Hrad se dál opevňuje. Nové kamery rozeznají obličeje a upozorní na podezřelé chování

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
30. 8. 2017 5:30
Správa Pražského hradu zavádí další bezpečnostní opatření. Nová technologie má rozpoznat obličeje návštěvníků i podezřelý pohyb. Desítky milionů na modernizaci kamer jdou z peněz získaných po incidentu s červenými trenýrkami.
Bezpečnostní opatření na Pražském hradě.
Bezpečnostní opatření na Pražském hradě. | Foto: Martin Fendrych

Praha - Každý den projdou bránou Pražského hradu tisíce lidí. Už nyní je kvůli bezpečnosti každý návštěvník zkontrolován detekčním rámem a prohledá ho policista. I přesto se ochrana sídla prezidenta ještě zvyšuje.

Na Hradě momentálně probíhá modernizace kamer. Ty už nebudou pouze zaznamenávat obraz a zvuk, ale dokážou rozpoznat i obličej nebo podezřelé chování jednotlivých návštěvníků. Software například spočítá, jestli nějaký člověk často obchází u nějakého hlídaného objektu, a upozorní na to.

Desítky milionů na modernizaci kamer půjdou z balíku 100 milionů, které Správa Pražského hradu dostala po incidentu s červenými trenýrkami na zabezpečení areálu. Právě akce umělecké skupiny Ztohoven odhalila, že Hrad má vážné bezpečnostní trhliny.

Umělci se před dvěma lety v září dostali v přestrojení za kominíky až na střechu památky a místo prezidentské standarty vyvěsili obří rudé trenýrky. Kritizovali tím chování prezidenta Miloše Zemana.

Některé staré kamery už technici začali vyměňovat za nové. "Doplňujeme i jejich počet," potvrdil on-line deníku Aktuálně.cz David Šebek ze Správy Pražského hradu. Loni v srpnu kancléř Vratislav Mynář prohlásil, že chce, aby byl dokončen kamerový systém, který bude hlídat i okolí areálu.

Úředníci dokončují poslední přípravy pro vyhlášení výběrových řízení na další modernizaci bezpečnostního systému. "Policie a Hradní stráž získají řadu špičkových nástrojů pro vyhodnocování obrazového záznamu," věří Šebek.

Z bezpečnostních důvodů však Hrad nemůže prozradit další detaily. A na konkrétní informace je skoupá i policie. Potvrdila však, že speciální kamery se připravují. "Se zavedením bezpečnostních kamer jsme obeznámeni," sdělila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Jak systém funguje?

Aby se kamery staly "chytrými", je potřeba k nim přikoupit i speciální software a server s dostatečným výpočetním výkonem, který dokáže informace zpracovávat.

"Systémy dnes dokážou rozpoznat, jestli se někdo dostal někam, kam nemá, ale i když třeba někdo zkolaboval," popsal výhody Daniel Štofan ze společnosti GoodVision, která se kamerovými systémy nové generace zabývá. Díky softwaru také kamery pomáhají policistům hledat informace ze záznamu, označovat obličeje či zpozorovat podezřelý pohyb.

Jsou ale i lidé, kteří další bezpečnostní opatření na Hradě nevidí rádi. "Nejsem příznivcem těch rámů a dalších opatření na Hradě," řekl například bývalý ministr vnitra František Bublan, který by památku viděl raději otevřenou lidem.

Kamery na rozpoznávání obličejů ale v Evropě nejsou ničím výjimečným. I Praha už v současnosti několik kamer na rozpoznávání obličejů a nestandardního chování testuje. Loni navíc hlavní město schválilo další nákup a modernizaci kamerových systémů, což se může podle zastupitelů vyšplhat až na miliardu korun.

Podobnou sledovací techniku dostane i pražské Letiště Václava Havla, kde technici nainstalují 145 chytrých kamer.

 

Právě se děje

Další zprávy