Roušky i respirátory začínají být dostupné v lékárnách, stojí ale mnohonásobně víc

Martina Heroldová Tereza Patočková Martina Heroldová, Tereza Patočková
16. 4. 2020 10:24
Zatímco dosud od vypuknutí koronavirové krize hlásila drtivá většina lékáren vyprodané zásoby roušek, nyní je začínají opět naskladňovat. Jejich ceny se ale pohybují v naprosto odlišných řádech. Obyčejná chirurgická ústenka, která byla dříve k dostání za 50 haléřů, nyní stojí v průměru kolem 30 korun. Podobná je situace také s respirátory. Prodejci vysvětlují, že mimo jiné prudce zdražila doprava.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

"Mohu potvrdit, že nyní obnovujeme jak prodej chirurgických roušek (ústenek), tak i sterilizačních gelů," řekl Aktuálně.cz mluvčí lékárenské sítě Dr. Max Michal Petrov. 

Balení po pěti kusech bude v síti lékáren Dr. Max k dostání za 159 korun, jedna chirurgická rouška tedy vyjde přibližně na 32 korun, nárůst ceny je tak oproti době před pandemií více než šedesátinásobný. Na e-shopu lékárenské sítě aktuálně jednorázové roušky k dostání nejsou, minulý týden se ale prodávaly v balení po 50 kusech, kde jedna vyšla v přepočtu asi na 28 korun.

Dodavatel roušek pro lékárny Dr. Max je stále stejný. "Pokud jde o roušky, dodavatelem je Steriwund z Havířova-Šumbarku, což je náš tradiční dodavatel," uvedl mluvčí Petrov.

Proč je tedy nárůst ceny tak významný - zda výrazně podražil jejich dodavatel, nebo navýšili cenu s ohledem na situaci, kdy jsou zákazníci ochotni si za ochranné pomůcky připlatit -, mluvčí komentovat nechtěl. "Když to srovnáte s cenou, kterou jsem za totéž viděl nedávno na Zboží.cz, asi není nutno nic dodávat," napsal s odkazem na internetový portál, kde prodejce za pět kusů ústenek stejného typu požadoval částku 2700 korun. Nyní již není nabídka dostupná. 

Srovnávat ceny se stavem před pandemií nechtěl ani výkonný ředitel e-shopu Lékárna.cz Karel Klodner. "Nakupujeme nyní citelně dráž než před pandemií. Prodejní cenu srovnat s minulostí nemohu, nevedli jsme tak velká balení jako naskladníme nyní. Jednorázové roušky doplní naši nabídku roušek až v pátek, kdy dorazí na sklad Lékárna.cz po jejich delším výpadku v zásobování," uvedl bez upřesnění očekávané ceny.

On-line lékárna Pilulka.cz naopak rozdíly v cenách před pandemií a v současném stavu pro Aktuálně.cz vypočítala. "Nákupní i prodejní cena jednorázových (chirurgických) ústenek byla před koronavirovou krizí cca 10x nižší než během ní. V tuto chvíli již bohužel jednorázové chirurgické ústenky skladem nemáme. V nabídce momentálně máme balení ochranných textilních roušek (v balení po 2 ks)," uvedla specialistka PR a marketingu Kateřina Schotliová.

Roušky budeme mít v akčním letáku

Kromě e-shopů začínají být roušky běžně dostupné také v kamenných lékárnách, a to nejen v Praze, ale i v menších městech. Že budou jednorázové roušky brzy k dostání, potvrdil také vedoucí lékárník nemocniční lékárny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Janů. "Momentálně je doskladňujeme a budou i součástí akčního letáku. Jsou dražší, momentálně ceny zveřejňovat nebudeme, ale celospolečenský vývoj jak v rouškách, tak v respirátorech spěje k tomu, že bohužel nakupujeme podstatně dráž než před krizí," uvedl Janů. Dodal, že mají několik nabídek od dodavatelů, přičemž výběr podléhá soutěži a denně se vyvíjí, podobně jako ceny roušek.

Zásobená je například také nemocniční lékárna U Pelikána v Kadani na Chomutovsku. "Máme v prodeji roušky i respirátory. Roušky jsou v balení po dvou kusech, jejich cena je asi 80 korun. Ceny roušek obecně stouply, to je bohužel fakt. Ke změnám došlo už u výrobců, s tím my nic neuděláme," uvedla jedna z tamních lékárnic. Před pandemií je jedna rouška vyšla asi na dvě koruny. V minulosti lékárna prodávala také textilní roušky, ty už nyní nejsou k dispozici.

Zdražila i doprava, vysvětlují obchodníci vyšší ceny

Také síť Benu začala na svém e-shopu ochranné pomůcky nabízet. Balení po padesáti kusech je k zakoupení za 1359 korun, v přepočtu tedy asi 27 korun za jednu. Dva respirátory FFP2 jsou k mání za 389 korun, jeden exemplář tak vyjde téměř na 200 korun, což je více než šestinásobek původní ceny - před pandemií jej bylo možné zakoupit asi za 30 korun. Pokud byste však chtěli zakoupit větší balení po 20 kusech, cena dosáhne dokonce 214 korun za jeden respirátor.

Rapidní zvýšení cen odůvodňuje mluvčí řetězce Alžběta Piškulová cenami na straně dodavatelů: "Podařilo se nám doplnit sortiment roušek i respirátorů, které si u nás zákazníci mohou volně zakoupit jak v kamenných lékárnách, tak na našem e-shopu. Preferujeme naše osvědčené dodavatele, u kterých máme záruku kvality dodaného zboží. Ceny těchto zdravotnických pomůcek se bohužel u dodavatelů zvýšily až na desetinásobky."

Cena respirátoru FFP2 tak v současnosti vyjde na víc, než je zastropovaná cena respirátoru FFP3 vyrobeného v EU, kterou ministerstvo stanovilo na 175 korun. Respirátor FFP3 si však mohou koupit pouze zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví či složky integrovaného záchranného systému.

Respirátory druhé nejvyšší třídy FFP2 jsou dostupné také na internetovém obchodě Alza.cz. Zákazníci si je mohou zakoupit v minimálním počtu pěti kusů, jeden respirátor je vyjde zhruba na 98 korun.

"Nákupní ceny obecně prudce vzrostly a panika i bohatství západní Evropy a USA ženou ceny dále vzhůru. Druhou podstatnou součástí nákladu je letecká doprava. Před krizí se tyto věci dobře plánovaly, a tedy vozily lodí, teď se ale kvůli času a hrozbě zabavení při překračování hranic vozí letadlem. Cena letecké cargo dopravy prudce vzrostla právě kvůli vysoké poptávce v Evropě a USA," vysvětluje zdražení ochranných pomůcek finanční ředitel Alzy Jiří Ponrt. Kvůli současné poptávce musela podle jeho slov Alza hledat v Číně nové dodavatele a zařídit leteckou přepravu zboží, což cenu vyšponovalo vzhůru.

Prostor ke snížení cen je značný

Na svém webu začal ochranné pomůcky distribuovat také e-shop Dialékárna, specializující se na zboží pro diabetiky, kteří jsou jednou z ohrožených skupin. "U čínských dodavatelů není ani dnes problém respirátory zakoupit za cca 1,3 USD (asi 32 Kč), značným problémem se ukazuje ale být doprava a čas," uvedl jednatel společnosti Martin Ladyr. Roušku je na e-shopu možné zakoupit za 29 korun, respirátor za 95.

Ceny podle Ladyra ale uměle navyšuje také zvyšující se poptávka. "Je evidentní, že prostor k dalšímu snížení cen je značný, jelikož dovozci stále dosahují obrovských marží. Celková cena (po započtení všech nákladů) průměrného dovezeného respirátoru FFP2 v Česku se pohybuje v rozmezí 40 až 50 korun," uvedl s tím, že až společnosti dorazí zásilka se zbožím z Číny, ceny sníží, zároveň plánuje zřídit vlastní výrobní linku.

Už nemáme co prodávat. Nápor na pražské galanterie ustal | Video: Erika Šedivá
 

Právě se děje

Další zprávy