Praha - Až do poloviny loňského roku počet Čechů, kteří vlastnili zbrojní průkaz a měli doma střelné zbraně, stále klesal. Zatímco v prosinci roku 2010 jich bylo 312 tisíc, loni v červenci už jen 290 tisíc. Mělo to svůj důvod. V Česku je relativně bezpečno, vlastnictví zbraní tu nemá tradici, do spolků myslivců či sportovních střelců se mladí nehrnuli.
Jenže poté, co do sousedních zemí začali proudit převážně muslimští uprchlíci, přišla změna. Na policii se obracelo stále více lidí, kteří zatoužili po zbrani jen kvůli pocitu většího bezpečí. Zbrojních pasů tak i přesto, že se čekací doby značně prodloužily, přibylo za poslední rok téměř osm tisíc. Vysvětlení je podle policie jednoznačné.
„Vzhledem k aktuální situaci, migrační krizi a terorismu je logické, že si o zbrojní průkaz žádá více lidí. Lidé prostě mají strach,“ uvedla tisková mluvčí policejního prezídia Ivana Nguyenová. Počet přihlášek kulminoval podle policie v zimě. „Na přelomu roku byl nárůst ve srovnání s loňským rokem více jak stoprocentní. Za poslední dva měsíce už bylo podáno jen zhruba o deset procent více přihlášek než vloni,“ uvedla mluvčí královéhradecké krajské policie Ivana Ježková.
Výsledkem je, že zatímco za loňské druhé pololetí počet držitelů zbrojních pasů stoupl jen o necelé dva tisíce, v prvním pololetí letošního roku už to bylo třikrát tolik, tedy šest tisíc. Úměrně tomu stoupl i počet zbraní. Od konce roku 2014 jich přibylo přes třicet tisíc, nyní jich Češi vlastní skoro 785 tisíc. Obchodníky se zbraněmi a střelivem to samozřejmě těší. Už vloni jim na konci roku stoupl počet prodaných zbraní zhruba o třicet procent.
Trend pokračuje i letos. „Jsme malé město, u mě lidi kupují hlavně levné zbraně. Zrovna nedávno tu byli dva kluci a chtěli pistoli za 1500 korun. Naštěstí jsem měl v komisi dvě čezety za 2500 a přemluvil jsem majitele, ať sleví,“ uvedl majitel obchodu Security Arms z Turnova Jiří Jiránek.
Mladí zákazníci podle Jiránka chtěli zbraně, podobně jako velká část nyní kupujících, pro obranu rodiny, domu. „Sice jsem z toho obchodu nic neměl, ale aspoň jsem udělal dobrý skutek. Nic pěkného nás totiž nečeká, hlavně až začnou uprchlíky z Německa vyhošťovat k nám,“ míní Jiránek.
Ve větších městech se však kromě malých zbraní a pistolí dobře prodávají i větší ráže. „Nejvíc jdou na odbyt revolvery, pistole, ale hodně i brokové pumpy, tedy brokovnicový automat,“ uvedla před časem majitelka pardubického obchodu se zbraněmi a střelivem Jana Klofandová. Zájem je i o pušky a samopaly se zablokovanou automatickou funkcí.
Legálních majitelů zbraní přibývá i přesto, že proces získání průkazu není nijak snadný. Jen příprava na praktické zkoušky, která spočívá ve třech zhruba dvouhodinových lekcích, trvá týdny. Na vlastní zkoušky, které sestávají z písemného testu znalostí a praktické prověrky, se ale musí čekat. Dříve několik týdnů, nyní už měsíce.
I tak je ale v Česku získání průkazu o něco snadnější než v některých evropských zemích. Zejména proto, že nejsou vyžadovány psychotesty. Někteří poslanci je sice do nedávno přijaté novely zákona o zbraních prosazovali, ale neuspěli. Neprošlo ani zkrácení platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let tak, aby jeho majitelé alespoň museli častěji na prohlídku k lékaři.
Policisté však mají nově možnost zbraň bez soudního povolení zabavit na základě pouhého podezření, že její držitel může být nebezpečný nebo má psychické problémy. Dokonce u něj doma. Lékaři zase mohou nahlížet do registru, aby si ověřili, zda jejich pacient má zbrojní průkaz. Povinnost to činit však nemají.
Ministerstvo vnitra připravilo nová pravidla kvůli loňské tragédii v Uherském Brodě, kde psychicky nemocný střelec zabil osm lidí a nakonec i sebe. Ačkoli policie tehdy měla podezření, že muž není psychicky v pořádku, kvůli zdlouhavé proceduře mu nezvládla zbraň včas zabavit.