Obecní noviny: poslušnost především

Pavel Baroch
13. 12. 2006 10:00
Praha - V novinách vydávaných radnicemi je jen minimum prostoru pro jiné názory, než má momentální vedení obce - v průměru 2,6 procenta.

Vyplývá to z obsáhlého průzkumu nevládních organizací, které v rámci projektu Radniční listy bez cenzury analyzovaly pět čísel stovky obecních a krajských novin z celé země, což představovalo 7187 tiskových stran.

"Najít v radničních a krajských listech jiné názory, než jsou názory vedení, je téměř nemožné," uvedlo sdružení Oživení, které projekt uskutečnilo spolu s Otevřenou společností a Iuridicum Remedium.

Organizace zjištovaly, nakolik se v politických textech objevují i články opoziční nebo kritické. Za politický přitom organizátoři brali třeba i text o rekonstrukci školky, protože do budovy se investovaly peníze na základě politického rozhodnutí a mohly se dát třeba na kanalizaci.

"Periodika jsou naprosto neobjektivní a nevyvážená," konstatoval Oldřich Kužílek, který se projektu zúčastnil za sdružení Otevřená společnost.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: www.sxc.hu

Hlásná trouba radnice

Radniční zpravodaje se staly hlásnou troubou toho, kdo je právě u moci. V průměru 41 procent článků je proradničních, nesouhlasné, kritické texty představují jen pět procent.

Typické jsou sebechvalné články o úspěších vedení radnice při zvelebování města, mezi které patří oprava chodníků či rekonstrukce parku. Čtenář se ovšem už obvykle nedozví názor opozice, zda byly tyto peníze vynaloženy skutečně účelně.

Kužílek uvedl, že prostor pro alternativní názor se sice objevil v téměř polovině sledovaných novinách, ovšem jen ve třech procentech periodik byl tento prostor větší než deset procent plochy pro všechny politické texty.

Nejhorší bylo Ústí nad Labem

Jako nejuzavřenější noviny pro opoziční názory z výzkumu vyšly listy magistrátu v Ústí nad Labem. Na druhém a třetím místě skončila krajská periodika Středočeského a Ústeckého kraje.

Dokladem jsou i snímky starostů i hejtmanů. Zatímco v průměru se nejvyšší představitel obce či kraje objevil na fotografii ve "svých" novinách dvakrát v jednom čísle, snímek někdejšího ústeckého primátora Petra Gandaloviče (ODS) se ve dvou číslech objevil celkem devatenáctkrát.

Petr Gandalovič: 19x ve svých novinách
Petr Gandalovič: 19x ve svých novinách | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Čtenáři tak například viděli, jak Gandalovič vypouští rybu do Labe, diskutuje se studenty nebo startuje závod na běžecké dráze.

A zatímco o starostovi se ve sledovaných novinách objevila v jednom výtisku zmínka sedmkrát, ústecké noviny dosáhly před komunálními volbami rekordu 69 zmínek o novém kandidátovi na primátora Janu Kubatovi (ODS).

Texty od opozičních politiků nebo kritické názory ústeckých obyvatel se podle průzkumu v tamních radničních novinách prakticky neobjevily.

Podle Gandaloviče, který se mezitím stal ministrem pro místní rozvoj, je to ovšem tím, že opozice neměla o publikování v radničních listech zájem.

"Nedovedu si představit, že bychom odmítli nějaký text opozičního zastupitele z ČSSD a KSČM. Když ale nikdo článek nepřinese, nikdo ho za něj nenapíše," reagoval na výsledky průzkumu Gandalovič.

Desítky milionů na vlastní kampaň

Podle Oldřicha Kužílka z Otevřené společnosti využívají krajští a místní politici, kteří jsou právě u moci, radniční a krajské časopisy k vlastní kampani. A ještě k tomu využívají veřejné peníze, i když jsou tituly distribuovány zdarma.

Miliony pro vlastní popagaci
Miliony pro vlastní popagaci | Foto: Ondřej Besperát

Celkem občané za 71 periodik zaplatili 75 milionů korun ročně (u 29 se náklady nepodařilo zjistit).

"Jsou to ukradené peníze použité na vlastní kampaň, dlouhodobou prezentaci," tvrdí Kužílek.

Nevládní organizace zpracovaly pro radnice doporučení, kterým by se při vydávání svých novin měly řídit. Navrhují například, aby noviny vydávalo zastupitelstvo a nikoli rada města.

Mezi dalšími doporučeními je založení redakční rady, která by stanovila základní pravidla pro vydávání novin a pak dohlížela na jejich dodržování.

Malé obce jsou otevřenější

Doporučeními by se měla řídit především velká města a kraje. Z průzkumu totiž vyplynulo, že opoziční a kritické názory se objevují více v novinách vydávaných radnicemi v malých obcích do dvaceti tisíc obyvatel.

"Malé obce jsou na tom nejlépe," konstatoval Kužílek.

Nejlépe z průzkumu vyšel zpravodaj Rychnova u Jablonce nad Nisou, který ve sledovaných výtiscích na politických stranách zveřejnil 44 procent názorů odlišných od stanoviska radnice.

V blízkosti obce se totiž měly stavět nové větrné elektrárny a diskuse o tomto záměru se promítla i do radničních novin.

 

Právě se děje

Další zprávy