ČSSD a zelení vyšlou společně do senátních voleb filozofa Bělohradského a senátorku Cabrnochovou

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2016 16:31
Filozof Václav Bělohradský se stane společným kandidátem ČSSD a Strany zelených v senátních volbách. Druhou společnou kandidátkou zelených a ČSSD bude senátorka Ivana Cabrnochová. Bělohradský bude zřejmě kandidovat v šestém pražském obvodu, Cabrnochová na Praze 10. Bělohradský se utká například s publicistou, disidentem a bývalý šéfredaktorem časopisu Vokno Františkem "Čuňasem" Stárkem, který bude kandidovat za ODS, a tanečníkem Vlastimilem Harapesem, jehož kandidaturu oznámilo hnutí ANO.
Václav Bělohradský.
Václav Bělohradský. | Foto: Jan Langer

Praha - Filozof Václav Bělohradský bude na podzim usilovat o vstup do Senátu s podporou ČSSD a Strany zelených. "Ve spolupráci těchto dvou stran vidím budoucnost," řekl na dnešní tiskové konferenci, když ho uvedli předsedové stran - Bohuslav Sobotka a Matěj Stropnický.

"Filozofové by neměli svět jen analyzovat, ale i měnit," vysvětlil nominaci Stropnický. Druhou společnou kandidátkou zelených a ČSSD v Praze bude senátorka Ivana Cabrnochová.

"Kandidatura je snahou překonat stranickou řevnivost a určité partajničení," uvedl Sobotka. Připomenul, že společné kandidáty se zelenými měli sociální demokraté už dvakrát, neúspěšný byl profesor Martin Potůček v Praze 8, vítězství v doplňovacích volbách před dvěma lety slavila pod hlavičkou SZ a ČSSD tehdejší místostarostka Prahy 10 Cabrnochová. Pokud by bylo úspěšných společných kandidatur časem více, nevylučuje Sobotka užší spolupráci se zelenými.

Zelení Bělohradského do voleb podle Stropnického vysílají, protože si myslí, že zkvalitní senátní debatu o smyslu Česka v EU a o způsobech, jak dostat zemi ze zaostávání za ostatními. Bělohradského označil za kandidáta evropského formátu.

Dvaasedmdesátiletý filozof a sociolog je zřejmě nejznámějším současným českým filozofem. Někdejší emigrant, po sametové revoluci příznivec ODS a pozdější kritik globalizace se v posledních letech vyslovuje z levicových pozic.

ANO jsem nikdy nepodporoval

Loni Bělohradský vystoupil na sněmu hnutí ANO. Ještě dříve uvedl, že vstup Babiše do politiky může způsobit pozitivní proměnu celé společnosti. "Naše situace je taková, že tady je nějaká oligarchie. A oligarchie se liší od elity tím, že se stará jen o svůj prospěch, zatímco elita je uznána společenstvím jako nositelka hodnot, které jsou nás všech. A teď jde o to, aby se oligarchie staly elitami," uvedl v České televizi. Zároveň ale upozorňoval na nebezpečnou Babišovu rétoriku.

Dnes Bělohradský řekl, že ANO nikdy nepodporoval, na sněmu vystoupil, protože byl pozván, stojí ale za tím, že Babiš vnesl do politiky pozitivní prvky. "Hnutí ANO se vynořilo jako nesystémové hnutí v našem demokratickém systému a umožnilo vznik středolevé vlády, na kterou jsme v této zemi dlouho čekali. A ta středolevá vláda zavádí zákony jako registr smluv, regulace predátorských úvěrů, omezení nároků exekutorů, elektronická evidence tržeb, zákon o sociálním bydlení. To jsou všechno zákony, které vyvádějí naše tržní prostředí z takové té polotmy 90. let, z takového toho ekologicky a sociálně lhostejného pojetí soukromého vlastnictví. Že to dělá tato vláda s tím subjektem, který se vynořil, v pořádku," řekl.

Pražský rodák vystudoval filozofii a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1970 žil v Itálii, po roce 1989 působí i v Česku, později sem přesídlil. V roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Ve volbách se Bělohradský utká například s publicistou, disidentem a bývalým šéfredaktorem časopisu Vokno Františkem "Čuňasem" Stárkem, který bude kandidovat za ODS, a tanečníkem Vlastimilem Harapesem, jehož kandidaturu oznámilo hnutí ANO. Za TOP 09 bude o vstup do Senátu usilovat ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Spojení levicového utahování šroubů a oligarchizace politiky se mnou dost hýbe, proto jsem se rozhodl jít do politiky, říká František "Čuňas" Stárek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy