Tyto skvosty mizí. Průvodce ohroženými památkami v Česku

Ludvík Hradilek Štěpán Plaček Jiří Kropáček Ludvík Hradilek, Štěpán Plaček, Jiří Kropáček
Aktualizováno 24. 12. 2015 16:28
Kláštery, zámky, sýpky, vily či venkovské chalupy se obracejí v prach. Přitom jde často o jedinečné kulturní památky. Fotoreportér Ludvík Hradilek objel všechny kraje a zmapoval tu spoušť.

Nemovitých kulturních památek Národní ústav památkové péče eviduje v Česku více než 40 tisíc.

Pražský hrad, Český Krumlov, Kroměříž a celá řada dalších patří ke světovému kulturnímu dědictví, stojí tu staletí a není důvod s jejich návštěvou spěchat, opečováváme je jak zlatá telata, v nejbližší době nespadnou.

Jsou tu však památky často neméně významné, které se rozpadají před našima očima i bdělým okem orgánů státní správy. Může se stát, že příští rok už nebudou.

Navštívili jsme část z těch, u kterých hrozí zánik. Některé už spadly, většina čeká na svůj osud a pomalu se rozpadá.

Projděte si památné stavby naší země, kraj od kraje, kostel od zámku či textilní továrny. Uvidíte místa, která formovala kulturní dědictví našich předků, abyste o nich mohli vyprávět svým dětem.

Facebook autora

Moravskoslezský

Fotoreportér Ludvík Hradilek zmapoval zdevastované památky v Moravskoslezském kraji. Podívejte se ve fotogaleriích Památné ruiny severní Moravy a Památné ruiny Slezska

Největší skupinu ohrožených památek tvoří zámky, které po roce 1948 byly využívány pro různé účely (například zámek Bravantice sloužil jako kanceláře místního zemědělského podniku, zámek Janovice jako depozitář Zemského archivu v Opavě, zámek Dívčí Hrad jako skladiště Zdravotnického zásobování), nicméně i přes některé ne zcela vhodné stavební zásahy byla u těchto objektů prováděna alespoň základní údržba.

Pro osudy ohrožených památek je typická ztráta jejich původní funkce. Například v Novém Jičíně stojí dvě protějškové vily vybudované v 80. letech 19. století pro spolumajitele místní světoznámé továrny na klobouky. Ještě v 90. letech 20. století byly využívány (lůžková část kožního oddělení nemocnice a ozdravovna), dnes jsou prázdné, chybí jim pravidelná údržba a jejich stav se s každým dalším rokem zhoršuje. Téměř stejný osud mají lázeňské objekty Jánských koupelí na Opavsku.

Mezi ohroženými památkami figurují tři významné ostravské stavby – budova bývalých jatek, obchodní dům Textilia (později Ostravica) vybudovaný podle projektu Marie Frommerové v roce 1928 a budova bývalé Moravsko-ostravské obchodní a průmyslové banky z roku 1905.

 

Právě se děje

Další zprávy