Natěšený dav soupeří o zabavené věci. Exekutorská dražba je byznys, vášeň i adrenalin

Klikněte pro vstup do galerie.
U příjezdu do areálu skladu exekutorského úřadu Lukáše Jíchy v Čekyni u Přerova to vypadá, jako by se tu konal festival. Parkoviště i okolní louky jsou plné aut, za plotem korzují stovky lidí, někteří s baťůžky na zádech a plastovými kelímky v rukou.
Před skladem stojí dražená osobní auta, uvnitř jsou pak desítky zabavených kol a koloběžek. Lidé si tady prohlížejí i stovky dalších věcí, které dříve patřily někomu jinému. Na seznamu 813 položek, které se dnes draží, jsou různé domácí spotřebiče, notebooky, počítačové hry, kamery, hodinky, ale třeba i motorová pila, obyčejné kytary nebo dětské boty.
Strohý sál vybavený lavicemi a dvěma projekčními plátny, na kterých se objevují právě dražené předměty, je brzy plný.
Dnes se k dražbě zapsalo 270 lidí, což je více než obvykle. Vzadu zájemci stojí, dění vpředu dominuje licitátor za řečnickým pultem.
Foto: Jakub Plíhal
Martin Biben Adéla Skoupá eko Martin Biben, Adéla Skoupá, eko
25. 9. 2018 6:45
Na dražbách předmětů zabavených exekutory přichází stovky lidí. Někteří se chtějí podívat, jiní si z obcházení dražeb udělali vydatný zdroj vedlejších příjmů.

Přijďte diskutovat o chudobě v Česku

Chudé Česko

Zveme vás na debatu ke speciálu Hospodářských novin a Aktuálně.cz

V době, kdy se ekonomice daří, není chudoba na první pohled vidět. Postihuje však významnou část českého obyvatelstva a vytlačuje ji na okraj společnosti.

Příčina toho, proč v zemi žije podle oficiálních statistik zhruba milion lidí v chudobě, je podle expertů jasná - spíše než nízké platy za ni mohou dluhy, navazující exekuce a malá šance na oddlužení.

Datum: 25. 9. Od 19:00 do 22:00
Adresa: Kasárna Karlín, Prvního pluku 2, 18000 Karlín

O kořenech české chudoby a možných řešeních přijdou diskutovat:
Martin Biben, redaktor Hospodářské noviny a Aktuálně.cz
Daniel Hůle, Člověk v tísni
Radek Hábl, autor Mapy exekucí
Jiří Prošek, soudní exekutor, Exekutorský úřad Plzeň-město
Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace, komentátor Týdeník Euro

Speciál čtěte na www.ChudeCesko.cz
#ChudeCesko

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy