Vláda oznámila, že se Česko 27. prosince přesune do pátého stupně PES. Zůstane v něm minimálně do 10. ledna. Co to znamená?
Omezení volného pohybu osob: Bude platit noční zákaz vycházení v době od 21:00 do 05:00. Výjimky budou platit pro cesty do a ze zaměstnání nebo venčení psů
Hromadné akce: Bude platit obecný limit dvou osob
Školy: Většina žáků a studentů přejde na distanční výuku, prezenčně se budou učit jen děti z prvních a druhých tříd základních škol a fungovat budou školy mateřské a speciální
Návštěvy zdravotnických a sociálních zařízení: Bude platit zákaz návštěv v nemocnicích. V domovech pro seniory budou návštěvy možné
Svatby, pohřby, bohoslužby: Svateb a pohřbů se může zúčastnit maximálně 15 osob, u bohoslužeb platí povinnost jen sedících účastníků s odstupem dvou metrů v jedné řadě a maximálně do deseti procent kapacity
Úřady a firmy: Mají omezit úřední hodiny pouze pro nezbytnou agendu a zavést práci z domova, kde je to možné
Obchody: V pátém stupni mohou být podle výchozí tabulky opatření otevřené jen prodejny základních potřeb a výdej vzdáleně objednaného zboží
Služby: Provozovny služeb musí mít zavřeno, povoleno není ani poskytování služby mimo provozovnu
Ubytovací služby: Není možné ubytování za účelem rekreace.
Restaurace: Otevřené mohou mít pouze výdejní okénko, a to jen mimo dobu zákazu vycházení
Sport: Povoleny jsou pouze profesionální soutěže bez diváků. Může se sportovat jen venku, a to maximálně v počtu dvou osob. Lyžařská střediska budou zavřená
Ve středu přibylo v Česku 14 054 potvrzených případů covidu-19. Je to nejvyšší denní nárůst od 4. listopadu. Před týdnem bylo nakažených o 5700 méně.
Na Ukrajině se už potvrdilo více než milion nákaz koronavirem. Oznámil to dnes tamní ministr zdravotnictví Maksym Stepanov. Do dnešního dne v zemi s covidem-19 zemřelo 17.395 lidí.
Ukrajina má zhruba 42 milionů obyvatel a ministr řekl, že v ukazateli úmrtnosti je Ukrajina v Evropě na 30. místě. Na milion občanů tam s covidem-19 podle něj připadá 387 úmrtí, zatímco v "Polsku je to 682, ve Francii 932 a v Británii 1004"
Epidemický index PES zůstal k dnešku na hodnotě 81 bodů. Sedmý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží v pátém, nejvyšším stupni pohotovosti. Dál roste reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, které je nyní 1,34. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že se zhoršují i další ukazatele, z nich se hodnota indexu vypočítává.
Do Hrusic, rodné vesnice slavného malíře a spisovatele Josefa Lady, mířily každoročně tisíce návštěvníků. Mezi nimi třeba i japonští turisté, kteří si českého umělce a jeho kocoura Mikeše zamilovali. Teď se ale kvůli epidemii život v obci zastavil - turisté zmizeli, vánoční akce byly všechny zrušeny. A místní doufají, že co nejdříve přivítají návštěvníky zpátky.
Akcie ve Spojených státech převážně posílily díky naději na ekonomické oživení po globální koronavirové krizi. Investoři i přes stále rostoucí počet nakažených vítají nově schválený podpůrný balík ekonomických opatření navzdory hrozbě prezidenta, že jej nepodepíše. K optimismu přispěla i statistika dokazující pokles počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Na devizovém trhu po třech dnech znovu začal oslabovat dolar.
Nemoc covid-19 se stala nejčastější příčinou úmrtí v Kolumbii od letošního ledna do konce října. Informuje o tom agentura AFP s odvolání na šetření kolumbijského statistického úřadu. Tamní statistici také zaznamenali výrazný nárůst počtu úmrtí ve srovnání s předchozími roky. Podle statistik ministerstva zdravotnictví zemřelo od března, kdy se v zemi objevily první případy nákazy, v souvislosti s nemocí covid-19 bezmála 41.000 osob.
Obchody s provozovnami nad 200 metrů čtverečních mohou mít letos o vánočních svátcích otevřeno. Zákon o prodejní době z roku 2016 to sice zakazuje, ve stavu nouze ale počítá s výjimkou. Upozornila na to dnes Česká obchodní inspekce. Zdůraznila zároveň, že nadále platí veškerá opatření vlády a ministerstva zdravotnictví. Nouzový stav platí v Česku od 5. října a po několika prodlouženích potrvá do 22. ledna. Od neděle 27. prosince se v Česku zpřísní protikoronavirová opatření, obchody budou moci prodávat jen základní potřeby.
Česká unie sportu a Národní sportovní agentura navrhly úpravy protiepidemického systému pro sport. I v nejpřísnějším pátém stupni chtějí povolit individuální sportování uvnitř, rekreační hráči by tak například mohli využívat tenisové haly nebo badmintonová centra.
Návrh úprav začal vznikat po pondělní schůzce lídrů českého sportu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Ve čtvrtém i pátém stupni je nyní amatérský sport prakticky uzavřený.
Přehled dnešních událostí ze zahraničí:
Přehled dnešních událostí z domova:
Kanada se stala druhou zemí světa, která schválila vakcínu společnosti Moderna. První byly Spojené státy. Do konce roku země obdrží 168 tisíc dávek vakcíny. Dříve v měsíci země schválila také vakcínu společnosti Pfizer.
V Británii se objevily dva případy další mutace koronaviru, oba pacienti nedávno cestovali do Jihoafrické republiky (JAR). Británie zavádí omezení cest do JAR a všichni, kdo byli v posledních 14 dnech v JAR nebo přišli do kontaktu s někým, kdo tam byl, musí okamžitě do karantény. Nová varianta se šíří rychleji než ta původní. Na tiskové konferenci to uvedl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Od ledna bude upraven výpočet rizikového skóre, podle kterého se v zemi přijímají opatření proti šíření epidemie. Podle Duška by se nadále hodnota pohybovala mezi nulou a 100, ale skóre by se nemělo měnit skokově jako nyní. Změní se také parametry, ze kterých se hodnota vypočítává. "Pozitivita testů v něm s vysokou pravděpodobností nebude," uvedl Dušek. Naopak se bude zohledňovat počet pacientů v nemocnicích. Důvodem je to, že při plošném testování veřejnosti je možné zachytit bezpříznakové nemocné ještě před tím, než mohou někoho nakazit. Větší počet nových případů se pak nemusí projevit v počtu hospitalizovaných.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je problémem mimo jiné vysoký podíl nakažených mezi lidmi nad 65 let. V této věkové kategorii bylo za poslední týden zaznamenáno asi 8200 nových případů. Dušek zopakoval, že asi 30 až 40 procent z nich má vysokou pravděpodobnost, že kvůli nemoci skončí v nemocnici.
Na denním nárůstu nových případů se podle Duška podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158 000 testů, z toho zhruba 9400 bylo pozitivních. Mezi pozitivně testovanými bylo asi 5200 lidí, kteří neměli žádné příznaky onemocnění. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře, je to podle Duška asi 30 procent. Antigenní testování se v posledních dnech podle něj podílí asi na 20 procentech denních nových případů.
Antigenní testy, pro které je nutná předchozí rezervace, už k dnešnímu dni na Vysočině absolvovalo přes 7500 lidí. Do konce roku má rezervace dalších 3500.
Skupina pozůstalých po osobách, jež zemřely v souvislosti s covidem-19 v Itálii, žádá odškodnění od státu. Pozůstalí ve středu oznámili podání žaloby na premiéra, ministra zdravotnictví a také na předsedu krajské rady regionu Lombardie, píše agentura AFP. Po vládě a regionu žádají celkové odškodné asi 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).
"Od počátku tvrdíme, že naším cílem není získat odškodné, ale dobrat se pravdy," uvedl advokát výboru Noi Denunceremo (Budeme žalovat) Luca Fusco. Podle něj žádost o finanční vyrovnání může pomoci odhalit, jak úřady reagovaly na epidemii a proč přijaly nebo nepřijaly určitá opatření.
Firmy Pfizer a BioNTech, jejichž vakcína proti krorovaviru SARS-CoV-2 jako první získala podmínečnou registraci pro používání v EU, bude i nadále předkládat úřadům výsledky hlavního klinického hodnocení, které potrvá ještě dva roky. Zatím není znám vliv vakcíny na komunitní šíření či to, jak dlouho potrvá navozená ochrana u jednotlivců. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Až další studie mají ukázat, do jaké míry vakcína brání vzniku závažného onemocnění COVID-19, do jaké míry chrání lidi s oslabenou imunitou, děti a těhotné ženy a zda brání vzniku asymptomatických případů.
Kraj Vysočina očekává, že mezi 27. a 30. prosincem obdrží první dodávku očkovacích látek proti covidu s 975 dávkami. Rozdělí je mezi svých pět nemocnic a zdravotní záchrannou službu. Po dnešním jednání krajského krizového štábu to řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).
Do Česka o víkendu dorazí prvních 10 tisíc vakcín společnosti Pfizer. Další budou záhy následovat. I kvůli vyskytujícím se dezinformacím se však mnozí nechtějí dát očkovat. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové bezpečnost vakcíny byla, je a bude pečlivě sledována. "V Česku se očkuje už od roku 1803. Princip očkování i u těchto nových vakcín zůstává pořád stejný," říká.