ODS chce prosadit návrh, aby odběry vzorků na covid prováděly lékárny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 9. 2020 10:25
K místům, na kterých si lidé nechávají odebrat vzorek na covid - 19 by mohly nově přibýt lékárny. S návrhem přišla ve čtvrtek na pražském zastupitelstvu ODS, která návrh oficiálně představila v pátek ráno na tiskové konferenci. Její iniciativu podpořili také zástupci lékárníků. Aby ale mohly lékárny skutečně vzorky odebírat, musí poslanci změnit zákon.
Po České republice zatím existují odběrová místa mimo lékárny.
Po České republice zatím existují odběrová místa mimo lékárny. | Foto: Roman Vondrouš, ČTK/Roman Vondrouš

Je to návrh, který by mohl navýšit počet míst, kde si můžou lidé nechat odebrat vzorky na onemocnění covid-19. Jestli ale tento návrh začne skutečně platit, se teprve uvidí. Podle návrhu by si mohli lidé nechat odebírat vzorky v lékárnách po celé České republice - tedy v těch, ve kterých by se lékárníci dobrovolně rozhodli vzorky odebírat. 

 "Lékárna je v podstatě v každém menším městě, a pokud by se podařilo zákon rychle přijmout, mohlo by to přetíženým odběrovým místům i pacientům znatelně pomoci," říká místopředseda ODS Martin Kupka. "Obrovský problém s dlouhými frontami nebo čekacími lhůtami na testy není jen věcí Prahy, ale prakticky všech větších měst. Doplácí na něj třeba také Středočeši," dodal.

Podle poslance ODS a zároveň předsedy ústavně právního výboru Marka Bendy je potřeba, aby Poslanecká sněmovna upravila zákon o zdravotních službách tak, aby takové odběry a případně také testování, umožnil.  

"Novelu tohoto zákona máme hotovou, můžeme ji uvést v účinnost co nejdříve. Bylo by nejlepší, aby si vláda návrh osvojila, v pondělí ho v legislativní nouzi podpořila a my jsme ho schopni schválit příští týden ve Sněmovně," řekl Benda. Druhou možností je podle něj tuto novelu přidat jako pozměňovací návrh k jinému zákonu. "Pokud vše půjde dobře, mohla by novela vstoupit v účinnost do 14 dnů," tvrdí Marek Benda.

Další poslanec ODS Bohuslav Svoboda upozornil, že podobně řešili nedostatek odběrových míst v New Yorku. "Testování a trasování je základ. Přetíženým odběrovým místům by taková možnost rozhodně pomohla," řekl Svoboda.

Návrh na využití lékáren v Česku poprvé zazněl  - jak ukazuje stenozáznam - ve čtvrtek na pražském zastupitelstvu od předsedy pražské ODS Tomáše Portlíka. Následně ho podpořilo celé zastupitelstvo, ve kterém sedí také poslanec za ANO Patrik Nacher. Právě přístup hnutí ANO bude nejdůležitější, protože ANO má ve Sněmovně zdaleka nejvíce poslanců.

Nacher sdělil Aktuálně.cz, že už návrh poslal předsedovi poslaneckého klubu Jaroslavu Faltýnkovi i všem dalším poslancům ANO. "Podporuji takovou změnu zákona. Předpokládám, že na začátku příštího týdne se v klubu o této věci pobavíme a rozhodneme se, jak budeme postupoval," avizuje Nacher.

V této chvíli předal poslanec Benda návrh na změnu zákona předsedkyni výboru pro zdravotnictví Věře Adámkové hnutí ANO. "Ve zmiňovaném zákoně o zdravotních službách se musí vymezit, že mohou lékárníci provádět odběry a následně to musíme dát do úhradového předpisu. S tím, že pokud by lidé měli odběr nařízený obvodovým lékařem, tak by měli odběr zadarmo," vysvětlil Benda Aktuálně.cz.  

Lékárníci jsou za určitých okolností pro

Už na tiskové konferenci ODS vystoupili dva zástupci lékárníků, kteří iniciativu podpořili.  

"Lékárny jsou zdravotnická zařízení, která jsou připravena pomoci v době krize," oznámila majitelka votické lékárny Kristýna Pilátová. "Pokud bude lékárna schopna splnit požadavky na technické a personální zabezpečení, rádi se zapojíme a nabídneme tuto službu veřejnosti. De facto kopírujeme stejnou službu, která je nabízena pacientům v lékárnách v Anglii, Irsku, Portugalsku a nyní to například řeší v Itálii," uvedla.

Podobně zareagoval Petr Krpálek z Grémia majitelů lékáren. "Nové druhy testů umožní zapojení lékáren, které by tak mohly přispět k řešení zvýšených požadavků na testování na koronavirus. Naší hlavní náplní je poskytování lékárenské péče, pokud však bude poptávka, lékárny se mohou testování zúčastnit," řekl.

Pokud jde o čtvrteční zasedání zastupitelstva Prahy, jeho členové přijali k lékárnám hned několik usnesení.

"Podporuje návrh zřídit odběrová místa v síti lékáren v České republice. Významné procento lékáren má pro odběr na vyšetření COVID - 19 potřebné vybavení, kvalifikovaný personál a prostorové podmínky," zní jeden z návrhů. Zastupitelstvo zároveň žádá, aby lékárny, "které požádají, prošly kontrolou svého věcného a personálního vybavení a po schválení oprávnění získaly. Aby byla dále zajištěna standardní kontrola výsledků jejich odběrů k jejich validaci. Žádáme hygienickou službu o urychlené projednání, dopracování a akceptování tohoto návrhu."

Prošel také návrh, ve kterém zastupitelstvo uložilo radě prověřit možnost nabídnout Hygienické stanici hlavního města Prahy personální a technologické kapacity ze strany magistrátu "za účelem výpomoci s trasováním či obvoláváním".
zájmových kontaktů

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy