ČSSD tvrdí, že zvýší sociální dávky a ještě ušetří

Petr Holub
10. 7. 2009 8:01
Víc utrácet, nezvýšit příjmy, a přitom se zbavit dluhů. Splnit jde vždy nejvýš dva z těchto tří úkolů. Volební program ČSSD slibuje vše naráz
Rozdáme víc, ale víc neutratíme. A ještě smázneme dluhy. To slibují, aby odvrátili další volební porážku.
Rozdáme víc, ale víc neutratíme. A ještě smázneme dluhy. To slibují, aby odvrátili další volební porážku. | Foto: Jan Langer

Praha - Víc utrácet, nezvýšit příjmy, a přitom se zbavit dluhů. Jak ví každý správce rodinných financí, splnit jde vždy nejvýš dva z těchto tří úkolů. Přesto volební program ČSSD slibuje všechno najednou.

"Náklady českého sociálního státu patří v současnosti absolutně i relativně k nejnižším v Evropě. Naše země vydává dosud na důchody mnohem méně, než je evropský průměr," tvrdí hlavní program do říjnových voleb, který publikovala ČSSD pod názvem "Jistoty pro lidi, naděje pro naši zemi".

Proto je možný celý vějíř sociálních slibů, které vyplňují hlavní část volebního dokumentu. "Budeme prosazovat vyšší nárůst důchodů, než je růst životních nákladů důchodců," ujišťují autoři a upřesňují, že penze porostou v každém případě rychleji než inflace, jak nařizuje penzijní zákon. K tomu chtějí letos vyplatit 13. důchod jako "drahotní kompenzaci".

Víc peněz bude potřebovat zdravotnictví. Program doporučuje získat peníze z dobrovolného připojištění občanů, nechává však otevřenou možnost, že v případě neúspěchu připojištění peníze dodá stát. Poplatky u lékaře budou samozřejmě zrušeny.

Byty a nábytek mladým rodinám

ČSSD u vlády začne opět vyplácet dětské přídavky středostavovským rodinám, zvýší daňový bonus za dítě i rodičovský příspěvek.

"Podpora rodin není sociální dávkou, je to investice do budoucnosti," mění volební program zažitou terminologii.

Tím podpora rodin nekončí. Dostanou od státu peníze na svůj startovací byt a také novomanželskou půjčku na nábytek. Bude rozšířena síť mateřských školek a jeslí. Stát bude rodinám platit poslední ročník mateřské školy, který se stane opět povinným.

Stát zachová stavební spoření a podporu hypoték rozšíří zárukami pro případ, že rodina nebude mít na jejich splátky.

Zvýší se nejen učitelské platy, ale vláda bude garantovat trvalý růst platů všem státním zaměstnancům. Školné zavedeno nebude.

Daně jako vždycky

Program neuvádí, kolik peněz bude pro rozšíření služeb sociálního státu potřeba. Zároveň neříká, kde tyto peníze vezme. Jedinou výjimkou jsou třinácté důchody, které se budou financovat z dividend společnosti ČEZ.

Daně se totiž nebudou zvyšovat, maximálně jen kosmeticky. Zavedení druhého pásma pro daň z příjmu na 38 procentech vynese pouze částku v řádu miliard, které přitom pohltí vyšší daňové slevy za dítě. Sociální demokraté navíc slibují, že k současné sazbě 23 procent přidají ještě sníženou sazbu výhodnou zvláště pro chudší rodiny.

Sociální demokraté chtějí dále vrátit sazbu podnikové daně na předloňských 24 procent a ještě podnikatelům omezit nákladové položky, ovšem po dohodě s odbory a podnikateli samými.

Celkem nepůjde o velké zvýšení, protože daňová zátěž občanů se podle programu udrží na současné úrovni 36 procent.

Spořit méně než Janota

Program ČSSD nevysvětluje, z čeho uhradí vyšší důchody a rozšířenou podporu mladých rodin, ani jak najde peníze na snížení rozpočtového schodku, který se má podle ministerstva financí letos a v příštích třech letech pohybovat na úrovni 150 až 200 miliard korun, tedy 4-6 procent HDP.

Podle programu sociálních demokratů by měl být zhruba poloviční a klesnout pod 3 procenta HDP.

Úspory údajně zajistí přísný audit běžných výdajů státní správy. S ním však přicházejí sociální demokraté až druzí v řadě: ministr Janota už navrhl provozní škrty 60 miliard v příštím roce a 90 miliard v roce 2011. Právě tyto úspory zajistí, že schodek zůstane v mantinelech pod 200 miliardami.

Na rozdíl od programu ČSSD přitom Janotův návrh nepočítá s tím, že platy státních zaměstnanců porostou. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy