Hrad se dál opevňuje. Nové kamery rozeznají obličeje a upozorní na podezřelé chování

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
30. 8. 2017 5:30
Správa Pražského hradu zavádí další bezpečnostní opatření. Nová technologie má rozpoznat obličeje návštěvníků i podezřelý pohyb. Desítky milionů na modernizaci kamer jdou z peněz získaných po incidentu s červenými trenýrkami.
Bezpečnostní opatření na Pražském hradě.
Bezpečnostní opatření na Pražském hradě. | Foto: Martin Fendrych

Praha - Každý den projdou bránou Pražského hradu tisíce lidí. Už nyní je kvůli bezpečnosti každý návštěvník zkontrolován detekčním rámem a prohledá ho policista. I přesto se ochrana sídla prezidenta ještě zvyšuje.

Na Hradě momentálně probíhá modernizace kamer. Ty už nebudou pouze zaznamenávat obraz a zvuk, ale dokážou rozpoznat i obličej nebo podezřelé chování jednotlivých návštěvníků. Software například spočítá, jestli nějaký člověk často obchází u nějakého hlídaného objektu, a upozorní na to.

Desítky milionů na modernizaci kamer půjdou z balíku 100 milionů, které Správa Pražského hradu dostala po incidentu s červenými trenýrkami na zabezpečení areálu. Právě akce umělecké skupiny Ztohoven odhalila, že Hrad má vážné bezpečnostní trhliny.

Umělci se před dvěma lety v září dostali v přestrojení za kominíky až na střechu památky a místo prezidentské standarty vyvěsili obří rudé trenýrky. Kritizovali tím chování prezidenta Miloše Zemana.

Některé staré kamery už technici začali vyměňovat za nové. "Doplňujeme i jejich počet," potvrdil on-line deníku Aktuálně.cz David Šebek ze Správy Pražského hradu. Loni v srpnu kancléř Vratislav Mynář prohlásil, že chce, aby byl dokončen kamerový systém, který bude hlídat i okolí areálu.

Úředníci dokončují poslední přípravy pro vyhlášení výběrových řízení na další modernizaci bezpečnostního systému. "Policie a Hradní stráž získají řadu špičkových nástrojů pro vyhodnocování obrazového záznamu," věří Šebek.

Z bezpečnostních důvodů však Hrad nemůže prozradit další detaily. A na konkrétní informace je skoupá i policie. Potvrdila však, že speciální kamery se připravují. "Se zavedením bezpečnostních kamer jsme obeznámeni," sdělila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Jak systém funguje?

Aby se kamery staly "chytrými", je potřeba k nim přikoupit i speciální software a server s dostatečným výpočetním výkonem, který dokáže informace zpracovávat.

"Systémy dnes dokážou rozpoznat, jestli se někdo dostal někam, kam nemá, ale i když třeba někdo zkolaboval," popsal výhody Daniel Štofan ze společnosti GoodVision, která se kamerovými systémy nové generace zabývá. Díky softwaru také kamery pomáhají policistům hledat informace ze záznamu, označovat obličeje či zpozorovat podezřelý pohyb.

Jsou ale i lidé, kteří další bezpečnostní opatření na Hradě nevidí rádi. "Nejsem příznivcem těch rámů a dalších opatření na Hradě," řekl například bývalý ministr vnitra František Bublan, který by památku viděl raději otevřenou lidem.

Kamery na rozpoznávání obličejů ale v Evropě nejsou ničím výjimečným. I Praha už v současnosti několik kamer na rozpoznávání obličejů a nestandardního chování testuje. Loni navíc hlavní město schválilo další nákup a modernizaci kamerových systémů, což se může podle zastupitelů vyšplhat až na miliardu korun.

Podobnou sledovací techniku dostane i pražské Letiště Václava Havla, kde technici nainstalují 145 chytrých kamer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy