Exkluzivně:Aféry, které měly určit volby

Petr Holub, Sabina Slonková
17. 5. 2006 15:00
Praha - Jen pár dní před volbami bude obviněn lídr ODS Mirek Topolánek. To není poplašná zpráva. To je aféra, která se skutečně měla zrodit.

On-line deník Aktuálně.cz přináší nové kauzy, které měly zásadně ovlivnit volební boj.

Šéf pravicové strany, která míří k volebnímu vítězství, v rukou policie kvůli svému majetku. Vlivný člen současné levicové vlády v podezření, že napomáhal zahraniční špionáži. A černý kůň voleb - v tomto případě tedy spíše zelený - zdiskreditovaný okolnostmi, za nichž zbohatl jeho lídr.

Reportéři Aktuálně.cz se při mapování předvolební taktiky hlavních stran dostali k informacím a materiálům, jejichž zveřejnění by mělo právě popsané důsledky.

Podrobné pátrání přineslo závěr, že jde vesměs o budoucí aféry, čerpající z reálného základu. Tím, kdo je sestavil do podoby "výbušného příběhu" a chtěl nabídnout médiím, však nebyli policejní vyšetřovatelé.

Plán útoku se zrodil v sekretariátech velkých stran a ve vilách podnikatelů napojených na české podsvětí.

Kauza Topolánek

Terči tří hlavních kauz nachystaných na závěr volební kampaně jsou Mirek Topolánek (ODS), Jan Mládek (ČSSD) a Martin Bursík (Strana zelených). Na řadu však přišli či ještě mají přijít i další přímí soupeři, jako premiér Jiří Paroubek (ČSSD), ústecký primátor Petr Gandalovič (ODS) anebo stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý.

Podívat se přišel i primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič.
Podívat se přišel i primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Na úplném vrcholu stojí informace, že ještě do voleb má být obviněn lídr nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek. Aktuálně.cz získalo tuto informaci z kruhů sociální demokracie, zároveň s plánem nastaveným tak, aby se výbušná informace dostala na veřejnost těsně před začátkem června.

Aktuálně.cz se podařilo zjistit, že policie skutečně aktivity šéfa ODS prověřuje, a to kvůli starému dluhu společnosti VAE, v níž měl donedávna čtvrtinový podíl. Zároveň s tím se ale ukázalo, že vyšetřování vůbec není ve fázi, do jaké by ho stavěla připravovaná mediální aféra.

Také Mirek Topolánek si přišel vyzkoušet, jaké je to za mřížemi.
Také Mirek Topolánek si přišel vyzkoušet, jaké je to za mřížemi. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kauza Mládek

Druhý z příběhů, k nimž se redakce Aktuálně.cz dostala, je úzce svázán s podnikatelskými skupinami, které usilují o vliv v ekonomice.

Mužem "na odstřel" se měl stát ministr zemědělství Jan Mládek. Jeho protivníci o něm prostřednictvím médií chtěli zveřejnit, že stál za pochybným kontraktem o vývozu letadel do Saúdské Arábie. A také diskreditující informace o jeho soukromém životě.

Na prvním místě zprávu, že Mládek se v minulých letech stýkal s Ruskou, podezřívanou z kontaktů na špionážní služby. Kvůli této ženě, která později zemřela, by tudíž měl být Mládek výrazným bezpečnostním rizikem pro členský stát v NATO. I s tímto "objevem" je to však složitější.

Ministr zemědělství Jan Mládek na jednání vlády ve středu 4. ledna 2006.
Ministr zemědělství Jan Mládek na jednání vlády ve středu 4. ledna 2006. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Reportéři Aktuálně.cz, kteří dlouhodobě sledují situaci v bezpečnostních složkách státu, už mnohokrát v minulosti na tuto informaci narazili. A skutečná verze je poněkud jiná, než jak ji měla vylíčit média.

Kauza Bursík

Dalším, kdo měl ještě do voleb čelit sílícímu tlaku obvinění, se stal lídr Strany zelených Martin Bursík. Tato "operace" už dokonce začala, v minulých týdnech pronikly do médií z prvního pohledu vážné informace o původu jeho nemovitosti v Praze. Nasvědčovaly tomu, že Bursík byl jasně zvýhodněn při jejím pořízení, a nadto nechal při její rekonstrukci vydělat spřízněné společnosti, které pak coby ministr životního prostředí přihrával státní zakázky.

Martin Bursík
Martin Bursík | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Teprve při detailnějším pátrání se ukázalo, že zprávy jsou nepravdivé.

Kdo stál v pozadí ataků na Bursíka, není jednoznačně zřejmé. Z autorství se vzájemně obviňovaly volební týmy ODS i ČSSD, k novinářům se informace o šéfovi zelených dostávaly anonymně. 

Období afér

V posledním půlroce proběhlo podobně koordinovaných ataků, v nichž určitá zájmová skupina sledovala svůj jasný cíl, několik.

Deník Aktuálně.cz například už před měsícem upozornil na aktivitu podnikatelského podsvětí, které získalo důvěrné bankovní údaje o stamilionové provizi od ČSOB pro právníka blízkého ČSSD Miroslava Janstu.

Foto: Aktuálně.cz

Pomocí těchto informací, které opět mají i řadu reálných prvků, podsvětí dosáhlo policejního vyšetřování Jansty i ČSOB kvůli podezření, zda z peněz banky nebyla financována sociální demokracie.

Mezi předvolební ataky patří i zveřejnění údajných směnek, kterými se uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř snaží dokázat, že před minulými volbami půjčil vládní ČSSD desítky milionů na kampaň. Krejčíř však dodnes neprokázal, že směnky jsou autentické.

Experti ovšem upozorňují, že snaha vlivových skupin změnit výsledek voleb pečlivě připravenými aférami se nakonec může minout účinkem, nával temných zpráv o soukromí politiků se stane nepřehledným, a změní se ve "všední věc".

Zabírají špinavosti?

"Stratégové kampaní zatím ještě netuší, že špinavosti nemohou u voličů zabrat," míní kupříkladu ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann.

Jaký skandál by měl šanci volební výsledek ovlivnit? "To by muselo jít o něco zcela mimořádného, nějakou krajní špinavost. Například odhalení, že někdo byl agentem KGB. Nebo že se dopustil násilného trestného činu," dodává Herzmann.

Šanci naopak podle něj nemají zprávy o tom, že někdo má milenku, o spolupráci s KSČ nebo o nejasnostech v majetku politiků: "Na tyto věci už si lidé zvykli."

Údaje ze soukromí přesto zbraní být mohou - dají se využít jako cesta psychologického nátlaku proti konkrétnímu soupeři v kampani nebo před debatou v televizi.

"Něco takového by mohlo fungovat," připouští Herzmann.

Podlehnout by podle něho však mohli spíše politici z nižších míst na kandidátkách. Hlavní lídři totiž absolvovali trénink, jak se podobným útokům bránit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy