K vakcíně dostanete i zmrzlinu. V Číně chtějí urychlit očkování, lidé se však bojí

Jana Václavíková Jana Václavíková
12. 4. 2021 12:33
Přestože Čína byla první na světě, kdo začal očkovat proti koronaviru, množství naočkovaných lidí v zemi zůstává jen v jednotkách procent. Místní úřady proto dostaly za úkol zvýšit mezi obyvateli zájem, třeba pomocí různých kampaní, slev a jiných výhod. Dochází ale i k situacím, kdy lidem vyhrožují zavřením jejich podniku, pokud se nenechají očkovat.
Zdravotník vysvětluje obyvatelům čínského města více informací o vakcíně proti koronaviru.
Zdravotník vysvětluje obyvatelům čínského města více informací o vakcíně proti koronaviru. | Foto: China Daily via REUTERS

Cílem Číny s 1,4 miliardy obyvatel je naočkovat do konce června čtyřicet procent populace, tedy 560 milionů lidí. Do konce roku by to mělo být až 64 procent Číňanů.

Tento plán však zatím naráží na řadu problémů. Tím hlavním je, že lidé se na očkování proti koronaviru, který je nyní v zemi díky přísným opatřením pod kontrolou, příliš nehlásí. Na konci února dostalo jednu z pěti čínských schválených vakcín pouze 3,56 procenta obyvatel, píše hongkongský deník South China Morning Post.

"Čína je v kritickém okamžiku," cituje americký deník New York Times odborníka na respirační onemocnění Čung Nan-šana. "Když se ostatní země dobře proočkují, a Číně bude chybět imunita, tak to bude velmi nebezpečné," dodal. Čínu v následujících měsících čekají velké mezinárodní konference nebo sportovní události, v čele se zimními olympijskými hrami, které by měly proběhnout v Pekingu v únoru 2022. 

Vedení jednotlivých provincií a měst proto přistoupila ke krokům, které by měly proočkovanost obyvatel zlepšit. Například vláda provincie Kan-su vytvořila báseň, která vyzdvihuje ctnosti naočkovaných lidí, a v Pekingu se do snah zapojily i zahraniční firmy. Dánské Lego nabízí produkty zdarma pro naočkované a stánek se zmrzlinou ze sítě McDonald’s, který stojí před jedním z očkovacích center, rozdává k jedné koupené zmrzlině druhou zdarma. 

Podle Wang Süana, který zmrzlinu ve stánku prodává, to zabírá. Jako příklad uvádí jednoho kolemjdoucího, který po pohledu na jeho ceduli "šel rovnou dovnitř pro vakcínu a pak k nám na zmrzlinu", prozradil americkému deníku. 

Nátlak na firmy i studenty

Ne všechny kampaně ale usilují o pozitivní motivaci. Vláda města Wan-čcheng varovala rodiče, že pokud se odmítnou naočkovat, ohrozí budoucnost vzdělávání a bydlení svých dětí. Jedna firma ve městě Čchung-čching zase vzkázala svým zaměstnancům mladším 59 let a se zdravotními potížemi, že jinak "se budou muset zodpovídat" za své rozhodnutí.

Vedení města Chaj-kchou pak vydalo nařízení, že pokud nebude v místních firmách více než 85 procent naočkovaných zaměstnanců, hrozí jim až pozastavení činnosti. 

Přesvědčování probíhá i na univerzitách mezi studenty, jak dokládá zkušenost Annie Chenové, která navštěvuje jednu z pekingských škol. Jelikož se obávala vedlejších účinků, chtěla se vakcíně vyhnout. Školní poradce jí pak ale dvakrát týdně telefonoval a varoval ji, že pokud nebude naočkovaná, nebude brzy moci chodit na veřejná místa.

"Říkají, že je to dobrovolné, ale pokud si (vakcínu) nenecháte dát, pořád vám volají," popisuje, proč se nakonec rozhodla nechat se očkovat.

Taktika v posledních dnech podle hongkongského deníku zabírá. U očkovacího centra v Pekingu lidé čekají i hodinu, než se dostanou dovnitř, a počty použitých dávek vakcín se také zvedají. Zatímco v březnu přibývalo denně zhruba milion naočkovaných, minulý týden to bylo až 4,8 milionu.

Aby se však stihl plán naočkovat za první polovinu roku 560 milionů lidí, musí číslo stoupnout na deset milionů za den.

Obavy a neočkovaní politici

Nejčastějším důvodem, proč se Číňané vyhýbají očkování, jsou obavy z vedlejších účinků. Dokonce i více než polovina zdravotníků z provincie Če-ťiang je zmínila v průzkumu. Mezi obyvateli je rozšířená také nedůvěra v čínské vakcíny kvůli skandálům z posledních let, kdy po očkování prošlými preparáty několik dětí zemřelo, připomíná britský list The Guardian.

Z tohoto důvodu se očkování vyhýbá i jednapadesátiletý konstruktér z města Kuang-čou Lu Sien-jün. "Nevěřím jim," řekl americkému deníku. Kromě špatných zkušeností z minulosti jmenuje také nejednoznačné pokyny, které se týkají těhotných žen. V některých oblastech jsou vyzývány, aby na očkování šly, jinde jsou od něj naopak odrazovány. 

Podle odborníka na očkování a imunologa Tchao Li-naa by důvěryhodnosti vakcín pomohlo, kdyby se nechali veřejně naočkovat i významní politici. Z nich to zatím udělal pouze jeden - uznávaný vědec a úředník Čang Wen-čung. "Pokud naše země chce vylepšit názor veřejnosti, bylo by nejlepší, kdyby zveřejnila videa vůdců a členů komunistické strany, jak se nechávají očkovat," míní Tchao. 

Video: Tisíce lidí namačkaných v bazénu. Záběry z wuchanské party

Záběry z wuhanské párty: Tisíce lidí namačkaných v bazénu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy