Odstup, žádá vedení ČSSD politika, Praha to odmítla

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 10. 2010 11:18
Vedení největší opoziční strany řeší další problém s financováním vlastní pokladny

Praha - Vedení ČSSD chce, aby jeden z lídrů strany v komunálních volbách v Praze Miroslav Poche odstoupil z kandidátky. Poche dal loni straně peníze přes několik členů, kteří poměrně vysoký dar vykázali jako členské příspěvky. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky musí o Pochem rozhodnout pražská organizace sociální demokracie, která nese odpovědnost za volební výsledek.

Vedení ČSSD pokládá Pocheho výroky související s poskytnutím peněz za nešťastné a v mnoha ohledech nepřijatelné, uvedl Sobotka. Možností je podle něho i to, že by Poche rezignoval na mandát pražského zastupitele až po volbách, které budou už příští týden.

"Jde o vyvození odpovědnosti za chybu. Čas není důležitý," řekl Bohuslav Sobotka. Poukázal na to, že volební matematika v obecních volbách je jiná než v případě sněmovních a krajských voleb. Na odchod Pocheho z kandidátky by doplatili ztrátou hlasů ostatní kandidáti ČSSD, dodal úřadující šéf sociální demokracie.

Jednání stranického grémia se účastnily i špičky pražské sociální demokracie a čelní pražští kandidáti.

Později pražská ČSSD rozeslala tiskovou zprávu, že Poche na kandidátce zůstane. A to právě kvůli Sobotkou zmíněných volebním počtům.

"Z tohoto důvodu se pražská organizace vrátí k tomuto případu bezprostředně po volbách," slibují straníci.

Poche už rezignoval na stranické funkce. Byl místopředsedou pražské ČSSD. Je také městským zastupitelem a placeným předsedou výboru pro infrastrukturu. Odchod Pocheho z kandidátky žádá i kandidát ČSSD na primátora Jiří Dienstbier mladší. Naopak předseda pražské ČSSD Petr Hulinský poukázal na to, že ČSSD už nemůže kandidátky měnit, jen kandidáty škrtat, což prý nechce.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy