Policie smí zabavit zbraň přímo u lidí doma. Kterou svobodu nám vezmete příště? bouří se opozice

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 5. 2016 11:24
Sněmovna schválila nová pravidla pro držení zbraně. Jde o reakci na loňskou střelbu v Uherském Brodě. Policisté nově budou moci zabavit zbraň při pouhém podezření, že její držitel má psychické problémy. A to i přímo u lidí doma, bez soudního příkazu. Podle opozice jde o prolomení domovní svobody. Neprošel naopak návrh na povinné psychotesty nebo povinnost pro lékaře kontrolovat, zda mají jejich pacienti zbrojní průkaz.
Foto: Thinkstock

Praha - Poslanci schválili zpřísnění zákona o držení zbraní. Policisté budou nově moci zabavit zbraň i bez soudního povolení, pokud získají podezření, že je její majitel nebezpečný nebo má psychické problémy. A to i přímo u lidí doma.

Pravomoc policie vtrhnout do domu bez soudního příkazu znamená podle pravicové opozice nepřípustný zásah do soukromí. "Jde o prolomení domovní svobody. Nelze vyloučit, že to skončí u Ústavního soudu," uvedla poslankyně za ODS Jana Černochová.

Podle ní opatření bude pouze obtěžovat poctivé držitele zbraní a tragédiím jako v Uherském Brodě stejně nezabrání. "Jakou svobodu nám vezmou příště?" rozčiloval se její stranický kolega Zbyněk Stanjura.

Ministr vnitra Milan Chovanec připravil přísnější pravidla kvůli loňské tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil osm obětí i sebe. Ačkoli policie tehdy měla podezření, že muž není psychicky v pořádku, kvůli zdlouhavé proceduře nezvládla zbraň včas zabavit.

Zákon rovněž nově umožní lékařům, aby mohli nahlížet do registru zbraní a ověřit si tak, zda jejich psychicky labilní pacient není držitelem zbraně. Poté mají možnost podezření nahlásit policii.

Ministr zemědělství Marian Jurečka neúspěšně navrhoval, aby lékaři měli nahlížení do registru povinné. "Je třeba stanovit každému lékaři zcela jasnou povinnost prověřovat u pacienta, u kterého je podezření, že není způsobilý držet zbraň, zda není držitelem zbrojního průkazu," zdůvodnil návrh Jurečka.

Povinnost pro lékaře chtěl původně do zákona napsat i sám Chovanec, nakonec od toho ale ustoupil. Prý by to příliš komplikovalo práci lékařů především ve venkovských oblastech. "Ne všichni mají připojení k internetu," řekl ministr. Neprošlo ani zkrácení platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let.

Psychotesty nebudou

Neprošly ani povinné psychotesty pro všechny žadatele o zbrojní průkaz, které navrhoval lidovecký poslanec Ivan Gabal. "V Evropě je trend spíše omezovat dostupnost zbraní. Řada okolních států povinné psychotesty zavedla. Ale my jsme si asi poučení z mrtvých v Uherském Brodě nevzali,“ uvedl Gabal.

Podle Chovance se ale například na Slovensku povinné psychotesty neosvědčily. Zůstane tak současná praxe, kdy musí na psychologické vyšetření pouze žadatel, kterému to při prohlídce nařídí praktický lékař. Podle šéfa bezpečnostního výboru Romana Váni z ČSSD navíc není v Česku ani dostatek psychologů, kteří by taková vyšetření prováděli.

Gabal upozornil na to, že psychických poruch narůstá, stejně jako počet zbraní. Na konci loňského roku Češi měli přes 800 tisíc zbraní. A ačkoli počty držitelů zbrojního průkazu rok od roku klesaly, od minulého léta začaly znovu stoupat - průkaz dnes drží 290 tisíc Čechů. Policie si znovu probuzený zájem o zbrojní pasy vysvětluje bezpečnostní situací a hrozbou terorismu.

Omezení držení zbraní chystá i Evropská komise - chce například výrazně ztížit přístup k poloautomatickým zbraním. Její návrh čeká na posouzení Evropským parlamentem, proti omezení se už ale vyslovil ministr Chovanec i čeští poslanci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy