"Probíhá kontrola těch spisů, zatím to vypadá, že od inspekce ministra to neuniklo. Já osobně bych to tipoval, že to někdo vynesl už před lety a teď to jen vytáhl," sdělil Aktuálně.cz ministr vnitra František Bublan.
Deník Aktuálně.cz o víkendu napsal, že po nejdrsnější předvolební kampani přišlo další vážné zjištění: v politickém boji jsou používány informace ze střežených spisů policie. Důkazem byly pět let staré odposlechy lidí ze skupiny zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Z nich vyplynulo, že s nimi byl ve spojení i poslanec ODS Vlastimil Tlustý.
Se spisem v posledním půl roce přišla do styku pouze protikorupční služba a Bublanova inspekce. "Na inspekci to bylo celou dobu zapečetěné. Neuniklo to odtud. A pokud vím, stejný režim měla při zacházení se spisem i protikorupční služba," dodal ministr vnitra.
Dokumenty, které na základě odposlechů lidí ze skupiny kontroverzního podnikatele Františka Mrázka zpracovala policejní protikorupční služba, prokazují, že Vlastimil Tlustý byl v přátelském kontaktu s Igorem Šafrankem. Slovenským podnikatelem, který byl na přelomu 90. let blízkým spolupracovníkem právě nedávno zavražděného Mrázka. A současně Šafranka jako svého poradce angažoval sociálnědemokratický poslanec a Mrázkův přítel Josef Hojdar. (více ČTĚTE NÍŽE)
Nyní, pět let po jejich zařazení do přísně střežených archivů, kdosi z vlivných lidí tyto odposlechy a jejich analýzy vyňal.
Podobně jako před volbami, kdy deník Aktuálně.cz upozornil, že po měsících utajování "někdo" z vyšetřovacího spisu zkopíroval odposlechy Mirka Topolánka z kauzy Kořistka, v níž ODS čelila podezření z uplácení poslanců. (ČTĚTE: Kauzy, které měly určit volby ).
Jen pár dní předtím redakce zveřejnila materiál, který dokazoval, že skupiny napojené na politiku distribuují médiím diskreditující policejní informace o vrcholných politicích. (ZDE: Topolánkův odposlech je venku ) A těšně před hlasováním voličů pak elitní policista Kubice v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl: spolupracovníci vysokých politiků se pokusili zmanipulovat vyšetřování politické korupce.
Aféra "Biolíh" pak poznamenala vrchol volební kampaně.
Co se děje v policii?
Kubiceho útvar podezírá z ovlivňování kauz některé pracovníky protikorupční služby a inspekce ministra vnitra. Přitom pouze tyto dvě složky přišly se spisem s Mrázkovými odposlechy do styku. Nikdo jiný k němu neměl přístup. Svazek byl uložen v archivu protikorupční služby, odkud si jej letos v březnu vyžádala Bublanova inspekce.
Tuto sobotu pak premiér Jiří Paroubek bez bližších detailů oznámil, že Vlastimil Tlustý byl v kontaktu s Františkem Mrázkem.
"13. března jsme to předali inspekci ministra. Co s tím dělají dál, to už nevím. Osobně jsem s obsahem spisu seznámen nebyl a nevím o tom, že by jeho části unikly tady od nás," sdělil Aktuálně.cz šéf protikorupční služby Miloslav Brych.
Podezření z vynášení informací obsahuje i důvěrná Kubiceho zpráva určená poslancům. Její součástí jsou přepisy odposlechů Pavla Přibyla, důvěrníka expremiéra Stanislava Grosse. Přibyl byl podle zvukových záznamů v častém kontaktu se špičkami elitních útvarů vnitra, mimo jiné i se šéfem protikorupční služby a vedoucím vyšetřovatelem Bublanovy inspekce.
Odposlechy ukázaly, že od policejních důstojníků požadoval kódovanou řečí, aby mu zajistili blíže nespecifikované informace.
Údaje o Tlustém a spol. jsou vážné
Zveřejněné odposlechy skupiny kolem Františka Mrázka a jejich analýzy jsou pět let staré. Zachycují kontakty šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého s podnikatelem Šafrankem, tehdejším blízkým spolupracovníkem bosse podsvětí Františka Mrázka.
První odposlechy zachycují rozhovory Tlustého a Šafranka, během nichž se domlouvají na schůzkách. Šafranko o nich vždy obratem podává zprávu Mrázkovi.
Vlastimil Tlustý nepopírá, že Šafranka zná a scházeli se spolu. Odmítá ale, že by Šafranko byl prostředníkem mezi ním a Mrázkem.
"Neměl jsem tušení, že Šafranko má vazbu na Mrázka. Toho jsem v životě neviděl a nikdy jsem se s ním nesešel. Naše schůzky se Šafrankem nikdy neřešily nic pro Mrázka," sdělil Aktuálně.cz Tlustý.
Igor Šafranko patřil do okruhu nejbližších spolupracovníků Františka Mrázka, týdeník Euro jej před lety spojil s První západočeskou společností pro kapitálový trh, která jeden čas nepřímo ovládala ústeckou Setuzu. Právě Setuza vede spor se státem o miliardovou pohledávku, donedávna měla případ na starost konsolidační agentura, v jejíž dozorčí radě seděli poslanci Hojdar a Tlustý.
Kromě podnikání s Mrázkem byl Šaframko i obchodním partnerem Baraka Alona. Muže, s nímž je spojen největší bankovní tunel, při němž z Komerční banky zmizelo osm miliard korun.
"Kámoš odkudsi má eminentní zájem"
Podle záznamů spolu Tlustý i Šafranko mluvili zakódovanou řečí. Například v hovoru z 15. srpna 2001 poslanec Šafrankovi říká: "On ovšem zítra v poledne náš pan kamarád odjíždí, takže mi to stačí v pondělí. Dnes jsem jednal s tím člověkem o té věci, která se týkala tvých kámošů tam kdesi, začíná to na L, je to zkratka a za tím L něco následuje, že by se o tom dalo jednat. Má eminentní zájem a bylo by dobré zorganizovat schůzku."
Po jedné ze schůzek, na nichž byly ještě dvě Šafrankovy přítelkyně, si Tlustý a podnikatel začali tykat. Policie přitom do svých záznamů napsala, že tuto schůzku připravil Mrázek a není vyloučeno, že jsou z ní pořízeny záznamy.
"Z uvedených informací je zřejmé, že z 10. na 11. 8. proběhlo "jednání", pravděpodobně v domě Nešpůrka (bývalý policista pracující pro Mrázka, pozn. red.), kterého se zúčastnili Šafranko, dvě ženy a Tlustý. Na základě dříve získaných informací, ze kterých vyplývá, že si zájmové osoby důležitá jednání dokumentují, je pravděpodobné, že tomu tak bylo i v tomto případě. Z rozhovoru Šafranka s Mrázkem dále vyplývá, že se na tomto "jednání" chystal Mrázek "něco" dát Tlustému. Od tohoto "jednání" si Šafranko s Tlustým tyká," stojí v policejní analýze odposlechu.