Praha - Senát schválil určitá protikrizová opatření. Českému zdravotnictví sice neušetří nic, ale farmaceutickým firmám spoustu peněz. Tak okomentoval přijatá protikrizová opatření farmakoekonom Jindřich Graf.
Balíček protikrizových opatření přilepili členové zdravotního výboru senátu k zákonu, kterým se dnes dopoledne měly zrušit poplatky u lékaře.
Pokud by to neudělali, balíček by se ministerstvu zdravotnictví zřejmě nikdy nepodařilo prosadit. Ministerstvo se totiž protikrizová opatření marně snažilo projednat ve vládě už několik týdnů. Vláda ho ale vždy z jednání stáhla. V senátu prošel.
Infobox
Co je co?
- Maximální cena léku - stanoví ji stát. Je to částka, nad kterou žádná lékárna nesmí jít.
- Ohlášená cena - některé léky nemají maximální cenu, jejich cenu ohlásí sám výrobce
- Úhrada - částka, kterou za lék zaplatí zdravotní pojišťovna z veřejného zdravotního pojištění. Také ji stanoví stát.
- Doplatek - to, co platí v lékárně pacient. Rozdíl mezi cenou léku a úhradou
- Poplatek - zákonem daná povinnost pacienta zaplatit za každý lék na receptu 30 Kč
Co říká zákon:
- SÚKL musí pravidelně kontrolovat nejméně 1x ročně výši úhrad léků a potravin pro zvláštní lékařské účely a podmínky úhrady.
- Pokud lze úhradu snížit a zefektivnit systém, SÚKL je povinen to udělat.
- Zákon je platný od 1. ledna 2008
- Zákon zakazuje jakékoliv zasahování do správních řízení, na základě kterých se ceny a úhrdy za léky tvoří. Jakékoliv jednorázové snižování cen léků tedy zákon nedovoluje.
"Díky balíčku se ušetří, aniž by se to jakkoliv dotklo pacientů. Okamžitě se uspoří například ve výdajích na léky, protože ten návrh obsahuje také okamžité snížení cen a úhrad," řekl jeden z tvůrců balíčku, náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.
Úspory odhadl na zhruba 2,5 miliardy.
Náplast na nedodržování zákona
Podle odborníků ale české zdravotnictví i pacienty čeká pravý opak. A to z několika důvodů.
Ministerstvo zdravotnictví například vložilo do protikrizového balíčku možnost snížit jednorázově takzvanou maximální cenu léku o pět procent. O stejnou částku se sníží také úhrada, tedy část, kterou zaplatí pojišťovna. To ale jen tehdy, pokud se výrobce upíše, že dosáhne alespoň tříprocentního podílu na trhu.
Ministerstvo tím chtělo napravit to, že jím řízený Státní ústav pro kontrolu léčiv nestíhá plnit zákon a nedělá pravidelné revize cen i úhrad léků.
Místo čtvtiny alespoň o 5%
"Tím, že se jednorázově sníží částka o pět procent, se sice ušetří, to je pravda. Pokud by ale ústav provedl pravidelnou revizi, jak mu ukládá zákon, ušetřilo by se nesrovnatelně víc. Nechápu, proč ministerstvo nezakročí a nepřiměje organizace, které přímo či nepřímo řídí, aby dodržovaly zákon," upozorňuje Graf.
Pravidelná revize podle něj zpravidla zlevní lék nejméně o čtvrtinu.
Ministerstvo navíc vzalo pojišťovnám možnost navrhovat snížení úhrady některých léků, pokud by úspora u dané skupiny léků nedosáhla alespoň 50 milionů korun ročně. "Tato změna ale zvýší náklady zdravotních pojišťoven a tím i celého zdravotnictví," upozorňuje farmakoekonom.
"Ano, některá léčiva budou levnější. Ale která to budou, to není z dokumentu jasné," upozorňuje další odborník na lékovou politiku, který si přál zůstat v anonymitě.
V protikrizovém balíčku totiž stojí, že se cena léku i úhrady sníží jen u prvního nebo druhého generika. Tedy u první nebo druhé levnější kopie původního originálního léku.
"Kdo ale určí, který lék vstoupil na český trh jako první? Zřejmě to platí jen pro ty generické léky, které teprve přijdou," popisuje nesrovnalosti v balíčku odborník.
Většina léků tedy podle něj zůstane ke koupi za starou cenu.
Výrobce si poradí, pacient zaplatí víc
Upozornil pak i na další věc. Zhruba čtyři tisíce léků, tedy asi polovina ze všech, nemá maximální cenu určenou státem. Tyto léky mají jen takzvanou ohlášenou cenu, kterou si určí - ohlásí - sám výrobce.
Stane se tak podle něj jedno: Těsně předtím, než vejde zákon v platnost, chytrý výrobce zvedne svou ohlášenou cenu o pět procent. Ze zákona se pak sice cena bude muset snížit, výrobce ale o nic nepřijde.
Jediný, kdo zaplatí víc, tak bude pacient. Pojišťovna mu totiž skutečně z ceny léku dá na úhradě o pět procent méně.
Změna jakkoliv manipulovat s cenami a úhradmi léků před správním řízením, které má vést Státní ústav pro kontrolu léčiv, je podle něj navíc v rozporu s návrhem ústavního soudu. Určení cen a úhrad vždy musí provázet možnost odvolání.
Hovorka: Ten návrh nepřipadá v úvahu
Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka proto už nyní ví, že senátní novelu v poslanecké sněmovně nepodpoří.
"Nemohu mluvit za všechny poslance, ale podpořit něco takového nepřipadá v úvahu. Jestliže chce někdo snižovat ceny léků, proč nezakročil, když Státní ústav pro kontrolu léčiv nedodržoval zákon? To by ceny snížilo," řekl.
A dodal: "On to ostatně není první pokus ministerstva fixovat ceny léků. Na posledním jednání o regulačních poplatcích v prosinci předložil tehdejší ministr Julínek prostřednictvím poslance Krajíčka návrh, kterým by se doby pravidelných revizí prodloužily. To znamená, že by se ceny i úhrady léků fixovaly."