Ojeté Porsche Cayenne z roku 2010 se dá pořídit na trhu za cenu od půl milionu korun výše. Finanční úřad v Táboře odhadl cenu zabaveného vozu na 486 600 korun a vzápětí ho nabídl v dražbě za 312 400 korun. Zájemce se přesto nenašel.
To však není běžný jev, finanční úřady na zabavených věcech dlužníkům na dani trží stovky milionů korun. Každoročně přitom narůstá jak počet dražeb, tak inkasovaná částka. Například v roce 2014 provedly finanční úřady 558 dražeb zabaveného majetku, které vynesly 150 milionů korun. K poslednímu listopadu letošního roku už to bylo 1177 dražeb s inkasem 187 milionů.
Mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Klára Křehlová však upozorňuje, že ne všechny takto získané peníze končí ve státním rozpočtu. " Z této částky jsou uspokojováni i věřitelé mimo finanční správu, kteří své pohledávky přihlásili do rozvrhu výtěžku z dražby," uvedla.
Kromě zmíněných aut jsou mezi zabaveným majetkem mnohdy i kuriózní věci. K mání je například 21 svazků německé encyklopedie Der Grosse Brockhaus z let 1928 až 1935. Vyvolávací cena začíná na částce 2 500 korun. Zájemce si také může pořídit 40 tisíc energetických nápojů, cena začíná na 118 tisících. K mání byla i sada rybářských prutů Delphin s navijákem Ocuma za 900 korun.
Movité věci mají letos na dražbách největší podíl. Následují nemovitosti a nejmenší skupinu tvoří automobily. O nemovitosti je však největší zájem, alespoň z pohledu skutečnosti, že výsledná cena je mnohdy dvojnásobná oproti ceně vyvolávací. Rekord tvoří pozemek, u něhož se vyvolávací cena 31 367 korun vyšplhala na 1,9 milionu.
Zájemci se zatím musí osobně dostavit na místo dražby, tedy na příslušný finanční úřad. Od příštího roku však finanční správa hodlá zavést také elektronické aukce. "Průběh elektronických dražeb bude možné sledovat na stránkách finanční správy i bez zřízení uživatelského účtu," doplnila Křehlová.