Potíže s ochrannými obleky potvrdilo webu Neovlivní.cz pod příslibem anonymity několik zdravotníků. "Byly nám prostě malé. Normální chlap se do nich nevejde," řekl webu jeden z lékařů. Podobné potíže zaznamenali podle serveru i policisté a hasiči.
Problém nemusí být jen v odlišném číslování obleků. Někteří distributoři ochranných pomůcek podle Neovlivní.cz zaznamenali případy, kdy čínský výrobce chtěl ušetřit, a vyrobil proto obleky menší, než byla deklarovaná velikost.
Nevhodná velikost ochranných overalů má přitom vliv na jejich funkčnost. "Po čtyřech hodinách vás v tom malém obleku nesnesitelně tlačí ramena. Nehledě na to, že když má oblek podlepené švy a má být trochu utěsněný, tak to prostě při menší velikosti nefunguje," popsal serveru jeden z velkých českých distributorů ochranných pomůcek.
To mohu potvrdit.. 3 obleky ze 3 pro hasiče na naší zbrojnici jsou pro 165-170 cm.. kdyžtak se to pak využije na nějakej dětskej den s hasiči, každopádně to expirovat nenecháme ;) #čestpráci #PtameSeVlady https://t.co/Lti3DdNER4
— jen.ondrej.adamek (@AdamekJen) April 30, 2020
Podobný problém řeší zdravotníci i s některými respirátory dovezenými z Číny. Web Seznam Zprávy ve středu uvedl, že respirátory netěsní. Pokud se k obličeji nepřilepí, může být jejich účinnost až o polovinu horší.
Respirátory v posledních týdnech dovážela do Česka ministerstva vnitra a zdravotnictví. Masky po jejich dovozu oficiálně kontroluje Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Podle reakce na webu ústavu bezpečnosti práce jsou informace serveru o problematických respirátorech nepřesné a zavádějící.