Okamura zaútočil na veřejnoprávní média, chce je zestátnit. To nedovolíme, reagují politici

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 24. 10. 2017 15:11
Zaměřit se na veřejnoprávní média a dostat je pod kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu chce předseda strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral to označil za útok na demokracii.
Foto: František Grossmann

Praha - Dotazy moderátorky pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu ohledně financování hnutí Svoboda a přímá demokracie odvracel jeho předseda Tomio Okamura výhrůžkou, že se zaměří na veřejnoprávní média, která je podle něj potřeba zestátnit.  

"Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením," řekl podle ČTK Okamura.

Reagoval tak na dotaz, zda v jeho straně nehrozí spory o peníze, jak tomu bylo v Okamurově původní straně Úsvit. Ta se dostala do sněmovny po minulých volbách v roce 2013, vzápětí se ale kvůli finančním sporům rozpadla. 

Podle šéfa SPD například Český rozhlas Plus vytvářel z peněz koncesionářů jeho kreslenou karikaturu, která ho údajně zesměšňovala před volbami, aniž by k tomu měla redakce svolení poplatníků. 

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral vyjádření šéfa SPD označil za ohrožení principů demokracie. "Hospodaření Českého rozhlasu bylo, je a bude vždy zcela transparentní," uvedl v prohlášení. 

Zavoral doplnil, že zestátnění Českého rozhlasu a České televize by znamenalo potlačení svobody projevu, narušení objektivního a pravdivého informování veřejnosti.

K Zavoralovu prohlášení se připojil i šéf ČT Petr Dvořák, který vyzval politiky, aby bránili demokracii a nezávislost médií. "Média veřejné služby jsou silná, nezávislá a v žádném případě neslouží politickým nebo ekonomickým cílům. Zřejmě proto jsou často cílem podobných útoků, proti nimž je třeba stále znovu se důrazně vymezovat. Vysokou důvěru, kterou u diváků a posluchačů svobodná veřejnoprávní média mají, nemůže nikdy získat žádné státní médium," sdělil Dvořák.

Okamurova slova už také odmítl Syndikát novinářů, ale i politické strany - piráti či Starostové.

"Jakékoliv zestátnění veřejnoprávních médií rezolutně odmítáme. Veřejnoprávní média musí zůstat svobodná a nezávislá," sdělil mluvčí Starostů Karel Kreml.

"Okamurovy výroky jsou nebezpečné. Jakákoliv cenzura je nepřípustná. Je třeba se proti tomu ohradit," sdělili na Twitteru piráti.

"To nedovolíme!" reagoval zas na Twitteru místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Zestátňovat nemíní podle ČTK ani vítěz voleb hnutí ANO. "Samozřejmě nikdo tady nic nechce zestátňovat. Máme jasný systém a my nic nechceme měnit," uvedl předseda Andrej Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy