Pankrácká věznice zpřísnila kontroly. Po kritice ombudsmanky

Radek Nohl Radek Nohl
11. 11. 2014 19:01
Ochránkyně lidských práv upozornila na údajné týrání a ponižování vězňů, které měl šikanovat jiný trestanec.
Věznice zvýšila po kritice kontroly. Ilustrační foto.
Věznice zvýšila po kritice kontroly. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

PrahaPankrácká věznice zavedla několik opatření, která mají vylepšit kontrolu vězňů a předcházet případné šikaně mezi trestanci. Vedení věznice tak zareagovalo na kritickou zprávu ombudsmanky Anny Šabatové, která minulý týden upozornila na teror za zdmi pražské káznice.

Podle mluvčího věznice Jiřího Dolejšího se zkrátil interval kontrol dozorců na odděleních a zvýšil se počet namátkových prověrek jednotlivých vězňů. Kromě toho by odborní pracovníci měli s odsouzenými častěji neformálně hovořit. "V rámci přijatých opatření je také zajištěna zvýšená kontrolní činnost kamerových záznamů," podotkl Jiří Dolejší.

Ke změnám došlo poté, co Šabatová informovala veřejnost, že v pražské věznici měl jeden z odsouzenců týrat a ponižovat další vězně. Šlo přitom o vězně na speciálním oddělení, kde si odpykávají trest invalidé a důchodci starší 65 let.

Spory se vyhrotily natolik, že údajného agresora, který pracoval jako chodbař a sanitář a doprovázel například ostatní vězně na vyšetřovnu, muselo vedení věznice přemístit do jiného nápravného zařízení. Kam konkrétně, však Vězeňská služba neuvedla.

Vedení věznice vyhovělo připomínkám ombudsmanky Šabatové i přes to, že sami dozorci teror za mřížemi odmítli. Vyšetřovatelé pod vedením státního zástupce navíc případ údajného týrání a také znásilnění odložili s tím, že nezjistili porušení zákona.   

Věznice o změnách v počtu kontrol informovala i ministerstvo spravedlnosti, které za případem udělalo tečku. "Považujeme tímto celou záležitost za vyřešenou," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.   

Dvacet vězňů si stěžovalo

Přestože vyšetřování neodhalilo trestný čin, zhruba dvacítka vězňů si ombudsmance koncem loňského roku stěžovala na neúnosné podmínky a týrání. Šabatová vše popsala v pravidelné čtvrtletní zprávě pro poslance a závěry zveřejnila v polovině minulého týdne.

Podle Šabatové dozorci kauzu podcenili a nejednali dostatečně aktivně.

Ředitel pankrácké věznice Pavel Hadrava stížnosti vězňů odmítal. A zprvu nechtěl nic řešit ani po prvním podnětu ombudsmanky Šabatové.

"Tvrzení odsouzených, že se chodbař dopouští násilí na jiných nebo že znásilnil jiného odsouzeného, pochází pouze z doslechu, nikdo nebyl přímým svědkem," napsal Hadrava ve vyjádření pro Annu Šabatovou.

Ombudsmanka k případu dodala, že chtěla poukázat nejen na bezpráví ve věznici, ale také navrhnout jasná pravidla pro práci takzvaných chodbařů, kteří se nesmějí za tichého souhlasu dozorců stát jakýmisi "nižšími bachaři".

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy