Sobotka: Vejce se neházejí. A prezident nemá mluvit sprostě

Přenos skončil
Dění související s oslavami sametové revoluce jsme sledovali v online reportáži.
Prezidenta Zemana chránily před vajíčky deštníky.
Prezidenta Zemana chránily před vajíčky deštníky. | Foto: ČTK

Praha - Češi si prostřednictvím vzpomínkových akcí a shromáždění po celé republice připomněli čtvrt století od pádu komunistického režimu v někdejším Československu.

Oslavy sametové revoluce ale zastínily akce namířené proti tomu, jak svou funkci vykonává prezident Miloš Zeman.

Jen na Národní třídě v Praze se kvůli němu sešlo několik tisíc lidí. Na Albertově na hlavu státu dokonce létala vejce.

Večer se na Václavském náměstí uskutečnil koncert Znovu 89. Po celém Česku zapalovali lidé svíčky za oběti komunismu.

Dění jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:32

Na prezidenta se vajíčka neházejí, je to nepřijatelná agrese, ale Miloš Zeman by stejně tak neměl mluvit sprostě v rozhlase a neměl by zpochybňovat demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989.

Právě tak premiér Bohuslav Sobotka reagoval po příletu do Washingtonu na pondělní protesty v Praze.

Hlava státu by měla společnost spojovat, ne ji rozdělovat, dodal v SMS zprávě pro ČTK. Prezident a někteří demonstranti si podle něho nemají co vyčítat.

Foto: Úřad vlády ČR
23:20

Písničkář Jaroslav Hutka, jeden ze symbolů listopadových událostí před 25 lety, uzavřel koncert s názvem Znovu 89, který se konal na Václavském náměstí v Praze.

Akci zorganizoval Český rozhlas a odstartoval tak závěrečnou část projektu, který po celý letošní rok připomíná události roku 1989. Sérii krátkých vystoupení zahájil Michal Prokop se skupinou Framus 5. I na této akci se objevily protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Před pódiem obráceným směrem k Národnímu muzeu se podle Českého rozhlasu sešlo až 20 000 lidí. Policie předtím počet diváků odhadla na 4000.

22:11

Na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (DAMU) se večer uskutečnil neformální sraz všech stávkujících studentů z roku 1989. Právě v Karlově ulici vznikl už v sobotu 18. listopadu dopoledne, tedy den po policejním zásahu proti demonstrantům na Národní třídě, první stávkový výbor vysokoškoláků.

Setkání jedné generace, která měnila dějiny, doprovázela dobová atmosféra konce 80. let. Ve výloze kavárny "fungovalo" improvizované tiskové středisko; dva studenti tu psali na psacích strojích a "telefonovali" klasickými aparáty.

Uvnitř zdobily stoly rudé karafiáty a na starých televizorech běžely archivní dokumenty. Na kolemjdoucí shlížela busta Klementa Gottwalda s vojenskou brigadýrkou.

21:25

Se setměním se v ulicích velkých českých a moravských měst objevily zapálené svíčky za oběti komunismu, v Praze byl lidský světelný řetěz na Národní třídě.

Zapalování svíček na Národní třídě při příležitosti 25. výročí událostí ze 17. listopadu 1989.
Zapalování svíček na Národní třídě při příležitosti 25. výročí událostí ze 17. listopadu 1989. | Foto: Reuters
21:22

Zpěvačka a jeden ze symbolů událostí 17. listopadu 1989 Marta Kubišová zpívala na Technické univerzitě v Liberci. O její recitál byl velký zájem, zájemcům místa k sezení v aule nové budovy nestačila. Škola zpěvačku ocenila řádem statečného srdce.

Kubišová před zhruba 400 diváky zpívala staré hity i novinky, všemi očekávaná Modlitba pro Martu přišla až na závěr. "Dnes jsem ji zpívala s gustem," řekla. Diváci do jednoho při modlitbě stáli.

Kubišová: Že jsem ikonou sametové revoluce? Usmívám se tomu

Marta Kubišová
17:14
Překvapilo mě, jak rychle se před 25 lety režim změnil. Byl to pro mě šok a velký kotrmelec v životě, vzpomíná zpěvačka Marta Kubišová. O tom, že by vstoupila do politiky, prý nikdy neuvažovala. | Video: DVTV
21:14

Zpráva o odpoledním incidentu s vajíčkem při odhalování pamětní desky na Albertově se rozšířila i mimo Česko a Německo: dozvědět se o ní mohli například čtenáři rakouských, slovenských, polských, maďarských či švýcarských portálů.

Na anglickojazyčné weby se událost dostala mimo jiné i přes agentury AP a Reuters, odkud zprávu převzaly portály amerických deníků The Washington Times nebo The Virginia Gazette. Zpravodajská stanice BBC k vrhání vajíček poznamenala, že Zemana očividně žádné nezasáhlo.

21:03

Menšími potyčkami mezi přívrženci extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti a studenty skončily dvě na sobě nezávislé demonstrace v Brně.

Zatímco asi 50 extremistů poslouchalo řečníky u lázní na Nových Sadech, z Denisových sadů se blížilo odhadem více než 500 studentů. Policisté je pustili i přes křižovatku Nádražní a Husovy až k lázním, kde studenti provolávali antifašistická hesla.

Policisté zasáhli až ve chvíli, kdy se k sobě obě skupiny nebezpečně přiblížily na několik metrů a agresivnější jedinci vbíhali do skupiny protivníků. Nakonec se podařilo policistům v zárodku hrozící konflikt zažehnat.

"Zadrželi jsme zatím jednoho mladíka z řad studentů a předvedli k výslechu, protože zranil příslušníka dělnické strany. Opatření však zatím trvají, i když se situace uklidňuje," řekla ČTK mluvčí jihomoravských policistů Andrea Straková.

20:30

"Oslavy pádu komunismu se proměnily v protest proti Miloši Zemanovi. Tisíce lidí táhly na Hrad a posílaly prezidenta zpátky na Vysočinu. Objímat stromy. Ale on neodstoupí," píše ve svém komentáři Vzkaz na Hrad: Miloše do koše. Vzkaz světu: Zeman není Česko Martin Fendrych.

Foto: Ludvík Hradilek
20:18

Koncertem orchestru opery Jihočeského divadla na náměstí Přemysla Otakara II. s písničkami Karla Kryla, retro módní přehlídkou nebo třeba videomappingem si stovky lidí připomněly 25 let svobody v Českých Budějovicích.

Program ke čtvrt století od sametové revoluce připravilo město spolu s Jihočeským divadlem, Jihočeskou univerzitou a občanskými iniciativami.

20:12

Listopad 1989 si mohli připomenout chuťově ti, kdo zavítali do menzy Karlovy univerzity na Albertově. Podávala se tam krupicová polévka s vejci a vepřové na kmíně s rýží nebo s těstovinami a s čajem.

Menu s UHO, tedy s univerální hnědou omáčkou, ochutnal i vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Retro oběd, který byl součástí akce Znovu zvonit klíči, mohli příchozí spláchnout Albertovským super svařákem za 20 korun. Samotný oběd menu pak podle ceníku stál 48,62 pro studenty a 80,26 pro ostatní.

19:47

Poslanec Marek Benda vyvrací tvrzení Moniky Pajerové, podle níž Jan Vidím, jenž dnes vystoupil na Albertově, nebyl mezi organizátory demonstrace. "Jan Vidím od začátku patřil ke studentům," řekl Aktuálně.cz.

Foto: Ludvík Hradilek
19:29

Fotografie ze sametové revoluce se dnes objevují i na Twitteru.

19:26

Podle České televize se koncertu na Václavském náměstí účastní několik desítek tisíc lidí.

19:07

O vajíčku, které trefilo německého prezidenta Joachima Gaucka, informovala i DPA či rakouská agentura APA. Zeman se prý ihned omluvil s tím, že rána byla určena jemu a ne německé hlavě státu.

O incidentu při odhalování pamětní desky na Albertově psal mimo jiné slovenský portál Pravda.sk.

Zasažení Gaucka vajíčkem se stalo tématem také na Twitteru, kde mnozí lidé píší, že si to německý prezident nezasloužil.

18:41

Více než stovka lidí se odpoledne zúčastnila v Karlových Varech shromáždění, které připomnělo 25. výročí událostí 17. listopadu 1989.

Na poklidné manifestaci vystoupili zejména přímí účastníci tehdejší politické změny z Karlových Varů a okolních měst. Mluvilo se nejen o historii, ale i o současné společenské situaci.

Na shromáždění lidé také červenými kartami vystavili vysvědčení prezidentu Miloši Zemanovi.

18:26

Téměř tisíc lidí si prohlédlo historické prostory Hrzánského paláce, který spravuje úřad vlády.

Ještě větší zájem byl o den otevřených dveří v budově ministerstva dopravy, kde za totality sídlil ústřední výbor Komunistické strany Československa. Tam dorazilo asi 1400 návštěvníků, sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Foto: Ludvík Hradilek
18:07

Na Václavském náměstí se odehrává koncert Českého rozhlasu Znovu 89.

17:55

"Udělali jsme si ostudu před celou Evropou," zhodnotil dění na Albertově ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš.

Zemanovi odpůrci měli podle něj jít protestovat na Hrad, ne na slavnostní odhalování pamětní desky. Podle Babiše se situace mohla vyřešit Zemanovou omluvou.

17:53

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nepokládá vypískání prezidenta Miloše Zemana na Albertově za selhání jeho odpůrců. "Spíše je to závazek pro politiky," uvedl v Bruselu, kde je na jednání ministrů zahraničí EU. Politici by podle něj měli konat tak, aby společnost spojovali.

Je například přesvědčen, že není možné zlehčovat to, co se stalo 17. listopadu 1989. "Žádné bití obušky v průběhu roku 1989 nepokládám za standardní... Připadá mi, že tohle zlehčovat nedává smysl a pak se člověk nediví, že společnost se dostává do varu."

Reagoval na nedávná prezidentova slova, že protestní pochod studentů byl jednou z x demonstrací a že brutální policejní zákrok proti jeho účastníkům na Národní třídě nebyla žádná "krvavá řež".

17:44

Prezident Václav Havel se 25. výročí 17. listopadu 1989 nedožil. Podívejte se na rozhovor, který Rádiu Svobodná Evropa poskytl při příležitosti 20. výročí a v němž s odstupem hodnotí sametovou revoluci.

Rozhovor Václava Havla pro Rádio Svobodná Evropa

6:46
Prezident Václav Havel poskytl Rádiu Svobodná Evropa v roce 2009 rozhovor, ve kterém s odstupem 20 let hodnotí "sametovou revoluci". | Video: Rádio Svobodná Evropa
Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2014 23:33
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy