Poslanci před volbami mohli zlevnit pivo, neudělali to. ANO a ČSSD návrh zablokovaly

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
8. 9. 2017 17:17
Šéf ANO Andrej Babiš od zavedení povinné elektronické evidence tržeb v restauracích několikrát hovořil o tom, že sníží daň na pivo, aby hospodským vykompenzoval potíže spojené s povinností vydávat na všechno účtenky. Opoziční poslanci občanských demokratů chtěli v pátek protlačit sněmovnou návrh snížit spotřební daň na pivo. Nápad však neprošel. Neschválili ho hlavně zákonodárci ANO a ČSSD.
Oliver Strümpfel na slavnosti v dolnobavorském Abensbergu překonal vlastní rekord v nošení litrových sklenic piva. Na 40 metrů bezpečně donesl 29 tzv. mázů.
Oliver Strümpfel na slavnosti v dolnobavorském Abensbergu překonal vlastní rekord v nošení litrových sklenic piva. Na 40 metrů bezpečně donesl 29 tzv. mázů. | Foto: ČTK

Praha - Přestože sněmovna mohla pár týdnů před volbami zlevnit pivo, neudělala to. Koaliční poslanci ANO a ČSSD návrh opozičních občanských demokratů v podstatě zablokovali a tím znemožnili jeho schválení. Paradoxní je, že hnutí Andreje Babiše několikrát chtělo snížit daň na tento nápoj, dokonce si to dali do volebního programu. Jakmile však došlo na hlasování, zákon nepodpořili.

Plán neprošel třetím čtením jen těsně, stačilo sedm poslanců navíc, aby se stal opak. Občanské demokraty podpořili hlavně zákonodárci TOP 09 a komunisté.

ODS konkrétně navrhovala snížení spotřební daně. Například na hektolitru piva by tato daň poklesla ze současných 32 korun na 26,8 koruny. "Pomohlo by to malým pivovarům, ulehčilo by jim to zvláště potom, co kolem pivní kultury a hospod udělala vláda v posledním volebním období. Hospodským zakázala kouřit v jejich vlastní restauraci a přišla řada regulací v podobě elektronické evidence tržeb," hájil novelu zákona poslanců ODS jejich ekonomický expert a poslanec Jan Skopeček. Část spotřební daně by si podle něj nechali hospodští a pivovary, část by mohli pocítit i zákazníci.

Hnutí ANO se podle předsedy jejich klubu Jaroslava Faltýnka nezpronevěřilo svému volebnímu slibu. Chtějí však zlevnit pivo tak, aby to nepocítily pivovary, ale především pijáci piva. "V programu máme, že zlevníme DPH na pivo. Návrh ODS cílí na spotřební daň, která by zvýšila zisk pivovarů," řekl Faltýnek s tím, že se hnutí rozhodlo návrh nepodpořit, protože by kvůli tomu klesly příjmy státního rozpočtu. Ministr financí ANO Ivan Pilný vypočítal, že by snížení spotřební daně podle návrhu ODS znamenalo, že státu přiteče ročně asi o 780 milionů na daních méně.

Proti byli i téměř všichni sociální demokraté. "V době, kdy hledáme prostředky na platy učitelů, nemůžeme ve státním rozpočtu provést skoro miliardový výpadek," vysvětloval předseda sněmovny Jan Hamáček, proč nesouhlasil s poklesem spotřební daně na pivo. "Reálný dopad na půllitr piva by byl 30 haléřů," dodal Hamáček další důvod.

ČSSD a ANO však nezablokovaly schválení novely pomocí hlasování, ale prostřednictvím pozměňovacích návrhů. "Byla to úniková taktika, která byla ze strany ANO a ČSSD poměrně zbabělá," poznamenal šéf klubu TOP 09 Michal Kučera.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Vláda pošesté navrhne Zemanovi, aby se šéf BIS Koudelka stal generálem

Vláda v pondělí opět navrhne, aby prezident Miloš Zeman povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti, řekl při středečním uvedení do funkce ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident to kvůli svým výhradám proti kontrarozvědce a Koudelkově práci pětkrát odmítl.

Zeman naposledy opomenul Koudelku při jmenování generálů loni v říjnu. Vláda tehdy jeho povýšení do generálské hodnosti navrhla už popáté. Prezident práci BIS opakovaně kritizuje. "Ano, my pana plukovníka navrhneme na povýšení do generálské funkce," řekl ve středu Babiš. Kabinet by o tom měl rozhodnout na pondělním řádném zasedání, doplnil.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko podle DPA zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační a porušující evropské předpisy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy