ČSSD a zelení vyšlou společně do senátních voleb filozofa Bělohradského a senátorku Cabrnochovou

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2016 16:31
Filozof Václav Bělohradský se stane společným kandidátem ČSSD a Strany zelených v senátních volbách. Druhou společnou kandidátkou zelených a ČSSD bude senátorka Ivana Cabrnochová. Bělohradský bude zřejmě kandidovat v šestém pražském obvodu, Cabrnochová na Praze 10. Bělohradský se utká například s publicistou, disidentem a bývalý šéfredaktorem časopisu Vokno Františkem "Čuňasem" Stárkem, který bude kandidovat za ODS, a tanečníkem Vlastimilem Harapesem, jehož kandidaturu oznámilo hnutí ANO.
Václav Bělohradský.
Václav Bělohradský. | Foto: Jan Langer

Praha - Filozof Václav Bělohradský bude na podzim usilovat o vstup do Senátu s podporou ČSSD a Strany zelených. "Ve spolupráci těchto dvou stran vidím budoucnost," řekl na dnešní tiskové konferenci, když ho uvedli předsedové stran - Bohuslav Sobotka a Matěj Stropnický.

"Filozofové by neměli svět jen analyzovat, ale i měnit," vysvětlil nominaci Stropnický. Druhou společnou kandidátkou zelených a ČSSD v Praze bude senátorka Ivana Cabrnochová.

"Kandidatura je snahou překonat stranickou řevnivost a určité partajničení," uvedl Sobotka. Připomenul, že společné kandidáty se zelenými měli sociální demokraté už dvakrát, neúspěšný byl profesor Martin Potůček v Praze 8, vítězství v doplňovacích volbách před dvěma lety slavila pod hlavičkou SZ a ČSSD tehdejší místostarostka Prahy 10 Cabrnochová. Pokud by bylo úspěšných společných kandidatur časem více, nevylučuje Sobotka užší spolupráci se zelenými.

Zelení Bělohradského do voleb podle Stropnického vysílají, protože si myslí, že zkvalitní senátní debatu o smyslu Česka v EU a o způsobech, jak dostat zemi ze zaostávání za ostatními. Bělohradského označil za kandidáta evropského formátu.

Dvaasedmdesátiletý filozof a sociolog je zřejmě nejznámějším současným českým filozofem. Někdejší emigrant, po sametové revoluci příznivec ODS a pozdější kritik globalizace se v posledních letech vyslovuje z levicových pozic.

ANO jsem nikdy nepodporoval

Loni Bělohradský vystoupil na sněmu hnutí ANO. Ještě dříve uvedl, že vstup Babiše do politiky může způsobit pozitivní proměnu celé společnosti. "Naše situace je taková, že tady je nějaká oligarchie. A oligarchie se liší od elity tím, že se stará jen o svůj prospěch, zatímco elita je uznána společenstvím jako nositelka hodnot, které jsou nás všech. A teď jde o to, aby se oligarchie staly elitami," uvedl v České televizi. Zároveň ale upozorňoval na nebezpečnou Babišovu rétoriku.

Dnes Bělohradský řekl, že ANO nikdy nepodporoval, na sněmu vystoupil, protože byl pozván, stojí ale za tím, že Babiš vnesl do politiky pozitivní prvky. "Hnutí ANO se vynořilo jako nesystémové hnutí v našem demokratickém systému a umožnilo vznik středolevé vlády, na kterou jsme v této zemi dlouho čekali. A ta středolevá vláda zavádí zákony jako registr smluv, regulace predátorských úvěrů, omezení nároků exekutorů, elektronická evidence tržeb, zákon o sociálním bydlení. To jsou všechno zákony, které vyvádějí naše tržní prostředí z takové té polotmy 90. let, z takového toho ekologicky a sociálně lhostejného pojetí soukromého vlastnictví. Že to dělá tato vláda s tím subjektem, který se vynořil, v pořádku," řekl.

Pražský rodák vystudoval filozofii a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1970 žil v Itálii, po roce 1989 působí i v Česku, později sem přesídlil. V roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Ve volbách se Bělohradský utká například s publicistou, disidentem a bývalým šéfredaktorem časopisu Vokno Františkem "Čuňasem" Stárkem, který bude kandidovat za ODS, a tanečníkem Vlastimilem Harapesem, jehož kandidaturu oznámilo hnutí ANO. Za TOP 09 bude o vstup do Senátu usilovat ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Spojení levicového utahování šroubů a oligarchizace politiky se mnou dost hýbe, proto jsem se rozhodl jít do politiky, říká František "Čuňas" Stárek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 50 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy