ODS představila program. Chce bojovat s krizí

Domácí Domácí
31. 8. 2009 12:10
ODS zveřejnila svůj dlouho utajovaný program pro předčasné volby
Foto: Jan Langer

Praha - Téměř jako divadelní šou pojala ODS oficiální představení svého volebního programu. Každou z šesti tematických kapitol uvedl krátký animovaný spot Vladimíra Jiránka.

Hlavní body pak na pódiu stylizovaného městečka Řešení spolu s předsedou Mirkem Topolánkem komentovali neherci "z lidu". "Nebyl to žádný kompars, byli to naši skuteční kandidáti ve volbách," vysvětlil Topolánek.

"Základním sloganem je slovo "řešení". Zvolili jsme ho úmyslně, protože se chceme odlišit od těch, kteří žádné řešení nenabízejí, ale jen parazitují na strachu ostatních," řekl v úvodu Topolánek.

Hlavní důraz podle něj klade ODS na boj s dopady hospodářské krize. Občanští demokraté chtějí udržet zdravé veřejné finance a nepřipustit zvyšování zadlužení státu.Slibují také snižování daňové zátěže a zvyšování zaměstnanosti.

"Když někdo vytvoří nové místo pro nezaměstnaného, po dobu dvou let mu bude platit jednoměsíční výpovědní lhůta," nastínil jedno ze slibovaných opatření Topolánek.

ODS chce také umožnit čerpání 3,3 miliard korun z evropských fondů na zvyšování kvalifikace zaměstnanců, kteří by jinak mohli přijít o práci. Součástí programu jsou i slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele nebo zrychlení odpisů majetku.

Sociálně citlivá spoluúčast

V dalších kapitolách programu se ODS věnuje podpoře rodiny, seniorů i mladých lidí. Slibuje dostupnější lékařskou péči a zavedení dobrovolného a daňově výhodného ošetřovatelského připojištění nebo právo na druhý názor lékaře placený z veřejného zdravotního pojištění.

Občanští demokraté počítají se spoluúčastí pacientů na financování zdravotní péče, má být podle nich ale sociálně citlivá. K tomu má přispět přesné vymezení péče hrazené z veřejného pojištění od péče hrazené přímo.

V kapitole věnované kvalitě života Topolánek řekl, že jednou z priorit ODS je i ochrana životního prostředí. „Nevím, kde vznikl mýtus, že životní prostředí je čistě levicové téma. Ochranu životního prostředí pokládám za výsostně pravicové a výsostně konzervativní téma," vysvětlil předseda ODS.

Podrobný rozbor volebního programu ODS přineseme během odpoledne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy