s globálním. Snad pouze vaše vizáž může lidem dát signál, že u nás je možné opravdu všechno:)

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Hezký den, děkuji za názor.

27. 9. 2016
Ptá se: Radek Homola

Dobrý den,
jak moc se ztotoznujete s volebním programem ODS a Svobodných.
Děkuji

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, podle volební kalkulačky s ODS přibližně z 80 %.

27. 9. 2016
Ptá se: Stanislav Pátek, Hradec Králové

Jak se díváte na skutečnost, že na jedné straně máme zákon o protiprávnosti a zločinnosti komunistického režimu a komunistické strany a na druhé straně se mohou komunisté vykecávat na veřejnost, šířit třídní nenávist a podporovat zvěrstva po únoru 1948 ? Budete se zasazovat o zákaz komunistické strany ? Děkuji.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Pro zákaz nejsem. Myslím, že je lepší, když je na ně dobře vidět a lidi ví, s kým mají tu "čest". Protože jinak si akorát změní název a přemalují štít (např. na "Stranu levého dobra") a struktury a program zůstanou stejné.

27. 9. 2016
Ptá se: josef sedy

Pane, jakou jste mněl kvalifikaci pro 17 letou práci v BIS, to, že jste dělal celý život ostudu?..

Děkuji
Sedý j.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Fakultu Felixe Edmundoviče Dzeržinského jsem opravdu nevystudoval a to byla před Listopadem jediná relevantní škola pro české zpravodajce. Určitou kvalifikací byla zkušenost, kterou jsem měl z "druhé strany stolu". Deset let vydávání samizdatového časopisu byla v oblasti konspirace zkušenost k nezaplacení, a to i když jsem ji opakovaně zaplatil kriminálem.

27. 9. 2016
Ptá se: Jan Hora, Kolín

Dobrý den. Domníváte se, pane Stárku, že v tzv. Sametové revoluci hrál důležitou a snad i klíčovou roli Prognostický ústav AV ? Zajímal jste se někdy o historii tohoto ústavu, jehož existenci v polovině 80. let v Moskvě posvětila KGB ? Kočárník, Dyba, Klaus, Komárek, Dlouhý, Ježek..... Dále cituji z Wikipedie: "Dalším faktorem, který spekulace o nejasném poslání Prognostického ústavu dále podněcuje, je přetrvávající nezájem ze strany současné historické vědy. V odborném výstupu žádného z ústavů zabývajících se moderními dějinami se doposud (k březnu 2013) neobjevila žádná publikace, pojednávající Prognostický ústav jako významný fenomén společenských změn v roce 1989." Není to, pane Stárku, zvláštní ? Díky za odpověď.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, nemyslím si, že by Prognostický ústav sehrál klíčovou roli, nicméně souhlasím s tím, že je potřeba toto dosud bílé místo podrobně prozkoumat. Ale dosud je to možná tak živé, i s ohledem na angažmá Miloše Zemana, že to bude úkol až pro budoucí historiky.

27. 9. 2016
Ptá se: Jura z FM

Domnívám se, že je chybou, že ÚSTR mlčí v otázce katolické totality. A vy?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Moc se omlouvám, ale nevím, co myslíte katolickou totalitou. Napadá mě snad jen Kladivo na čarodějnice, ale k tomu nemá ÚSTR mandát.

27. 9. 2016
Ptá se: Vláďa Moudrý

.Vážený pane Stárku, z mého pohledu na tuto společnost mi připadá bohužel směšné tvrdit, že budete v senátu bojovat za zachování občanských svobod .Můžete mne konkrétně odpovědět jak chcete proti omezování občanských svobod v právě v senátu bojovat? Zvláště pokud přihlédneme ke složení instituce, kde chcete za ona práva bojovat mi přijde Vaše idea poněkud legrační. Jsme ze stejné generace a prožil jsem v minulém režimu trochu podobné životní peripetie jako Vy. Vám dnes nepřipadá namnoze co se establishmentu týče situace vynucená okolními vlivy v mnohém horší než tenkrát? Skutečně jste přesvědčen, že senát je to správné místo pro Vaše - naše ideály? Děkuji Vám za odpovědi . Hodně zdaru přeje Vláďa Moudrý

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Hezký den, moc díky za podporu.

Myslím, že dnes je situace nesrovnatelně lepší, než tehdy. Tehdy jsme totiž bojovali i za to, abychom i diskusi, kterou zrovna teď vedeme spolu, mohla veřejně existovat.

Senát vidím jako instituci, která má místo v našem politickém systému. Možná i proto, že zde občané vybírají své zástupce přímo a ti jsou jim přímo zodpovědní.

Je logické, že složení instituce, tj. Senátu, určuje podobu hřiště, na kterém se o občanské svobody hraje. A právě letošní volby nám dávají možnost toto složení změnit a tím začít vyvažovat současné ukrajování svobod.

27. 9. 2016
Ptá se: Karel Novotný, Plzeň

Dobrý den, pane Stárku.

Poněkud nechápu Vaši roli v Bezpečnostní informační službě. Můžete mi sdělit, proč BIS za celých 26 let po tzv. Sametu neodhalila a nevyhostila jediného agenta KGB z našeho území. připouštíte možnost, že se tu žádní ruští agenti nevyskytují ? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den,

jak víte, že BIS nikoho neodhalila? Osobně nic takového nemůžu potvrdit ani vyvrátit a doufám, že Vám tato odpověď stačí.

27. 9. 2016
Ptá se: Jana Straková

Dobrý den, pane Stárku. Domnívám se, že ODS má stále ve své minulosti mnoho důležitých věcí nevyjasněných. Zajímal jste se někdy o historii jejího tajného švýcarského konta ? Státní zastupitelství ve Švýcarsku existenci konta tehdy potvrdilo. nevadí Vám skutečnost, že ODS vznikla na bázi korupce a podpory nejrůznějších mafiánských kruhů ? Nevadí Vám např. tehdejší ministr Klak a jeho role v kauze lehkých topných olejů, kde státu utekly stovky miliard korun ? Vše se pěkně zahladilo do ztracena, že ? Tak pravil Václav Klaus: "Jedeme dál".

Ono by bylo vůbec zajímavé se podívat, kolik % lidí v Chartě 77, v Prognostickém ústavu a podobně, bylo členy či agenty STB či KGB. To je totiž klíč k pochopení současnosti a problémů, se kterými se potýkáme.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, obecně nejsem příznivcem konspiračních teorií.

Jsem celoživotní nestraník. Agentem StB ani KGB jsem nikdy nebyl. Co se ODS týče, tak mě zajímá především dnešní ODS, tj. ODS vedená prof. Fialou.

27. 9. 2016
Ptá se: Honza

Dobrý den,pane Stárku. Malá úvaha:

Jak mají lidé důvěřovat demokracii, když za celých 26 let po tzv. Sametové revoluci nebyl nikdo z odpovědných komunistických funkcionářů dohnán k zodpovědnosti ? Znáte jistě osudy lidí, postižených komunistickou zvůlí.

Není Vám také divé, že Ústav pro studium totalitních režimů vznikl až v roce 2007, tedy až 17 let po převratu ? Musí Vám být naprosto jasné, že tzv. něžná revoluce byla něžná zejména pro komunisty, bachaře a fízly, kteří se nám dnes mohou smát a užívat si v klidu svých vysokých důchodů na rozdíl např. od politických vězňů. V domě vedle pankrácké věznice zrovna jeden takový JUDr. bydlí, který v 50. letech vystěhovával rodiny kulaků. Paradox, že ? Neměl by sedět o jednu budovu vedle ?
To není síla, to je slabost demokracie. To, co u nás v roce 1989 proběhlo, nebyla žádná revoluce. Byl to KŠEFT ! Připadá mi to, že si neustále na něco hrajeme. Na pravdu, na lásku, na demokracii..... Život ale není hra, ten na některé lidi dopadá a za komunistů dopadl velice tvrdě. HANBA všem, kteří se po roce 1989 jen chopili příležitosti a nestarají se o prosazování spravedlnosti. Zeptejte se lidí, kteří opravdu něco těžkého prožili, co si myslí o naší dnešní společnosti !!!!

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Hezký den, už Masaryk říkal, že demokracie je diskuse, což znamená i to, že velice často sklouzává ke kompromisům, které se nám nemusí líbit. Ve všech oblastech, na které se ptáte, bych si kladl otázku: existovala tehdy k tomu, co navrhujete, společenská vůle? Chtěli to lidi?

27. 9. 2016
Ptá se: Vyrobík Ján,Ostrava

Dobrý den! Vážený pane! Jak mohou současní zákonodárci svými zmetky v zákonech dovolit,aby v republice mohli řádit takoví "šmejdi",jako například firma Westerfield Int.AG,prý ze Švýcarska,která využíva mezery v zákonech,a ždíme lidi z peněz pomoci telefonu a za nedodání zboží,za které požaduje peníze?Byl jste disident a signatář charty,proto po sametové jste spoluzodpovědný za dění v republice...

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, za existenci "šmejdů" opravdu nemůžu a možná budete překvapen, ale nemůže za ni ani Václav Havel.

27. 9. 2016
Ptá se: Petr Tomíšek

Škoda, že nežiju na šestce, můj hlas bys dostal. Otázka: Jak zamezit plíživé bolševizaci společnosti?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, když člověk vyleze z kriminálu, potřebuje k úplné aklimatizaci venku stejnou dobu, jakou seděl. Mám pocit, že to samé platí i o společnosti obecně. Po 50 letech potřebujeme zase 50 let k opravdu svobodné společnosti. Samozřejmě, že jsou na cestě různé překážky a někdy můžeme mít pocit, že se vývoj zastavil nebo dokonce obrátil, ale osobně jsem optimista.

27. 9. 2016
Ptá se: Mirek- Tom

dobrý den....zajímalo by mi,co si od toho slibujete....zrovna za ODS....když ste byl v BIS,tak ste musel vědět co tu ODS napáchala.....nebo vás jiná strana nechtěla ,jen jen ODS? děkuji

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, s ODS mám nejvíc názorových průniků. Vedle ODS mně podporují i Svobodní.

Co se BIS týče, tak ten informační batoh, který si chtě nechtě ponesu zbytek života obsahuje spoustu věcí. Nemůžu Vám o tom bohužel říct nic bližšího.

27. 9. 2016
Ptá se: Míra

Opravdu si myslíte, že v ODS že dá nahrabat nejvíc?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Kdybych si chtěl nahrabat, šel bych k Babišovi do ANO, pomáhat mu stavět další Čapí hnízda.

27. 9. 2016
Ptá se: Jindřich Kačena

Dobrý den, pokud zde tento dotaz jeste nezaznel, zajimalo by mne, jak si predstavujete spolupráci se současnou sestkovou radnici v cele s TOP09, co si myslite o jejich 'lidskopravnich' extempore (vyvesovani tibetske vlajky, oficiální podpora proticinskych demonstrantů) a naopak pasivite a kontroverzních krocich pri reseni realnych problemu a krizovych situaci (doprava, modre zony, pripadne dalsi). Jsem dlouholetym obyvatelem Prahy 6 a na rovinu zatim povazuji za jednoznačně nejefektivnější a nejlepší radnici tu pod Pavlem Bemem. Děkuji, J.K.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den, v posledních dvou letech mám pocit, že radnice selhává, a to zejména v oblasti dopravy. Tibetskou vlajku bych vyvěsil taky, co se týče oficiální podpory protičínských demonstrací, tak moc nevím, co máte na mysli, ale jsme suverénní země a žádná cizí mocnost by neměla rozhodovat, kde a jak můžou naši občané demonstrovat.

27. 9. 2016
Ptá se: Lada

Zdravím, z České Třebové,máte ještě dost sil bojovat za svobodu,po tolika letech Vašeho usilí čtu tolik nevděku k Vám i chartě od lidí ,co za režimu nehnuli ani prstem a ted ještě si volí komunisty za sve představitele státu ?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Dobrý den do České Třebové, díky za milá slova. Zatím síly mám a doufám, že mi to vydrží až do smrti.

27. 9. 2016
Ptá se: Frančák

Tohle????

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Jo, tohle jsem já!!!!

27. 9. 2016
Ptá se: Honza Vinar

Dobry den, jsem moc rad, ze kandidujete. Kdyz jsem vas poprve videl, trochu jsem se vydesil, ale kdyz jsem cetk vase nazory, tak jsem po dlouhe dobe videl politika, ktery ma nazor. Takze jste muj favorit.
Otazku mam na prevrat v roce 1989. Jak hodnotite tehdejsi zmenu rezimu - respektive vliv casti ksc, ktera se chtela zbavit Jakese a spol. a vliv tehdejsi Stb a generala Lorence na udalosti 17.11.1989? Byly tehdejsi udalosti rizene, nebo se staly prirozenou silou davu? Dekuji.

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Moc děkuji za milou podporu.

Každá vlivová skupina, ať už šlo o StB, KGB, a jednotlivá křídla KSČ (Biľakova či Hegenbartova skupina) měla svůj scénář. To ale platí i o Chartě a Občanském fóru. Výsledná situace byla součtem všech různých vektorů a společenského tlaku.

27. 9. 2016
Ptá se: Harry

Kdy navštívíte pánského kadeřníka a čistírnu?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

V posledních cca 45 letech mě stříhali jenom vězeňští holiči, tak se na to moc netěšte.

A v čistírně? Tam jsem byl naposledy minulý týden.

27. 9. 2016
Ptá se: Karel

Jak se díváte na dlouhodobě krizovou situaci v Ůstavu pro studium totalitních režimů, kde pracujete? Ústav kontroluje senát. Jak byste se snažil jako senátor změnit tamní situaci k lepšímu?

Odpovídá: František "Čuňas" Stárek

Hezký den všem,

vítám vás na dnešním chatu. V následující cca hodině a půl se budu snažit odpovídat na vaše otázky. Budu se snažit odpovídat opravdu na všechny, ale uvidíme jak vyjde čas.

Karle,

na tuto otázku je pro mě velice obtížné odpovídat vzhledem k tomu, že jsem, coby zaměstnanec ÚSTRu, do určité míry ve "střetu zájmů". Není asi tajemstvím, že zrovna nepatřím k těm, kteří jsou se současným vedením názorově totožní. Nicméně situace, kdy Senát, jako jediná instituce, prostřednictvím Rady ÚSTRu vytváří ÚSTR k obrazu svému mi nepřijde jako dlouhodobě systémově správná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy