Ochránci natočili, v jakých podmínkách žijí prasata. Vše je v pořádku, říká inspekce

Iva Studená
10. 1. 2019 20:21
Nezisková organizace OBRAZ - obránci zvířat tajně natočila záběry, které dokumentují, v jakých podmínkách chovají prasata na farmách v Mlékosrbech a Převýšově na Královéhradecku. Podle ochránců jsou zvířata vystresovaná, prasnice žijí v těsných kotcích, kde musí ležet na tvrdém betonu a sotva se můžou během kojení otočit. Podle veterinární správy ale záběry neprokazují žádné porušování pravidel či týrání zvířat. O případ se sice začala zajímat policie, avšak kvůli tomu, že se aktivisté na farmy zřejmě vloupali.
Záběry českých prasat v klecích hýbají internetem

Obránci zvířat natočili a publikovali bezmála půlhodinové video, které obsahuje zejména záběry prasnic a jejich potomků. Podle nich jasně dokazují, že je klece či kotce velmi omezují v jejich přirozeném chování - otáčení, rytí i samotné chůzi, a chybí jim i vhodná podestýlka.

"Také nemají kontakt s jinými prasaty, nemohou budovat hnízdo pro mladé před porodem, močí a kálí si přímo na místo určené k odpočinku," kritizuje podmínky Pavel Buršík, tiskový mluvčí spolku OBRAZ.

"Klecová forma ustájení je zaměřena čistě na byznys, proto také zástupci velkochovů při vyhodnocování jeho úspěšnosti hovoří o množství vyprodukovaných selat. Klece pak mají zabezpečit co nejvyšší produkci. Vůbec se nebere ohled na životní pohodu zvířat," míní Buršík.

Na záběrech je možné vidět i uhynulá těla selat a jejich boj o potravu. Obránci zvířat jsou přesvědčeni, že jejich snímky odkrývají běžné podmínky života prasat v českých velkochovech. Za jakých okolností videa pořídili, neuvedli.

S kritikou však nesouhlasí ředitel společnosti Mydlářka Miroslav Březina, pod kterou farma v Převýšově spadá. "Podle mého názoru je video naaranžované. Náš chov je nadstandardní oproti jiným chovům, které jsem měl možnost navštívit," uvedl v reakci pro Aktuálně.cz.

Zastání našel i u Státní veterinární správy. "V letech 2017 a 2018 byly v každém chovu provedeny tři kontroly ročně. Z hlediska veterinární péče jsme nikdy neshledali porušení legislativy," uvedl Petr Vorlíček, tiskový mluvčí veterinární správy.

Boj o lepší podmínky slepic

  • V minulém roce natočili aktivisté ze spolku OBRAZ záběry zubožených slepic ve čtyřech klecových chovech. Slepice byly odrané z peří a namačkané v malých klecích. Ležely mezi nimi také mrtvé kusy zvířat.
  • Záběry ještě víc podnítily ve společnosti diskuzi o podmínkách nosnic.
  • I díky záběrům aktivistů dospěl společenský tlak do fáze, kdy obchodníci oznámili odstup od prodeje vajec z klecových chovů. Internetový supermarket Rohlík.cz ohlásil, že od konce roku 2019 bude prodávat pouze vejce z bezklecových chovů. Řetězec Lidl, Tesco a Globus plánuje ukončit prodej klecových vajec do roku 2025.

Úřad však upozornil na riziko, které přináší pohyb cizích osob v prostorách farem. Podle něj hrozí přenos chorob, především afrického moru, a představuje to tak zdravotní nebezpečí pro zvířata. To samé zmiňuje i ředitel Březina, obává se o zavlečení nemocí do chovu, a i kvůli tomu se rozhodl obrátit na policii, aby okolnosti vniknutí neziskové organizace OBRAZ na jeho farmu vyšetřila. 

Vedení farmy v Převýšově se nechtělo k věci vyjadřovat. I oni se ale zřejmě obrátili na policii. Mluvčí policie Královéhradeckého kraje Lenka Burýšková Aktuálně.cz totiž uvedla, že ve středu a ve čtvrtek obdržela policie dvě trestní oznámení od chovatelů prasat. Během vyšetřování se policie spojí se Státní veterinární správou a rozhodne, zda aktivisté spáchali trestný čin.

"Při pořizování záběrů se myslí především na bezpečnost zvířat, lidí a neničení soukromého majetku," reagoval pro Aktuálně.cz mluvčí obránců Buršík.

Ministerstvo: Není důvod měnit pravidla chovu

Členové spolku kritizují, že podle dnešních zákonů je vše v pořádku. "Platná evropská legislativa umožňuje, aby prasnice strávila v individuálním kotci týden před inseminací a čtyři týdny při každé březosti. Před porodem je samice také umístěna do individuální klece, kde přebývá dalších pět týdnů v průběhu kojení. To znamená, že až třetinu života se tato velmi citlivá a inteligentní zvířata prakticky nemohou ani otočit," tvrdí Buršík. Videem chtěli veřejnosti ukázat, jak to v praxi vypadá. 

Jak však uvedlo v reakci pro Aktuálně.cz ministerstvo zemědělství, v současné době žádné legislativní změny neplánuje. Stávající systém, který chovateli ukládá povinnost dodržet stanovené minimální standardy, považuje za dostačující. 

"Pokud jde o tento konkrétní případ, nebylo dosud konstatováno pochybení, a pokud bude, bude případ řešen standardním způsobem v souladu s platnou legislativou, jako každý jiný. Případy porušení povinností chovatele nejsou systémové chyby, není tedy účelné při jejich případném porušení měnit předpisy," reagoval na záběry tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

 

Právě se děje

Další zprávy