Odešla z ANO a šije pro nemocnice. Jsem ráda, že nejsem v politice a pomáhám, říká

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 10. 2020 6:30
Kristýna Zelienková jako poslankyně ANO kritizovala politiku předsedy Andreje Babiše a nakonec - v roce 2016 - se rozhodla opustit sněmovnu i hnutí. V posledních měsících založila malou šicí dílnu a s několika švadlenami šije jednorázové zdravotní pláště pro nemocnice. Jsem šťastná, že už nejsem v politice a můžu takto pomáhat," řekla Aktuálně.cz.
Kristýna Zelienková na náměstí v Uherském Ostrohu před budovou, do které nastěhovala svou šicí dílnu
Kristýna Zelienková na náměstí v Uherském Ostrohu před budovou, do které nastěhovala svou šicí dílnu | Foto: Radek Bartoníček

Náměstí v Uherském Ostrohu není nijak velké a působí spíše opuštěným dojmem. Jedním z nemnoha míst, kam tady lidé chodí, je místní prodejna potravin. Pokud do ní člověk vejde a místo do samotné prodejny se vydá po schodech do prvního patra, najde tady neobvyklou šicí dílnu. Založila ji bývalá poslankyně hnutí ANO Kristýna Zelienková, která se v roce 2016 rozhodla kvůli předsedovi Andreji Babišovi opustit sněmovnu i hnutí.

"Když začala první vlna epidemie koronaviru, chtěla jsem nějak pomáhat. Šla jsem se přihlásit na místní radnici jako dobrovolnice s tím, že bych mohla dělat cokoliv, ale nikdo se neozval. Tak jsem začala zjišťovat sama, jak bych mohla být platná," začíná svůj příběh a popisuje, že změna nastala ve chvíli, kdy se dozvěděla, že v nedaleké Uherskohradišťské nemocnici by potřebovali více jednorázových plášťů pro zdravotníky. 

"Začala jsem obvolávat firmy, které pláště vyrábí, a ptala jsem se, v čem je problém, že jich nedodávají více. A dozvěděla jsem se, že je často nechávají šít v Číně nebo Indii a v době koronavirové epidemie dodávky značně váznou. Tak jsem se zeptala, co kdybych pro ně tyto pláště šila, a pokud bych to opravdu dělala, jestli by je dodávali i do Uherskohradišťské nemocnice," říká.

Zároveň přiznává, že o šití toho do té doby moc nevěděla, byť si jako dospívající dívka občas něco ušila. Teď ale poznávala, že dát dohromady šicí dílnu, vyznat se v různých druzích šicích strojů a způsobů šití plášťů nebude nijak jednoduché. 

"Zpočátku se tyto firmy mému záměru smály, ale na druhou stranu se mi snažily maximálně poradit. Tvrdily, že se mi těžko budou shánět už jen samotné nitě, stejně jako šicí stroje, protože to bylo v době, kdy skoro každý šil roušky. Ale podařilo se mi to, nakoupila jsem šicí stroje i další potřebné věci a s jednou firmou, která pláště dováží i šije, jsem se domluvila na tom, že pláště pro ně budu dodávat," říká.

To ještě netušila, že možná vůbec nejtěžší ze všeho bude sehnat zaměstnance. Uherský Ostroh má bohatou historii oděvního průmyslu, mimo jiné zde měl pobočku známý státní podnik OP Prostějov - Hanačka, jenže to už je dávno. Prostory, kde podnik sídlil, slouží mnoho let k jinému účelu a šikovné švadlenky mnohdy odešly dělat něco zcela jiného.

Pohled do dílny, z které odcházejí tisíce jednorázových plášťů pro zdravotníky
Pohled do dílny, z které odcházejí tisíce jednorázových plášťů pro zdravotníky | Foto: Radek Bartoníček

"Kudy jsem chodila, tam jsem se ptala, jestli o někom neví. Nakonec jsem narazila na Oxanu z Ruska, která přišla, posadila se za stroj a hned bylo jasné, že je to ta pravá. Takže teď šije a zároveň dílnu vede," vysvětluje Kristýna Zelienková, která má nyní šest dalších šiček. Jak přiznává, potřebovala by jich podstatně více, protože stroje má a ráda by kvůli velké poptávce rozjela výrobu ve dvou směnách. "Jde vlastně o mezinárodní dílnu," směje se Kristýna.

"Kromě Oxany tady pracuje také Afghánec Oqab, kterého se nám podařilo dostat do Česka poté, co uvíznul v Indii, když utíkal před Tálibánem. Vždycky si vzpomenu na ty nenávistné řeči lidí, kteří mi říkali, ať si k sobě nastěhuji uprchlíky, když mi tak záleží na tom, aby netrpěli. Tak jsem to udělala. Je to super kluk, který se naučil perfektně česky, pracuje a ve volném čase chodí do místní posilovny. Dnes už ho bereme jako součást naší rodiny," říká a posteskne si, že mu někteří lidé ani neodpoví na pozdrav, přestože se k nim chová velmi přátelsky.

Vláda by měla podporovat co nejvíce české firmy

Zelienková se v této práci našla a je spokojená, že ji může s dalšími lidmi dělat. "Jsem ráda, že dělám něco pozitivního a smysluplného. Člověk dá lidem práci a ještě vykoná něco užitečného," tvrdí a o politice se poprvé zmíní až ve chvíli, kdy přijde řeč na podporu českých firem.

"Nelíbí se mi, že naši politici objednávali věci z Číny a jiných zemí, když máme v Česku šikovné firmy. Myslím, že by je vláda měla co nejvíce podpořit, dát jim úlevy a přestat jim ztěžovat život," míní. 

O tom, že ji práce baví, svědčí i její statusy na sociálních sítích, kde například popisuje náplň svého víkendu. "Rozhodla jsem se celou sobotu skládat pláště, protože jich opět začíná být velký nedostatek. Během dneška a zítřka naskládám stovky nově ušitých plášťů do krabic a v pondělí brzo ráno se dostanou tam, kde je nejvíc potřebují. Třeba do naší Uherskohradišťské nemocnice. Držme se a pomáhejme si," vzkázala lidem.

Andrej Babiš znevažuje roli žen v politice, není pro něj stejně relevantní jako role mužů. Ale ve sněmovně chci zůstat, o kandidatuře jednám s TOP 09. | Video: dvtv

K dobám, kdy byla v hnutí ANO, se už příliš vracet nechce, svůj vstup do politiky vysvětluje tím, že jí třeba vadilo, jak byly zneužívané evropské dotace například k budování golfových hřišť nebo hotelů, zatímco okolní penziony krachovaly. "Dotace se často v Česku dávaly jen ze známosti, takže jsem si myslela, že vstupem do politiky budu bojovat proti korupci," říká dnes s odstupem času.

Vzpomíná na to, jak vstoupila do ANO ve středních Čechách, kde dříve žila a kde šéf hnutí Andrej Babiš vybral na lídra kandidátky do sněmovny podnikatele Tomáše Březinu. "Dvojkou byla Jaroslava Jermanová, která ale chtěla být jedničkou, tak proti němu často vystupovala. On se ze znechucení nakonec rozhodl vůbec nekandidovat," říká Zelienková, která byla na kandidátce hned za Jermanovou.

Byla zvolena poslankyní, ale brzy se s Jermanovou rozhádala. "Chtěla po mně, aby její sestra byla mou asistentkou, což jsem odmítla, protože už byla krajskou manažerkou hnutí a voličům jsme slíbili, že rodinné příslušníky zaměstnávat nebudeme. Obě měly v té době například jako jediné přehled o penězích hnutí v kraji, nikdo jiný z nás se k tomu nedostal," říká exposlankyně ANO, která podle svých slov zjišťovala, že politika hnutí a jejího předsedy Babiše je jiná, než si přála. 

"Hnutí ANO jsme založili na myšlence, že nekrademe, nelžeme a budeme dělat efektivnější, zodpovědnější a férovější politiku než ti před námi. Podívejte se, co z té myšlenky zbylo dnes. Už tenkrát jsem měla z postoje pana Babiše pocit, že jen kličkuje a lavíruje, a přestala jsem mu věřit. Já nelžu a totéž čekám od ostatních," prohlašuje.

S Babišem i některými dalšími lidmi z ANO se jako poslankyně dostala několikrát do sporu. Nelíbilo se jí například to, jak měnil výpovědi k budování Čapího hnízda, nebo když odmítal jakoukoliv pomoc uprchlíkům na českém území. 

"Nikdy neměl zájem na tom, aby pomáhal lidem. A to už nemluvím o řešení problému s lichvou, to jsem musela na klubu ANO tvrdě vybojovat.  A exekuce? Ty se Babišovi vůbec nehodily do krámu. Teritorialitu odmítal, protože je nevýhodná pro Agrofert. Všechno se posuzuje v prvé řadě pohledem Agrofertu. Navenek se však tváří, že lidem rozumí a chce jim pomoct tak, že kvůli tomu nespí, přitom má v záloze Jaroslava Faltýnka na špinavou práci. Ten je Richelieu české politiky," tvrdí Zelienková. Babiš a Faltýnek její dřívější kritiku odmítali, označovali ji za neodůvodněnou.

Jako poslankyně se hodně věnovala mezinárodní politice, byla místopředsedkyní Výboru pro evropské záležitosti a členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Podporovala demokratické změny na Ukrajině a ostře vystupovala proti politice Ruska a Číny.

"O zahraniční politiku se pořád zajímám, sleduji, co se kde děje, byla jsem se nedávno podívat ve Štrasburku, protože tam mám v Radě Evropy dodnes přátele," upozorňuje.

Po odchodu z ANO v roce 2017 ovšem ještě s domácí politikou neskončila, začala být aktivní v TOP 09 a na podzim 2017 byla lídryní této strany pro volby do Poslanecké sněmovny ve Zlínském kraji. Do sněmovny ale zvolena nebyla a rozhodla se dát energii městu, ve kterém se narodila -  Uherskému Ostrohu. "Přála bych si, aby se z Ostrohu stalo znovu město, do kterého se vrátí život. Chci, aby naše krásné náměstí nebylo jenom mrtvým, polorozpadlým skanzenem."

A pokud jde o budoucnost v politice? "Vím, že se do ní někdy pokusím vrátit, protože nedokážu jenom sedět, nadávat a nic nedělat. Ale teď jsem opravdu šťastná, že svou energii dávám například do projektu se šitím plášťů, do budování komunitního centra, do Nadačního fondu ZET, který jsem založila, nebo do projektů s vodou," odpovídá.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy