Praha - Obvodní soud soud pro Prahu 5 propustil na svobodu Petera Kmetě, obchodního partnera lobbisty Iva Rittiga, někdejšího jednatele tiskárny Neograph Jana Janků i advokáta Davida Michala.
Trojice je společně s lobbistou Ivem Rittigem a advokátem Markem Stubleyem z kanceláře MSB Legal obviněna z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.
"Návrh byl nedůvodný. Soud se v podstatě ztotožnil s názorem městského soudu," řekla Kmeťova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová.
Návrhy na vazbu pro Rittiga i Stubleyho soud zamítl již v pátek. Nevyhověl tak návrhu státního zástupce.
Ten pro něj žádal vazbu kvůli obavě, že by mohl uprchnout do zahraničí.
"Libovůle státního zástupce"
"Jsem velmi rád, že soud takto rozhodl. Byl velmi objektivní, což oceňuji," řekl Janků, když opouštěl budovu soudu. "To, čeho jsem byl svědkem, byla opravdu bezbřehá libovůle státního zástupce," prohlásil.
Vazební důvody označil Janků za nesmysl, protože je obviněným v kauze již od loňského října. "Mé chování nezavdalo sebemenší pochyby o tom, že bych se pokusil šetření mařit, vyhýbat nebo utíkat do zahraničí," zdůraznil Janků.
Podobně se vyjádřil i další z obviněných - David Michal.
"Jsem rád, že tu existují nezávislé soudy a že soud rozhodl jediným možným způsobem," řekl po svém sobotním propuštění. Podle něj soud konstatoval, že je podaný návrh zcela nedůvodný.
"Státní zástupce naprosto nelogicky navrhoval uložení přísnějšího institutu než zabavení cestovních dokladů, a to vazby," uvedl Michal.
Odcestuje Rittig? Soud nemá obavy
"Nebyl zjištěn jediný důvod, proč by měli obvinění mařit trestní stíhání tím, že chtějí vycestovat do zahraničí," řekla Aktuálně.cz mluvčí soudu Vanda Činková.
Návrh na vazbu obvodní soud označil za obcházení zákona. "Vrchní státní zástupce (Adam) Borgula (dozorující žalobce - pozn. red.) by se asi měl začít dlouhodobě léčit v psychiatrické léčebně," prohlásil Rittig.
Rittig, advokáti David Michal a Marek Stubley, Jan Janků z firmy Neograph a obchodní partner lobbisty Peter Kmeť byli policisty znovu zatčeni poté, co jim Městský soud v Praze na základě svého čtvrtečního verdiktu vrátil cestovní doklady.
Podle mluvčí Městského soudu v Praze Markéty Puci se senátu hrubě nelíbilo, že obvodní soud zkoumal podmínky pro odebrání pasu všech obviněných dohromady a nerozhodl pro každého zvlášť.
Soudci navíc podle ní nemají žádné indicie o tom, že by Rittig a spol. měli v úmyslu opustit Česko a skrývat se v zahraničí. Lobbista je přitom znám tím, že většinu roku žije v Monaku.
Policie obstavila domy a byty
Jak první uvedly Lidové noviny, policie začala před koncem února obstavovat majetek některých obviněných. V dokumentech, které má k dispozici deník Insider, detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.
Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť. Peníze tam odeslala firma Neograph jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.
Právě Kmeť se podle informací Insideru snažil část svého majetku přepsat. Jednalo se o pozemky o rozloze více než 12 tisíc metrů čtverečních, které leží na Havlíčkobrodsku.
Z veřejného registru vyplývá, že se je rozhodl Kmeť převést na Vlastimila Krumla. Teď je ale stejně jako jeho byt v Horních Počernicích či garáž s pozemky ve městě Golčův Jeníkov obstavila policie.
Podobně se svého podílu u bytu v Řevnicích nedaleko Karlštejna rozhodl zbavit i advokát Marek Stubley. Podle katastru nemovitostí ho chce převést na svou manželku. Oproti Kmeťovi ale tuto nemovitost zatím vyšetřovatelé nezajistili.
U Stubleyho je však nyní policejní plomba na dalších jeho bytech v Letech, pražské Zbraslavi a pozemku v Lipencích. Janků má obstavený rodinný dům v Čelákovicích a další nemovitost na Litoměřicku.