Změna pro řidiče: Za útěk od nehody hrozí 5 let vězení

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 12. 2009 17:40
Nový trestní zákon zákon je od ledna přísnější
Nehoda u Heřmanic, červenec 2008.
Nehoda u Heřmanic, červenec 2008. | Foto: Hasiči Hradec Králové

Co říká nový zákoník

§ 151

Neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku


Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti.

Praha - Nový trestní zákoník, podle kterého začnou soudy posuzovat zločiny spáchané po 1.lednu 2010, je mírnější třeba pro drobné zlodějíčky - naopak zdraví a život chrání více. Pocítí to i řidiči.

Pokud odjedou od nehody a neposkytnou pomoc raněným hrozí jim nově až pět let vězení. Dosud to byly maximálně tři roky.

"V roce 2008 bylo takových případů neposkytnuté pomoci 843. To je obrovské číslo, které se musí snížit. I proto se zákon zpřísnil," řekla Aktuálně.cz vedoucí Besipu Zuzana Ambrožová.

Podle Ambrožové jsou mezi stovkami případů řidiči, kterým je lhostejné, jak oběti nehody skončí, i ti, kteří se bojí zastavit, protože si nejsou jistí, zda by uměli pomoci. "Roli tam hraje i stres. Někdo zazmatkuje, šlápne na plyn a odjede."

I takové případy jsou ale trestné. "Autoškoly sice první pomoc učí, ale člověku se takové znalosti vykouří z hlavy. Je potřeba je čas od času oživit," dodává.

Řídit bez průkazu bude jen přestupek

Viníci dopravních nehod budou od ledna přísněji trestaní i za usmrcení z nedbalosti či ublížení na zdraví.

Naopak trestné už nebude řízení vozidla bez řidičského průkazu. Od nového roku to je jen přestupek pokutou, za který bude hrozit pokuta od 25 tisíc do 50 tisíc korun, zákaz řídit motorová vozidla až na dva roky a také záznam 7 trestných bodů.

Pro větší ochranu člověka a jeho zdraví zákon od ledna zpřísňuje i postih u nejzávažnějších trestných činů - například za brutální vraždu. Zvyšuje horní hranici sazby trestu vězení z dosavadních 15 na 20 let. Výjimečný trest bude kromě doživotí i trest odnětí svobody od 20 do 30 let (nyní 15 až 25 let).

Změní se i způsob odpykávání trestů. Vedle vězení chce co nejvíce využívat alternativní druhy potrestání - prospěšné práce, zákaz činnosti, placení náhrady škody v denních sazbách.

Možné bude i domácí vězení. Zatím ovšem pouze pod dohledem úředníků. Elektronické hlídací náramky stát ještě nemá.

 

Právě se děje

Další zprávy