Tyto skvosty mizí. Průvodce ohroženými památkami v Česku

Ludvík Hradilek Štěpán Plaček Jiří Kropáček Ludvík Hradilek, Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
Aktualizováno 24. 12. 2015 16:28
Kláštery, zámky, sýpky, vily či venkovské chalupy se obracejí v prach. Přitom jde často o jedinečné kulturní památky. Fotoreportér Ludvík Hradilek objel všechny kraje a zmapoval tu spoušť.

Nemovitých kulturních památek Národní ústav památkové péče eviduje v Česku více než 40 tisíc.

Pražský hrad, Český Krumlov, Kroměříž a celá řada dalších patří ke světovému kulturnímu dědictví, stojí tu staletí a není důvod s jejich návštěvou spěchat, opečováváme je jak zlatá telata, v nejbližší době nespadnou.

Jsou tu však památky často neméně významné, které se rozpadají před našima očima i bdělým okem orgánů státní správy. Může se stát, že příští rok už nebudou.

Navštívili jsme část z těch, u kterých hrozí zánik. Některé už spadly, většina čeká na svůj osud a pomalu se rozpadá.

Projděte si památné stavby naší země, kraj od kraje, kostel od zámku či textilní továrny. Uvidíte místa, která formovala kulturní dědictví našich předků, abyste o nich mohli vyprávět svým dětem.

Facebook autora

Královéhradecký

Fotoreportér Ludvík Hradilek zmapoval zdevastované památky v Královéhradeckém kraji. Podívejte se ve fotogalerii Památky, ze kterých nic nezbylo, i nově postavené

Ve výběru nejohroženějších staveb v Královéhradeckém kraji jsou významně zastoupeny sakrální a církevní objekty (kostely v Otovicích, Teplicích nad Metují, Vižnově, Zdoňově a Javorníku, z toho dva jsou ze skupiny broumovských kostelů, a fara v Šonově u Broumova, kterou vlastníci aktivně nabyli po roce 1989, ovšem zcela rezignují na jakoukoliv údržbu).

Technické památky zastupuje pivovar (původně tvrz) v Rudníku a areál Panského dvora v Ratibořicích. Na pomezí šlechtických sídel a technických památek stojí ohrožená tvrz v Konecchlumí, přestavěná na sýpku.

Venkovské ohrožené stavby zastupuje usedlost v Hejtmánkovicích (opět v pohraničním území), jejíž údržbu dlouhodobě podlamuje nedostatek vlastních finančních prostředků, ale i nedostatek finančních prostředků z příspěvků státní památkové péče a také administrativní náročnost jejich poskytování. 

 

Právě se děje

Další zprávy