Stát poslal vězňům zásilky se zbraněmi. Akci nazval Balík

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
20. 10. 2014 5:30
Generální inspekce bezpečnostních sborů riskantně prověřovala spolehlivost dozorců. Bez vědomí šéfů věznic posílala konkrétním trestancům balíčky s noži nebo žiletkami. Za mříže naštěstí nic neprošlo.
Foto: Thinkstock

Praha - Do vybraných věznic v Česku dorazila loni v létě desítka nebezpečných zásilek se zbraněmi včetně nožů nebo žiletek. V rámci akce nazvané "Balík" je vytipovaným vězňům zaslala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která tak chtěla cvičně zjistit, zda fungují bezpečnostní opatření a dozorci nebezpečný obsah zabaví. 

Podivná akce vyšla a bachaři balíky s nebezpečným obsahem odhalili. Šlo však o hodně riskantní prověrku, protože inspektoři zkoušku zatajili vězeňské službě. Kdyby tak bývala bezpečnostní opatření selhala, mohla inspekce bez vědomí bachařů vyzbrojit vězně proti dozorcům.

Akce navíc mohla ohrozit i samotné trestance. "Pokud by u vězně v probaci našli nůž, asi by těžko vysvětloval, kdo mu ho poslal a že ho nechtěl,” uvedl zdroj Aktuálně.cz z bezpečnostní komunity, který na zvláštní akci upozornil.

Inspekce navíc údajně neměla průběh akce pod kontrolou. "Pokud se testuje spolehlivost, bývá obvykle pořizován záznam z akce, v tomto případě to tak nebylo," dodal zdroj redakce.

Generální inspekce se k svéráznému testu odmítá vyjádřit. Ředitel Ivan Bílek se redakci neozval a přes mluvčí Radku Sandorovou vzkázal, že vedení inspekce dodržuje zákon.

"GIBS se nebude vyjadřovat ke způsobu organizování, zajištění a průběhu zmíněné akce, ale můžeme vás ubezpečit, že veškerá činnost GIBS je vždy prováděna v souladu s příslušnými právními předpisy," napsala Sandorová.

O detailech akce se nechce bavit ani vězeňská služba, která odkázala na GIBS coby autora nápadu.

Rok v tajnosti

Zvláštní zkoušku se podařilo inspekci i vězeňské službě udržet téměř rok v tajnosti. Za pochybný pokus prověřit bezpečnostní opatření věznic nebyl podle informací Aktuálně.cz nikdo potrestán, protože inspekce ani neprovedla vnitřní šetření se šéfy akce.

Zkoušku "Balík" měl vést náměstek ředitele inspekce pro speciální služby Roman Ševčík. Jeho vyjádření se však redakci přes veškerou snahu nepodařilo sehnat.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

"Interní záležitosti nekomentujeme," odrazila mluvčí inspekce Radka Sandorová snahu o zprostředkování kontaktu se Ševčíkem a také dotaz, zda stále Ševčík na inspekci pracuje. Na webových stránkách GIBS je totiž jako jediný náměstek ředitele uveden Michal Murín, který má na starosti trestní řízení.

Že Ševčík akci šéfoval, potvrdil až jeho bývalý kolega Dušan Brunclík, který byl do letošního června rovněž náměstkem inspekce. Brunclík se na prověrce rovněž podílel, na dokumentech je totiž jeho podpis.

Brání se však, že veškerá odpovědnost ležela na Ševčíkovi. "Podpis jsem dával ve fázi, kdy jsem neznal scénář předmětných zkoušek, obsah balíků ani další podrobnosti. Dal jsem jen souhlas, za vše ostatní odpovídal náměstek Ševčík," tvrdí Brunclík a dodal, že v balíčku skutečně byly i zbraně.

"Vím, že se jednalo o dva kuchyňské nože a v několika případech o holítka se žiletkami. Zásilek bylo deset až patnáct a šly mimo jiné na věznice v Opavě a Valdicích," uvedl Brunclík.

Z inspekce odešel před čtyřmi měsíci poté, co ředitel Ivan Bílek zrušil jeho pracovní pozici.

Sobotka: Nebyl to dobrý nápad

Inspektoři, kteří mohou testovat připravenost ozbrojených sborů, tvrdí, že postupovali podle zákona, zřejmě se ale pohybovali na jeho samé hranici. Norma totiž říká, že zkouška nesmí ohrozit lidské životy. "Prováděním zkoušky spolehlivosti nesmí dojít k bezprostřednímu ohrožení nebo poškození života nebo zdraví osob, jejich majetku anebo k omezení svobody osob," stojí v zákoně.

Promyšlenost akce zpochybnil i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Že v některém z balíčků byl i nůž, nepokládám za zrovna dobrý nápad," napsal Sobotka Aktuálně.cz.

Ministerský předseda však zároveň kvitoval, že bachaři všechny nebezpečné balíčky zadrželi. "V rámci této kontrolní akce, jak jsem byl informován, k žádnému selhání kontroly nedošlo," uvedl Sobotka.

Balíky adresované vězňům kontrolují dozorci rentgenem a využívají i vycvičené služební psy.

"Kontroly probíhají prostřednictvím technických prostředků a zařízení a za využití speciální služební kynologie. Proces však nemohu z bezpečnostních důvodů blíže specifikovat," uvedla mluvčí vězeňské služby Hana Löffelmannová.

Dělali si, co chtěli

Zkoušky spolehlivosti se používají od roku 2009, kdy vznikla policejní inspekce. Od ledna 2012, kdy vznikla GIBS, může inspektor při zkoušce spáchat beztrestně přestupek.

Jen za rok 2013 provedla inspekce 56 podobných zkoušek, ve třech případech testovaní příslušníci bezpečnostních sborů selhali. Stejný počet odhalili o rok dříve, kdy měla zkouška spolehlivosti premiéru. Tehdy provedli test jednatřicetkrát. 

Mezi nejčastější způsoby testování patří například simulace dopravního přestupku. Inspektor překročí úmyslně povolenou rychlost a vyčká, zda policista, který jej pokutuje, nabídne vyřešení přestupku mimo záznam. 

Ředitel inspekce Bílek si instrument v dřívějších vyjádřeních pochvaloval. "Příslušníci si dříve mohli dělat, co chtěli, a maximálně dávali pozor, jestli je někdo nesleduje," řekl o zkouškách ředitel GIBS.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy