Dohledová státní zástupkyně Kateřina Weissová napsala, že dozorový žalobce z pražského městského státního zastupitelství zmíněné policejní pochybení nenapravil. "Městskému státnímu zastupitelství v Praze byl vydán pokyn ke zjednání nápravy," sdělila.
Deník N následně uvedl, že pochybení spočívá podle vrchních žalobců v tom, že policie příslušné usnesení odeslala pouze centrálnímu finančnímu úřadu, tedy Finanční správě. Podle aktuálního pokynu má s vyrozuměním obeslat i finanční úřady v místech, kde mají sídlo jednotliví objednatelé reklamy. Centrální finanční úřad stížnost proti rozhodnutí o odložení věci nepodal.
Kauza se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Podle médií se kriminalisté zabývali podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně. Platby za reklamu byly údajně buď fiktivní, nebo předražené.
Agrofert má informace pouze z tiskového prohlášení Vrchního státního zastupitelství v Praze, sdělil mluvčí holdingu Pavel Heřmanský. "Nadále jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem," dodal.
O odložení případu policií informovalo městské státní zastupitelství letos v červnu, v následujícím měsíci tento postup samo potvrdilo. Z důkazů totiž podle něj vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce či propagační materiál skutečně vznikly. Vrchní státní zastupitelství si následně vyžádalo k dohledu jak policejní, tak i dozorový spis. Dohled i nadále pokračuje, upozornila Weissová.
Hlavní větev kauzy Čapí hnízdo, která se týká dotačního podvodu, začne v pondělí projednávat pražský městský soud. Obžalobě čelí Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.