Praha - Peněžitý trest padesát tisíc korun dostal bývalý velitel Hradní stráže Petr Prskavec za údajné zneužívání cestovních náhrad, při němž si podle žalobce přišel na necelých 17 tisíc korun. Paradoxní přitom je, že letos v únoru státní zástupce jeho stíhání podmíněně zastavil, protože Prskavec způsobenou škodu uhradil.
Jenže někdejší velitel Hradní stráže proti podmíněnému zastavení podal stížnost a chtěl, aby soud jeho případ projednal. Nelíbilo se mu totiž to, že podmínečným odložením žalobce konstatoval jeho vinu, byť mu neudělil trest.
"Podal si stížnost, protože nesouhlasil s tímto způsobem vyřízení," potvrdil obvodní státní zástupce pro Prahu 6 Richard Petrásek.
Škodu uhradil
Prskavec řídil Hradní stráž necelý rok od prosince 2015. Dosavadní velitel 251. protiletadlového oddílu ze Strakonic na tomto postu nahradil Radima Studeného, který musel skončit po aféře s vyvěšením rudých trenek místo prezidentské standarty.
Loni počátkem prosince ale Prskavce nečekaně odvolal náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše. Odůvodnil to tím, že Prskavec zneužíval cestovní náhrady. Prý si nechával proplácet náklady za dojíždění z domova do práce, i když zůstával v Praze.
Případ dostalo státní zastupitelství na stůl počátkem února, ale státní zástupkyně Jindra Janáčová vzápětí rozhodla o podmíněném zastavení stíhání.
"Došli jsme k tomu, že se trestného činu dopustil. Nicméně vzhledem k tomu, že škodu ve výši 16 953 korun zcela uhradil a byl dosud netrestán, jsme shledali, že splňuje podmínky pro podmíněné zastavení trestního stíhání," uvedl Petrásek.
Bylo to neúmyslné, tvrdí Prskavec
Prskavec ale proti uvedenému řešení podal stížnost a trval na tom, ať se případ projedná. Chtěl, aby soud konstatoval, že se trestného činu nedopustil. Nechtěl prý podvádět a cestovní příkazy vyplňoval špatně omylem.
Státní zástupce proto podal obžalobu a soudkyně Kateřina Kratochvílová letos v květnu vydala trestní příkaz, jímž Prskavcovi přikázala zaplatit peněžitý trest 50 tisíc korun. "Soud se ztotožnil s naším názorem, že vědět měl a mohl, tedy že tam byl minimálně nepřímý úmysl," konstatoval Petrásek.
Protože i proti tomuto rozhodnutí se Prskavec odvolal, soudkyně nařídila veřejné jednání. Projednávat případ začala minulý měsíc a toto pondělí zvažovala, že vynese rozsudek. Nakonec ale musela jednání odložit na druhou polovinu ledna - na poslední chvíli se omluvila důležitá svědkyně.
Stanovisko Prskavce se nepodařilo získat. S médii nekomunikuje a sdílný není ani jeho advokát Michal Mleziva.
Sám Prskavec nadále zůstal na Hradě, ale je postaven mimo službu. "Je dočasně zproštěn výkonu služby do pravomocného skončení trestního řízení a nachází se v mé personální dispozici," uvedl náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.
To, zda se Prskavec po případném očištění může na svůj post velitele Hradní stráže vrátit - jak naznačoval po jeho obvinění -, nechtěl Kaše nyní komentovat. Nicméně poukázal na to, že mezitím byl jmenován nový velitel Hradní stráže.
650 podřízených
Velitel Hradní stráže řídí kolem 650 lidí, z toho asi 600 jsou vojáci. Hlídají nejenom Pražský hrad, ale i zámek v Lánech. Prskavec na Hrad nastoupil v době zostřování bezpečnostních opatření po teroristických útocích v Evropě. Ve své pozici se účastnil i zavedení bezpečnostních kontrol při vstupu na Hrad.
Deník Aktuálně.cz těsně před Prskavcovým odvoláním s odkazem na příslušníky Hradní stráže napsal, že vojáci v poslední době dostali několik zvláštních příkazů, které dávají do souvislosti s kancléřem Vratislavem Mynářem. Podle jednoho z nich si měl kancléř například nechat otevřít Jelení příkop, aby si v něm mohl zaběhat, nebo uzavřít v nočních hodinách bránu na Opyši, u které bydlí. Mynář to odmítl.