Klacky do ruky a vyhnat vládu, vyzývají protestující

Domácí ČTK Domácí, ČTK, Eliška Morochovičová
16. 3. 2012 10:39
Prahu čeká v pátek další demonstrace, kterou svolává Holešovská výzva
Takto se protestovalo v Hradci Králové.
Takto se protestovalo v Hradci Králové. | Foto: ČTK

Praha - V Praze mají pokračovat protesty proti vládě organizované Holešovskou výzvou.

Tato iniciativa dokázala ve čtvrtek na demonstrace v několika městech dostat tisíce lidí.

Další shromáždění by se mělo konat dnes odpoledne na pražském Václavském náměstí.

Zástupce pražského koordinačního centra Holešovské výzvy Ludvík Adámek pro Aktuálně.cz řekl, že pokud se ani v pátek demonstranti nedočkají reakce od kabinetu, akce budou pokračovat.

"Je potřeba dav čistit od těch, co jen řvou"

"Zájem lidí byl ve čtvrtek dobře vidět. Myslím, že jsme skutečně něco nastartovali. Teď je potřeba, aby se ten dav začal čistit od lidí, co jen řvou, a zůstali lidé, kteří chtějí skutečně něčeho docílit. Mohly by se připojit například nějaké osobnosti," uvedl.

Demonstranti se v centru hlavního města sešli už ve čtvrtek, kdy v Praze proti vládě protestovalo podle policejních odhadů asi 2500 lidí.

Podle Adámka je však tento údaj minimálně třikrát podhodnocený. "Bylo tam alespoň 10 tisíc lidí, za tím si stojím," řekl.

V Brně jich byly až 4000, v Ostravě 1500 a v Hradci Králové asi tisícovka.

"Je potřeba, aby lidi vzali klacky a vyhnali vládu, takhle to už dál není možné," řekl v projevu jeden z protestujících. Někteří demonstranti měli nad hlavami transparenty s nápisy Stop vládě zlodějů či Vláda má tvořit, ne krást a lhát.

V Praze na shromáždění navázal pochod demonstrantů k budově České televize, kde pak demonstrace pokračovala.

Autoři Holešovské výzvy nedávno vyzvali vládu, aby do konce února odstoupila. Oznámili, že pokud kabinet na jejich požadavky nezareaguje, uspořádají "celonárodní protest".

Ve čtvrtek se pak iniciativě skutečně podařilo přitáhnout do ulic na tuzemské poměry velké množství lidí.

Výzva chce vládu odborníků

Holešovská výzva chce, aby po demisi vlády byla jmenována dočasná vláda odborníků, aby začaly přípravy "spravedlivých demokratických" voleb, a žádá také uzákonění běžně použitelného referenda.

Kromě jiného chce i zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy.

S podobným cílem plánuje v pondělí protestovat v Praze i organizace ProAlt. Na otázku, proč Holešovská výzva s touto organizací nespolupracuje, Ludvík Adámek odpověděl, že sám by nebyl proti.

"Já bych rozhodně i jejich iniciativu podpořil. Máme stejné záměry, naším cílem by mělo být hledání toho, co lidi spojuje, a ne, co je rozděluje. ProAlt má k nám ale poněkud zdrženlivý přístup," řekl.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 58 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy