ODS pořádá v baště TOP 09 koncert Plastiků, připomíná tím odchod sovětských vojsk

Radek Bartoníček Julie Kochová Radek Bartoníček, Julie Kochová
21. 6. 2016 13:48
Na pražské Kampě se uskuteční koncert The Plastic People of the Universe k výročí odchodu sovětských vojsk z bývalého Československa. Poměrně nečekaně jej pořádá Občanská demokratická strana. Akce se koná s mottem Patříme na Západ, ne na Východ a proběhne v Mlýnské kavárně, která byla vždy spojovaná s TOP 09.
František Čuňas" Stárek pomáhá ODS s úterním koncertem The Plastic People of the Universe
František Čuňas" Stárek pomáhá ODS s úterním koncertem The Plastic People of the Universe | Foto: DVTV

Praha - Mlýnská kavárna na pražské Kampě byla vždy místem, kde se scházela TOP 09. Její dřívější předseda Karel Schwarzenberg tady dodnes patří k nejoblíbenějším hostům. Teď ovšem toto místo obsadila "konkurence": ODS tady v úterý pořádá koncert kapely The Plastic People of the Universe s názvem Patříme na Západ, ne na Východ. Chce tak připomenout 25. výročí odjezdu posledního sovětského vojáka z Československa.

"Považuji za důležité si připomínat, že polistopadový vývoj České republiky byl spojen s orientací naší země na Západ," vysvětluje předseda ODS Petr Fiala, podle kterého toto směřování zpochybňuje v poslední době hlavně působení prezidenta Miloše Zemana. "Orientace na putinovské Rusko, obdiv k autoritativním režimům nebo snaha udělat z České republiky 'most' mezi Východem a Západem, to je pomýlená a nebezpečná politika. Když vidím zmatenou zahraniční politiku vlády a poslouchám řeči prezidenta o 'politice více azimutů', běhá mi mráz po zádech," uvedl Fiala.

Podle manažera "Plastiků" Romka Hanzlíka domluvil jejich vystoupení kandidát ODS do Senátu František "Čuňas" Stárek. „Bereme to jako happening k výročí odchodu ruských tanků, nehrajeme tam jen jako na nějaké propagační akci ODS," řekl Hanzlík.

Kalousek: To, že patříme na Západ, říkáme pořád

"Vzhledem k mé minulosti je jasné, že mám blízko k pravicovým stranám. A protože nesouhlasím s postojem TOP 09 k migrační krizi, bylo logické, že kandiduji za ODS, byť nejsem jejím členem," řekl František "Čuňas" Stárek.

V místě koncertu, v Mlýnské kavárně, pořádala v minulosti svá setkání spíše TOP 09, scházel se tam také volební štáb Karla Schwarzenberga, když kandidoval na prezidenta. "Nejsme ODS parta, ale myslíme si, že akce pod názvem Patříme na Západ, ne na Východ je správná," řekl majitel kavárny Martin Kotas.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek rovněž proti podobné akci nic nenamítá, přesto si ale do ODS "rýpnul". "Jestliže ODS říká, že patříme na Západ, nebudu protestovat, my to říkáme stále. Pouze oni na rozdíl od nás to sice říkají, ale když někdy vidím jejich vztah k Evropské unii, tak nevím, jak to s tím Západem myslí. Ale jsem rozhodně rád, že to říkají," prohlásil Kalousek. 

"ODS byla založena jako jasně prozápadní politická strana, která věří ve svobodu a demokracii. ODS vznikla z Občanského fóra, lidé, kteří bojovali za svobodu i za cenu osobních obětí, se s námi přirozeně spojují," zareagoval na Kalouska Fiala. Konkrétně zmínil kandidáta do Senátu Stárka a Stanislava Devátého, který kandiduje v krajských volbách.

Spojení levicového utahování šroubů a oligarchizace politiky se mnou dost hýbe, proto jsem se rozhodl jít do politiky, říká František "Čuňas" Stárek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 12 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy