Omikron udeřil v Česku. Otázky a odpovědi k dosud nejnakažlivější variantě viru

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
Aktualizováno 23. 1. 2022 14:10
Testovací laboratoře v Česku hlásí prudký nárůst nakažených koronavirem. V týdnu rekordně přibýval počet případů. Čísla atakovala třiceti tisícovou hranici. Pozitivních přibývá kvůli omikronu, dosud nejinfekčnější variantě viru. Od pondělí proto platí nová pravidla pro testování či pobyt v karanténě. Aktuálně.cz přináší souhrn toho, co je o nové variantě známo a jaká opatření začala platit.

Kde se vzala nejnovější varianta?

Dosud nejnakažlivější variantu koronaviru zachytili vědci poprvé loni v listopadu v Jihoafrické republice a v Botswaně. Odsud se rozšířila do celého světa a v mnoha zemích vytlačila variantu předchozí. V Česku se stala dominantní v minulém týdnu. Podle dat Státního zdravotního ústavu teď tvoří zhruba 80 procent všech pozitivních testů. 

Nejprve se nové variantě říkalo jihoafrická, podle mezinárodního značení písmeny řecké abecedy dostala název omikron. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je její nakažlivost pravděpodobně 2,5krát vyšší než v případě dosud převládající delty. "Vždy, když přijde infekčnější varianta, spolehlivě převálcuje předešlou dominantní variantu viru," popisuje imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Omikron dokáže lépe obcházet imunitu získanou očkováním i proděláním nemoci. Pravděpodobně se jím proto nakazí mnoho lidí. Ze stejného důvodu také v Česku přibývá opětovných nákaz.

Riziko těžkého průběhu nemoci je v případě omikronu o 30 až 50 procent nižší než u předchozích variant. Přestože se země připravuje na možné zahlcení nemocnic, situace by podle předsedy Národního institutu pro zvládání pandemie a předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka měla být lepší než při předchozích vlnách.  

"Zaplněnost nemocnic snad už nebude tak dramatická, aby to vedlo ke kolapsu zdravotnictví. Nemocnice se budou znovu plnit, ale věřím, že pokud se nebude jednat o chronicky nemocného jedince, s omikronem v nemocnici neskončí. Spíš hrozí vysoký počet lidí v karanténách a izolacích," sdělil Chlíbek v rozhovoru pro Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy