Hnutí ANO klesají preference, zůstává ale favoritem voleb. Šanci má osm stran, říká nový průzkum

ČTK ČTK
8. 10. 2017 21:10
Říjnové volby do Poslanecké sněmovny by vyhrálo hnutí ANO s 26,5 procenta. Uvádí to průzkum agentur STEM a STEM/MARK. Komunisté by dostali 14,2 procenta, ČSSD 12,2 procenta. Pětiprocentní hranici podle modelu překonají i ODS, SPD, piráti a KDU-ČSL, blízko k ní má TOP 09.
Volební model pro TV Nova
Volební model pro TV Nova | Foto: Nova

Praha - Ve sněmovních volbách by nyní zvítězilo hnutí ANO s 26,5 procenta hlasů. Hnutí ale v poslední době klesají preference. Vyplývá to z dnes zveřejněného volebního modelu agentur STEM a STEM/MARK pro televizi Nova.

V modelu STEM z července mělo ANO podíl 32,9 procenta hlasů a v modelu STEM/MARK pro Mladou frontu Dnes (MfD) z přelomu září a října 27,7 procenta. Za ANO jsou stále s velkým odstupem KSČM a ČSSD.

Předpokládaný podíl hlasů pro ANO se v průzkumech jednotlivých agentur liší, ale pokles preferencí zaznamenaly kromě STEM i další agentury.

V modelu Centra pro výzkum veřejného mínění ze září mělo ANO 30,9 procenta, zatímco v červnu 34 procenta.

Podle průzkumu Medianu ze srpna by hnutí dostalo 26,5 procenta, kdežto podle modelů z července a června shodně 27,5 procenta.

V modelu TNS Kantar z června mělo ANO 33,5 procenta, kdežto v květnu a dubnu 31,5 procenta.

V modelu STEM a STEM/MARK pro Novu je na druhém místě za ANO stejně jako v předchozích průzkumech KSČM a na třetím ČSSD. Nyní by komunisté dostali 14,2 procenta, v průzkumu pro MfD z přelomu září a října měli 11,9 procenta. ČSSD získala v modelu pro Novu 12,2 procenta a v modelu pro MfD 11,7 procenta.

Do sněmovny by se podle modelu pro Novu dostala také ODS s 8,9 procenta, za níž těsně následuje Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury s 8,2 procenta. Hranici pěti procent pro zisk mandátů by překonali také piráti s 6,1 procenta a KDU-ČSL s 5,8 procenta.

Bez poslaneckých křesel by zůstala na rozdíl od předchozích voleb strana TOP 09, která by podle modelu dostala jen 4,9 procenta hlasů. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) by získalo 3,1 procenta a zelení rovná tři procenta.

Kdy a na jakém vzorku obyvatel byl průzkum STEM a STEM/MARK prováděn, televize Nova neuvedla.

 

Právě se děje

Další zprávy