Vláda oznámila, že se Česko 27. prosince přesune do pátého stupně PES. Zůstane v něm minimálně do 10. ledna. Co to znamená?
Omezení volného pohybu osob: Bude platit noční zákaz vycházení v době od 21:00 do 05:00. Výjimky budou platit pro cesty do a ze zaměstnání nebo venčení psů
Hromadné akce: Bude platit obecný limit dvou osob
Školy: Většina žáků a studentů přejde na distanční výuku, prezenčně se budou učit jen děti z prvních a druhých tříd základních škol a fungovat budou školy mateřské a speciální
Návštěvy zdravotnických a sociálních zařízení: Bude platit zákaz návštěv v nemocnicích. V domovech pro seniory budou návštěvy možné
Svatby, pohřby, bohoslužby: Svateb a pohřbů se může zúčastnit maximálně 15 osob, u bohoslužeb platí povinnost jen sedících účastníků s odstupem dvou metrů v jedné řadě a maximálně do deseti procent kapacity
Úřady a firmy: Mají omezit úřední hodiny pouze pro nezbytnou agendu a zavést práci z domova, kde je to možné
Obchody: V pátém stupni mohou být podle výchozí tabulky opatření otevřené jen prodejny základních potřeb a výdej vzdáleně objednaného zboží
Služby: Provozovny služeb musí mít zavřeno, povoleno není ani poskytování služby mimo provozovnu
Ubytovací služby: Není možné ubytování za účelem rekreace.
Restaurace: Otevřené mohou mít pouze výdejní okénko, a to jen mimo dobu zákazu vycházení
Sport: Povoleny jsou pouze profesionální soutěže bez diváků. Může se sportovat jen venku, a to maximálně v počtu dvou osob. Lyžařská střediska budou zavřená
Ve středu přibylo v Česku 14 054 potvrzených případů covidu-19. Je to nejvyšší denní nárůst od 4. listopadu. Před týdnem bylo nakažených o 5700 méně.
Na Ukrajině se už potvrdilo více než milion nákaz koronavirem. Oznámil to dnes tamní ministr zdravotnictví Maksym Stepanov. Do dnešního dne v zemi s covidem-19 zemřelo 17.395 lidí.
Ukrajina má zhruba 42 milionů obyvatel a ministr řekl, že v ukazateli úmrtnosti je Ukrajina v Evropě na 30. místě. Na milion občanů tam s covidem-19 podle něj připadá 387 úmrtí, zatímco v "Polsku je to 682, ve Francii 932 a v Británii 1004"
Epidemický index PES zůstal k dnešku na hodnotě 81 bodů. Sedmý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží v pátém, nejvyšším stupni pohotovosti. Dál roste reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, které je nyní 1,34. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že se zhoršují i další ukazatele, z nich se hodnota indexu vypočítává.
Do Hrusic, rodné vesnice slavného malíře a spisovatele Josefa Lady, mířily každoročně tisíce návštěvníků. Mezi nimi třeba i japonští turisté, kteří si českého umělce a jeho kocoura Mikeše zamilovali. Teď se ale kvůli epidemii život v obci zastavil - turisté zmizeli, vánoční akce byly všechny zrušeny. A místní doufají, že co nejdříve přivítají návštěvníky zpátky.
Akcie ve Spojených státech převážně posílily díky naději na ekonomické oživení po globální koronavirové krizi. Investoři i přes stále rostoucí počet nakažených vítají nově schválený podpůrný balík ekonomických opatření navzdory hrozbě prezidenta, že jej nepodepíše. K optimismu přispěla i statistika dokazující pokles počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Na devizovém trhu po třech dnech znovu začal oslabovat dolar.
Nemoc covid-19 se stala nejčastější příčinou úmrtí v Kolumbii od letošního ledna do konce října. Informuje o tom agentura AFP s odvolání na šetření kolumbijského statistického úřadu. Tamní statistici také zaznamenali výrazný nárůst počtu úmrtí ve srovnání s předchozími roky. Podle statistik ministerstva zdravotnictví zemřelo od března, kdy se v zemi objevily první případy nákazy, v souvislosti s nemocí covid-19 bezmála 41.000 osob.
Obchody s provozovnami nad 200 metrů čtverečních mohou mít letos o vánočních svátcích otevřeno. Zákon o prodejní době z roku 2016 to sice zakazuje, ve stavu nouze ale počítá s výjimkou. Upozornila na to dnes Česká obchodní inspekce. Zdůraznila zároveň, že nadále platí veškerá opatření vlády a ministerstva zdravotnictví. Nouzový stav platí v Česku od 5. října a po několika prodlouženích potrvá do 22. ledna. Od neděle 27. prosince se v Česku zpřísní protikoronavirová opatření, obchody budou moci prodávat jen základní potřeby.
Česká unie sportu a Národní sportovní agentura navrhly úpravy protiepidemického systému pro sport. I v nejpřísnějším pátém stupni chtějí povolit individuální sportování uvnitř, rekreační hráči by tak například mohli využívat tenisové haly nebo badmintonová centra.
Návrh úprav začal vznikat po pondělní schůzce lídrů českého sportu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Ve čtvrtém i pátém stupni je nyní amatérský sport prakticky uzavřený.
Přehled dnešních událostí ze zahraničí:
Přehled dnešních událostí z domova:
Kanada se stala druhou zemí světa, která schválila vakcínu společnosti Moderna. První byly Spojené státy. Do konce roku země obdrží 168 tisíc dávek vakcíny. Dříve v měsíci země schválila také vakcínu společnosti Pfizer.
V Británii se objevily dva případy další mutace koronaviru, oba pacienti nedávno cestovali do Jihoafrické republiky (JAR). Británie zavádí omezení cest do JAR a všichni, kdo byli v posledních 14 dnech v JAR nebo přišli do kontaktu s někým, kdo tam byl, musí okamžitě do karantény. Nová varianta se šíří rychleji než ta původní. Na tiskové konferenci to uvedl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Od ledna bude upraven výpočet rizikového skóre, podle kterého se v zemi přijímají opatření proti šíření epidemie. Podle Duška by se nadále hodnota pohybovala mezi nulou a 100, ale skóre by se nemělo měnit skokově jako nyní. Změní se také parametry, ze kterých se hodnota vypočítává. "Pozitivita testů v něm s vysokou pravděpodobností nebude," uvedl Dušek. Naopak se bude zohledňovat počet pacientů v nemocnicích. Důvodem je to, že při plošném testování veřejnosti je možné zachytit bezpříznakové nemocné ještě před tím, než mohou někoho nakazit. Větší počet nových případů se pak nemusí projevit v počtu hospitalizovaných.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je problémem mimo jiné vysoký podíl nakažených mezi lidmi nad 65 let. V této věkové kategorii bylo za poslední týden zaznamenáno asi 8200 nových případů. Dušek zopakoval, že asi 30 až 40 procent z nich má vysokou pravděpodobnost, že kvůli nemoci skončí v nemocnici.
Na denním nárůstu nových případů se podle Duška podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158 000 testů, z toho zhruba 9400 bylo pozitivních. Mezi pozitivně testovanými bylo asi 5200 lidí, kteří neměli žádné příznaky onemocnění. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře, je to podle Duška asi 30 procent. Antigenní testování se v posledních dnech podle něj podílí asi na 20 procentech denních nových případů.
Antigenní testy, pro které je nutná předchozí rezervace, už k dnešnímu dni na Vysočině absolvovalo přes 7500 lidí. Do konce roku má rezervace dalších 3500.
Skupina pozůstalých po osobách, jež zemřely v souvislosti s covidem-19 v Itálii, žádá odškodnění od státu. Pozůstalí ve středu oznámili podání žaloby na premiéra, ministra zdravotnictví a také na předsedu krajské rady regionu Lombardie, píše agentura AFP. Po vládě a regionu žádají celkové odškodné asi 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).
"Od počátku tvrdíme, že naším cílem není získat odškodné, ale dobrat se pravdy," uvedl advokát výboru Noi Denunceremo (Budeme žalovat) Luca Fusco. Podle něj žádost o finanční vyrovnání může pomoci odhalit, jak úřady reagovaly na epidemii a proč přijaly nebo nepřijaly určitá opatření.
Firmy Pfizer a BioNTech, jejichž vakcína proti krorovaviru SARS-CoV-2 jako první získala podmínečnou registraci pro používání v EU, bude i nadále předkládat úřadům výsledky hlavního klinického hodnocení, které potrvá ještě dva roky. Zatím není znám vliv vakcíny na komunitní šíření či to, jak dlouho potrvá navozená ochrana u jednotlivců. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Až další studie mají ukázat, do jaké míry vakcína brání vzniku závažného onemocnění COVID-19, do jaké míry chrání lidi s oslabenou imunitou, děti a těhotné ženy a zda brání vzniku asymptomatických případů.
Kraj Vysočina očekává, že mezi 27. a 30. prosincem obdrží první dodávku očkovacích látek proti covidu s 975 dávkami. Rozdělí je mezi svých pět nemocnic a zdravotní záchrannou službu. Po dnešním jednání krajského krizového štábu to řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).
Do Česka o víkendu dorazí prvních 10 tisíc vakcín společnosti Pfizer. Další budou záhy následovat. I kvůli vyskytujícím se dezinformacím se však mnozí nechtějí dát očkovat. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové bezpečnost vakcíny byla, je a bude pečlivě sledována. "V Česku se očkuje už od roku 1803. Princip očkování i u těchto nových vakcín zůstává pořád stejný," říká.
Návštěvy v domovech seniorů budou i po nedělním přechodu do pátého, nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES možné. Návštěvníci budou muset dál mít negativní antigenní test na koronavirus, doporučené je také nosit respirátor. Na dnešní tiskové konferenci to řekli ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Fakultní nemocnice Ostrava hledá dárce plazmy, kteří prodělali onemocnění covid-19. Odebraná plazma pak pomáhá aktuálně nemocným ve vážném stavu. Zájemci se mohou hlásit v Krevním centru FN Ostrava. Jedním z dárců byl v těchto dnech i biskup Ostravsko-opavské diecéze Martin David.
Index rizikového skóre PES stoupl na jihu Čech za posledních 24 hodin z 68 bodů na 81, tedy ze čtvrtého na pátý, nejvyšší stupeň. Podle krajských hygieniků je však situace kolem koronaviru přesto klidná. Řekla to ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Dodala, že počet nových případů nijak dramaticky neroste.
Dnes vyhlášená opatření proti epidemii covidu-19 nejsou podle opozičních představitelů tak přehledná, jak by podle protiepidemického systému PES měla být. Politici hovoří o chaosu, nelogičnosti či systému brzda - plyn. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa jsou nově vyhlášená omezení nutná. Česko přestoupí v neděli 27. prosince ze čtvrtého stupně systému PES do nejvyššího pátého, doprovodí to řada přísnějších omezení, která systém předpokládá, ale i některé výjimky.
Jedna z hackerských skupin se před několika měsíci zaměřila na subjekty, které se zabývají bojem proti koronaviru. Pravděpodobně skupina Lazarus napadla ministerstvo zdravotnictví jedné země a také jednu farmaceutickou firmu vyvíjející vakcínu proti covid-19. Uvedla to antivirová firma Kaspersky.
Na konci října napadl dva servery ministerstva zdravotnictví nejmenované země sofistikovaný škodlivý program, který Kaspersky detekuje jako wAgent. Z bližší analýzy kódu vyplynulo, že používá stejný vektor útoku jako dřívější incidenty skupiny Lazarus při snaze získat podvodně kryptoměny.
Velké finanční ztráty i provozní komplikace způsobí provozovatelům lyžařských areálů v Olomouckém kraji nařízené uzavření, o kterém dnes s platností od neděle 27. prosince kvůli rostoucímu počtu nákaz novým koronavirem rozhodla vláda. Vlekaři proto chtějí kompenzace. I přes zatím nepříznivé počasí budou vleky v některých zimních středicích v Jeseníkách díky technickému sněhu o vánočních svátcích a ještě i v sobotu v provozu.
Od neděle 27. prosince přestane spolu s přechodem země do pátého stupně protiepidemického systému PES platit výjimka pro pět výstav, kam dosud mohli návštěvníci. I tyto výstavy tak budou pro veřejnost zavřené, informovalo dnes ministerstvo kultury na twitteru. Ostatní galerie a muzea musela uzavřít už minulý týden podle současného čtvrtého stupně protikoronavirových opatření.
Hranice mezi Francií a Velkou Británií se opět otevřely. Znovu se tak mohly dát do pohybu kamiony, které u přístavu vytvořily dlouhou kolonu. Podívejte se, jak to na britské straně hranic vypadá a s jakými problémy se řidiči potýkají.
Očkování zaměstnanců ve zdravotnických a sociálních zařízeních ve Zlínském kraji proti covidu-19 začne na konci prosince a v lednu. K veřejnosti se vakcína dostane v průběhu února, možná až v březnu, sdělil dnes v tiskové zprávě hejtman Radim Holiš (ANO). Obyvatele kraje znovu vyzval k dodržování nastavených opatření a zodpovědnosti.
V Ústeckém kraji v úterý přibylo 764 potvrzených nákaz koronavirem, o 189 více než před týdnem. Index protiepidemického systému PES v regionu stoupl na 81 bodů, šestý den je na pátém, tedy nejvyšším stupni rizika. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví. Zámek v Hliňanech nedaleko Ústí nad Labem, který zatím slouží pro bezdomovce s nařízenou karanténou, si podle hejtmana Jana Schillera (ANO) kraj nejspíš ponechá a zřídí v něm tzv. sociální lůžka.
Přesun do pátého, nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES, a tedy znovuzavedení distanční výuky pro většinu žáků a studentů, se dal vzhledem ke statistikám očekávat. Sdělil to předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Znovuzavedení distanční výuky bude problematické zvláště pro poslední ročníky, uvedla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.
"Nejhorší je tato situace pro letošní maturanty. Ti přišli v minulém školním roce skoro o polovinu vyučování a v tomto školním roce skoro ve škole nebyli," řekla Schejbalová, která je rovněž ředitelkou Gymnázia Nad Štolou v Praze 7. Studenti se tak budou opětovně učit podle rozvrhů už dříve připravených pro potřeby on-line výuky. Podobná je situace i u žáků devátých tříd, uvedl Černý.
Česko si v úterý vyjednalo navýšení dodávek vakcín proti covidu-19 o dalších 50 000. Celkem by do ČR mělo v lednu dorazit zhruba 320 000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která má zatím jako jediná registraci v EU. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Očkování zdravotníků v Ústeckém kraji začne 28. prosince, kdy dorazí do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem první zásilka s 975 kusy očkovacích vakcín. Do konce ledna by jich mělo přijít 9750. Očkování podstoupí nejprve zdravotníci v takzvané první linii, poté přijde řada na seniory v domovech důchodců. Novináře o tom informovala Olga Mučicová, hlavní farmaceutka společnosti Krajské zdravotní, která v kraji sdružuje pět nemocnice.
V supermarketech bude v pátém stupni epidemického systému PES možné prodávat jen výrobky povolené pro prodej v malých obchodech. Výjimky ze zákazu prodeje, který má platit od 27. prosince, budou obdobné jako při jarní vlně epidemie koronaviru, uvedl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vedle potravin tak budou supermarkety i malé obchody moci prodávat například drogerii, galanterii či potřeby pro chovatele.
Výjimka ze zákazu bude platit také pro prodej benzinu, lékárny, výdejny zdravotnických prostředků, zverimexy, prodejny brýlí a čoček, novin a tabáku. V provozu budou moci být i prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie, zámečnictví. Fungovat budou moci i instalatérství a prodejny bílé elektroniky. Otevřeny budou i pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.
Rakousko zahájí v neděli očkování proti koronaviru. Oznámil to dnes kancléř Sebastian Kurz. Země podle něj bude mít v následujících více než třech měsících k dispozici zhruba milion dávek vakcíny vyvinuté americkou farmaceutickou společností Pfizer ve spolupráci s německou BioNtech. Jako první dostanou vakcínu rizikoví pacienti, informovala agentura APA.
"Očkování představuje začátek vítězství proti pandemii," řekl Kurz na středeční tiskové konferenci s tím, že den zahájení vakcinační kampaně "vejde do dějin".
Srbsko začne s očkováním proti covidu-19 už tento čtvrtek. První z 5000 dávek, které má země zatím k dispozici, dostanou lidé z domovů důchodců. "Je důležité ochránit tyto lidi… více než 80 procent z těch, kteří na tento strašný virus zemřou, jsou staří lidé," řekl podle The Guardian prezident Srbska Aleksandar Vučić.
Litva, Lotyšsko a Estonsko vypraví společný repatriační let pro své občany ve Velké Británii. Všechny tři země přerušily lety s Británií kvůli novému typu koronaviru. Na let, které převeze občany 28. prosince, si pasažéři budou muset koupit lístek a budou se muset prokázat negativním testem, píše britský deník The Guardian.
Opatření podle pátého stupně systému PES zatím budou platit do 10. ledna. Kabinet předtím v lednu vyhodnotí, zda bude jejich pokračování dál nutné.
S přechodem do pátého, nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES se od neděle 27. prosince zastaví provoz lyžařských vleků. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Po přesunu ČR do pátého stupně PES mají platit v opatřeních minimální výjimky, řekl Blatný. I velké obchody mají nabízet jen základní potřeby.
Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince tak, aby odpovídala nejvyššímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Na návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to ve středu schválila vláda. Blatný po zasedání kabinetu novinářům řekl, že do 27. prosince budou platit aktuální pravidla. Kabinet umožnil prodej na Štědrý den dopoledne, počet výjimek chce ale minimalizovat. Blatný lidi mimo jiné vybídl, aby oslavili příchod Nového roku v rodinném kruhu.
Spojené státy v úterý opět zaznamenaly více než 3000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i deníku The New York Times (NYT) je to popáté, co denní bilance obětí tuto hranici překonala. Počty mrtvých jsou těsně před vánočními svátky dál na vzestupu stejně jako vytíženost nemocnic, růst statistiky nakažených se drží těsně pod rekordní úrovní z minulého týdne.
Celkem se v USA nákaza koronavirem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 18,2 milionu lidí, covidu-19 jsou v zemi připisována úmrtí více než 322 000 lidí.
Do škol budou od 4. ledna chodit jen žáci 1. a 2. tříd ZŠ, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek distančně, oznámil ministr Plaga.
Italové mají dnes poslední den na nákupy jiného než základního zboží, od čtvrtka totiž bude v celé této šedesátimilionové zemi po dobu vánočních svátků omezeno vycházení i ve dne. Na dodržování opatření, která mají omezit šíření koronaviru, bude dohlížet na 70 000 policistů.
Celá Itálie se od Štědrého dne stane takzvanou červenou zónou, v níž zůstane do 6. ledna. Obyvatelé Itálie budou moci z domu jen z nutných důvodů, jako je cesta do práce, na nákup základního zboží či k lékaři. Budou moci i na krátkou procházku, ale jen v blízkosti bydliště a v roušce.
Tisíce řidičů nákladních vozů na několik dní uvízlo na jihu Velké Británie u přístavu Dover. Přestože Francie hranice s Británií otevřela, vyžaduje po cestujících negativní test na koronavirus. Řidiči, kteří často pochází z různých evropských zemí, se tak nestihnou vrátit za rodinami na Vánoce.
"Jsme naštvaní a nevíme, proč musíme být v této situaci," řekl agentuře Reuters na jihu Anglie rumunský řidič kamionu Dan Jinca. "Nedávají nám jídlo, nedávají nám pití, nemáme přístup k sociálnímu zařízení," postěžoval si také španělský řidič Sergio Robles. Situaci, ve které se řidiči ocitli, označil za "nelidskou".
Od středečního poledne bude možné vrátit se letecky z Británie do České republiky. Cestující musí před nástupem do letadla předložit negativní antigenní nebo PCR test provedený v Británii. Po příletu dál platí domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech. Na twitteru to oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Santa Claus odložil své saně, soby nechal ve stáji a namísto toho dnes přijel do thajského města Ajuttchaja na slonech. Jeho speciální vánoční návštěva měla zvýšit povědomost o hrozbě koronaviru, a proto měli sloni na chobotech velké roušky, které - už v běžné velikosti - rozdávali z košíků jako dárky školákům, motocyklistům a řidičům projíždějících aut, napsala agentura Reuters.
"Jsou zábavní a krásní. Myslím, že jsou moc roztomilí," řekl jeden z žáků místní základní školy. Předvánoční sloní návštěva je v této oblasti tradicí už dvě desítky let. Obvykle sloni rozdávají chobotem dárky v podobě sladkostí a hraček. Letos si ale drželi sociální odstup a roušky nabízeli z košíků.
V Praze v úterý přibylo 1186 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejvyšší denní nárůst od 29. října. Minulé úterý laboratoře odhalily o 326 méně nákaz koronavirem. Index PES v hlavním městě dnes ale klesl o pět bodů na 66, což nadále odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Eliška Beňová se prakticky ze dne na den ocitla v centru druhé vlny pandemie koronaviru. V půlce října se tato čtyřiadvacetiletá zdravotní sestra, která ještě ani nedostudovala, dozvěděla, že za týden nastupuje na oddělení ARO ve vinohradské nemocnici, kde se bude starat o nejtěžší případy pacientů s covidem-19. První směny byly podle jejích slov krušné, musela si zvykat na všudypřítomnou smrt, řadě věcí se učila za pochodu. Po dvou měsících už si je ale při práci na resuscitačním oddělení mnohem jistější. Péčí o zdejší pacienty stráví i Štědrý den.
Vláda ve středu na mimořádném jednání prodloužila nouzový stav o 30 dnů do 22. ledna, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Menšinový kabinet dostal k rozhodnutí souhlas Sněmovny díky podpoře komunistů v úterý. Kdyby se tak nestalo, skončil by nouzový stav dnes. Váže se na něj většina vládních protikoronavirových opatření. Lze také nasadit například vojáky na pomoc mimo jiné ve zdravotnictví a v domovech pro seniory. Kabinet dnes také rozhoduje o zpřísnění opatření proti šíření koronaviru, podle vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přijde zřejmě po vánočních svátcích.
Jižní Korea za úterý zaznamenala druhý nejvyšší nárůst počtu nakažených od začátku pandemie. Veřejnost je podle průzkumů čím dál tím nespokojenější se způsobem, jakým vláda prezidenta Mun Če-ina zvládá nejnovější vlnu nákazy, která zemi postihla, napsala dnes agentura Reuters.
V Česku přibylo v úterý 10 821 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst od 6. listopadu, tedy za přibližně šest a půl týdne. V úterý minulého týdne bylo nakažených o 2900 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví
Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá pátému, tedy nejpřísnějšímu stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Oficiálně ale v Česku zatím platí protiepidemická opatření pro čtvrtý stupeň. Vláda by dnes mohla rozhodnout o přechodu na pátý.
V pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, který má 86 bodů ze sta.
Epidemický index PES k dnešku stoupl ze 76 na 81 bodů. Důvodem nárůstu je zvýšený podíl pozitivních testů na covid-19. Na hodnotě 76 bodů byl pět dní.
Počet oznámených úmrtí v souvislosti s covidem-19 v Německu dosáhl nového denního maxima. Za uplynulý den úřady nahlásily 962 zemřelých, informovala s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) agentura DPA. Testy nově potvrdily infekci u 24 740 lidí.
Minulou středu Německo evidovalo přes 27 700 nových infekcí a dosavadní maximální počet úmrtí za den, a to 952. Předchozí nejvyšší denní přírůstek nakažených země ohlásila minulý pátek, kdy jich úřady zaregistrovaly 33 777. Údaj však zahrnoval i 3500 nakažených z Bádenska-Württemberska, kteří nebyli z technických důvodů včas zaregistrováni.
Kvůli šíření koronaviru musí letos bruslaři na největším venkovním kluzišti v centru Vídně dodržovat patřičné rozestupy. Hlídat je přitom bude zvláštní zařízení, které spustí alarm, kdykoli se dva lidé z různých domácností přiblíží na méně než dva metry. Nosit jej budou bruslaři povinně na krku, informovala agentura APA.
Na největší venkovní kluziště, které se na závěr roku už více než čtvrtstoletí rozkládá před radnicí rakouské metropole, mohou zájemci vyrazit navzdory pandemii i letos. Kromě bruslí v patřičné velikosti ovšem tentokrát dostanou u vstupu i malou krabičku, kterou si budou muset zavěsit kolem krku.
Vláda dnes na mimořádném jednání potvrdí prodloužení nouzového stavu, jak k tomu v úterý získala souhlas sněmovny. Nouzový stav tak potrvá do 22. ledna příštího roku. Současně kabinet zváží posun Česka do pátého, nejpřísnějšího stupně protikoronavirového systému PES.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý uvedl, že pokud se tak stane, budou tvrdší opatření zřejmě platit od 27. prosince.
Bývalý fotbalista Antonín Panenka na podzim překonal nákazu koronavirem a už se cítí v pořádku. Potěšila ho obrovská podpora z celého světa, tisíce telefonátů a textových zpráv i velký billboard, který na stadionu v jeho bývalém působišti Rapidu Vídeň vyvěsili fanoušci.
Účastníci průzkumu měli mimo jiné vybrat tři hlavní slova letošního roku. Na druhém místě se umístilo s 29 procenty slovní spojení "úpravy ústavy". Třetí příčku zaujímají s pandemií nemoci covid-19 také související výrazy "sebeizolace" společně "distančním vyučováním" a "lékaři", které zvolilo 23 procent respondentů.
Z dnes zveřejněných průzkumu státní agentury VCIOM vyplynulo, že většina Rusů považuje "koronavirus" za slovo letošního roku. Vybralo ho 61 procent dotázaných, napsala agentura TASS.
V Nemocnici v Semilech otevřou v sobotu 26. prosince odběrové místo pro antigenní testy, fungovat bude denně vždy dvě hodiny dopoledne. Zájemci se mohou už teď objednat přes krajský rezervační systém na webu Libereckého kraje nebo nemocnice v Jilemnici.
Podle výpočtů agentury Reuters dnes Evropa překonala hranici 500 000 zemřelých s covidem-19. Prvních 250 000 evropských obětí koronaviru zemřelo za osm měsíců, další čtvrt milion lidí s covidem-19 zemřel za pouhých 60 dní.
Ve Spojených státech se od začátku pandemie prokázala nákaza koronavirem již u více než 18 milionů lidí. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, podle níž tam jen za poslední den ve statistikách přibylo dalších 190 500 pozitivních nálezů na SARS-CoV-2. USA nyní zažívají dosud nejhorší vlnu epidemie a veřejní činitelé se snaží posílit u Američanů důvěru ke dvěma novým očkovacím látkám, které nedávno schválili tamní regulátoři. Před kamerami se tak dnes nechal naočkovat například přední americký epidemiolog Anthony Fauci.
Počet nových případů covidu-19 v Evropě opět stoupá, v Irsku v posledních dnech o deset procent denně, od 24. prosince země uzavře bary a restaurace. Británie je kvůli mutaci koronaviru odstřižená od zbytku světa. Počet nových případů po víkendovém poklesu opět stoupl také v Itálii, píše agentura Reuters.
Británie, kde žije 66 milionů obyvatel, za poslední den ohlásila rekordní počet nově nakažených, 36 804 lidí. S pozitivním testem na covid-19 za poslední den v Británii zemřelo 691 lidí. Oba údaje ve srovnání s pondělím výrazně stouply, tehdy bylo 33 364 nových případů a 215 úmrtí. Nová mutace koronaviru, která se vyskytuje zejména v Británii, je o 70 procent nakažlivější, uvádí agentura Reuters. Zhruba padesát zemí kvůli tomu zrušilo dopravní spojení s Británií.
Zpřísnění opatření na nejvyšší stupeň 5 protiepidemických opatření by mohlo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) nastat od neděle 27. prosince. Pokud se Česko posune do pátého stupně systému PES, chce Blatný zachovat stejný přístup k malým a velkým obchodníkům. "Můj návrh půjde tím směrem, aby se i ve velkých obchodech prodávalo jen zboží, které je nezbytně potřebné," řekl novinářům.
Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:
Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci trvat v Česku do pátku 22. ledna. S žádostí menšinové vlády ANO a ČSSD o možnost jeho prodloužení o 30 dnů dnes souhlasila Sněmovna. Pro návrh hlasovali vedle koaličních poslanců poslanci KSČM, kteří kabinet v dolní komoře tolerují. Opoziční strany návrh nepodpořily.
Zhoršující se údaje o epidemii koronaviru drží Česko pátý den po sobě v nejvyšším stupni protiepidemického systému (PES), zatím ale nadále platí mírnější čtvrtý stupeň. Přesun do pátého stupně PES vláda projedná ve středu, ČR by v něm podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohla být od 27. prosince.
Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů byl v pondělí nejvyšší od 11. listopadu. Dosáhl 30,2 procenta. Nakažených koronavirem přibylo v pondělí 7860, což je zhruba o 2700 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je téměř 84 000 lidí, v nemocnici je 4728 nakažených a z nich 602 ve vážném stavu
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes jednal se zástupci České komory fitness a Asociace bazénů a saun o kompenzacích za uzavřené provozy. Podporu všech provozoven, které nesmějí kvůli vládním opatřením v boji proti koronaviru fungovat, by na mimořádné schůzi měla ve středu probrat vláda. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové přinese Havlíček kabinetu návrh, aby pro všechny zasažené obory byla schválena pomoc podle metodiky programu COVID gastro.
Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci trvat v Česku do pátku 22. ledna. S žádostí menšinové vlády ANO a ČSSD o možnost jeho prodloužení o 30 dnů dnes souhlasila Sněmovna. Pro návrh hlasovali vedle koaličních poslanců také poslanci KSČM, kteří kabinet v dolní komoře tolerují. Opoziční strany návrh nepodpořily.
Vláda prodlouží nouzový stav na středeční schůzi. Na ní by také mohla jednat o případném zpřísnění proticovidových restrikcí, které by plynuly z uvažovaného přesunu země ze čtvrtého do pátého stupně rizika v systému PES.
Pro prodloužení stavu nouze hlasovalo 55 ze 104 přítomných poslanců. Proti hlasovali zákonodárci z řad Pirátů, SPD, TOP 09, STAN a nezařazení. Občanští demokraté a lidovci se hlasování zdrželi.
Pětice výstav, které po přímluvě ministerstva kultury získaly výjimku od hlavní hygieničky Jarmily Rážové a smějí být otevřené v novém režimu ochranných opatření proti šíření nemoci covid-19, už se nebude rozšiřovat.
Evropská unie proplatila Česku 76,5 milionu korun za repatriační lety v jarní vlně epidemie koronaviru. Ministerstvo zahraničí mezi polovinou března a dubna zajistilo návrat 5082 Čechům a zhruba tisícovce cizinců. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. Evropská komise zaplatila zhruba tři čtvrtiny nákladů, celkové výdaje činily 108 milionů korun.
Vědci z iniciativy Sníh doporučují lidem, aby odložili rodinná setkání plánovaná na vánoční svátky. Pokud se přece jenom rozhodnou své příbuzné navštívit, měli by se nechat otestovat co nejkratší dobu před návštěvou a při setkáních dodržovat preventivní opatření proti šíření koronaviru. Uvedli to v prohlášení.
"Jestli máte své blízké skutečně rádi, tak ten nejlepší dárek, který jim můžete dát, je, že je v současnosti nenavštívíte. Anebo pokud je chcete navštívit, tak buďte opatrní a ohleduplní, aby ten polibek, který svým rodičům nebo prarodičům dáte, nebyl polibkem smrti," uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Zpřísnění opatření na nejvyšší stupeň protiepidemických opatření by mohlo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) nastat nikoliv od pátku 25. prosince, ale až od neděle 27. prosince. Důvodem je podle ministra umožnit lidem, aby se během vánočních svátků setkali s příbuznými. O termínu rozhodne ve středu vláda, řekl v úterý poslancům ministr při projednávání žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu do 22. ledna.
"Jedna z věcí, o které uvažujeme, je právě to, že to nebude od 25., ale až od 27., čímž se umožní, aby se lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost se setkat během vánočních svátků. Ale definitivní rozhodnutí opravdu padne až zítra (ve středu)," řekl ministr.
U Lennonovy zdi v Praze v vodou z Vltavy pokřtili knihu Spolu to dáme!, která popisuje projekty, které významně pomáhají během současné koronavirové krize. Akce se zúčastnily tři desítky lidí včetně autorů Robina Čumpelíka a Lukáše Sochy a různých odborníků, kteří přispěli k jejímu vzniku. Publikace popisuje odhodlání, schopnosti, tvořivost a solidaritu české společnosti během první vlny koronaviru, kdy některé firmy přerušily svoji tradiční výrobu, spojily síly a daly vzniknout plicním skenerům, respirátorům či mobilním aplikacím jako eRouška.
Uzavření Británie vyvolalo paniku, je to jako tvrdý brexit, nikdo neví, co bude v lednu. Už dnes ministři hovoří o tom, že velmi přísná opatření budou ještě zpřísněna a potrvají měsíce, říká právník a profesor na univerzitě v Cardiffu Jiří Přibáň:
Poslanci KSČM většinově podpoří žádost menšinové vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů. Při úterním sněmovním projednávání žádosti to za klub komunistické strany řekl poslanec Zdeněk Ondráček. Kabinet tedy tentokrát patrně ve sněmovně uspěje a bude moci na středeční schůzi prodloužit nouzový stav do pátku 22. ledna.
Prodloužení nouzového stavu kvůli vývoji epidemie koronaviru je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezpochybnitelné a důležité, pokud v Česku nemá nastat chaos a nemají být ohroženy životy občanů. Premiér to v úterý řekl poslancům při obhajobě žádosti vlády, která chce nouzový stav prodloužit o 30 dní do 22. ledna. Vyčetl opozici to, že minulým žádostem vlády o prodloužení nouzového stavu nevyhověla.
Firmy antigenní testy podle podnikatelských svazů využívají. Například Škoda Auto na vlastní náklady podle Svazu průmyslu a dopravy otestovala tisíce lidí. Hospodářská komora navrhla, aby všem, kteří budou dobrovolně a pravidelně podstupovat testování, bylo umožněno provozovat podnikání či živnost. Řekli to zástupci Svazu průmyslu a dopravy (SPD) a Hospodářské komory (HK).
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví připravilo leták k antigennímu testování zejména pro zaměstnavatele. Tyto testy by se podle něj měly využívat především u lidí s příznaky nákazy. Provádět je musí vyškolený zdravotnický personál, který je povinný výsledky zapisovat do o zdravotnických informačních systémů.
Tuzemská technologická firma InoCure, kterou si Tchaj-wan vybral jako příjemce pěti linek na výrobu respirátorů, založila spolu s firmou GOOD MASK Evropské centrum pro vývoj a výrobu respirátorů. InoCure zajistí vývoj pokročilých nanomateriálů a GOOD MASK, která už nyní disponuje výrobní kapacitou 250 000 respirátorů FFP2 denně, dodá výrobní know-how. Firmy to v úterý uvedly ve společné tiskové zprávě.
České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze předá 106 vyrobených plicních ventilátorů CoroVent do Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Připomněla, že přístroj vyvinutý na fakultě biomedicínského inženýrství týmem Karla Roubíka a vyráběný třebíčskou firmou MICo Medical, byl už během podzimu dodán do několika nemocnic.
Fakultní nemocnice v Plzni, největší zdravotnické zařízení na západě Čech, se kvůli nárůstu počtu nakažených nemocí covid-19 v regionu připravuje na útlum plánovaných operací. V úterý je volných ještě 16 covid JIP lůžek (intenzivní péče) a 34 standardních covid lůžek, řekla mluvčí Gabriela Levorová.
Prodloužení nouzového stavu o 30 dní je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) neradostné, ale kvůli vývoji epidemie koronaviru v Česku nezbytné. Není vyloučeno to, že opatření proti nemoci bude nutné zpřísnit už během vánočních svátků, řekl dnes poslancům Blatný, který zastoupil omluveného premiéra Andreje Babiše (ANO).
Desítky lidí se v úterý odpoledne sešly na Malostranském náměstí v Praze na protestu proti pokračování nouzového stavu a vládním opatřením. Naprostá většina demonstrantů dorazila bez roušek, nezachovává ani povinné rozestupy. Protest je poklidný. Policisté pouze na počátku účastníky upozorňovali na to, aby dodržovali nařízení zavedená kvůli koronavirové pandemii.
Koronavirem se nakazil již šestý člen slovenské vlády, ministr financí Eduard Heger. Ministrovi zemědělství Jánovi Mičovskému se přitížilo a musel být hospitalizován.
Pražské nemocnice, které se zapojí od 27. prosince do očkování proti nemoci covid-19, budou schopny naočkovat stovky lidí denně. Nemocnice podle svých mluvčích už mají připravené prostory i proškolený personál. První lidé, mezi kterými budou především zdravotníci pečující o nemocné s těžkým průběhem covidu-19, dostanou vakcínu v neděli kolem 08:00. Napsali to mluvčí nemocnic.
Je morálně přípustné nechat se očkovat proti nemoci covid-19, i když se některé vakcíny opírají o výzkum využívající tkáně plodů z umělých potratů. Vakcinaci je třeba zvažovat nejen s ohledem na zdraví vlastní, ale i druhých lidí a na společné dobro, uvedla v úterním stanovisku k očkování Česká biskupská konference (ČBK). Na druhou stranu nelze podle českých biskupů nikoho diskriminovat kvůli rozhodnutí nenechat se očkovat.
"Úkolem České biskupské konference není suplovat činnost vlády či ministerstva zdravotnictví v této oblasti. Je však na místě rozptýlit největší obavy řady věřících a vnést do problematiky určité světlo. Proto chceme zopakovat: nechat se očkovat je morálně přípustné," uvedla ČBK. Lidé by při rozhodování, zda se nechají očkovat, neměli myslet jen na sebe, ale zvláště na ty nejzranitelnější, pro něž může nákaza znamenat ohrožení na zdraví i na životě.
Nemocnice Pardubického kraje pociťují výrazný nedostatek zdravotnického personálu. Část onemocněla covid-19, další trpí jinými chorobami nebo jsou doma na ošetřování člena rodiny. Zdravotníci jsou také vyčerpáni nasazením při dlouhotrvající epidemii koronaviru. Nemocnice proto využijí pomoci dobrovolníků, zvláště dobrovolných hasičů, členů Českého červeného kříže a studentů Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.
Nákaza koronavirem se poprvé potvrdila v Antarktidě. Na chilské výzkumné stanici na západě nejizolovanějšího kontinentu světa se koronavirus prokázal u 36 lidí. Šestadvacet z nich přitom tvoří příslušníci chilské armády, zatímco ostatní jsou civilní zaměstnanci údržby.
Počet lidí v Antarktidě se mění v průběhu roku. V zimě jich tam je kolem 1000, v létě zhruba 5000.
Nemocnice musí od úterý podobně jako v březnu a říjnu omezit zdravotní péči, která není nezbytná. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které se týká akutní i následné péče. Omezení má uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19, v pondělí ho schválila vláda. Opatření se nemá dotknout neodkladné péče o pacienty s jinými zdravotními problémy, než je nemoc covid-19.
Moravskoslezští hygienici evidují od jarního vzniku epidemie 3700 případů porušení nařízených protiepidemických opatření. Nejvyšší pokuta, kterou za tyto prohřešky udělila, byla 5000 korun. ČTK to v úterý řekl mluvčí hygieniků Aleš Kotrla.
Nejčastěji porušení opatření souviselo s nošením roušek. "Jinak od vzniku pandemie evidujeme 3700 podání od Policie České republiky nebo městské policie na nedodržování opatření v souvislosti s koronavirem. Zahájeno jich bylo přibližně 1500. Nejvyšší pokutu jsme uložili ve výši 5000 korun," řekl Kotrla.
Zájem lidí o vývoj situace okolo šíření nového typu koronaviru mírně opadl. Ukázaly to výsledky průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V prosinci se o vývoj zajímalo 74 procent lidí, zatímco v listopadu podíl činil 78 procent a v květnu při první vlně 85 procent. Lidé jsou také oproti listopadu o něco skeptičtější k vývoji epidemické situace v Česku i v Evropě.
V porovnání s posledním šetřením z první poloviny listopadu zájem o vývoj situace okolo šíření nemoci covid-19 poklesl, a naopak mírně vzrostl podíl těch, kteří se o situaci spíše nezajímají. Zájem o situaci roste s věkem, nejnižší okolo 64 procent byl ve věkové skupině 25 až 34 let, nejvyšší okolo 81 procent mezi lidmi staršími 65 let. Z hlediska vzdělání se o situaci nejvíce zajímají vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Kutná Hora nezvýší poplatek za ubytování, část vybraných peněz za letošní sezonu naopak ubytovatelům vracela. Důvodem je pandemie koronaviru, která postihla turistický ruch a dopadla nepříznivě na provozovatele hotelů a penzionů ve městě, řekla v úterý místostarostka Silvia Doušová (STAN Šance pro Kutnou Horu). Poplatek za ubytování v příštím roce nezvýší ani sousední Kolín.
Volné termíny k objednání na antigenní test v nemocnicích v Praze jsou podle rezervačních systémů nemocnic až po vánočních svátcích. Například k testům ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a v Motole se mohou zájemci hlásit nejdříve na úterý 29. prosince, vyplývá ze stavu objednávek k dnešní 11. hodině. Odběrová místa mají ve svátky také upravené provozní doby, uvádějí nemocnice na svých webech.
Tchaj-wan zaznamenal poprvé od dubna případ přenosu nákazy koronavirem na svém území. Od novozélandského pilota, který pracuje pro tchajwanskou leteckou společnost, se nakazila jedna místní žena. Od předchozího místního přenosu uplynulo 253 dní. Většina případů nákazy koronavirem, který Tchaj-wan eviduje od začátku epidemie, připadá na cestující ze zahraničí.
Opozice neprosadila, aby se sněmovna začala zabývat na dnešní schůzi návrhem takzvaného odškodňovacího zákona. Zařazení předlohy na program, jak to prosazoval předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, nepodpořili koaliční poslanci a poslanci KSČM. Sněmovna tedy bude v úterý jednat jen o daňovém balíčku a o vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu.
Rusko hlásí 28 776 nových případů nákazy koronavirem a 561 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo rekordních 29 350 případů a 493 úmrtí, oznámily tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb.
Pokud vláda konkrétně nevymezí a řádně nezdůvodní, do kterých práv a svobod občanů hodlá v příštím období zasahovat, nepodpoří Piráti prodloužení stavu nouze. Na tiskové konferenci před schůzí sněmovny to dnes řekl předseda strany Ivan Bartoš. Vláda hnutí ANO a ČSSD tentokrát žádá, aby nouzový stav místo 23. prosince skončil 22. ledna. Umožnilo by jí to udržovat v platnosti nejdůraznější opatření proti covidu-19.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nepodpoří ve sněmovně prodloužení nouzového stavu. Ohrožuje to svobodu, demokracii i ekonomiku České republiky, řekl na dnešní tiskové konferenci před schůzí dolní komory předseda hnutí Tomio Okamura. Vláda hnutí ANO a ČSSD tentokrát žádá, aby nouzový stav místo 23. prosince skončil 22. ledna. Umožnilo by jí to udržovat v platnosti nejdůraznější opatření proti covidu-19.
Zástupce KSČM v Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ) Zdeněk Ondráček doporučil poslaneckému klubu komunistů, aby v úterý podpořil žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Řekl to v úterý novinářům ve sněmovně. Návrh kabinetu ANO a ČSSD by tak tentokrát mohl uspět v plném rozsahu. V posledních případech sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu vždy podle návrhu KSČM, místo požadovaných 30 dnů se však jednalo o 22 a 11 dní.
Podíl případů covidu na počtu testů byl v pondělí nejvyšší od 11. listopadu, dosáhl 30,2 pct. Nakažených přibylo 7860, asi o 2700 víc než před týdnem.
Británie a Francie v úterý podle britské rozhlasové a televizní stanice BBC představí opatření, díky kterým bude možné otevřít hranici mezi oběma zeměmi. Tu o půlnoci z neděle na pondělí uzavřela Francie kvůli tomu, že se v Anglii rozšířila nová mutace koronaviru.
Index rizika v protiepidemickém systému PES je v Česku pátý den na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. Od pátku do dneška se drží na 76 bodech ze sta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Česku zatím oficiálně platí čtvrtý stupeň PES. Pokud se rizikové skóre drží v horším stupni aspoň tři dny, může to být podle dřívějších informací ministerstva důvodem k zavedení přísnějšího stupně opatření proti nemoci covid-19. Zpřísnění opatření vláda projedná ve středu.
V Německu za poslední den přibylo 19 528 lidí nakažených koronavirem, informuje dnes Institut Roberta Kocha. Minulé úterý v této zemi evidovali přes 14 430 nových případů koronavirové infekce. Za posledních 24 hodin zemřelo 731 pacientů s koronavirem, celková smrtelná bilance vystoupala na 27 006.
V pátek a sobotu Německo ohlásilo více než 30 000 nových případů koronavirové infekce.
Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí večer místního času (v úterý nad ránem SEČ) schválila soubor opatření v objemu asi 900 miliard dolarů (asi 19,4 bilionu korun), jehož cílem je podpořit hospodářství zasažené pandemií covidu-19. Nyní o balíku bude hlasovat Senát a čeká se, že ho rychle schválí. Podepsat ho musí také prezident Donald Trump, který s ním souhlasí.
Budoucí prezident Joe Biden a jeho manželka Jill si nechali aplikovat vakcínu společnosti Pfizer a vyzval Američany, aby učinili totéž, až bude látka dostupná. "Dělám to, abych lidem ukázal, že by měli být připraveni, až bude vakcína dostupná," řekl Biden. "Není potřeba se ničeho obávat," dodal.
Podle Ryana je možné šíření nové mutace zastavit, i když "je virus o něco výkonnější ve způsobu svého šíření". Opatření, jimiž se nyní bojuje proti šíření viru SARS-CoV-2, jsou podle krizového odborníka WHO správná. "Musíme pokračovat v tom, co děláme," vyzval. Podle něj nicméně bude možná kvůli nové mutací nutné opatření o něco zpřísnit a udržet je o něco déle.
"Během této pandemie jsme měli několikrát reprodukční číslo mnohem vyšší než 1,5 a zvládli jsme to. V tomto smyslu se tato situace nevymkla kontrole," uvedl Ryan. Agentura AFP uvedla, že Ryan zjevně reagoval na nedělní prohlášení britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka, který prohlásil, že se nová varianta viru "vymkla kontrole".
Nová mutace koronaviru, která se objevila v Británii, se nevymkla kontrole. Řekl to krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan, informovala agentura AFP. Podle Ryana neexistuje zatím žádný důkaz o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19.
Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá očkovat proti covidu-19 hned první den, kdy se v Česku začnou očkovat zdravotníci, tedy v neděli 27. prosince. Řekl to bez dalších podrobností televizi Nova. Zopakoval, že očkovat se začne ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích, zásilka prvních vakcín přijde 26. prosince.
Nechat se očkovat proti covidu-19 je podle Vatikánu morálně přijatelné i v případě, že se vakcíny opírají o výzkum, který využil tkáně potracených plodů. Oznámila to dnes vatikánská Kongregace pro nauku víry a dodala, že se na ni v posledních měsících s tímto dotazem obraceli věřící. Informovala o tom agentura AP.
Mutace na novém kmeni koronaviru, který se šíří rychle Británií, přispívají k přenosu viru mezi dětmi stejně intenzivně, jako tomu bylo dosud mezi dospělými. Oznámili to dnes britští vědci, které citovala agentura Reuters. Členové vládní poradní skupiny pro nové a nastupující respirační virové hrozby (NERVTAG), kteří se zabývají novou variantou viru, sdělili, že se tato forma stává rychle hlavním kmenem šířeným na jihu Británie a brzo bude v celé zemi.
Souhrn dnešních událostí ze zahraničí:
Souhrn pondělních událostí z domova:
Navzdory uzavření hranic kvůli nové variantě koronaviru je naprostá většina potravin i léků do Británie dopravována stejně jako obvykle, uvedl dnes britský premiér Boris Johnson na tiskové konferenci. Na co nejrychlejším řešení stávající situace a front nákladních aut na hranicích spolupracuje s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, dohodu očekává v řádu hodin, píše agentura Reuters.
"Naše týmy na tom budou intenzivně pracovat, a pokud dospějeme k dohodě, bude to skvělé. Vše děláme tak rychle, jak jen to jde," uvedl podle BBC Johnson.
K zemím, které omezují dopravní spojení s Británií kvůli rychle se šířící mutaci koronaviru, se dnes připojilo i Slovensko. Bratislava zastavuje civilní lety ze Spojeného království od dnešní půlnoci na tři dny, uvedla agentura TASR s odvoláním na slovenské ministerstvo dopravy a výstavby. Spojení s ostrovní zemí nově omezily také Švédsko či Španělsko.
Ve Spojených státech dnes začalo očkování veřejnosti vakcínou proti covidu-19 od americké společnosti Moderna. Látku, kterou v pátek jako již druhou vakcínu schválily k mimořádnému nasazení v populaci americké regulační úřady, obdržela zdravotnice ze státu Connecticut, napsala agentura AFP.
"Viděla jsem pacienty přicházet s nedostatečnou hladinou kyslíku a jejich stav se postupně zhoršoval, až zemřeli, aniž u toho byla jejich rodina," řekla zdravotnice Mandy Delgadová, která byla podle svých slov šťastná a netrpělivá, aby vakcínu dostala.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po jednání vlády novinářům řekla, že kabinet dnes požadavky provozovatelů bazénů, aby dostali stoprocentní kompenzaci, neprobíral. "Tyto subjekty spadají pod obecné kompenzace, dosáhnou na obecné podpory," řekla. Jmenovala například programy Antivirus, Covid nájemné či tzv. kompenzační bonus.
Ministerstvo zahraničí řeší v Británii zejména urgentní případy dopravců nebo lidí, kteří uvázli v tranzitu. Zajišťovat bude akutní konzulární pomoc, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Věří, že situace se během následujících 48 hodin vyjasní a Česko nebude muset přistoupit k repatriacím, jako tomu bylo na jaře. Zastavení letů z Británie, které platí od dnešního poledne, by mohlo podle něj platit kratší dobu než do konce roku. Obnoveny mohou být, až bude jisté, že nehrozí výrazné riziko, uvedl Petříček.
Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech na trhu EU. Očkovat se může začít v neděli.
Vakcína firem Pfizer a BioNTech proti nemoci covid-19, kterou dnes doporučila k podmínečné registraci Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), bude mít v Česku registraci na jeden rok. Bude možné ji každoročně prodlužovat. Schvalování na národní úrovni se už konat nebude, všechny státy EU měly možnost návrh na evropské úrovni připomínkovat. ČTK to napsala mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u druhé výzvy programu Covid nájemné eviduje zhruba 30 000 žádostí za 2,8 miliardy korun. Podnikatelé dosud dokončili a podali asi 21 300 žádostí za dvě miliardy korun, resort jich zatím schválil přibližně 14 000 v objemu 1,4 miliardy korun. Na Twitteru to dnes napsal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zájemci o státní příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí z řad podnikatelů zasažených v souvislosti s pandemií koronaviru mohou žádosti podávat do 21. ledna. Na program jsou vyčleněny tři miliardy korun. Stát bude přispívat i na nájem za čtvrtý kvartál.
COVID – Nájemné 2. Téměř 30 tisíc žádostí za téměř 2,8 mld. Kč. Víc na https://t.co/ZBVBh6TcqR. pic.twitter.com/RhS95W94c2
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) December 21, 2020
Moravskoslezský kraj dostane do konce ledna příštího roku 13 650 očkovacích vakcín proti covidu, letos 28. prosince by jich mělo přijít 9750. Očkovat se budou nejprve pracovníci jednotek intenzivní péče a záchranáři. Novinářům to dnes řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Testování antigenními testy hrazenými z veřejného zdravotního pojištění má pokračovat i po 15. lednu, uvedl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády. Podle dosavadních informací mělo být zajištěno jen do 15. ledna. Na jaře bude testování souběžné s očkováním proti covidu-19, uvedl Blatný spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Čína naočkovala proti koronaviru přes milion svých obyvatel, ačkoliv stále nemá žádnou schválenou vakcínu pro obecné použití. Očkování podle tamní národní zdravotnické komise začalo v červenci a vakcínu dostali lidé ze skupin, kterým nejvíce hrozí nákaza. Země, kde žije 1,4 miliardy lidí, by chtěla do druhé poloviny února naočkovat prvních 50 milionů osob.
Vláda prodloužila program Antivirus do konce února. Podnikům, na které dopadla nařízená omezení kvůli epidemii a koronavirová krize, bude stát dál poskytovat příspěvky A i B. Na Twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Program měl skončit se závěrem roku.
Z programu Antivirus, který má bránit propouštění, se poskytují příspěvky na mzdy. Příspěvkem A stát proplácí celé mzdy s odvody do 50 000 korun v zavřených provozech. Poskytuje také 80 procent náhrady lidí v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy. Příspěvkem B úřady práce dorovnávají 60 procent náhrady při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin do 29 000 korun superhrubé mzdy.
Dnes jsme na vládě prodloužili Antivirus A i B do konce února 2021! U „Áčka“ podnikům vyplatíme celé náklady na náhrady mezd a “Béčko“ bude přes zimu pomáhat těm, které koronavirus zasáhl nepřímo.
— Jana Maláčová (@JMalacova) December 21, 2020
Blatný dodal, že pravidla pro pátý stupeň tabulky PES jsou striktně daná. Prodává se například jen základní zboží a ve školách funguje jen distanční výuka s výjimkou první a druhé třídy základních škol. Kvůli tomu, že účelem je především výrazně omezit pohyb lidí, by neměly být v opatřeních výjimky. "Není cílem zde modelovat nějaké výjimky," uvedl. Doba mezi vánočními svátky a Novým rokem podle Blatného k omezením podobného typu vybízí.
Pátý stupeň podle matice opatření znamená oproti čtvrté úrovni omezení shromažďování ze šesti osob na dvě a prodloužení zákazu nočního vycházení o dvě hodiny na dobu od 21:00 do 04:59. Ve stejnou dobu musí být také zavřená výdejní okénka restaurací. Ve čtvrtém i pátém stupni se počítá jen s nákupy základních potřeb a výdejem zboží objednaného přes internet.
Nemocnice mohou omezit zbytnou péči, aby reagovaly včas na případný nárůst počtu infikovaných koronavirem, kteří budou potřebovat hospitalizaci. Příslušné usnesení dnes schválila vláda.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci uvedl, že vládní opatření dá vedení nemocnic prostor pro případné rozhodnutí. Situace v nemocnicích je podle ministra různá.
Novými mutacemi koronaviru se v Česku zabývá pouze jeden dvoučlenný expertní tým. "To není věc, která by záležela jen na počtu lidí a přístrojů. Jedná se spíš o zkušenost a odbornost toho týmu. Je to komunikováno i na mezinárodní úrovni, je do toho zapojen i náš odbor ochrany veřejného zdraví. Postupy jsou adekvátní. Dobře je vědět, že naše testy jsou nastaveny tak, že zachytí i novou mutaci koronaviru," řekl ministr Blatný.
"V žádném případě není pravda, že by ČR na vakcinaci šetřila. Děláme maximum, aby se k nám dostalo co nejvíce dávek," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
"Nemocnice už mají seznamy těch, kteří budou očkovaní v první várce," řekl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci.
V domově pro mentálně postižené v Lipníku na Mladoboleslavsku se rozšířil covid-19, nakažení jsou téměř všichni pracovníci i klienti. V úterý přijede na pomoc armáda, obec doporučuje obyvatelům, aby omezili vycházení, řekla v pondělí starostka obce Ingrid Podroužková. Krajští hygienici zde evidují 45 nakažených.
Případný návrh na přesun do páté úrovně opatření protiepidemického systému PES projedná vláda ve středu. Pokud zpřísnění ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s ohledem na vývoj epidemie navrhne, opatření by se měla upravit s účinností od pátku 25. prosince, řekl po úvodní části dnešního jednání vlády novinářům Blatný. Podle ministra pokračuje nárůst počtu nově diagnostikovaných lidí, což je částečně i důsledek plošného testování.
Blatný uvedl, že situace v nemocnicích je zatím stabilní, nejvíc zatížená jsou zařízení v Moravskoslezském kraji. "Protože zatím trvá disproporce mezi nárůstem v nemocnicích a nárůstem počtu nově diagnostikovaných, navrhl jsem, aby definitivní rozhodnutí, zda dojde k přechodu do pátého stupně, padlo až ve středu," uvedl. Platnost by navrhoval od 25. prosince.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že doporučila vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech k podmínečné registraci na trhu Evropské unie. Aby se mohlo začít látkou očkovat, zbývá jen souhlas Evropské komise, který se očekává během několika málo dní. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová už ve čtvrtek uvedla, že se proti covidu-19 začne v zemích EU očkovat 27. prosince a ve dvou následujících dnech.
Pražský magistrát nebude letos pořádat o Vánocích tradiční rozlévání polévky. Důvodem je špatná situace v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Konat se nebude ani žádný doprovodný program. Magistrát namísto toho poslal dary do nemocnic a neziskovým organizacím. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP O9). Loni se akce konala 23. prosince a politici rozdali 2000 porcí rybí polévky a 1000 porcí houbového kuby.
"Bohužel letos se rozlévání polévky konat nebude. Prosím Pražany, aby v poledne, jak bylo zvykem, na Staroměstské náměstí nepřicházeli, protože tady opravdu žádný program ani polévka nebudou," řekl Chabr.
Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že dnes schválená vakcína proti covidu-19 od firmy Pfizer by měla dorazit do ČR 26. prosince večer. Půjde o 9750 dávek. Jedná se o další dodávce, která by mohla být doručena do konce roku. Celkem má ČR objednány čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob. Očkovat se začne 27. prosince.
Ošetřovné by se nemuselo od ledna do konce září započítávat do příjmu při posuzování nároku na dávky. Lidé by tak nemuseli přijít o přídavky na děti či příspěvky na bydlení kvůli tomu, že jim se zpožděním dorazí ošetřovné za dva měsíce najednou. Na peníze od státu by také mohlo dosáhnout víc rodin. Počítá s tím novela o úpravách dávek sociální podpory v nouzovém stavu, kterou připravilo ministerstvo práce. Návrh projedná vláda. Aby úprava začala platit, musí ji schválit parlament a podepsat prezident. Ministerstvo navrhuje zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze.
Kabinet by měl debatovat, kterou cestou se vydá. "Určitě to vyžaduje odbornou politickou debatu," řekl Hamáček. Situace v Česku se zhoršuje plošně, řada krajů spadá již do pátého stupně PES, doplnil. Šéf Ústředního krizového štábu doufá v to, že ve Sněmovně se najde většina, která umožní prodloužení nouzového stavu i po 23. prosinci. "Že se najde většina těch, kdo uznají, že situace není jednoduchá a není čas na politikaření," uvedl.
Česko se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) může v boji s epidemií covidu-19 v příštích týdnech řídit buď podle počtu lidí v nemocnicích, nebo se snažit srazit nárůsty potvrzených nákaz pod 1000 denně. Na dnešní tiskové konferenci řekl, že volba jedné z těchto strategií vedle protiepidemického systému PES vyžaduje politickou debatu. Nechtěl odhadovat, k jakému datu by případně vláda mohla vyhlásit opatření odpovídající pátému stupni PES. Měla by ale podle něj mít minimum výjimek a trvat dost dlouho.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by chtěl, aby i Česká republika uznávala antigenní testy při návratu ze Slovenska. Na dotaz ČTK napsal, že to chce dnes řešit na vládě. Na Slovensko lze od pátku cestovat jen s negativním antigenním testem. Petříček v pátek na Twitteru uvedl, že Česko plánuje zavést tuto možnost se všemi sousedními zeměmi v polovině ledna.
Kraj Vysočina rozdělil mezi dětské domovy v kraji respirátory, které do Česka darovala prostřednictvím Senátu tchaj-wanská společnost Autoland. Posledních 350 kusů dnes od hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) a předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) obdržel dětský domov v Jihlavě. Podle jeho ředitele Radka Vovsíka pokryje dar přibližně měsíční spotřebu respirátorů.
Komunikační agentury, které se podílejí na kampani na podporu očkování proti covidu-19, chystají první spot. Bude zveřejněn před Vánocemi, nebo v období vánočních svátků, kdy má do Česka dorazit první vakcína proti covidu-19. Dohodly se na tom o víkendu s úřadem vlády a ministerstvem zdravotnictví. Řekl to Marek Hlavica z Asociace komunikačních agentur, která se na kampani podílí.
Ve Francii se začne s očkováním proti covidu-19 v neděli. Potvrdil to dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran. Datum 27. prosince už dříve ohlásily jako den spuštění vakcinační kampaně také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a mnohé evropské státy. Véran na Twitteru uvedl, že s vakcinací se má začít u těch nejohroženějších, například u seniorů.
Dimanche, nous commencerons à vacciner en France. Les plus vulnérables d'entre nous d'abord, après examen médical, information et recueil du consentement. Un démarrage en douceur, soucieux de la sécurité de tous et respectueux de nos engagement éthiques. @Europe1 pic.twitter.com/VnpVR4G3rt
— Olivier Véran (@olivierveran) December 21, 2020
Ve Středočeském kraji přibylo během víkendu 1038 nakažených. Je to o zhruba 300 víc než za předchozí víkend. Rizikové skóre PES zůstává třetím dnem na 76 bodech, což odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 354 potvrzených případů nemoci covid-19, o 73 víc než o den dřív. Přibylo i šest hospitalizovaných s nákazou, celkem jich v nemocnici leží 582. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle protiepidemického systému PES zůstává kraj ve čtvrtém stupni pohotovosti.
Rusko dnes oznámilo rekordních 29 350 nových případů nákazy koronavirem a 493 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 28 948 případů a 511 úmrtí. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde za uplynulý den přibylo ve statistikách 7 797 nově potvrzených případů nákazy koronavirem.
V Libereckém kraji za neděli přibylo 120 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, před týdnem jich bylo 86. V mezitýdenním srovnání stoupl denní přírůstek v kraji 11. den v řadě a více případů za neděli bylo naposledy před sedmi týdny, vyplývá z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví (MZ). Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je pro Liberecký kraj pátý den v řadě na 81 bodech. To je v pásmu pátého, nejvyššího stupni rizika.
V Praze přibylo o čtvrté adventní neděli 430 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo bezmála dvakrát víc než před týdnem. Nárůst počtu nakažených koronavirem v hlavním městě zrychluje třetí týden. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES zůstává v Praze 68 bodů na stobodové škále a spolu s Jihočeským krajem je nejnižším v republice. Celostátní skóre je 76 bodů.
V Česku v neděli přibylo 3364 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní hodnota za posledních šest víkendů. O týden dříve bylo nově odhaleno necelých 2000 případů. Rizikové skóre PES zůstává čtvrtým dnem v řadě na 76 bodech, tedy na spodní hranici nejvyššího stupně epidemické pohotovosti. Mírnějšímu čtvrtému stupni odpovídá situace pouze v Praze, Jihočeském a Jihomoravském kraji. Nejhorší situace, měřeno indexem PES, je v Moravskoslezském kraji, který má 90 bodů ze 100. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 302 potvrzených případů nákazy koronavirem. Nadále v mezitýdenním srovnání rostou denní přírůstky, minulou neděli bylo nově nakažených o 78 méně. V sobotu přibylo 379 případů. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví, které údaje zpětně upravuje. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES kleslo v kraji na hodnotu 80, od 13. do 20. prosince bylo 81. Odpovídá to pátému, nejvyššímu stupni rizika.
V Česku v neděli přibylo 3364 potvrzených případů covidu, což je nejvyšší nedělní hodnota za posledních šest víkendů. Aktuálně nemocných je 82 426.
Rizikové skóre PES zůstává čtvrtý den na 76 bodech, tedy v pátém stupni. Mírnějšímu čtvrtému stupni odpovídá situace pouze v Praze a dvou krajích.
Česká republika zastaví lety z Velké Británie od dnešních 12:00, oznámilo ráno ministerstvo zdravotnictví na Twitteru. Lety ruší i další evropské státy kvůli nové mutaci koronaviru, která byla zjištěna na jihu Anglie a podle expertů se může šířit rychleji než ostatní kmeny. Podle britských úřadů mutace "není pod kontrolou". Už od neděle musí lidé přijíždějící ze Spojeného království do Česka nastoupit do povinné domácí karantény.
Od 12 hodin nesmí do České republiky přiletět žádné letadlo z Velké Británie. Lety z této destinace jsou zastaveny.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) December 21, 2020
Indie za uplynulý den zaznamenala 24 337 nových případů nákazy koronavirem. S nemocí covid-19 mezitím v zemi zemřelo dalších 333 lidí. S odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. O den dříve země hlásila více než 25 000 nově nakažených a 347 úmrtí.
Nákaza koronavirem se v Německu za uplynulých 24 hodin potvrdila u 16 643 lidí, což je asi o tři sta více, než bylo oznámeno minulé pondělí. Úmrtí s covidem-19 za poslední den v Německu přibylo 226, což je rovněž víc než před týdnem, kdy to bylo 188 úmrtí.
Američtí zákonodárci se po týdnech sporů dohodli na balíku opatření v hodnotě asi 900 miliard dolarů (zhruba 19,3 bilionu korun), která mají oživit ekonomiku postiženou pandemií covidu-19. Informovala o tom v noci na dnešek americká média s odvoláním na vedení obou komor parlamentu. Hlasování se očekává dnes.
Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za listopad. Ministerstvo průmyslu a obchodu spouští v devět hodin ráno příjem žádostí, otevřený bude do 21. ledna. Osoby samostatně výdělečně činné, které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mají za každý den nárok na 400 korun. Podporu mohou kombinovat s kompenzačním bonusem.
Kvůli nové mutaci koronaviru uzavřela od nedělní půlnoci zatím na 48 hodin Francie své hranice pro osobní i nákladní dopravu z Británie. V reakci na zákaz francouzské vlády se od půlnoci uzavřel i britský přístav Dover. Podle deníku The Guardian opatření způsobí chaos mimo jiné v přístavních městech Dover a Portsmouth. Nahromadí se tam zřejmě tisíce kamionů, i proto, že opatření bylo vyhlášeno jen několik hodin před začátkem platnosti. Podle BBC v této době cestuje mezi Doverem a Calais na deset tisíc nákladních aut denně.
Lidé se po očkování proti covidu-19 mohou setkat s nežádoucími účinky. Podobně jako u všech ostatních vakcín jde však především o mírné komplikace v podobě zarudnutí místa vpichu, bolest hlavy či únavu, které během několika hodin odezní.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by dnes měla vydat podmínečné povolení pro vakcínu proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech. Experti včetně těch ze Světové zdravotnické organizace (WHO) zatím nemají důkazy, že by vyvinuté vakcíny neúčinkovaly na zmutovaný virus, který se šíří v Británii.
Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude velmi složité její rozmach potlačit. Takto se dnes vyjádřil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock poté, co vládní experti vyhodnotili, že nový virový kmen je nakažlivější než ostatní. Británie v neděli ohlásila rekordní přírůstek infikovaných koronavirem.
Británie oznámila 35 928 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je téměř dvojnásobek oproti údaji z předchozí neděle, uvedla stanice BBC na svém webu. Před týdnem úřady registrovaly 18.447 nově infikovaných, zatímco dnešní údaj představuje "historické maximum", dodala BBC. Vysoké počty nově infikovaných hlásí i Francie a Itálie.
Několik stovek lidí dnes demonstrovalo v Berlíně, v Hamburku a v dalších německých městech proti karanténním opatřením, která mají bránit šíření koronaviru. Agentura DPA s odkazem na policii uvedla, že v německé metropoli se dnes odpoledne sešlo asi 600 až 800 osob. Protesty byly převážně pokojné.
Podle italského ministra zdravotnictví zákaz letů z Británie bude platit do 6. ledna a do Itálie zároveň nesmí vstoupit nikdo, kdo byl v Británii v posledních 14 dnech.
Novou mutaci koronaviru už zaznamenali i v Itálii. Testy ji odhalili u pacienta, který cestoval do Říma z Británie.
#Italy has detected a case of the new Covid variant in a passenger who flew in from the UK to Rome. He’s in isolation.
— Mark Lowen (@marklowen) December 20, 2020
There go our hopes for a new start with the New Year...
Testovací místo na covid-19 u hlavního vstupu na výstavišti v Brně večer poničil agresor. Podle Jindřicha Vobořila, ředitele společnosti Podané ruce, která antigenní testy zajišťuje, muž rozbil dveře, sklo a také napadl lidi, kteří se přišli otestovat, i mediky. Provoz test pointu, kam je na pondělí objednaných přes 1200 lidí, to ale zřejmě neomezí, řekl ČTK Vobořil.
"Česká republika, podobně jako řada dalších evropských zemí, od pondělí zastaví lety z Velké Británie. Příslušné opatření bude vydáno během zítřejšího rána," uvedlo ministerstvo zdravotnictví večer na Twitteru.
Česká republika, podobně jako řada dalších evropských zemí, od pondělí zastaví lety z Velké Británie. Příslušné opatření bude vydáno během zítřejšího rána.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) December 20, 2020
Jak se daří Čechům, kteří kvůli pandemii uvízli v zahraničí?
O půlnoci vstoupí v platnost 24hodinový zákaz letů z Británie do Belgie, oznámil belgický premiér Alexander De Croo. Omezení, která se dotknou i vlaků Eurostar, označil předseda vlády za preventivní opatření. "Zatím nemáme jasnou odpověď," řekl.
Nová, zřejmě nakažlivější mutace koronaviru se objevila rovněž v Jihoafrické republice, kde podle místní vlády přispívá k druhé vlně nákazy. Epidemioložka Emma Hodcroftová, která působí na švýcarské Basilejské univerzitě, na Twitteru uvedla, že se jedná o jinou mutaci viru, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii. Německé ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že kvůli novým variantám virů budou veškeré lety mezi Británií, Jihoafrickou republikou a Německem pozastaveny.
Is the new UK variant the same as the new South African variant (501Y.V2)?
— Dr Emma Hodcroft (@firefoxx66) December 19, 2020
No.
They both share the same mutation in spike: N501Y (N->Y at position 501). However, the 2 variants have arisen separately.
1/Nhttps://t.co/m4sx1YN7dO pic.twitter.com/N1Zmyso4mh
Lidé navzdory protiepidemickým opatřením o poslední adventní zaplnili oblíbená místa v Praze. Muž převlečený za Anděla je vítal například na Karlově mostě.
"Na vládě se určitě budeme bavit, jestli nezakážeme lety, jako jsme to udělali v první vlně z Itálie… Některé země to už udělaly, já s tím osobně nemám problém," uvedl ministerský předseda. Ode dneška musejí lidé přijíždějící z Velké Británie do Česka nastoupit z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví povinnou až desetidenní domácí karanténu.
Vláda bude jednat v pondělí o zákazu letů z Velké Británie kvůli nové mutaci koronaviru, která se v ostrovní zemi objevila. Případné zpřísnění proticovidových restrikcí v Česku kabinet probere až ve středu. V rozhovoru pro Českou televizi to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Obě rozhodnutí budou podle něho záviset na stanovisku ministerstva zdravotnictví.
Tržiště, kde se koronavirus objevil, bylo obehnáno ostnatým drátem. Ve třech čtvrtích metropole Bangkoku, jež hraničí s postiženou provincií, byly do 4. ledna uzavřeny školy. Uzávěra provincie Samutsákchon bude platit do 3. ledna, stejně jako tamní zákaz nočního vycházení.
Thajské úřady v sobotu provincii uzavřely a dnes zavedly další opatření proti šíření nákazy, včetně zahájení testů desítek tisíc lidí. Provincie Samutsákchon je domovem tisíců migračních dělníků, kromě jiného z Barmy, kteří se podílejí na zpracování ryb a mořských plodů. Thajsko patří k deseti největším vývozcům krevet na světě, připomíná agentura Reuters.
Thajsko, kterému se dosud dařilo držet epidemii nemoci covid-19 pod kontrolou, se v posledních dnech potýká s velkým nárůstem případů koronaviru. Ohniskem je trh s krevetami v provincii Samutsákchon jihozápadně od metropole Bangkoku. V pátek odtud byly hlášeny čtyři případy nákazy, do dneška jejich počet vzrostl na 689. Koronavirus se nyní rychleji šíří také v Japonsku; jeho metropole Tokio zaznamenala tento měsíc již 10 000 případů.
Denní počty nakažených v Česku v poslední době dál rostou. Například páteční podíl zaznamenaných případů covidu-19 na počtu provedených testů, který dosáhl 26,9 procenta, byl nejvyšší od 14. listopadu. Sobotní podíl byl téměř stejný, činil 26,8 procenta. Index PES, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, byl k dnešku již třetí den na 76 bodech ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. Podle státu by v takovém případě už mělo být zváženo zpřísnění opatření.
Po vzoru Nizozemska a Belgie by mohlo letecké spojení pozastavit i Německo, které podle informací AFP o zákazu "vážně" uvažuje. "Rozhodnutí bude oznámeno během dne," uvedl zpravodajský kanál BFMTV. Španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálesová uvedla, že Španělsko by chtělo v této věci koordinovaný postup EU. V Irsku podle BBC probíhají naléhavá vládní jednání a ministr zdravotnictví Stephen Donnelly uvedl, že očekává nové doporučení ohledně cestování z Británie. Rakousko rovněž chystá zákaz letů ze Spojeného království, přičemž podrobnosti se nyní chystají, uvedla rakouská média.
Experti včetně těch z WHO zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. Přesto situace vyvolává mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení a premiér Boris Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie. WHO uvedla, že je s britskými činiteli v těsném kontaktu.
Nizozemsko v noci oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, podle agentury AFP zakazuje přílety i Belgie, zatímco Německo o takovém kroku "vážně" uvažuje. Stejnou možnost podle serveru BFMTV zvažuje i Francie. Rakousko a Itálie se podle agentury AP lety připravují zakázat, ale zatím nejsou známy podrobnosti o načasování tohoto kroku. Španělsko vyzvalo ke koordinaci postupu v rámci Evropské unie.
Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude velmi složité její rozmach potlačit. Takto se dnes vyjádřil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock poté, co vládní experti vyhodnotili, že nový virový kmen je nakažlivější než ostatní.
Velká Británie byla už dříve zařazena v tzv. cestovatelském semaforu ministerstva zdravotnictví do nejhoršího stupně, mezi červené země. Lidé, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, musí při příjezdu do Česka vyplnit formulář a podstoupit test na covid-19 nebo se prokázat aktuálním testem z ciziny.
Lidé přijíždějící z Velké Británie do Česka budou muset ode dneška nastoupit do povinné desetidenní domácí karantény. Důvodem je nová mutace koronaviru ve Spojeném království. Opatření se vztahuje na všechny osoby, které tam v posledních 14 dnech pobývaly alespoň 24 hodin. V případě negativního testu po pěti dnech lze karanténu ukončit dříve.
5. - 7. den po návratu bude proveden PCR test a bude-li negativní, bude karanténa ukončena. Jinak bude trvat 10 dní. Toto opatření má za cíl zvýšit bezpečnost občanů.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) December 20, 2020
Zhruba 300 autobusových zájezdových dopravců dnes na parkovišti PVA EXPO Praha Letňany protestuje proti postupu vlády při řešení podpory sektorů zasažených krizí způsobenou pandemií koronaviru. Dopravci se začali v 10:00 sjíždět na parkoviště letňanského výstaviště. Původně měli v 15:00 vyrazit na protestní jízdu k Letišti Václava Havla, ale po domluvě s policisty nechtějí komplikovat dopravu v okolí letiště, a pojedou tedy rovnou domů.
Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 378 potvrzených případů nákazy koronavirem. Minulou sobotu bylo nově nakažených o stovku méně. V pátek přibylo 548 případů. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES má v kraji nadále hodnotu 81, je stejná již od minulé neděle. Odpovídá to pátému, nejvyššímu stupni rizika.
Ve Zlínském kraji dnes rizikové skóre stouplo jen na Zlínsku, a to ze sobotní hodnoty 76 na 81. V ostatních třech okresech se proti sobotě nezměnilo, nejvyšší v kraji je nadále na Kroměřížsku, kde činí 89. Na Vsetínsku je 86 a na Uherskohradišťsku 74.
Královéhradecký kraj je podle hodnocení protiepidemického systému v pátém riziku, a to již desátým dnem. Tři dny je na skóre 81, což je dosud nejvyšší hodnota. Stejnou hodnotu krajský index vykazoval ještě v úterý. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) sice avizoval, že v pondělí bude jednat vláda o případném dalším zpřísnění opatření, premiér Andrej Babiš (ANO) však dnes uvedl, že o něčem takovém nemá žádné informace. Je to podle něj věcí ministerstva zdravotnictví, ne jiných členů vlády.
Prezident Miloš Zeman podpořil prodloužení nouzového stavu, o které požádala vláda Sněmovnu kvůli koronavirové krizi. Kritiky prodloužení nouzového stavu označil Zeman za politické hyeny. Na stav nouze se váže většina vládních opatření a jeho konec Zeman označil za "něco jako rozvolnění opatření". "Když zrušíte nouzový stav, něco nebudete moci dělat a zase vyletí křivka nákazy a zejména mrtvých," uvedl Zeman. Poslanci budou jednat o souhlasu s delším nouzovým stavem v úterý.
V Libereckém kraji testy v sobotu odhalily dalších 220 případů nákazy koronavirem. Je to o 40 víc než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES se už čtvrtý den v kraji drží na 81 bodech, což znamená nejhorší stupeň. Je to o pět bodů víc než jaký je teď stupeň rizika v celé republice. Na pátém stupni jsou v Libereckém kraji všechny okresy s výjimkou Českolipska, kde skóre kleslo na 71 bodů. V ostatních okresech naopak od soboty rizikové skóre stouplo nejméně o čtyři body. Nejhorší je z pohledu rizika situace na Liberecku, kde skóre stouplo na 85 bodů, jen o bod níž je sousední Jablonecko.
Očkovat proti koronaviru se prý nechá i prezident Miloš Zeman. Prohlásil to dnes v pořadu Partie na CNN Prima. "Počkám si, až přejde první vlna, kde jsou zdravotníci, druhá vlna, to je integrovaný systém, a pak teprve půjdu já s ostatními lidmi," řekl v pořadu. Kvůli strachu z jehel si prý vakcínu nebude aplikovat před televizními kamerami, jako to dělají někteří zahraniční politici na podporu vakcinace proti koronaviru. "Když se lidé dozvědí, že se prezident nechal očkovat, tak tato informace je důležitá," podotkl Zeman.
Proti nemoci covid-19 se v Česku možná začne očkovat už 27. prosince. Do země by totiž vakcíny měly dorazit už 26. prosince. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Technické podrobnosti plánu Babiš ještě v pondělí projedná s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Česko je však podle něj na očkování připraveno. Babiš se chce nechat očkovat, ale ještě o tom musí rozhodne příští týden jeho lékař. Do Česka má přijít prvních zhruba deset tisíc symbolických vakcín. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to ale nejspíš bude víc. "Přijdou vlastně dvě velké krabice," řekl dnes Babiš. Podle něj se první vakcíny rozdělí mezi Čechy a Moravu.
Ve Středočeském kraji přibylo v sobotu 753 nakažených covidem-19, přibližně o 200 více než minulou sobotu. Rizikové skóre PES zůstává na 76 bodech, tedy na pátém stupni, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Premiér Andrej Babiš už nechce zvláštního zmocněnce pro očkování proti nemoci covid-19, stane se jím sám. Řekl to dnes novinářům při návštěvě nemocnic v Praze, kde chce řešit přípravy na očkování.
V jednotlivých regionech se index rizika PES značně liší. Nejnižší je v Jihočeském kraji s 64 body, což odpovídá čtvrtému stupni systému. V naprosté většině krajů je ale index na úrovni pátého stupně. Na čtvrtém stupni je index kromě jihu Čech už jen v Praze a Jihomoravském kraji. Nejvyšší je s 86 body v Karlovarském kraji.
Index protiepidemického systému (PES) v Moravskoslezském kraji dnes zůstal čtvrtý den v řadě na hodnotě 81. Je to o pět bodů výše než je republikový průměr. Nejhorší situace v regionu je podle indexu PES na Ostravsku, kde skóre vzrostlo na 90. Naopak pokles zaznamenalo Novojičínsko, kde skóre kleslo na 86. Na stejné úrovni je i Frýdecko-Místecko. Pro Bruntálsko platí skóre 76. Nejnižší skóre (70) má v kraji Karvinsko. Nejnižší skóre kraje bylo za poslední měsíc 52, a to 23. a 24. listopadu. Podobně jako nyní na tom byl region na počátku listopadu.
Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu mrtvých za 14 dní je nyní situace nejhorší v Bulharsku, Slovinsku, Maďarsku a Chorvatsku, kde mají za toto období přes dvě desítky mrtvých na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce nakažených na obyvatele pak vykazují Chorvatsko, Litva, Lucembursko a Slovinsko.
V sobotu přibylo v Česku 5281 případů covidu-19, což byl nejvyšší nárůst za sobotu od 7. listopadu. Podíl případů na počtu testů byl 26,8 procenta.
Rizikový index epidemie covid je třetí den na nejvyšším stupni se 76 body. Podle vlády by se v takovém případě mělo zvážit zpřísnění opatření.
Nizozemsko s platností od dneška zakázalo leteckou přepravu cestujících z Velké Británie. Opatření reaguje na oznámení britských expertů, kteří na jihu Anglie detekovali nový kmen koronaviru SARS-CoV-2 se schopností rychlejšího šíření než ostatní. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.
Britští epidemiologové v sobotu uvedli, že zachycená nová varianta koronaviru se přenáší o 70 procent snadněji a patrně se vyskytuje i v dalších zemích. Hlavní poradce britského premiéra pro zdravotnictví Chris Whitty zároveň uvedl, že neexistují důkazy, které by naznačovaly, že nový kmen koronaviru je smrtelnější anebo způsobuje vážnější onemocnění. Stejně tak neexistují žádné důkazy, že vakcína bude proti nové variantě méně účinná.
K nejpřísnějším karanténním opatřením, které začnou o půlnoci platit v Londýně, na východě a jihovýchodě Anglie se přidal i Wales. Tamní úřady přitom původně plánovaly zpřísnit restrikce až po Vánocích. Severní Irsko je zavede ihned po svátcích.
Podle restrikcí budou všechny obchody kromě těch se základním zbožím zavřené, lidé mají pracovat z domova a neměli by cestovat mezi jednotlivými oblastmi země. Karanténní opatření odpovídají restrikcím, které platily ve Velké Británii v listopadu.
Britský premiér Boris Johnson v sobotu ohlásil zavedení nejvyššího stupně karanténních omezení v Londýně a na jihovýchodu a východu Anglie od nedělního rána. Obyvatelé uvedených oblastí budou muset - až na omezené výjimky - setrvat ve svých domovech, uvedla stanice BBC na svém webu. Nové restrikce proti šíření nákazy koronavirem mají platit nejméně dva týdny, přezkoumány mají být 30. prosince, dodala.
Až dosud byly v Británii tři úrovně omezení, Johnson nyní vyhlásil čtvrtý. Nové restrikce podle premiéra zhruba odpovídají omezením zavedeným v listopadu v Anglii. Zavřít budou muset obchody, které nejsou považované za základní, a také krytá sportoviště. Lidé by měli pracovat z domova, neměli by cestovat mezi oblastmi, bohoslužby zůstávají povolené.
Johnson na tiskové konferenci podle agentury Reuters připustil, že vládní plány zmírnit restrikce během vánočních svátků padly kvůli růstu případů nákazy novým kmenem koronaviru SARS-CoV-2 detekovaným na jihu Anglie, který se podle vědců šíří rychleji než ostatní. Johnson dodal, že nic nenasvědčuje, že by tento nový kmen měl být nebezpečnější než dosavadní.
Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je čas k tomu, aby vláda projednala spuštění protikoronavirových opatření podle pátého stupně systému PES. Zabývat se tím má podle něj v pondělí. "Otázka je, odkdy to máme udělat. O tom bude na vládě debata," řekl serveru Seznam Zprávy Hamáček.
S konkrétním návrhem podle něj musí přijít ministr zdravotnictví. "V pondělí dopoledne se sejdou pracovní skupiny, bude o tom i debata na krizovém štábu. Na ta čísla musíme reagovat," dodal Hamáček k tomu, že za pátek přibylo 8 800 infikovaných.
Nový kmen koronaviru SARS-CoV-2 detekovaný na jihu Anglie se může šířit rychleji než ostatní. Usuzují to experti britské vlády v čele s hlavním poradcem pro zdravotnické otázky Chrisem Whittym. Ten v sobotním prohlášení uvedl, že o věci byla informována Světová zdravotnická organizace (WHO). Britský premiér Boris Johnson předtím svolal jednání kabinetu, spekuluje se, že ještě v sobotu ohlásí zpřísnění karanténních opatření.
Anglie v těchto dnech zažívá prudký nárůst denních počtů nově potvrzených infekcí a ministr zdravotnictví Matt Hancock už před několika dny vývoj spojoval s novou variantou koronaviru. Při vystoupení na půdě parlamentu zároveň řekl, že nic nenasvědčuje tomu, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny.
U předvánočních aktivit nechce podle průzkumu společností myTimi a STEM/MARK riskovat nákazu koronavirem 71 procent Čechů. Dárky proto pořídí na internetu, vyrobí a někteří si je nechávají nakoupit. Méně rodinných sešlostí plánuje 34 procent lidí.
Dárky letos nakupuje on-line o 48 procent lidí více v porovnání s loňským rokem. U Čechů do 30 let je to dokonce 70 procent. Snížit počet dárků kvůli aktuální situaci plánuje 31 procent respondentů. Lidé se pouštějí také do vlastnoruční výroby dárků, případně jejich obstarávání delegují na někoho jiného.
Francouzský prezident Emmanuel Macron, u kterého se ve čtvrtek potvrdila nákaza koronavirem, je ve stabilizovaném stavu, píše agentura AFP.
V souvislosti s epidemií koronaviru se objevuje stále nové informace, často velmi různorodé, takže pro lidi je s každým dnem složitější se v nich orientovat. Deník Aktuálně.cz proto připravil co nejsrozumitelnější přehled toho nejpodstatnějšího v podobě otázek a odpovědí:
Sever Sydney je v karanténě. Úřady zavedly pro čtvrt milionu obyvatel Sydney od soboty do Vánoc striktní karanténu ve snaze zastavit rozšíření koronaviru do zbytku největšího australského města.
Austrálie se zatím vyhnula nejhorším dopadům pandemie díky uzavření hranic, karanténním opatřením, rozšířenému testování a dodržováním sociálních odstupů. Pětadvacetimilionová země od vypuknutí pandemie zaznamenala přes 28 000 potvrzených případů koronaviru.
Vakcínou proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech už se může očkovat i ve Švýcarsku. Místní regulační orgán Swissmedic nasazení přípravku povolil ve standardním schvalovacím řízení a uvedl, že plnohodnotný souhlas s použitím udělil jako první na světě. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Vícero zemí v posledních týdnech danou vakcínu schválilo zatím jen pro mimořádné použití. Nejdříve se začalo očkovat v Británii, později daly zahájení imunizační kampaně zelenou úřady ve Spojených státech a Kanadě. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by nasazení vakcíny v EU mohla umožnit v pondělí.
Také v Praze se nárůst počtu případů nemoci covid-19 dále zrychluje. V pátek přibylo 835 nakažených, což je zhruba o 300 více než předchozí pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Nejvyšší denní nárůst počtu případů covidu-19 v Praze byl zaznamenán 22. října, a to 1705 případů nákazy. Nejvíce zemřelých přibývalo na začátku listopadu, kdy bylo až 24 úmrtí za den.
Rizikové skóre PES k dnešnímu dni v jednotlivých krajích:
Kraj | Skóre PES | Stupeň pohotovosti |
Praha | 64 | 4 |
Jihomoravský | 71 | 4 |
Jihočeský | 68 | 4 |
Karlovarský | 86 | 5 |
Vysočina | 81 | 5 |
Královéhradecký | 81 | 5 |
Liberecký | 81 | 5 |
Moravskoslezský | 81 | 5 |
Olomoucký | 74 | 4 |
Pardubický | 76 | 5 |
Plzeňský | 86 | 5 |
Středočeský | 76 | 5 |
Zlínský | 81 | 5 |
Ústecký | 81 | 5 |
ČR | 76 | 5 |
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví
Počty nakažených i podíl případů na počtu testů se na přelomu října a listopadu dostaly na rekordní úroveň. Denně tehdy bylo až přes 15 000 nově nakažených a podíl pozitivně testovaných se dostal nad 38 procent. Poté začal nárůst počtu nakažených zpomalovat, ale v poslední době šíření nemoci opět zrychluje.
Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno asi 619 000 nakažených, z nichž 10 271 zemřelo. V pátek zemřelo 54 lidí, ale údaje o úmrtích ministerstvo zpětně navyšuje. V předchozích dnech se počty zemřelých pohybovaly kolem stovky denně.
Nárůst případů covidu i podíl pozitivních testů byly v pátek nejvyšší od půlky listopadu. Přibylo 8800 případů.
Jaká je teď situace v Česku?
Téměř všechny regiony v Česku mají aktuálně index rizika PES na úrovni pátého stupně. V Plzeňském a Karlovarském kraji vystoupal rizikový index až na 86 bodů. Pouze ve čtyřech regionech je index zatím ještě na čtvrtém stupni. Nejníže je nadále v Praze, kde činí 64 bodů.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od americké biotechnologické společnosti Moderna. Spojené státy se tak staly první zemí, která tuto vakcínu povolila, napsala agentura AP.
Před týdnem FDA povolil očkování látkou od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech, které začalo v pondělí.
Látka společnosti Moderna má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována v extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednoduší ji distribuovat až k samotným pacientům. Svou účinnost totiž neztrácí ani při teplotách, jež jsou v normálních domácích mrazácích.
Také Itálie přes Vánoce a Nový rok zpřísní stávající opatření proti šíření koronaviru, a po celé zemi tak budou muset zavřít obchody, restaurace a bary. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Giuseppe Conte. Přísnější pravidla budou platit v obdobích od 24. do 27. prosince, od 31. prosince do 3. ledna a od 5. do 6. ledna.
Už začátkem měsíce italská vláda rozhodla o tom, že vzhledem k pandemii covidu-19 od 21. prosince do 6. ledna omezí volný pohyb a zakáže lidem cestovat mezi jednotlivými regiony.
V Praze ve čtvrtek přibylo 856 potvrzených případů covidu, což je druhý nejvyšší denní nárůst za posledních šest týdnů. Předchozí čtvrtek testy odhalily o 289 případů nákazy méně. Index PES pro hlavní město dnes přesto zůstává na 59 bodech, a jako jediný z krajů tak je ve třetím stupni rizika. Celorepublikový index PES je na 76 bodech, což znamená nejvyšší pátý stupeň pohotovosti. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Vážení čtenáři, vítáme vás u nové on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme aktuální dění okolo šíření koronaviru. Dosavadní informace naleznete v předchozím on-line přenosu: