ODS chce krizové kurzy pro středoškoláky. Vláda zanedbala bezpečnost, Stropnický nic neudělal, tvrdí

Jan Kočenda
Aktualizováno 22. 6. 2017 22:56
ODS ve čtvrtek 22. června již potřetí hodnotila činnost současné vlády za uplynulé období. Tentokrát se zástupci strany zaměřili na zajišťování obrany a bezpečnosti České republiky. Ostře zkritizovali stávající vládu, zejména ministra obrany Martina Stropnického. Cílem ODS je zvýšit výdaje na obranu až na 2 procenta HDP.
Nejpozději do sedmi let chceme vydávat na obranu 2 % HDP, slibuje ODS. | Video: Jan Kočenda

PrahaODS obvinila vládu, že zanedbává bezpečnostní zájmy Česka. Občanským demokratům mimo jiné vadí, že se výdaje na obranu pohybují hluboko pod dvěma procenty HDP, které bychom měli na svou bezpečnost dávat vzhledem k závazkům vůči NATO.

"Postup současné vlády byl amatérský, nezodpovědný a doslova trestuhodným zanedbáváním bezpečnostních zájmů České republiky, a tím i bezpečnosti našich občanů," řekl předseda strany Petr Fiala.

Podle něj šlo zejména o nepochopení zájmů České republiky a strategické bezpečnosti ze strany vlády. "Pokud nedokážeme plnit vlastní závazky, nemůžeme prosazovat vlastní zájmy," dodal.

ODS kritizuje zejména ministra obrany Martina Stopnického (ANO), který podle nich nenaplnil ani jednu podstatnou úlohu státu vůči občanům nebo spojencům. "Stropnický ve funkci ministra obrany neselhal tím, že udělal něco špatně. Selhal tím, že neudělal vůbec nic," prohlásil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Občanští demokraté chtějí v prvé řadě zvýšit výdaje na obranu postupně až na dvě procenta HDP, aby se Česká republika nemusela v případě ohrožení spoléhat pouze na spojence. "Musíme zrychlit nákupy techniky a připravit občany na krizové situace. Navrhujeme dobrovolné krizové kurzy pro občany včetně studentů středních škol," řekla expertka ODS na obranu Jana Černochová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marhoulovo Nabarvené ptáče se dostalo do výběru hollywoodských kritik

Magazín The Hollywood Reporter zařadil film Václava Marhoula Nabarvené ptáče mezi dvacet nejlepších snímků z filmových festivalů letošního podzimu
Zdroj: ČTK
Další zprávy