reklama
 
 

V Kladně je rušno kvůli SPD: pirát složil mandát, člen TOP 09 vystoupil ze strany

8. 10. 2018 15:10
Značně optimisticky začal své ohlédnutí za volbami předseda SPD Tomio Okamura. A to navzdory tomu, že v nich jeho hnutí neuspělo ani v jediném z 27 senátních obvodů a pohořelo také v mnoha velkých i menších městech. Paradoxně mu k optimismu pomohla ODS, TOP 09 a piráti, tedy strany, které Okamura vůbec nemusí. Členové těchto stran se chystají v Kladně vládnout se dvěma zastupiteli za SPD. "Dobrá zpráva - SPD bude součástí vládnoucí koalice v prvním velkém městě – je to středočeské Kladno. A jednání právě probíhají v mnoha dalších ze 111 měst a obcí," píše Okamura. Situace se ale ještě může zcela změnit.

Kladno - Kdo by se podíval na Facebook kandidáta SPD a kladenského zastupitele Jana Štrauba, moc informací by tam o jeho vizích ohledně  budoucnosti města nenašel - nejsou tam téměř žádné. Naopak místo nich sdílí velmi často množství článků z proruských dezinformačních webů Aeronet, Středoevropan, Rukojmí či mnoha dalších.

Nyní se ale poněkud paradoxně stal právě Štraub a jeho kolega z kandidátky Oldřich Černý dvěma nejvíce obletovanými muži v Kladně. Oni dva totiž rozhodnou o tom, která ze dvou nejsilnějších osobností ve městě bude Kladnu vládnout - zda to bude dosavadní primátor Milan Volf z Volby pro Kladno, nebo dřívější první muž města Dan Jiránek z ODS.   

Menší zlo

V této chvíli má navrch Jiránek, který už uzavřel koaliční dohodu se sdružením Kladeňáci, hnutím ANO a zmiňovaným SPD. Díky tomu si zajistil post primátora, ale nic ještě jisté nemá. Jeho koalice má jen těsnou většinu osmnácti křesel ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu, navíc je Jiránek i někteří další členové koalice pod tlakem špiček stran, aby "holport" s dvěma zastupiteli SPD neuzavírali.

"Bez nich bychom ale nemohli dát koalici dohromady. Když bychom se nedomluvili s SPD, zcela jistě by to udělal současný primátor Volf, který by do své koalice přibral ještě komunisty, což by byla pro Kladno vůbec nejhorší možná varianta," tvrdí Aktuálně.cz Jiránek.

Na dotaz, zda mu nevadí, že bere k vládnutí extremistickou SPD, reaguje tvrzením, že komunální politika není o velké politice. "Obrazně řečeno, vždycky říkám, že chodník ve městě není ani levý, ani pravý. Je buď opravený, nebo rozbitý," říká Jiránek, který ale přiznává, že z vedení ODS slyší za svůj postup kritiku.  

Pirát odstoupil z kandidátky, člen TOP 09 vystoupil ze strany

Pod ještě větším tlakem jsou ale někteří členové sdružení Kladeňáci, mezi nimiž je také člen TOP 09 Petr Hašek a člen pirátů Jakub Václavovič. Ani vedení TOP 09 a pirátů se totiž nelíbí, že chce jít Hašek a Václavovič do koalice s SPD. "Za TOP 09 mohu zcela jasně deklarovat, že náš člen vstupem do této koalice porušuje platné usnesení strany, které koalice s SPD vylučuje. Už to řešíme," prohlásila místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

Ještě přísnější je předseda strany Jiří Pospíšil. "Dotyčný člen kladenské topky má jen dvě možnosti - vystoupit z koalice nebo vystoupit ze strany. Jinak bude vyloučen pro porušení hodnot TOP 09," napsal na Twitter.

Hašek se nakonec rozhodl pro druhou možnost. Odpoledne poslal prohlášení, že vystupuje ze strany. "Jsem si vědom, že uzavření spolupráce s SPD, byť na komunální úrovni a navíc v této velmi specifické situaci, je jednání, které vedení TOP 09 může považovat a také považuje za vybočení ze směru, kterým tato strana jde. Po domluvě s vedením TOP 09 ukončím svoje členství ve straně a nadále budu pokračovat v plnění volebního programu jako člen koalice Kladeňáci," napsal. 

Lídr sdružení Kladeňáci Tomáš Kutil uvedl, že jejich uskupení zajistí podporu koalice pěti hlasy. "Petr Hašek bude pokračovat v plnění volebního programu jako člen naší koalice, Jakub Václavovič se vzdá mandátu, ale na jeho místo nastoupí paní architektka Anna Gamanová," uvedl s tím, že i pro něj je spolupráce s SPD velmi těžký kompromis. "Ale ten, kdo žije v Kladně a zná místní atmosféru, tak ví, že Kladno nutně potřebuje ve vedení města změnu, Milan Volf z mnoha důvodů městu neprospívá. V naší koalici si SPD program diktovat nebude," sdělil HN Kutil.

Ten zároveň tvrdí, že Volf jako vítěz voleb s nimi vůbec nejednal. "Pravděpodobně to bylo z důvodu, že naše programy jsou diametrálně odlišné. Pokud bychom zvolili odchod do opozice, zůstali by Kladeňáci "čistí", ale dle našeho názoru by Milan Volf poškozoval Kladno dále," řekl Aktuálně.cz Kutil.

Okamura se z Kladna raduje, rýsují se další dohody, tvrdí

Jeho sdružení se snaží povolební postup vysvětlovat i na Facebooku. "Dříve než nás začnete kamenovat za to, že jsem šli do koalice s SPD, se prosím zamyslete a navrhněte, jak jinak byste to vyřešili vy, abyste splnili program," stojí v textu. Podle autorů by odchod do opozice sice znamenal, že by Kladeňáci zůstali "čistí", ale "Volf by devastoval Kladno dále". 

Primátor Volf Aktuálně.cz odpoledne sdělil, že situaci ohledně budoucího vedení města považuje za zcela otevřenou. "Když mě chce někdo porazit, ať mě porazí přímo ve volbách, což se zatím nikomu nepodařilo," řekl. Volf volby v Kladně jasně vyhrál, se svou Volbou pro Kladno získal 34,23 procenta hlasů, což znamená 13 křesel v zastupitelstvu. Pro zajímavost: druhá ODS má 7 křesel.

Nejspokojenější je patrně předseda SPD Tomio Okamura, který sice s výjimkou Kladna neuspěl například v téměř žádném středočeském městě, ale díky Kladnu začal své hodnocení voleb na Facebooku velmi optimisticky. 

"Dobrá zpráva - SPD bude součástí vládnoucí koalice v prvním velkém městě - je to středočeské Kladno. A jednání právě probíhají v mnoha dalších ze 111 měst a obcí, kde má SPD nově zastupitele, a rýsuje se účast dalších našich zastupitelů přímo ve vedení měst či obcí," tvrdí Okamura. Že by šel s jeho lidmi do vedení většího města někdo další, není zatím známo.

autor: Radek Bartoníček | 8. 10. 2018 15:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama