Omikron udeřil v Česku. Otázky a odpovědi k dosud nejnakažlivější variantě viru

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
Aktualizováno 23. 1. 2022 14:10
Testovací laboratoře v Česku hlásí prudký nárůst nakažených koronavirem. V týdnu rekordně přibýval počet případů. Čísla atakovala třiceti tisícovou hranici. Pozitivních přibývá kvůli omikronu, dosud nejinfekčnější variantě viru. Od pondělí proto platí nová pravidla pro testování či pobyt v karanténě. Aktuálně.cz přináší souhrn toho, co je o nové variantě známo a jaká opatření začala platit.

Kde se vzala nejnovější varianta?

Dosud nejnakažlivější variantu koronaviru zachytili vědci poprvé loni v listopadu v Jihoafrické republice a v Botswaně. Odsud se rozšířila do celého světa a v mnoha zemích vytlačila variantu předchozí. V Česku se stala dominantní v minulém týdnu. Podle dat Státního zdravotního ústavu teď tvoří zhruba 80 procent všech pozitivních testů. 

Nejprve se nové variantě říkalo jihoafrická, podle mezinárodního značení písmeny řecké abecedy dostala název omikron. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je její nakažlivost pravděpodobně 2,5krát vyšší než v případě dosud převládající delty. "Vždy, když přijde infekčnější varianta, spolehlivě převálcuje předešlou dominantní variantu viru," popisuje imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Omikron dokáže lépe obcházet imunitu získanou očkováním i proděláním nemoci. Pravděpodobně se jím proto nakazí mnoho lidí. Ze stejného důvodu také v Česku přibývá opětovných nákaz.

Riziko těžkého průběhu nemoci je v případě omikronu o 30 až 50 procent nižší než u předchozích variant. Přestože se země připravuje na možné zahlcení nemocnic, situace by podle předsedy Národního institutu pro zvládání pandemie a předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka měla být lepší než při předchozích vlnách.  

"Zaplněnost nemocnic snad už nebude tak dramatická, aby to vedlo ke kolapsu zdravotnictví. Nemocnice se budou znovu plnit, ale věřím, že pokud se nebude jednat o chronicky nemocného jedince, s omikronem v nemocnici neskončí. Spíš hrozí vysoký počet lidí v karanténách a izolacích," sdělil Chlíbek v rozhovoru pro Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy